Vreau sa citesc o carte buna!!!Ajutati-ma si voi!

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Vreau sa citesc o carte calumea!!!Ajutati-ma si voi!

Mesajde UnCopilutz » Mar Apr 22, 2003 6:07 pm

In plictisul asta care pluteste pe deasupra elevilor care raman in orasul in care s-au nascut si pe care il stiu pe de rost , in vacanta , ce e mai sanatos si ce face sa treaca mai usor orele decat o carticica ?
Ce credeti dumneavoastra ca mi s-ar potrivi mie , un elev in clasa a zecea , in materie de carti ? Azi am fost la biblioteca si m-am intors cu un brat de carti , dar nu stiu pe cate o sa reusesc sa le termin , pentru ca , de obicei , dupa ce citesc vreo 10 pagini exista riscul sa nu imi mai placa ceea ce vad si le arunc cat colo si-mi spun ca-s un tampit ca nu stiu nici sa aleg o carte .
Azi am terminat de citit "Dincolo de iubire" - Daniel Grosu . Mi-a placut. Cei care cunosc , poate or sa spuna ca sunt un copil tampit daca imi place asa ceva ... dar... in alte circumstante poate chiar spuneam ca e o carte de nimic . M-am mai regasit si eu ... cred ca asta a fost singurul motiv pentru care am citit-o pe nerasuflate si , ce-i mai rau , mi-a si placut !
Ei , ce sa mai zic , astept sugestii ... dar ... mai repede , pana nu se termina vacanta ! Multam anticipat!
P.s : Se accepta si volume de poezii ... :)
" Tatal meu zideste case
Cocotat pe schele
Si cu fruntea lui ajunge
Pana sus la stele."
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde river » Mar Apr 22, 2003 7:45 pm

Pai, nu ar fi rau sa incepi vacanta cu o carticica in care se regaseste toata lumea, mai ales tu... "Alchimistul" de Paul Coehlo. Asta ar fi o prima recomandare din partea mea, nu neaparat si buna- asta vei descoperi tu. La capitolul "poezii", sau mai bine zis "catrene", Un(ui)Copilutz cred ca i-ar face placere sa citeasca Omar Khayyam (parca asa se scrie). Mie mi-a mai placut la nebunie (cand eram in clasa a zecea) si Ion Minulescu, romanul "Corigent la limba romana" (si poeziile evident). A, si inca ceva care mi-a placut LA NEBUNIE: Jean Paul Sartre- "Zidul", Dostoievski- "Adolescentul" si multe altele. Sper ca ti-am fost de ajutor. (Pentru vacantza, iti mai recomand din tot sufletul, Rodica Ojog-Brasoveanu- Ciclul Melania: "Cianura pentru un suras", "Buna seara, Melania", "Statuia din parc" etc.)
Vacanta placuta!!!!!
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde Nightmare » Mar Apr 22, 2003 8:16 pm

Eu iti recomand Harry Potter. Am citit toate volumele si mi se par interesante.
Avatar utilizator
Nightmare
Junior Member
 
Mesaje: 952
Membru din: Lun Mar 03, 2003 12:00 am

Mesajde monk » Mar Apr 22, 2003 9:10 pm

... nu cititi ma aberatii din astea .... va recomand io unu : Dune toate volumele (desi sunt 8 ) odata ce te apuci sa citesti nu te mai opesti pana nu il termini
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

Mesajde SatyR » Mie Apr 23, 2003 12:32 am

hmm....morometzii,ion,maitreyi,ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi,padurea spanzuratilor,baltagul .nu stiu daca le-ai citit dar sunt interesante :),daca vrei altceva care sa nu aiba legatura cu scoala nu stiu ce sa zic...nu prea sunt eu in masura sa recomand carti stau cam prost la capitolu asta..iti pot spune ce mi-a placut mie la maxim si poate merita sa le incerci : "Socul viitorului" - Alvin Toffler si "In zarea nemuririi" - Pretince Mulford
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde Shaki » Mie Apr 23, 2003 9:06 am

Iti place literatura SF? Daca da, incearca: seria despre Ender ("Jocul lui Ender", "Vorbitor in numele mortilor" si "Xenocid") de Orson Scot Card, sunt x-tra, mi-au placut la nebunie, "Dune" si eventual de Bernard Werber cartile despre furnici. Citesc acum "Ziua furnicilor" si- mi place. Ti-am dat si eu cateva exemple de carti SF pentru ca esti baiat si s-ar putea sa-ti placa, dar nu stiu exact: ce gen preferi?
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Guinevere » Sâm Apr 26, 2003 1:56 am

Eu in clasa a zecea am citit pentru prima data "Jiltul de argint" (numai ca eu l-am citit sub titlul de "The Silver Chair", ca de... pe vremea aia... :) nici nu visam ca va fi vreodata in romaneste...), din seria Cronicile Narniei de C.S. Lewis.

Dupa "Jiltul..." am citit "Calul si baiatul", and I was hooked forever! Sint 7 cartzi in seria Croncile Narniei, si de-atunci le tot recitesc si nu ma satur de ele! Au aparut de curind la editura RAO. Le recomand oricui cu toata inima. Nu va uitati ca zice ca-s "carti pt copii"... sint de o mare profunzime, si de fapt, trebuie sa fii cel putin intr-a zecea ca sa le gusti asa cum trebuie! :)

Si eu as recomanda Harry Potter... mi se pare ca numai oamenii care n-au citit cartile zic ca "sint prostii" :)

Ca sa nu mai zic de "Stapinul Inelelor" sau de "Hobbitul"!!! Super.
Guinevere
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 25, 2003 11:47 pm

ooo,va multumesc!

Mesajde UnCopilutz » Lun Apr 28, 2003 8:44 pm

Eu am facut threadul asta si am uitat sa mai intru sa verific daca mi-a recomandat lumea ceva...uite-ma azi din nou in locul caruia i-am dat eu nastere... hehe ... si.. lecturez de zor ce mi-ati tot scris voi.
Pentru riverflow: Fara sa mai fi intrat aici , pe forum Literatura ... iti pot spune ca , la recomandarea surorii mele dragi , am luat de la biblioteca judeteana "Alchimistul" . M-am mirat cat de repede am reusit sa citesc prima jumatate. Acum mi-am mai lasat acasa vreo 20 de pagini necitite. Imi place, sincer... Uite ca la partea asta m-ai ghicit si sa stii ca pentru asta o sa caut si restul cartilor care mi le-ai dat tu ca exemplu . "Corigent la limba romana" am citit-o mai devreme , cam de un an -doi de zile. dar crede-ma ca nu mai tin minte prea mare lucru din ea , stiu ca mi-a placut putin , atata tot , ca daca nu mi-ar fi placut o puneam de o parte si o lasam balta.Poeziile lui Minulescu , cred ca am mai spus-o , imi plac nespus de mult ...
Multumesc pentru urarea din coada postului si pentru ce mi-ai propus sa citesc !


Pentru cr@zy @angel : Harry Potter am citit... primele doua volume . Tre` sa fac rost de undeva de restul...La biblioteca , ultima data cand am fost nu le-am gasit.


Pentru monk : Promit ca o sa caut si Dune , daca imi dai un autor sau ceva ... Dar ma indoiesc de pe acum ca o sa fie pe gustul meu! Oricum... astept sa mi spui mai multe!



Pentru Satyr : Daca as fi nesimtit as spune ca tu chiar nu pui mana pe carti , cand vad ca imi propui sa citesc bibliografia pentru clasa a 10 a , a 11 a ... mare parte din cartile care mi le ai spus le-am fumat demult ...


Pentru Shaki : Nu , nu pot sa zic ca imi place literatura SF ... Merci oricum !


Pentru Guinevere : Merci si tie pentru tot ... si .. daca mi-ai da un autor la ultima carte ar fi marfa !

Tin sa va anunt ca acum mi-am notat toate titlurile care mi le-ati propus si ca va multumesc mult ....Daca intre timp mai aflati sau mai prindeti si voi in mana cate o carte care v-a placut... spuneti-mi si mie , da ? Merci anticipat !
Bafta !
" Tatal meu zideste case
Cocotat pe schele
Si cu fruntea lui ajunge
Pana sus la stele."
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Re: Vreau sa citesc o carte calumea!!!Ajutati-ma si voi!

Mesajde OONA » Lun Apr 28, 2003 11:07 pm

incearca 'Profetul" Khalil Gibran
Sonetele lui Voiculescu...superbe
'Magicianul' John Fowles
OONA
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Apr 28, 2003 10:06 pm
Localitate: Bucuresti sau PLoiesti, in functie de moment

Mesajde UnCopilutz » Mar Apr 29, 2003 12:15 am

Merci mult OONA ! Sa stii ca "Magicianul" mi-a mai fost recomandat de sora mea ... am pus mana pe carte, am citit inceputul...dar erau prea multe carti luate de la biblioteca si am zis ca o iau cand le duc astealalte. Merci din nou!
" Tatal meu zideste case
Cocotat pe schele
Si cu fruntea lui ajunge
Pana sus la stele."
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde Guinevere » Mar Apr 29, 2003 6:08 am

Copilutz, "taticul" hobbitilor e J.R.R. Tolkien... iarta-ma ca n-am scris de prima data, m-am gindit ca stii deja, de la cele doua filme dupa "Stapinul Inelelor" care au aparut pina acum, facind furori! :) Scuze, inca o data.
Guinevere
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 25, 2003 11:47 pm

Mesajde UnCopilutz » Mar Apr 29, 2003 6:24 pm

Merci mai...Guinevere! Nu aveam de unde sa stiu pentru ca nici filmele nu le-am vazut,am auzit ca nu-s nu stiu ce ... de aia nu m-am dus sa le vad...
" Tatal meu zideste case
Cocotat pe schele
Si cu fruntea lui ajunge
Pana sus la stele."
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde Guinevere » Mar Apr 29, 2003 10:36 pm

Fugi repede si vezi-le, ca sint minunate, si n-o sa-ti para rau! Dar sa te duci pregatit sufleteste sa intri intr-o lume cu totul de basm...
Guinevere
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 25, 2003 11:47 pm

Mesajde OONA » Mie Apr 30, 2003 1:22 am

PENTRU UN MANUT DE AJUTOR, am sa iti scriu aici sfarsitul romanului (daca tot l-ai inceput oarecum)
Cras amet qui numquam amavit
quiquque amavit cras amet
(MAINE SA IUBEASCA CINE NU A IUBIT NICIODATA
SI CEL CARE A IUBIT SA SA IUBEASCA MAINE )

INFLUENTE:
Carl Gustav Jung
Grecia(si aici ma refer la tot:mituri, spatiu oameni)

Fowles-care se defineste pe sine drept 'adolescent intarziat'(altfel, ocupatia lui da baza fu cea de prof)-
considera 'THE MAGUS' un roman al adolescentei

si nu suporta sa fie intrebat despre Semnificatiile romanului,
sustinand ca fiecare cititor are propria-i traire la intalnirea cu Opera Literara

see u
OONA
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Apr 28, 2003 10:06 pm
Localitate: Bucuresti sau PLoiesti, in functie de moment

Mesajde UnCopilutz » Dum Mai 04, 2003 5:53 pm

Impresii din vacanta :
Batranul care citea romane de dragoste - Paul Sepulveda , literatura portugheza ... carte buna . Alchimistul de Coelho la fel ! Voi continua..
" Tatal meu zideste case
Cocotat pe schele
Si cu fruntea lui ajunge
Pana sus la stele."
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde Nicholas_Alex » Lun Mai 05, 2003 9:00 am

Mi-a cazut in mina o copie a cartii Montley Crue - The dirt!

Este vorba despre istoria lor, ce se intimpla in spatele culiselor (droguri, femei,etc), plus niste lucruri aproare imposibil de crezut despre Ozzy Osbourne, Iron Maiden, Aerosmith, AC/DC, Guns N´Roses, Pamela Anderson, Heather Locklear, etc...

Daca o gasiti pe la vreo taraba, merita banii!!

:o
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Mai 05, 2003 7:22 pm

Vad ca acest subiect a devenit un fel de melodii de moment. Asa ca o sa spun si eu cateva cuvinte...mai mult sau mai putin inteligente. :)

De vreo 3 luni...ma tot mosmondesc la "Crima si pedeapsa". Nu stiu de ce nu o termin mai repede...ca imi place foarte mult. Dar ba ma iau cu una..ba cu alta...si mereu uit.

Acum nu stiu cum , cautand prin biblioteca , am dat peste Sir Conan Doyle..si al sau Sherlock Holmes. Cateva cazuri interesante ..rezolvate de celebrul detectiv scotian. Bineinteles...cu ajutorul prietenului sau ...doctorul Watson. Marfa de marfa.....asa ca le recomand si eu copilului care a initiat acest subiect. Bineinteles...ii recomand si cartea despre care am vorbit la inceputul acestui post.
Oho....o sa aiva ceva de citit...la cate recomandari i s-au facut.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Joi Mai 08, 2003 2:36 am

Daca chiar vrei sa citesti ceva klumea lasa naibii alchimistu ,harry potter ,lord of the rings shi alte aberatzii d-astea k nu merita vcitite,chiar daca esti inca in liceu.O carte frumoasa e Zorba Grecul de Nikos Kazantzakis.Sau ai putea incerca Ciuma de Camus.Nu e chiar usoara da macar ramai cu ceva.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Necuratu' » Joi Mai 08, 2003 7:42 am

Initial trimis de riverflow
Pai, nu ar fi rau sa incepi vacanta cu o carticica in care se regaseste toata lumea, mai ales tu... "Alchimistul" de Paul Coehlo. Asta ar fi o prima recomandare din partea mea, nu neaparat si buna- asta vei descoperi tu. La capitolul "poezii", sau mai bine zis "catrene", Un(ui)Copilutz cred ca i-ar face placere sa citeasca Omar Khayyam (parca asa se scrie). Mie mi-a mai placut la nebunie (cand eram in clasa a zecea) si Ion Minulescu, romanul "Corigent la limba romana" (si poeziile evident). A, si inca ceva care mi-a placut LA NEBUNIE: Jean Paul Sartre- "Zidul", Dostoievski- "Adolescentul" si multe altele. Sper ca ti-am fost de ajutor. (Pentru vacantza, iti mai recomand din tot sufletul, Rodica Ojog-Brasoveanu- Ciclul Melania: "Cianura pentru un suras", "Buna seara, Melania", "Statuia din parc" etc.)
Vacanta placuta!!!!!



Cum poti sa recomanzi unei persoane care termina clasa a X-a "Zidul" de Sartre? Vrei sa-l "strici"? In alta ordine de idei, "Erostrat" e cea mai tare nuvela.
"Imperious, choleric, irascible, extreme in everything,
with a dissolute imagination of the like which has never been seen.
Atheistic to the point of fanaticism, there you have me in a nutshell.
And kill me again or take me as I am, for I shall not change.
NEVER !"
Avatar utilizator
Necuratu'
Junior Member
 
Mesaje: 155
Membru din: Dum Oct 20, 2002 11:00 pm

Mesajde Guinevere » Joi Mai 08, 2003 2:02 pm

MiG29, e fain ca vrei sa ii recomanzi Copilutzului cartile tale preferate, dar nu inteleg de ce trebuie sa-ti exprimi in felul acesta parerile proaste despre alte carti recomandate de altii? Nu vreau sa mentionez faptul ca prin astfel de cuvinte ii jignesti, vreau sa-ti pun doar o intrebare: tu ai citit cartile pe care le numesti "aberatii"? Vreau sa zic, citit, adica de la un cap la altul.
Guinevere
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 25, 2003 11:47 pm

Mesajde MiG29 » Joi Mai 08, 2003 9:51 pm

Daca nu citeam nu puteam sa ma pronuntz asupra lor.Alchimistului i-am dedicat chiar shi un thread special pe literatura.Nu mai stricatzi copilu cu tampenii d-astea.:mad:
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Mai 08, 2003 10:03 pm

MiG-ule , dar eu i-am zis bine , nu-i asa ? Patania lui Raskolnikov trebuie citita obligatorie. Corect ? Eu am citit 200 de pagini..si mi se pare magica. Pacat ca nu am starea necesra sa o termin. In fiecare zi ma scol cu gandul sa mai citesc 5 pagini...si parca o fortza magica ma opreste. Nu stiu de ce.
Sper ca pana la toamna sa o termin. O prietena mi-a zis ca ea a citit Crima si pedeapsa in 2 zile. Holy madre del Dios ! :eek:
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde UnCopilutz » Lun Mai 12, 2003 8:26 pm

Ooo,chiar Marele Oribilul Mosh a poposit pe threadul deschis de dumneamea ? Multam fain si pentru ce mi-a propus el sa citesc...Deocamdata am dat peste doua carti , titluri care apar aici , nu stiu care mi le-a recomandat . E una de Ojog Brasoveanu si e Magicianul . Sunt cam grosutze si inca nu le am prea inceput. Deci...luati o pauza... :P Merci mai !
" Tatal meu zideste case
Cocotat pe schele
Si cu fruntea lui ajunge
Pana sus la stele."
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

O stare mistica

Mesajde regius1000 » Sâm Iul 12, 2003 6:31 pm

O stare mistica aproape am simtit atunci cand am scris "Taietorul de lemne". Dimineata m-am trezit cu textul scris si cum nu l-a revendicat nimeni, l-am semnat cu numele meu. Dar este oare scris de mine? Nu cred in scriere in stare de transa dar asta este parca prea de tot !
Ati mai intalnit undeva un text asemanator sau o idee la fel?


Va multumesc!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
regius1000
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Iul 12, 2003 6:02 pm
Localitate: brasov

Mesajde Love2Fly » Dum Iul 20, 2003 10:07 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh

De vreo 3 luni...ma tot mosmondesc la "Crima si pedeapsa". Nu stiu de ce nu o termin mai repede...ca imi place foarte mult. Dar ba ma iau cu una..ba cu alta...si mereu uit.


In final Raskolnikov se pune in genunchi si isi marturiseste crima...:)
Am fumat "Crima si pedeapsa" in 2 saptamani.
Acum citesc si recomand tot Dostoievski - Demonii o carte cam de....900 de pagini....Moshule? te bagi?
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde hulub » Lun Iul 21, 2003 12:55 pm

Sper sa nu propun prea tarziu (pt. tine..sper sa-l fi citit deja) "Ciresarii" -Constantin Chirita. Eu i-am citit de vreo 5 ori si cred ca i-as mai reciti inca...:))
La categoria carti "serioase" propun: Cinchiz Aitmatov - "o zi mai lunga decat veacul"; "Muntele vrajit" si (sau) "Doctor Faustus" - Thomas Mann; daca ti-a mai propus cineva Eliade, Mircea sper sa-l fi ascultat - merita citita fiecare pagina scrisa de omul asta. Eu iti mai propun ceva care se apropie de materia scolara dar n-am ce face caci mi-au palcut f. mult: Marin Preda si Mihail Sadoveanu.
Din Sadoveanu mai ales "zodia cancerului sau vremea Ducai Voda" si, evident, "Fratii Jderi". Cauta sa citesti ceva si de Milan Kundera (tot printr-a zece-a am citi si eu pt. prima data) - ti-as spun eun titlu, dar nu mi-l amintesc acum.
As mai putea continua (inca 2 titluri - nu f. dificile, dar palcute la citit- "Pamant al oamenilor" - Antoine de Saint Exupery si "Masa Umbrelor" - Ionel Teodoreanu) dar o sa ma opresc aici, din modestie :))) (vezi ce hazliu sunt :)).
Toate cele bune si lectura placuta!
hulub
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iul 18, 2003 3:22 pm
Localitate: bucuresti

Orasul si cainii

Mesajde Seth2 » Mie Iul 23, 2003 11:57 pm

Asta ar fi cartea mea preferata , sau ma rog.. una din ele : Orasul si cainii - Mario Vargas Llosa .

Ceva carte pt adolescenti , stilul "De veghe in lanul de secara" , dar mai putin previzibila , mai ambiguua si de ce nu mult mai interesanta.
Povestea e cea a unor tineri dintr-un colegiu militar ,(citez de pe spatele cartii ) : "un roman despre adolescenta si despre violenta unei lumi in care numai cei duri reusesc" .

In plus , autorul evita la perfectiune sa cada in vreun cliseu , fie el si compozitional. In ultimele pagini o sa-ti dai invariabil seama ca tot ce ai crezut pana atunci despre cele intamplate in roman nu mai sta in picioare si ca va trebui probabil sa citesti romanul inca o data daca nu ai memoria atat de buna incat sa refaci puzzle-ul 362 de pagini . Se citeste in max 2 zile :P
Seth2
Junior Member
 
Mesaje: 243
Membru din: Sâm Aug 03, 2002 12:35 am

Re: Orasul si cainii

Mesajde Grumpy » Joi Iul 24, 2003 6:11 am

Initial trimis de Seth2
Asta ar fi cartea mea preferata , sau ma rog.. una din ele : Orasul si cainii - Mario Vargas Llosa .

Ceva carte pt adolescenti , stilul "De veghe in lanul de secara"


Multumesc, o iau si eu drept recomandare, pentru ca "De veghe in lanul de secara" mi-a placut mult - defapt mi-a redeschis apetitul pentru citit dupa niste ani de pauza (indicata si pentru autorul threadului, in cazul in care nu a citit-o inca) .
Grumpy
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Iun 16, 2003 9:20 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde onk » Vin Iul 25, 2003 10:00 am

o carte exceptionala recomandata celor care dupa ce termina o lectura isi rezerva o buna perioada de timp cugetarilor: "Gog" de Giovanni Pappini
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

kj

Mesajde carina1 » Sâm Iul 26, 2003 1:25 am

mi-ar fi greu sa-ti recomand ceva pt ca nu te cunosc deloc. as putea in schimb sa-ti spun ce imi place mie.
pai, in linii mari imi place literatura sud-americana. iti recomand from all my heart paulo coelho(orice, mai ale veronika se hotaraste sa moara si alchimistul), garcia marquez, ernesto sabato(tunelul). acum mi-am luat de la biblioteca llosa- povestasul. sper sa-mi placa!
imi mai place literatura rusa. trebuie neaparat sa citesti dostoievski, tolstoi sau turgheniev. sunt baza culturii generale a oricarui adolescent(zic eu) sau mai bine sa zicem pur si simplu ca sunt pur si simplu f. importanti.
am vazut ca cineva ti-a rec. gog de pappini. e super! citeste!
era sa uit o carte care mi-a placut la nebunie! am citit-o intr-o perioada in care ma indoiam de divinitate si am gasit raspunsul. e vorba de sienkiewicz- quo vadis. sunt sigura ca o sa-ti placa!
ar fi mai bine daca ne-ai povesti mai multe despre tine ca sa ne fie mai usor sa-ti recomandam ceva!
pupici!
carina1
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Iul 26, 2003 12:00 pm
Localitate: somewhere i belong

Următorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori