Literatura SF

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Care mari scriitori? Care fani?

Mesajde ovidiu bufnila » Lun Feb 16, 2004 12:23 pm

Eu, mare scriitor SF? Glumesti, Gabizzu? Atatica ai inteles tu? Fani n-am. Capici? Nici nu sunt fani de SF in Romania. Ca sa fii Fan e nevoie de nishte lucruri care lipsesc pe-aici. Asta e. In rest, ce doleante ai? Oricine se poate apuca de SF ca doar nu e restrictionat accesu'. E treaba fiecaruia cum isi face de lucru cu viata lui. Altceva? Ce vrei sa mai stii? Acu' baga una din aia de-a ta mintoasa. Spune-mi ceva despre GALAPAGOS. Uite ca asta e scrisa de un mare scriitor SF. Ai auzit de ea? Hai ca vorbesc serios. Sau, daca vrei, inteapa-te in http://www.lumivirtuale.ro sau in http://www.abatia.com O sa gasesti acolo niste scriitori SF romani talentati care te pot lamuri ce si cum.

PS: Stefan, hai ca acum am scris frumos, nu?! Si am bagat si pe tema de SF!



[quote="Gabizzu"]si ce-as mai rade...
no hai, ca ar cam merge un roman, doua, pe tema asta dezvoltata, nu?
pana atunci, ce bufna (c. fane) lu' peste, tot nu mi-ati raspuns. ]
Inmultirea fiintelor la nesfârsit tine de o economie a viului dar si de filozofia textului, fictionalul fiind constructul fundamental.
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Feb 16, 2004 1:33 pm

Capici?


Poate Ciocapici :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gabuba » Lun Feb 16, 2004 6:54 pm

ma nene, ce bufna mea se petrece aici?! :D
ovidiu, wake uuuup! pamantul catre Planeta de Nicaieri! se aude? ce intreb eu si ce-mi raspunzi tu! numai raspunsuri bufonoase am primit! pai cum care fani, d-le bufonila? nu aveati dvs. un theard - unde - fanii dvs. erau inghesuiti intr-un singur IP si se clonau care mai de care, mai rau ca-n epistola SF a lu' Vigovici. :D

p.s. Stefan, danone, scuze inca odata.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde memetshot » Mar Feb 17, 2004 9:21 am

dana, fane ce faceti aici? aveam ceva pretentii de la voi
dana: da, iar dvs avetzi o multime de fani de subcultura, pardon, literatura sf pe aci, distractie placuta si fani agramati cat mai multi in continuare

iar de la fane Or, in acest caz inseamna ca cel putin o mare parte a literaturii SF nu are legatura cu "spiritul intreprinzator" ci, cum ziceam undeva mai sus, imi pare mai degraba o forma de masturbare mentala sterila, cateodata punandu-se probleme lipsite de relevanta practica si stiintifica pentru a le rezolva tot mental


inteleg, ati citit mult, nu va place stilul, oke. dar de aici pana la a arunca cu rahat in toti care citesc si toti care scriu SeFeuri (sau mai bine spus in majoritatea) e cam mult. Sau sa inteleg ca voi dati in bufnita?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde stefan » Mar Feb 17, 2004 9:34 am

Animaloo, work on reading skills :D.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Asta-i mishto!

Mesajde ovidiu bufnila » Mar Feb 17, 2004 9:40 am

Asta-i mishto!


danone scrie:Poate Ciocapici :D
Inmultirea fiintelor la nesfârsit tine de o economie a viului dar si de filozofia textului, fictionalul fiind constructul fundamental.
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Mar Feb 17, 2004 9:47 am

fane : bre da tu stii ca aia ie sefeu?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Feb 17, 2004 9:51 am

Care toti animale, am zis eu de toti? Te bagi unde nu stii si nutz fierbe oala, unde am generalizat eu cu SF-istii? arata-mi si mie
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Mar Feb 17, 2004 9:55 am

fani de subcultura, pardon, literatura sf

in aceasta propozitie dana....dar puate am gresit io si voi nu aveti nimic cu tot stilul ci duar cu cateva opere mai mult sau mai putin bune....daca-i asa imi cer scuze....

ba-mi ferbe oala ca si io ma uitam la star treci
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Inghesuiti rau!

Mesajde ovidiu bufnila » Mar Feb 17, 2004 9:59 am

Intr-adevar, inghesuiti rau! M-am jucat, m-am distrat, eram trist. In lumea noastra balcanica, asocierea este un lucru de neimaginat. Ceea ce face FanClub e mishto. Construieste Ideea de FAN! A fi FAN inseamna sa ai o anume atitudine, sa te asociezi si sa demonstrezi in fata Guvernului daca vedeta sau scriitorul pe care il adori a ajuns la bulau din motive politice! Fanii se aduna, au aceesi inima, au acelasi gand, saunt o forta! dar asta tine de structuri de profunzime ale Imaginarului Colectiv. Ori in aceasta lume balcanica, Imaginarul a fost schingiuit. Deci, trist fiind, m-am jucat imaginand povesti cu fani bufnilieni. Pe riscul meu, evident. Acum, ca sa fii fan tre' sa ai la ce sa fii fan. TRILOGIA ABATIA, publicata de talentatul scriitor Dan DOBOS la editura NEMIRA ar putea avea intr-o buna zi FANI SF bestiali. Ar merita. Numai ca, din pacate, SF-ul din Romania nu e mediatizat, nu e profesionist in materie de marketing, etc. Sunt convins ca o noua generatie de profesionisti din marketing si PR si comunicare si imagine se va orienta catre SF si catre BD. Dezvoltarea unei Industrii SF romaneshti, daca nu e doar o utopie idioata de-a mea, ar determina si revigorarea Culturii SF si BD.

PS: Sunteti destul de simpatici cand imi stalciti numele. Nu vi se pare totusi extrem de slaba kestia asta?



Gabizzu scrie:ma nene, ce bufna mea se petrece aici?! :D
ovidiu, wake uuuup! pamantul catre Planeta de Nicaieri! se aude? ce intreb eu si ce-mi raspunzi tu! numai raspunsuri bufonoase am primit! pai cum care fani, d-le bufonila? nu aveati dvs. un theard - unde - fanii dvs. erau inghesuiti intr-un singur IP si se clonau care mai de care, mai rau ca-n epistola SF a lu' Vigovici. :D

p.s. Stefan, danone, scuze inca odata.
Inmultirea fiintelor la nesfârsit tine de o economie a viului dar si de filozofia textului, fictionalul fiind constructul fundamental.
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Feb 17, 2004 10:11 am

animale, era strict atac la persoana, la fanii respectivi ...

ovi, nu e slaba faza cu stalcirea numelui, in fapt e unica, pe alte forumuri nu ai patit-o (te citeam chiar aseara pe hanul ancutzei :D )
eu altceva ma intreb: tu n-ai ni'ca de facut, sa scrii o nuvela ceva de exemplu?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

In mine nu da mineeeeeeee!

Mesajde ovidiu bufnila » Mar Feb 17, 2004 10:13 am

Bai, animaloooooooooooo, esti beat? Cum sa dea in mineeeeeeee? Bagi fitile nasoale impotriva lui Bufnitza cum tot ma freci la melodie? Bai animalooo, vrei sa ne spargem in smenuri, ne spargem! Facem festivalul de mishtouri! Hai ca-mi esti simpatic! Fii atent, daca esti fans SF, hai sa vorbim despre GALAPAGOS! E un roman SF bestial! pe bune. Te prinzi?
Sa traiesti ca le nimereshti!



animaloo scrie:dana, fane ce faceti aici? aveam ceva pretentii de la voi



inteleg, ati citit mult, nu va place stilul, oke. dar de aici pana la a arunca cu rahat in toti care citesc si toti care scriu SeFeuri (sau mai bine spus in majoritatea) e cam mult. Sau sa inteleg ca voi dati in bufnita?
Inmultirea fiintelor la nesfârsit tine de o economie a viului dar si de filozofia textului, fictionalul fiind constructul fundamental.
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Hai, bai ca shtie toata lumea!

Mesajde ovidiu bufnila » Mar Feb 17, 2004 10:24 am

Bai, animaloouule, stie toata lumea inclusiv Stefan! Zi-mi daca flecarim despre GALAPOGOS! Vezi ca nu-i romanu' cu shoparle!


animaloo scrie:fane : bre da tu stii ca aia ie sefeu?
Inmultirea fiintelor la nesfârsit tine de o economie a viului dar si de filozofia textului, fictionalul fiind constructul fundamental.
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Nu ai generalizat:

Mesajde ovidiu bufnila » Mar Feb 17, 2004 10:44 am

Nu ai generalizat. E la el un efect de lentila ca in GALAPAGOS, un bestial roman SF.


danone scrie:Care toti animale, am zis eu de toti? Te bagi unde nu stii si nutz fierbe oala, unde am generalizat eu cu SF-istii? arata-mi si mie


Parc-ai fi Bastus, animalooooooooo!
Nu se prinde la vulpoul de Bufnila!
Lasa, nu mai plange-n pumni.
Oricum tragi imprashtiat.
A, Star Terci, se zice, animaloulouuuue!
Hai ca eshti din ce in ce mai hazos.
Ai citi primu' capitol din GALAPAGOS?
E scris de un amerekan!
Are fani. Are bani. E beton.
Inmultirea fiintelor la nesfârsit tine de o economie a viului dar si de filozofia textului, fictionalul fiind constructul fundamental.
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

He, he!

Mesajde ovidiu bufnila » Mar Feb 17, 2004 11:15 am

Parc-ai fi Bastus, animalooooooooo!
Nu se prinde la vulpoul de Bufnila!
Lasa, nu mai plange-n pumni.
Oricum tragi imprashtiat.
A, Star Terci, se zice, animaloulouuuue!
Hai ca eshti din ce in ce mai hazos.
Ai citi primu' capitol din GALAPAGOS?
E scris de un amerekan!
Are fani. Are bani. E beton.



animaloo scrie:fani de subcultura, pardon, literatura sf

in aceasta propozitie dana....dar puate am gresit io si voi nu aveti nimic cu tot stilul ci duar cu cateva opere mai mult sau mai putin bune....daca-i asa imi cer scuze....

ba-mi ferbe oala ca si io ma uitam la star treci
Inmultirea fiintelor la nesfârsit tine de o economie a viului dar si de filozofia textului, fictionalul fiind constructul fundamental.
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Revenind...

Mesajde miHaimm » Mar Feb 17, 2004 2:05 pm

Da... parca intrebarea initiala era ce parere aveti? si ceva despre romane interesante...

Parerea mea este ca ceea ce se neglijeaza in literatura SF este tocmai paralela cu intamplari, personaje, societati reale. Asa cum Ovidiu a reamintit, Dune este un exemplu clasic in acest sens. Dar nu este singular.

As aminti doar Nineteen Eighty-Four in care George Orwell isi imagineaza o societate monstruos de apropiata de comunismul pe care l-am avut noi. Inca ma intreb care ar fi fost urmarile difuzarii filmului in acea perioada...

Apoi, alt lucru deseori neglijat este chiar faptul ca multe romane SF nasc idei. Idei stranii dar care... se dovedesc realizabile. Sa vorbim aici un pic despre Jules Vernes si ale sale "20000 de lege sub mari" sau "De la Pamant la Luna". Dar sa nu uitam si de Star Treck: acel WARP care il comanda Picard este o modalitate de a calatori cu viteza superioara decat viteza luminii care... a fost dovedita posibila (desigur, din punct de vedere teoretic - puteti cauta depre asta daca nu ma credeti).
Da, nu sunt planuri concrete ale unor statii spatiale orbitale, nu sunt modele 3d ale unor motoare racheta. Dar sunt acele sclipiri de geniu din afara stiintei care aduc ceva nou. Complet nou.

Si... haideti sa nu uitam faptul ca arta in general are ca unic scop prezentarea unor sentimente, transmiterea unor stari de spirit, largirea unor idei... De aceea cred ca ar trebui sa includem si genul F (Fantasy) in aceasta discutie. Divina Commedia lui Dante sau Legendele Olimpului ar fi doar doua exemple clasice in aceasta directie. Si nu uit aici nici Legendele Tarii lui Vam... Colin este sublim in felul in care reuseste sa creeze propria-i simbolistica.


Cam astea ar fi cateva dintre motivele pentru care imi place genul SF&F. As mai avea ceva de spus... argumetele contra genului SF mi se par relativ hilare: "nu am citit dar nu imi place" - (?!), "am citit 2 carti proaste deci totul e prost" - am citit zeci de romane stupide dar asta nu ma impiedica sa caut unele bune, "nu ma identific cu personajele" - adica trebuie? nici "In numele trandafirului" nu m-am identificat cu nimeni, "conflictele si solutiile sunt inventate deci nu au nici o valoare" - 70% din conflice si solutii sunt inventate si ireale in romane iar restul de 30% se impart in romane istorice, politice si sociale.
miHaimm
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Feb 02, 2004 7:25 pm
Localitate: Polonia, Cracovia

Mesajde gaga » Mar Feb 17, 2004 2:27 pm

In principiu majoritatea personajelor sunt inventate ceea ce face totul o fictiune, granita este sensibila, personal pot spune cu mana pe inima ca Dune este SF dar nu pot face aceasta afirmatie in cazul cartii lui Mitru sau a lui Dante...
Sience Fictionul poate fi asemanat prin lipsa adevarului si bogata imaginatie cu o carte de fictiune, dar pana si de Fantasy se distanteaza (parerea mea de marunt cititor, nu fan absolut al genurilor) prin imagini tehnice si futuriste specifice...

Oricum ideea nu e rea sa punem si fantasy la subiect, mi-e teama doar de o invazie de talkienishti...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Mar Feb 17, 2004 2:29 pm

"1984" nu stiu daca intra la SF... Iar "Divina comedie" la fantasy??? Lool...

Am explicat de ce pun in discutie relevantza practica - particula aia, "stiintifico-". Undeva mai devreme pe acest thread am remarcat ca din ce am citit eu SF nu am retinut mai nimic sa ma fi "atins", si am cerut o lista de autori. Mai interesant ar fi de vazut cum deosebesti un roman SF prost de unul bun?

In "Numele trandafirului" se discuta destule lucruri interesante si cu implicatii cat se poate de reale, vezi discutia despre ras numai.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde memetshot » Mar Feb 17, 2004 2:34 pm

Mai interesant ar fi de vazut cum deosebesti un roman SF prost de unul bun?

fane dar cum deosebesti diferenta intre o carte buna si una proasta?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Mar Feb 17, 2004 2:57 pm

Asa cum Ovidiu a reamintit, Dune este un exemplu clasic in acest sens.
Este un exemplu clasic de colaj. Avem o realitate imediata pe care o facem harcea parcea shi zicem ca avem un SF. Dom'le viziune. Nu este o carte rea, vorbind dpdv beletristic.

As aminti doar Nineteen Eighty-Four in care George Orwell isi imagineaza o societate monstruos de apropiata de comunismul pe care l-am avut noi.
Shi Brave New World scrisa cu ceva timp inainte. Sa nu uitam ca in' 48, stalinismul exista! Nu vreau sa-i rapesc gloria lu' Orwell, dar omu' a avut premize.

Sa vorbim aici un pic despre Jules Vernes si ale sale "20000 de lege sub mari" sau "De la Pamant la Luna".
Putem vorbi shi de atlantzi sau de astronautzii de la Nazca. Totushi sa tragi cu tunu' pana la Luna este deplasat :D

Dar sa nu uitam si de Star Treck: acel WARP care il comanda Picard este o modalitate de a calatori cu viteza superioara decat viteza luminii care... a fost dovedita posibila (desigur, din punct de vedere teoretic - puteti cauta depre asta daca nu ma credeti).
Teoretic nu prea se poate transmite informatzie (adica macar un atom) cu viteze superioare lui c. Exista cred cateva "portzi" speculative cum ar fi gaurile de vierme sau efectul Casimir dar astea exista inainte de a aparea Star Trek-ul ;)

De aceea cred ca ar trebui sa includem si genul F (Fantasy) in aceasta discutie. Divina Commedia lui Dante sau Legendele Olimpului ar fi doar doua exemple clasice in aceasta directie. Si nu uit aici nici Legendele Tarii lui Vam... Colin este sublim in felul in care reuseste sa creeze propria-i simbolistica.
Genul fantasy inseamna cu totul altceva. E un fel de avant la lettre ce faci tu ;) Sa nu uitzi ca asha zisa simbolistica in Legendele Tzarii lui Vam o vei intalni daca vei studia civilizatziile antice. Largim discutzia daca vrei.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde danicu » Mar Feb 17, 2004 6:06 pm

Abia ce am picat, adus aici de zvonul ca se discuta despre SF. Desi am citit aproape toate posturile, ma refer doar la ultimul, care mi se pare ca poate constitui punctul de plecare a unei discutii interesante.

-- poti detalia felul in care Dune iti face impreusia unui "exemplu clasic de colaj"?

-- transmiterea informatiei cu viteze superioare luminii este posibila din punct de vedere teoretic. Exista chiar si interactiuni care au o viteza superioara lui c. Transmiterea materiei e inca in studiu. Desi anul trecut a fost teleportat un foton parca...

-- a trage cu tunul in Luna e chiar fain. Fiindca trimiti acolo doar habitaclul, nu si toata instalatia de propulsie si deci faci economie. Robert Zubrin are in cartea sa Entering Space citeva capitole in care descrie foarte frumos avantajele unui tun care sa traga pina la Luna. E adevarat ca nici o fiinta vie sau microprocesor nu ar rezista insa sa treaca intr-o secunda de la repaus la a doua viteza cosmica. Acceleratiile implicate sint imense...


Astept cu interes raspunsurile tale aphextwinz
danicu
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Feb 17, 2004 5:52 pm
Localitate: absolom

Dune:

Mesajde ovidiu bufnila » Mar Feb 17, 2004 6:55 pm

Ma gandesc de multa vreme la DUNE. Cred ca e vorba de un meta-text. Probabil ca undeva, in fundalul lui, se ascund mesaje ce ne sunt asdresate dar pe care inca nu le-am descifrat. Daca e asa, atunci DUNE e mai mult decat un roman fascinant.
Inmultirea fiintelor la nesfârsit tine de o economie a viului dar si de filozofia textului, fictionalul fiind constructul fundamental.
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Mi-am pus aceasta intrebare:

Mesajde ovidiu bufnila » Mar Feb 17, 2004 6:58 pm

Mi-am pus aceasta intrebare. Poate ca e vorba de Conventie si de Coerenta. Iti propui o conventie fictionala si incerci s-o respecti. Incerci sa construiesti coerenta astfel incat personajele sa fie credibile in raport cu conventia fictionala prestabilita. Cam asa vad lucrurile, pe scurt.
Multumesc de rabdare.



animaloo scrie:fane dar cum deosebesti diferenta intre o carte buna si una proasta?
Inmultirea fiintelor la nesfârsit tine de o economie a viului dar si de filozofia textului, fictionalul fiind constructul fundamental.
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Mar Feb 17, 2004 7:00 pm

danicu scrie:-- poti detalia felul in care Dune iti face impreusia unui "exemplu clasic de colaj"?
Elemente reale (beduini, spice, viermi de nisip, conflictul politic etc.) recompuse pentru a forma un nou univers. Ceea ce am afirmat shi mai sus, eu nu vad aceasta carte aducand nici-o solutzie shtiintzifica shi nici macar dezbatand vreo problema shtiintzifica. Este o carte epica, care ar putea fi pura beletristica, daca n-ar fi fost excentricitatea colajului.

-- transmiterea informatiei cu viteze superioare luminii este posibila din punct de vedere teoretic. Exista chiar si interactiuni care au o viteza superioara lui c. Transmiterea materiei e inca in studiu. Desi anul trecut a fost teleportat un foton parca...
Unii cica au transmis simfonia 40 a lui Mozart. Dar s-a intamplat pe distantze mici, ceea ce s-a masurat poate fi doar efectul incertitudinii heisenbergiene (cum au spus cei mai multzi). Cineva a aratat ca pe distantze mici, receptarea ultrarapida a sunetului se datoreaza extrapolarii undei sonore.
O lumina poate depashi viteza luminii in vid prin:
- paradox EPR - Ebenhart a aratat ca nu se poate transmite informatzie
- fotoni virtuali - neinteresant
- tunelare cuantica - vezi exemplul cu muzica ]
-- a trage cu tunul in Luna e chiar fain. [..] E adevarat ca nici o fiinta vie sau microprocesor nu ar rezista insa sa treaca intr-o secunda de la repaus la a doua viteza cosmica. Acceleratiile implicate sint imense...[/qUOTE] Foarte interesant, dar cu ce folos? Reiau ideea, cu ce a sustzinut Jules Verne era spatziala? Haide sa-i ovatzionam pe creatorii desenelor de la Nazca, zic eu. Au descris mult mai bine realitatzi ale erei spatziale ;)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

2001: A Space Odyssey...

Mesajde Aurolacul » Mar Feb 17, 2004 8:47 pm

Vreau pareri al acestui film, care mi se pare foarte genial. Kubric a fost un maestru in a crea filme cu mesaj, shi SF-ul asta creat de el in 1968, are shi multe intrebari, dar shi multe raspunsuri, in legatura cu existentza noastra in univers.
Aicea e un website(destul de vechi), dar care incearca sa raspunda intrebari care reies din acest film: http://www.modemac.com/2001/
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde danicu » Mar Feb 17, 2004 9:52 pm

aphextwinz scrie:eu nu vad aceasta carte aducand nici-o solutzie shtiintzifica shi nici macar dezbatand vreo problema shtiintzifica. Este o carte epica, care ar putea fi pura beletristica, daca n-ar fi fost excentricitatea colajului.



Incerc sa-ti propun doua perspective noi asupre Dunei.
Mai intii sa notam ca in 1962-63 cind Frank Herbert scria Dune, ecologia nu era o stiinta la fel de dezvoltata ca astazi. Pentru vremea aceea, lantul trofic vierme-pastrav-melanj, cu consecintele sale planetare (Dune avea apa, atita doar ca era repede cosumata de pastravi) era o extrapolare stiintifica. O alta extrapolare bazata pe elementele stiintifice ale strategiei si economiei este reactia unui conglomerat relativ eterogen de puteri in fata unui monopol mercantil asupra unei resurse esentiale. Cu ce se deosebeste in esenta ceea ce s-a intimplat in Irak de incercarea de debarcare a Imparatului Padisah pe Dune? Eu as zice ca seamana tulburator de mult. Si atunci care sa fi fost elementele care i-au permis lui FH o asemenea viziune. Eu zic ca singurul sau instrument era cunoasterea amanuntita asupra stiintelor politice.
Ajungem in acest fel la cel de al doilea unghi din care putem analiza Dune. Unicitatea acestei carti sta si in capacitatea autorului ei de a se folosi pentru incidentul stiintific, definitoriu pentru SF-ul de calitate, si de alte stiinte in afara celor exacte. Colajul... diegeza i-as spune eu, ii permite lui FH sa mediteze profund asupra administratiei, asupra puterii si ideii de dumnezeire, asupra modului in care poate fi manipulata religia sau pervertita democratia. Aceste elemente de teologie, politologie si sociologie nu sint la fel de evidente (si deloc tehnologice) ca si cele care definesc SF-ul lui Asimov de pilda, dar exista, si ar fi o eroare sa le negam rolul in desfasurarea epica.

aphextwinz scrie: Cu ce a sustzinut Jules Verne era spatziala? Haide sa-i ovatzionam pe creatorii desenelor de la Nazca, zic eu. Au descris mult mai bine realitatzi ale erei spatziale


Calatorii in Luna si-au imaginat multi, Platon cred ca a fost primul. Jules Verne a fost insa singurul om care a pus in relatie directa stiinta si fantezia de a calatori pe Luna, si a explicat marelui public ca acest lucru e posibil.
Nu incarc forumul cu text inutil dar daca veti urma linkul
http://www.astronautix.com/lvs/julongun.htm
veti vedea o analiza extrem de exacta, in care se arata ca Jules Verne a prezis extrem de multe lucruri in privinta zborurilor circumlunare. Realismul descrierilor sale si, in cele din urma acuratetea lor au determinmat o multime de oameni sa creada ca zborul spre luna este posibil.
Printre acesti oameni a fost si HG Wells, care l-a inspirat pe Orson Welles, care mai apoi a alimentat prin experimentul sau de dramaturgie radiofonica o perceptie aproape fizica a proximitatii spatiului. Din tot acest lant cauzal s-a nascut un entuziasm american pentru explorarea spatiuluoi care astazi nu mai exista defel.
Se poate desigur ca nu acestea sa fie scopurile si mijloacele literaturii. Se poate. Dar poate tocmai de aceea se considera ca fenomenul Sf nu e unul literar ci civilizational, cu componente dintre cele mai diverse, cel literar fiind doar unul dinmtre ele.


Cit despre Nazca. Toate respectele mele pentru oamenii aia. Eu ii suspectez ca aveau baloane. Ai dreptate.
danicu
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Feb 17, 2004 5:52 pm
Localitate: absolom

Mesajde gaga » Mie Feb 18, 2004 11:24 am

mod stuff: aurolace, ai un avert pe literatura pt offtopic http://www.fanclub.ro/showthread.php?p=232192#post232192

continuatzi :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Mie Feb 18, 2004 11:45 am

danicu scrie:Mai intii sa notam ca in 1962-63 cind Frank Herbert scria Dune, ecologia nu era o stiinta la fel de dezvoltata ca astazi. Pentru vremea aceea, lantul trofic vierme-pastrav-melanj, cu consecintele sale planetare (Dune avea apa, atita doar ca era repede cosumata de pastravi) era o extrapolare stiintifica.
Primul ecolog este considerat Aristotel, dar nu prea putem sa vorbim de o shtiintza pe vremea sa. Parintzii ecologiei moderne sunt naturalishtii secolelor XVIII-XIX, Humboldt, Linne, Buffon, Darwin shi altzii.
Biosfera este definita de Suess shi detaliata de un rus al carui nume imi scapa. In mod cert, ecologia ca termen shi ca shtiintza exista din secolul XIX, deshi multe concepte au fost lamurite pe parcurs. Dar in 60 se cam shtia ce-i aia un lantz trofic, ecosistemul era definit de ani buni ca fiind o interactziune intre biocenoza shi biotop, etc., etc. Chiar nu vad nici-un breakthrough al lui Herbert aici.

O alta extrapolare bazata pe elementele stiintifice ale strategiei si economiei este reactia unui conglomerat relativ eterogen de puteri in fata unui monopol mercantil asupra unei resurse esentiale. Cu ce se deosebeste in esenta ceea ce s-a intimplat in Irak de incercarea de debarcare a Imparatului Padisah pe Dune? Eu as zice ca seamana tulburator de mult. Si atunci care sa fi fost elementele care i-au permis lui FH o asemenea viziune. Eu zic ca singurul sau instrument era cunoasterea amanuntita asupra stiintelor politice.

Shtiintzele politice ca oricare alte shtiintze au teoretizat pe baza unor date experimentale. De cand cu epoca colonialista lumea "civilizata" s-a confruntat cu reactzia conglomeratului eterogen de puteri in fatza diverselor resurse care shi-au disputat primul loc in "esentzialitate" pe masura ce tehnologia avansa (astazi am ajuns la petrol).
Ce s-a intamplat in Iraq nu s-a intamplat pentru prima oara. Bravo lui Herbert ca a studiat shi a proiectat un astfel de conflict in cartea sa. Dar, nimic nou sub soare!


Unicitatea acestei carti sta si in capacitatea autorului ei de a se folosi pentru incidentul stiintific, definitoriu pentru SF-ul de calitate, si de alte stiinte in afara celor exacte. Colajul... diegeza i-as spune eu, ii permite lui FH sa mediteze profund asupra administratiei, asupra puterii si ideii de dumnezeire, asupra modului in care poate fi manipulata religia sau pervertita democratia. Aceste elemente de teologie, politologie si sociologie nu sint la fel de evidente (si deloc tehnologice) ca si cele care definesc SF-ul lui Asimov de pilda, dar exista, si ar fi o eroare sa le negam rolul in desfasurarea epica.
Reiau - nimic nou. Trecand peste alte scriituri, realitatea insashi in 60 oferea exemple de religii manipulatoare, democratzii pervertite. Colaj, da. Beletristica, da. Viziune, nu (cea a colajului, eventual). Dune este catalogata SF pentru excentricitate, nu pentru viziune. Sau pentru viziune de catre necunoscatori.

Calatorii in Luna si-au imaginat multi, Platon cred ca a fost primul. Jules Verne a fost insa singurul om care a pus in relatie directa stiinta si fantezia de a calatori pe Luna, si a explicat marelui public ca acest lucru e posibil.
Nu incarc forumul cu text inutil dar daca veti urma linkul
http://www.astronautix.com/lvs/julongun.htm
veti vedea o analiza extrem de exacta, in care se arata ca Jules Verne a prezis extrem de multe lucruri in privinta zborurilor circumlunare. Realismul descrierilor sale si, in cele din urma acuratetea lor au determinmat o multime de oameni sa creada ca zborul spre luna este posibil.

E un romanul al a lui Stanislaw Lem in care este descrisa o calatorie catre Alpha Centauri. Acolo este calculata durata calatoriei pana la Alpha Centauri. Daca se va crea vreodata vreo nava care sa aiba viteza aceea, durata calatoriei ar diferi mult de ceea ce a scris Lem? Nu. Ceea ce a facut Lem se cheama shtiintza? Nu.
Nu cred ca savantzii care au proiectat Apollo au facut calculele pe baza lui Jules Verne. Pana la urma era vorba de o misiune de milioane de dolari, era vorba de viatza unor oameni, shi chiar de succesul programului Apollo.
Site-ul aduce cu acele site-uri care investigheaza moartea lui JFK sau afirma ca Elvis traieshte :) - imi prezinta in acea "analiza" numarul de oameni in echipaj, numele navetei shi to' felu' de coincidentze. Intr-adevar sunt de bun simtz remarci ca cea asupra materialului folosit. Insa rolul lui Verne este augmentat intr-un mod hilar.
Apoi, el in mod asemanator a imaginat o calatorie in centrul Pamantului. Cu straturi geologice, cu dimensiuni bine precizate ale straturilor, ale adancimii. S-a dus cineva in centrul Pamantului pentru ca asha a scris el? Nu.
Aparenta "shtiintzificitate" este o licentza a lui Verne. Asha sunt toate povestirile sale. Ishi imagina un scenariu shi pe urma il analiza cu mintea sa de secol XIX. Insa temeiul shtiintzific al lucrarilor sale era zero. Era doar un calcul facut pe baza unui scenariu. Ca shi cand daca s-ar construi vreodata vreo barca cu dimensiunile arcei lui Noe, inseamna ca Biblia e SF sau ca Biblia i-a indemnat pe oameni sa faca barci :)

Printre acesti oameni a fost si HG Wells, care l-a inspirat pe Orson Welles, care mai apoi a alimentat prin experimentul sau de dramaturgie radiofonica o perceptie aproape fizica a proximitatii spatiului. Din tot acest lant cauzal s-a nascut un entuziasm american pentru explorarea spatiuluoi care astazi nu mai exista defel.
Asta este o manipulare mass-media. Datorita politicii actuale, exista un entuziasm american pentru exploatarea resurselor Orientului Apropiat. E SF sau nu? Nu publicul decide cum se aloca shi pe ce se cheltuie bugetul.

Se poate desigur ca nu acestea sa fie scopurile si mijloacele literaturii. Se poate. Dar poate tocmai de aceea se considera ca fenomenul Sf nu e unul literar ci civilizational, cu componente dintre cele mai diverse, cel literar fiind doar unul dinmtre ele.

Descoperirile shtiintzei merg independent de literatura, caci shtiintza trebuie sa-shi pastreze esentzialul, metodologia de lucru. Ash spune ca dimpotriva, shtiintza ii alimenteaza pe autorii de SF. Daca n-ar fi existat Da Vinci, Galilei, fratzii Wright sau Herschel, nu cred ca Wells shi-ar fi imaginat calatorii prin spatziu. Daca n-ar fi fost Humboldt sau Suess, Herbert nu shi-ar fi pus probleme de ecologie.
Pot sa fiu de acord cu factorul de civilizare pe care il atribui acestei literaturi, pentru ca anticipeaza (pe langa multe alte ineptzii ;)) extrapoland cunoshtiintzele shtiintzifice actuale, ceea ce shtiintza va realiza intr-un timp mai lung, astfel pregatind umanitatea pentru "shocul viitorului". Dar toata aceasta polemica a fost iscata de particula "shtiintzifico". Eu intzeleg ca este vorba de fantezie, dar unde este shtiintza? :)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Feb 18, 2004 11:50 am

oareshcum offtopic, dar...

Dune este catalogata SF pentru excentricitate


:con: adica o carte excentrica este musai SF dupa definitzia dvs???
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Mie Feb 18, 2004 11:54 am

am spus doar ca o carte excentrica este adesea catalogata ca fiind SF

gandeshte-te shi la utilizarea termenului SF in slang ;)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron