Literatura SF

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde Shaki » Sâm Iul 08, 2006 10:45 pm

nemira a reeditat primele trei romane din seria "lumea fluviului", de philip jose farmer. am intzeles k sunt 6 in total. am citit numai prima parte shi mi-a placut, la vremea respectiva... era vorba de un tip, care in viatza de aici de pe pamant ishi amintea a fi richard burton, shi care dupa moarte se trezeshte intr-o viatza de apoi stranie shi alandala, alaturi de o multzime de altzi oameni, intr-o vale a unui fluviu. n-am prins bine firul actziunii dupa un singur roman, dar nu era lipsita de umor :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Tessai » Mie Iul 19, 2006 4:47 pm

scriitorii de sf, mai ales cei romani, se indreapta cu pasi mari spre fantasy.
Si asta e f simplu. Daca in anii 50 puteai sa zici ca in 2000 totul zboara, merge, pluteste de 100 de ori mai repede acum nu mai tine shmekeria. Treaba cu savantul nebun pica cu brio, nava care zboara si descopera noi civilizatii nu mai are nici un haz. E greu sa scrii sf in vremea noastra, e greu sa prevezi oarecum lucrurile ca sa aiba putina logica. De ex internetul a skimbat drastic lucrurile. Implicatiile si posibilitatile astea nu le-a prevazut nimeni.
Efectiv, 5% din sf merita atentie, si asta spun pt ca citesc sf de cand ma stiu. Fundatia & robotii, Dune, Ender si mai ales Lumea NON-A (nonaristoteliasmul ala precede teoria complexitatii, f tare treaba). In rest sporadic interesant.. Fantasy, clar lotr si lord of light al lui zelazny. Revenind la vremurile noastre, una dintre cele mai interesante carti este Marte (cu cele 3 volume, rosu, verde, albastru-terraformarea). V-o recomand.
Astept recomandari..:)
ps pentru Bradut: pe roberto quaglia il cunosc personal si este exact cum e cartea aia :), vine in fiecare an in romania de prin `93. F ok tipul.
ps2: vreau si eu creierul lui broca.. are careva?
Tessai
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Iul 19, 2006 3:35 pm
Localitate: bucuresti

Re: Literatura SF

Mesajde romancoins » Lun Iul 16, 2012 7:51 pm

Din pacate, in Romania nu prea se mai publica noi carti din genul SF, tot ce am vazut in ultimii doi-trei ani fiind reeditari ale unor carti publicate mai demult, cum ar fi Dune sau ceva de Asimov. Pe care bineinteles ca le-am citit la momentul primei aparitii in tara.
Personal, prefer seriile care creeaza istorii ale viitorului, pe primele locuri la mine fiind:
- seria roboti - imperiu - fundatie a lui Asimov & friends (de remarcat cele trei carti din seria Inferno scrise de Roger MC Bride Allen)
- seria Dominic Flandry a lui Anderson
- seria Jocul lui Ender, etc. a lui OS Card



nu fac reclama
Ultima oară modificat de kant emir pe Mie Iul 18, 2012 12:39 pm, modificat 1 dată în total.
Motiv: eh, pacatele obisnuite
romancoins
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iul 16, 2012 7:24 pm
Localitate: bistrita bargaului

Anterior

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron