Literatura SF

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde Cruela » Dum Mar 07, 2004 7:08 pm

Literatura sf, ca orice alt gen e literatura, este extrem de subiectiva. Depinde de la persoana la persoana, iar mesajul transmis este interpretat de asemenea subiectiv, tinand cont de faptul ca finalul este suspendat, deschis multiplelor interpretari. Parerea mea este ca cel maiu bun scriitor de science fiction al tuturor timpurilor este John Saul, el fiind in viziunea mea excceptional, prin insasi natura povestilor lui. Cartile lui sunt extrem de realiste, te fac sa intri in atmosfera sf si sa simti ca traiesti povestea.
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Shaki » Lun Mar 08, 2004 4:20 pm

Cruela... esti sigura ca John Saul scrie literatura SF (?!?)... eu stiam ca scrie horror, si inca niste horror destul de slabut. Cartile lui sunt niste chestii usurele, si sunt scrise toate dupa acelasi tipar, daca ai citit una le-ai citit pe toate. Spun asta in cunostinta deplina de cauza, am citit carti de John Saul... daca tie iti place gusturile nu se discuta, dar nu cred ca poate fi numit un autor de SF.
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde aspyrin » Lun Mar 08, 2004 5:10 pm

Cruela scrie:cel maiu bun scriitor de science fiction al tuturor timpurilor este John Saul


chiar n-ai priceput nimic despre sf. ce treaba are nenea asta cu sf-ul si mai ales de unde si pana unde e cel "maiu" bun?
Tough ain't enough!
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Vreti literatura SF

Mesajde amidalla » Vin Mar 19, 2004 10:04 am

AMENINTAREA FANTOMEI (Razboiul Stelelor – Ep.I) Terry Brooks Seria Star Wars


In deserturi pustii si spatioporturi aglomerate... in metropole subacvatice si in adancurile negre ale spatiului... se desfasoara o poveste a binelui si raului, a magiei, puterii si inocentei. In sfarsit, saga care a atatat imaginatia a milioane de fani, se intoarce in timp pentru a-si dezvalui originile – inceputul legendei STAR WARS.

Plecand de la scenariul lui George Lucas, acest roman al maestrului Terry Brooks sondeaza profunzimile uneia dintre cele mai mari fictiuni a timpurilor noastre, oferind detalii bogate si introspectiuni in mintile si motivele personajelor, aruncand o perspectiva inedita si indrazneata asupra stralucitoarei creatii a lui Lucas.


MOSTENITORUL IMPERIULUI (Trilogia Ultimul Lord al Intunericului –... Timothy Zahn Seria Star Wars


Continuarea autorizata a legendarei saga StarWars, cel mai popular ciclu din istoria cinematografiei, relatat cu maiestrie de Timothy Zahn, castigator al premiului Hugo
TEME-TE DE PARTEA INTUNECATA


Au trecut cinci ani de la Intoarcerea cavalerului Jedi; Alianta Rebela a distrus Steaua Mortii, i-a infrant pe Darth Vader si pe Imparat si a alungat resturile Flotei imperiale intr-un colt indepartat al galaxiei. Printesa Leia si Han Solo s-au casatorit si asteapta gemeni Jedi. Iar Luke Skywalker a devenit primul dintr-un sir indelung asteptat de cavaleri Jedi.

Dar, la mii de ani-lumina departare, ultimul dintre Warlorzii Imparatului a preluat comanda Flotei Imperiale, a pregatit-o pentru razboi si a atintit-o spre inima fragila a Noii Republici. Acest razboinic intunecat a facut doua descoperiri vitale care ar putea sa distruga tot ceea ce s-au luptat sa cladeasca barbatii si femeile curajoase din Alianta Rebela. Confruntarea exploziva care rezulta este o epopee impresionanta de actiune, inventie, mister si spectacol la scara galactica: pe scurt, o poveste demna de renumele STARWARS.

ULTIMA PORUNCA (Trilogia Ultimul Lord al Intunericului – nr.3) Timothy Zahn Seria Star Wars


Finalul aventurii epice incepute in best-sellerul Mostenitorul Imperiului si continuate in Asaltul Fortei Intunecate; acest ultim volum panorameaza o galaxie in flacari, in vreme ce Imperiul ameninta sa inghita Noua Republica si pe curajosii ei aparatori.

ULTIMA PORUNCA

Asediata, Republica se clatina sub atacurile Marelui Amiral Thrawn, care a mobilizat ramasitele fortelor imperiale si i-a respins pe rebeli, folosind o tehnologie abominabila recuperata din fortareata secreta a Imparatului: soldatii clone. In timp ce Thrawn declanseaza asaltul final, Han si Chewbacca se straduiesc sa formeze o coalitie a contrabandistilor pentru un ultim atac disperat impotriva Imperiului, iar Leia mentine Alianta unita si se pregateste pentru nasterea gemenilor ei Jedi. Coplesita de navele si clonele comandate de Thrawn, Republica mai are o singura speranta: sa trimita un grup mic, condus de Luke Skywalker, chiar in fortareata care adaposteste teribilele instalatii de clonare ale lui Thrawn...


UMBRELE IMPERIULUI Steve Perry Seria Star Wars


Iata povestea nespusa vreodata a evenimentelor derulate intre actiunea filmelor Imperiul contraataca si Intoarcerea cavalerului Jedi: un roman in care Darth Vader mai traieste si are de infruntat un personaj la fel de malefic si de puternic precum el insusi.

UMBRELE IMPERIULUI

Domneste criza. Han Solo, con-gelat in carbonit, este adus in fata gangsterului necrutator Jabba Huttul. Printesa Leia se imbarca intr-o misiune de salvare careia i se alatura Luke Skywalker, Lando Calrissian si un tanar pilot foarte indema-natic. Darth Vader se arunca in lupta impotriva unui dusman viclean si neindurator: Xizor este capul unui puternic sindi-cat de infractori care cauta sa il inlature pe Vader pentru casti-garea bunavointei stapanului lor comun, Imparatul. Tinta lui este Luke Skywalker. Pe negan-dite, acesta din urma se vede a fi recompensa celor doua entitati supreme ale raului din galaxie – una il vrea viu... cealalta mort.

PLANETA ADORMITA Greg Bear Seria Star Wars


Maestrul are misiunea de a-l pregati pe Anakin sa devina un Cavaler Jedi, dar mai inainte Obi-Wan trebuie sa-si ajute ucenicul, idealist si nedisciplinat, care inca poarta cicatricile sclaviei, sa-si gaseasca propriul echilibru.

Ajunsi pe misterioasa planeta Zonama Sekot, unde isi au originea cele mai rapide nave din galaxie, Obi-Wan si Anakin sunt prinsi in vartejul intrigilor mortale si tradarilor, pentru ca mul¡i sunt cei interesa¡i de avantajele pe care le pot aduce astfel de nave super-rapide.

Pe aceasta planeta cei doi simt o tulburare a For¡ei asa cum n-au mai cunoscut pana acum. Cautarea acestor secrete va amenin¡a legatura dintre Obi-Wan si Anakin...si il va pune pe tanarul inva¡acel fa¡a in fa¡a cu temerile lui cele mai adanci – si cu destinul sau intunecat .

ASALTUL FORTEI INTUNECATE (Trilogia Ultimul Lord al Intunericului... Timothy Zahn Seria Star Wars


Continuarea autorizata a legendarei saga Star Wars si urmarea best-seller-ului Mostenitorul Imperiului; un roman de intriga, razboi si rau distrugator – pe masura ce Luke Skywalker se confrunta cu partea intunecata a Fortei.

ASALTUL FORTEI INTUNERICULUI

Cel mai viclean si nemilos dintre Warlorzii Imparatului, Marele Amiral Thrawn, a preluat comanda resturilor Flotei Imperiale si a lansat o campanie masiva pentru distrugerea Noii Republici. Intre timp, Han si Lando Calrissian duc o alta cursa contracronometru pentru a gasi o dovada a tradarii din Consiliul Republicii... dar descopera o flota ratacita care ar putea insemna pierirea prietenilor lor si victoria dusmanilor. Cel mai periculos dintre toate insa este un nou Jedi al Intunericului, ridicat din cenusa unui trecut spectral, ros de amaraciune... si care planuieste sa-l atraga pe Luke Skywalker de partea intunecata a Fortei.


http://www.amaltea.ro

MAI VRETI??????????????????????????? A-) A-) A-) A-)
amidalla
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Mie Mar 17, 2004 1:28 pm
Localitate: bucuresti

cele mai tari carti sunt seria star wars de la amaltea

Mesajde amidalla » Vin Mar 19, 2004 11:32 am

PS: Stefan tu mi-ai sters un post reply?????????
amidalla
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Mie Mar 17, 2004 1:28 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde gaga » Vin Mar 19, 2004 12:17 pm

eu ti-am sters, esti offtopic, m-am gandit mult daca sa iti dau si avert, dar esti noua si am trecut cu vederea.

ce ai scris mai sus (lista cu carti sf) nu face obiectul acestui thread si de fapt ai mai pus si in alta parte acelasi lucru.

citeste te rog cu atentie subiectul
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Vin Mar 19, 2004 12:17 pm

Da. Daca vrei sa faci reclama editurii respective, fa-o pe un singur thread. Tu alegi care. Sau fa-o mai subtil si fara copy/paste direct.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde amidalla » Vin Mar 19, 2004 3:10 pm

ok nu se va mai intampla
amidalla
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Mie Mar 17, 2004 1:28 pm
Localitate: bucuresti

Ce aveti mai cu fata

Mesajde silviu2004 » Vin Mar 19, 2004 3:25 pm

Si eu am citit cartile de la amaltea si sunt super mai ales Matrixul. Asa ca nu va mai luati de ea.

Te salut amidalla. =D =D
silviu2004
 

Mesajde stefan » Vin Mar 19, 2004 10:23 pm

amidalla, cand vreau sa sustin un punct de vedere prefer sa o fac pe cont propriu, nu apeland la "clone" cu care sa ma congratulez: "brava baiete, esti dajtept" etc.

Daca vrei sa discuti despre literatura esti binevenita aici, atata timp cat respecti regulamentul (btw, l-ai citit? scrie acolo si de clone, si de posturi consecutive...). Daca vrei doar sa le faci reclama baietilor de la aia de-i tot pomenesti cu ajutorul forum-ului si atata tot, macar incearca sa o faci intr-un mod mai elegant. Ok?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde thecce » Dum Mar 21, 2004 10:33 pm

Basarab se chinuia cu ctitorirea de manastiri si opinca era pantof de lux, in Anglia aparea primul bar? - 1644 -


basarab????
1600si?
care basarab???!!!!
care dintre ei...?
De-abia dupa ce voi muri de batran voi incepe sa traiesc ca un tanar.
Avatar utilizator
thecce
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Mar 16, 2004 12:00 am

Mesajde amidalla » Mie Apr 07, 2004 7:57 am

Am vrut sa ii informez si pe ceilalti dar observ ca sunteti foarte acizi. Si de aceea nu am mai postat pe acest forum. Dar de acum incolo nu o sa mai scapati de mine. :eat: Dar nu inteleg un lucru de ce Dl. Bufnila face reclama la site-uri si eu nu pot sa propun unul? X-(
amidalla
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Mie Mar 17, 2004 1:28 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde eyewitness » Mie Apr 07, 2004 8:18 am

amidalla scrie:observ ca sunteti foarte acizi

te inseli, io sunt baza
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde amidalla » Mie Apr 07, 2004 9:23 am

eyewitness scrie:te inseli, io sunt baza


Ce baza, de care baza?

Baza bazelor :limba: :limba:
amidalla
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Mie Mar 17, 2004 1:28 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde whatever » Vin Iun 18, 2004 11:19 pm

preferatul meu e Norman Spinrad iar ca si carte as opta probabil pentru Oameni in Jungla(carte interzisa in Germania) sau Solarienii.

Am citit demult o capodopera : Gordon R. Dickson - Furtuna de Timp, superba carte, o recomand tuturor.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde supermouse » Dum Iun 27, 2004 7:59 pm

Spinrad are o gramada de lucrari interesante. Oamenii in jungla, e oarecum necunoscuta, dar Solarienii este una dintre lucrarile lui reprezentative. Ai citit cumva Little heroes, Iron Dream, Other Americas?
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde whatever » Lun Iun 28, 2004 11:25 pm

da, le-am citit pe toate cele enumerate mai sus, plus multe altele. Am mai gasit tare interesanta "Masinaria Rock`n`Roll". Alte Americi are 3 povestiri geniale din 4, preferata mea e aceea cu natiunea africana conducand lumea si New Yorkul cufundat in subteran.

Sunt total de acord, Solarienii este una dintre cele mai bune lucrari ale sale, dar totusi, Oameni in Jungla imi pare mai reprezentativa pentru stilul sau. E adevarat, nu a ajuns chiar asa de cunoscuta, dar oricum, merita citita.

ps - la multi ani darken!
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Mar Iun 29, 2004 9:34 am

am uitat total de acest thread

danicu =D , de acord, dar cred ca pozitzia critica era fatza de epitetul "shtiintzific" (pe care il accept ca datorandu-se premizelor tehnologice pe care le are o povestire de acest gen) shi cel des asociat "vizionar" (care e sau nu e, dar nu este specific acestui gen). ca arta e ok ( epic, imaginatzie )

mihaimm,

link-ul ala e un news destul de bombastic, insa baza este cea spusa de mine mai sus, gauri de vierme = deformarea spatziutimpului prin energii uriashe
explicatzia pe care o oferi n-are legatura cu contzinutul articolului
- intr-un sistem de coordonate inertial, nici un fel de materie nu poate calatori cu o viteza mai mare de viteza luminii.
- avand un sistem de coordonate intertial si un al sistem de coordonate (tot inertial) care se deplaseaza unul fata de celalat cu 90% din viteza luminii... mai adauga o nava in oricare dintre ele... si ai trecut de viteza luminii.

fals! vitezele relativiste se compun cu formula (v1+v2)/(1+v1*v2/c^2) (sau cu minus pentru sensuri contrare). adica sa zicem ca avem S1, intr-un sistem, S2 in al doilea, si N, nava relativa la al doilea. viteza lui S2 fata de S1 este 90% din C, si viteza navei din S2, 60% din C. Care este viteza navei fata de S1? Simplu: vNS1 = (9/10+6/10) *c / (1+9/10*6/10) = 1.5/1.54, adica putin mai mic decat c :p

Treaba nu este SF si este confirmata de studii astronomice prin care s-a constatat ca exista galaxii care se deplaseaza fata de galaxia noastra cu viteze mai mari decat viteza luminii. Si nici nu implica fenomene fizice nedescoperite, efecte imaginare, etc... doar schimbarea sistemului de referinta. fals, din nou. intai, pentru galaxiile care se indeparteaza, conform teoriei big-bang-ului, nu numai ele s-au indepartat, dar si spatiul s-a destins (legea lui Hubble), destindere fara aplicare practica pentru o potentiala calatorie superluminica! doi, pentru galaxiile (obiectele) care din masuratori succesive li se determina o aparenta viteza supraluminica, asta se intampla datorita faptului ca ele se apropie. caci trebuie luat in calcul si momentul de emisie al luminii, la prima masuratoare, lumina avand o distanta mai mare de parcurs decat la a doua, este evident ca obiectul a calatorit ceva mai mult timp decat ni se pare (efectul asta s-a observat la emisiile quasarilor)

Intrebarea aceasta se va pune mai curand decat ne asteptam Culmea este ca majoritatea "predictiilor" SF care s-au facut ori au fost infirmate, ori s-au intamplat mai tarziu. Iata, suntem in anul de gratie 2004, si nu am calatorit spre Jupiter (cu echipaj uman), n-avem androizi, n-am avut catastrofe la nivel planetar, invazii de extraterestrii, n-am gasit martieni etc., etc.
Inteligenta artificiala inca este departe de cea a noastra, si sunt deja zeci de ani in acest domeniu.

a nu uitam ca inteligeta artificiala de acum 20 de ani era sub nivelul unei insecte in timp ce acum ne indreptam cu pasi rapizi spre nivelul unei gaini. Wow, I'm shocked :silly: O sa avem robotzi care o sa ciuguleasca shi o sa se gainatzeze ~p

Iar Divina Comedie care nu este fantastica... de ce? fantastic = (dictz) = creat, plasmuit din imaginatzie, ireal. Este iadul/purgatoriul real?

Fantasticul si supranaturalul au existat in literatura omenirii inca de la inceputrile ei. Exact, atunci de ce n-ar fi DC fantastica? :p

N-am intzeles, citindu-tzi celalalte posturi, dar shi ale altora: de ce este 1984 SF? pentru ca vorbeshte despre viitor? pentru ca prezinta o societate distopica? republica lui Platon este SF? procesul lui Kafka? Utopia lui Morus?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Mar Iun 29, 2004 9:39 am

am uitat total de acest thread

danicu =D , de acord, dar cred ca pozitzia mea critica era fatza de epitetul "shtiintzific" (care il accept ca datorandu-se premizelor tehnologice pe care le are o povestire de acest gen) shi cel des asociat "vizionar" (care e sau nu e, dar nu este specific acestui gen). ca arta e ok ( epic, imaginatzie ). daca vrei, un eseu in care sa-mi dezvolt opinia ar fi intitulat "cat de shtiintzific este sf-ul"

mihaimm,

link-ul ala e un news destul de bombastic, insa baza este cea spusa de mine mai sus, gauri de vierme = deformarea spatziutimpului prin energii uriashe
explicatzia pe care o oferi n-are legatura cu contzinutul articolului
- intr-un sistem de coordonate inertial, nici un fel de materie nu poate calatori cu o viteza mai mare de viteza luminii.
- avand un sistem de coordonate intertial si un al sistem de coordonate (tot inertial) care se deplaseaza unul fata de celalat cu 90% din viteza luminii... mai adauga o nava in oricare dintre ele... si ai trecut de viteza luminii.

fals! vitezele relativiste se compun cu formula (v1+v2)/(1+v1*v2/c^2) (sau cu minus pentru sensuri contrare). adica sa zicem ca avem S1 un sistem, S2 al doilea, si N, nava relativa la al doilea. viteza lui S2 fata de S1 este 90% din C, si viteza navei din S2, 60% din C. Care este viteza navei fata de S1? Simplu: vNS1 = (9/10+6/10) *c / (1+9/10*6/10) = 1.5/1.54, adica putin mai mic decat c :p

Treaba nu este SF si este confirmata de studii astronomice prin care s-a constatat ca exista galaxii care se deplaseaza fata de galaxia noastra cu viteze mai mari decat viteza luminii. Si nici nu implica fenomene fizice nedescoperite, efecte imaginare, etc... doar schimbarea sistemului de referinta. fals, din nou. intai, pentru galaxiile care se indeparteaza, conform teoriei big-bang-ului, nu numai ele s-au indepartat, dar si spatiul s-a destins (legea lui Hubble), destindere fara aplicare practica pentru o potentiala calatorie superluminica! doi, pentru galaxiile (obiectele) care din masuratori succesive li se determina o aparenta viteza supraluminica, asta se intampla datorita faptului ca ele se apropie. caci trebuie luat in calcul si momentul de emisie al luminii, la prima masuratoare, lumina avand o distanta mai mare de parcurs decat la a doua, este evident ca obiectul a calatorit ceva mai mult timp decat ni se pare (efectul asta s-a observat la emisiile quasarilor)

Intrebarea aceasta se va pune mai curand decat ne asteptam Culmea este ca majoritatea "predictiilor" SF care s-au facut ori au fost infirmate, ori s-au intamplat mai tarziu. Iata, suntem in anul de gratie 2004, si nu am calatorit spre Jupiter, n-avem androizi, n-am avut catastrofe la nivel planetar, invazii de extraterestrii, n-am gasit martieni etc., etc.
Inteligenta artificiala inca este departe de cea a noastra, si sunt deja zeci de ani in acest domeniu.

a nu uitam ca inteligeta artificiala de acum 20 de ani era sub nivelul unei insecte in timp ce acum ne indreptam cu pasi rapizi spre nivelul unei gaini. Wow, I'm shocked :silly: Adica avem robotzei care shtiu sa ciuguleasca? :D

Iar Divina Comedie care nu este fantastica... de ce? fantastic = (dictz) = creat, plasmuit din imaginatzie, ireal. Este iadul/purgatoriul real?

Fantasticul si supranaturalul au existat in literatura omenirii inca de la inceputrile ei. Exact, atunci de ce n-ar fi DC fantastica? :p

N-am intzeles, citindu-tzi celalalte posturi, dar shi ale altora: de ce este 1984 SF? pentru ca vorbeshte despre viitor? pentru ca prezinta o societate distopica? republica lui Platon este SF? procesul lui Kafka? Utopia lui Morus?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Bboy-SBt » Mar Iun 29, 2004 1:23 pm

yeah...Spinrad rulllz....!!!
si inca nu am reusit sa-mi fac rost de toate volumele din Dune...damn...help..:(
Anne Rice...cu toate Cronicile Vampirilor se pune..??
Bboyin' rulzz...!!!...Hip Hop 4 'eva...!!!
Avatar utilizator
Bboy-SBt
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Mie Apr 28, 2004 11:00 pm

Mesajde aspyrin » Mar Iun 29, 2004 1:27 pm

la Spinrad mi-a placut mult "Visul de fier"... chiar mi s-a parut o idee misto.
Tough ain't enough!
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde basstard » Dum Iul 04, 2004 12:25 pm

cred ca problema e ca unii confunda fictionul cu sciene fictionul
in ce priveshte consideratziunile stiintifice, sunt de acord cu aphex
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde theOffender » Lun Iul 26, 2004 4:17 pm

whatever scrie:Solarienii este una dintre cele mai bune lucrari ale sale, dar totusi, Oameni in Jungla imi pare mai reprezentativa pentru stilul sau


cred ca "A World Apart" (a aparut in romaneshte sub titlul "Intre doua lumi") este cea mai buna scriere a lui. deshi mashinaria rock-n-roll e grozava, totushi consider "a world apart" pe primul loc...
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde supermouse » Lun Iul 26, 2004 6:23 pm

shi Deus X este interesanta- are nenea Spinrad ceva cu personalitatea umana transferata in cyberspace...
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde theOffender » Mar Iul 27, 2004 7:11 am

in ultimii ani am inceput sa citesc foarte mult o forma de SF (s-ar putea sa aiba un nume, insa nu-l shtiu), promovata mai ales de autorii englezi terry pratchet shi douglas adams. din pacate ultimul dintre ei a murit acum doi ani.
douglas adams: the hitchhiker guide to the galaxy, so long and thank you for all the fish, the restaurant at the end of the universe, starship titanic... superbe, absolut superbe cartzi, tratate cu un umor sec ala jerome k. jerome. douglas adams a fost inventatorul primului joc de aventura pe computer: The Hitchhiker's Guide to the Galaxy: The Infocom Game

iar pratchet, pe care la inceput l-am considerat f.f. greu de citit e superb. una dintre favorite pt. care am shi audio citit de Tony Robinson (Baldrick din seria Black Adder) e bromeliad trilogy, 3, wings.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde supermouse » Sâm Iul 31, 2004 12:41 am

eu il incadrez pe Douglas Adams la categoria Absurd Scifi, shi deshi ma amuza scrierile lui mi se par oarecum prolixe. Nu este vorba de umor cat de inutilitate. de obicei cand citesc un sci fi bun, il devorez shi pe urma stau shi il analizez cate doua trei zile. Adams vrea, din punctul meu de vedere, sa faca o parodie a hard sci fiului serios. Deshi oarecum amuzant, pentru un fan al genului cum ma consider, hitchhiker nu este decat o prostioara amuzanta. Apreciez satira, dar setea mea de scifi are nevoie de un ceva mai consistent.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde theOffender » Joi Aug 12, 2004 12:22 pm

sm: absurd sci-fi? ce inseamna prolixe? dupa ce afli incearca sa reformulezi 'deshi ma amuza scrierile lui mi se par oarecum prolixe'

inutilitate? doua exemple de SF util

'hard sci fiului serios' ??? un exemplu de 'soft sci-fi neserios'

in 2005 HHGG cu john malkovich, bill nighy, mos def shi sam rockwell
http://www.imdb.com/title/tt0371724/
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde supermouse » Joi Aug 12, 2004 8:40 pm

SF util:
ciclul Ringworld al lui Larry Niven- ale carui concepte au determinat Utah State University sa dedice un curs la catedra de fizica exact conceptului shi "datelor sale tehnice.
Ce inseamna prolix gaseshti in DEX.
Iar faptul ca ignori conceptul de "hard sci-fi" e deja mult prea self- explanatoriu, asha ca din pacate discutzia se cam termina aici. Anuntza-ma cand o sa te intereseze genul- nu parodiile de doi centzi ale lui DA
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde theOffender » Vin Aug 13, 2004 2:25 pm

"Puritanism: masochists dictating that the rest of us be likewise...what Churchill once called equality of misery."
— Poul Anderson (1994) The Stars are also Fire.

1. conceptul de "hard sci-fi"
daca te referi la numarul de pagini din ringworld vs. hhgg, aici ai cishtigat: itzi dau dreaptate ciclul ringworld is very heavy; shi daca ai editziile hardcover in mod sigur ai de a face cu very hard sci-fi;

2. larry niven e un fantastic fiction writer; nu science fiction; afirmatzia: "ale carui concepte au determinat Utah State University sa dedice un curs la catedra de fizica exact conceptului shi datelor sale tehnice" este sci-fi...; exista un institut pentru invatzarea limbii romulane: http://atrek.org/Dhivael/rihan/rihan.html shi asta nu inseamna ca limba respectiva exista;

lewis carroll's alice in wonderland e literatura obligatorie in anglia; termenul de gibberish exista in engleza tocmai datorita poemului Jabberwocky http://www.math.luc.edu/~vande/jabtext.html; asta nu inseamna ca wonderland exista; jules verne e literatura obligatorie in frantza, se tzin teze de doctorat pe marginea cartzilor sale; din cite tzin minte h.g.wells cu razboiul lumilor e literatura obligatorie in romania; tolkien e obligatoriu in anglia shi us (asta nu inseamna ca middle earth exista); da un search pentru dune shi vei afla cite fan siteuri shi cate lucrari sunt dedicate studierii planetei dune; star trek; star wars (reagan a numit un intreg proiect "star wars" shi in mod sigur s-a inspirat din filme!); ray bradbury's fahrenheit 451 tocmai a inspirat michael moore's fahrenheit 9 /11;

"inutilitate? doua exemple de SF util": m-am exprimat greshit; SF-ul itzi stimuleaza imaginatzia, e o sursa de entertainment (uneori prea mare: in statele unite, 1956, in citirea lui orson wells debuta seria radiofonica a razboiului lumilor; inceputul a sunat ceva de genul: suntem atacatzi de martzieni!... intreaga populatzie a US a fost absolut ingrozita shi imaginatzi-va panica!); insa vreau sa shtiu cite din mashinariile shi tehnolgiile descrise sunt folosite (ash vrea sa cumpar un lightsaber if so!)...

3. nu-tzi place DA? de gustibus... insa replica "asha ca din pacate discutzia se cam termina aici" e in contradictzie cu "Encourage dissent and questions"
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Aug 13, 2004 2:32 pm

!... intreaga populatzie a US a fost absolut ingrozita shi imaginatzi-va panica!
]
sa nu exageram. nu intreaga populatie ci un orasel...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori