Literatura SF

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

SF-ul multiplicat si multiplicant

Mesajde ovidiu bufnila » Lun Feb 02, 2004 9:49 am

Exista pareri si pareri despre SF. Ceea ce nu se stie e ca anumite complexitati din SF sunt de fapt lucruri reale instructionate intr-un regim secret. Ne-am obisnuit sa vedem doar fata luminata a lucrurilor. Si asta e valabil si pentru celelalte domenii ale vietii. Scriitorii SF sunt implicati adeseori in evenimente bizare iar multe lucruri, din Evul Mediu incoace au avut alte sarcini semantice decat cele oisnuite.
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Feb 02, 2004 9:59 am

Adica ce ati dorit a expune cu cele de mai sus??
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Si daca Dune nu e tocmai SF?

Mesajde ovidiu bufnila » Lun Feb 02, 2004 10:33 am

Si daca Dune nu e tocmai SF?
Daca cumva are instructiuni militar - sociologice cu tinta Asia? Orwell a fost si el amestecat in asa ceva.
Bineinteles ca asta nu modifica nimic din valoarea cartilor respective. M-ar bucura daca am putea extinde universul imaginii acestor evenimente caci evenimente sunt nu carti.


BloodOnMoral scrie:Dune , bineinteles, IMO cea mai tare serie de romane SF scrise vreodata !!! Vrei sa stii si de ce ?
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Multumesc Dana pentru interpelare:

Mesajde ovidiu bufnila » Lun Feb 02, 2004 10:46 am

Multumesc pentru interpelare.
Un sistem educational defect care a excelat in directia MEMORARII si nu a INTERPRETARII ne face sa bajbaim adeseori in directii gresite. Nu reusim sa ne deschidem asupra unor alte intelesuri ale lumii. Ele sunt la indemana. Ne trebuie doar putin curaj sa descoperim dincolo de prejudecati, de atitudini desuete si adevaruri discutabile care ne tin arestati.



dana scrie:Adica ce ati dorit a expune cu cele de mai sus??
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Feb 02, 2004 11:12 am

de acord cu asta, sistemul educational este si va fi intotdeauna bazat pe memorare, dorindu-se acut o pseudorobotizare a fortei umane de munca ... si asta ce are de-a face cu literatura SF?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Au distrus Imaginarul.

Mesajde ovidiu bufnila » Lun Feb 02, 2004 11:50 am

E mai mult decat atat. In Romania au distrus structuri profunde ale Imaginarului. Sunt comportamente, atitudini, prejudecati, mituri defecte oriunde ti-ai arunca privirea. Au incercat la un moment dat sa perverteasca conceptul de SF. Sunt insa cativa scriitori care nu s-au lasat ingenuncheati. Bun, asta e de-acum istorie. Regandirea structurilor de profunzime ale Imaginarului va fi una din cheile renasterii unor comportomante vitale pentru o adevarata modernitate in Romania. Legatura cu SF-ul? Dincolo de tehnologie exista strategii complexe pentru reactivarea spiritului intreprinzator, a unui Spirit Navigator care inseamna actiune, responsabilitate si dorinta de a face lucruri surprinzatoare. O regandire a structurilor ar insemna ca un dialog despre Sf sa depaseasca schemele desuete primite in scoala sau din societate sau din familie. Practic, tinerii au o provocare bestiala in fata: trebuie sa se afirme intr-o lume in care valorile vechi inca se insinueaza, inca trag inapoi creand comportamente gresite. Eroul din SF aidoma eroilor din Benzile Desenate, are un rol crucial in constructia unor noi comportamente. Este ideea generoasa a intregului FanClub, spusa de Bufnila intr-un alt registru. Multumesc, Dana.
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Lumea de azi...

Mesajde Aurolacul » Mar Feb 03, 2004 12:16 am

ovidiu bufnila scrie:E mai mult decat atat. In Romania au distrus structuri profunde ale Imaginarului.


Corect. Peste tot sunt numai kitschuri shi iluzii. Omul intodeauna va vrea ca sa se gandeasca la lumi aparte, la universuri paralele, shi la galaxii departate de lume. Societatea de azi ne transforma in niste "coji" unde spera ca sa distruga orice sperantza de fantasy shi imaginar, in schimb, sa le lucram, intreprinderile, sa le platim taxele shi sa aceptam minciuna lor, neputind acepta minciuna noastra de evadare. Trist, trist.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Feb 03, 2004 9:35 am

Aurolac, speram ca ai inteles mesajul meu vis-a-vis de acest forum de LITERATURA.
Mai intai ca ai plecat de mult din tara intr-o perioada de fluctuatii pe tuate planurile, social, politic, etc. asa ca nu stiu de ce il aprobi pe ovi, pe ce baza, pe baza ziarelor, show-urilor TV din Anglia sau a barfelor de pe net?
Doi: nu te mai trec prin "de veghe":

in schimb, sa le lucram, intreprinderile

dupa "sa le lucram" este o virgula foarte in plus...

sa aceptam

sa acceptam

neputind acepta

neputand accepta

... stii ce e trist? frazele non sens pe acest forum, cum ar fi: :neputind acepta minciuna noastra de evadare."

iti recomand sa te mai abtii o perioada, sa te limitezi la tractiuni si la forumurile dedicate celor ca tine.
===

Draga ovi, ceea ce sustii cu mai putina inversunare decat o faci in mod uzual, se raporteaza si la alte sfere, nu numai tara noastra este atinsa de acest fenomen, animalizarea in masa fiind prezenta mai intai la cei avansati, la inventatorii junk-food-ului si ai robotizarii, inclusiv intelectuale.

Nerelevanta ideea si cunoscuta, la noi e abia inceputul, avem sute de ani de recuperat ( stiai ca in anul in care Basarab se chinuia cu ctitorirea de manastiri si opinca era pantof de lux, in Anglia aparea primul bar? - 1644 - exemplul are relevanta in context ca sa vezi ca "distrugerile" au inceput cu mult inainte in "civilizatie" si mai e ceva timp pana o sa se reflecte in comportamentul balcanic, diferit si neintzeles de occident. Desigur se va petrece mai rapid, normal, luand in considerare viteza de informatie, net superioara. Cablul optic a batut de mult porumbelul voiajor, eh?)

Si inca o chestie... raportand la spatiul carpato-danubiano-pontic necesitatea credintei in entitati neintelese (in speta SF), poate ca lasi de inteles ca occidentul nu inghite genul.
Si nu este cazul ;)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Dana, bati campii cu gratie:

Mesajde ovidiu bufnila » Mar Feb 03, 2004 10:17 am

Dana, bati campii cu gratie.
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Feb 03, 2004 10:26 am

da, iar dvs avetzi o multime de fani de subcultura, pardon, literatura sf pe aci, distractie placuta si fani agramati cat mai multi in continuare :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Dana: intoarce-te, avem nevoie de tine:

Mesajde ovidiu bufnila » Mar Feb 03, 2004 12:52 pm

Dana, cu bufnila lucrurile sunt mai complicate. Ai niste idei frumoase si stii sa le argumentezi. Te rog sa sprijini dezvoltarea acestui topic. Ai talent, ai farmec si putere de convingere. Invita si alti sefisti sau iubitori de SF sa vina aici sa descalceasca problemele atat de incalcite ale SF-ului. Iti multumesc. Imi retrag cuvintele.

PS: Un singur lucru trebuie sa inveti: structurile si strategiile conflictuale.
PS: Iti multumesc pentru ingaduinta.
PS: Pune-ma pe mine pe esafod dar dezvolta acest topic. E nevoie ca de aer de fiecare agora digitala.
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Feb 03, 2004 1:46 pm

invatarea unor structuri sau strategii sunt exact polul opus al libertatii imaginatiei, multumesc, nu. ma marginesc la tactica si strategia vanzarilor ...

(ma intreb daca acest subiect este bun pe un forum de literatura)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde piskeshu » Mar Feb 03, 2004 2:11 pm

Io am citit mult Sf prin clasa a 8-a, a 9-a... Adevarul e ca citeam la fel cum citeam, de exemplu, Karl May. Sunt de acord cu Dana ca SF-ul nu prea are ce cauta in aceeasi oala cu literatura, reprezentand mai degraba o forma de divertisment.
In orice caz vreau sa mentionez romanul meu preferat: Greg Bear - "Eternitate".
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Voi hotarati ce faceti cu topicul:

Mesajde ovidiu bufnila » Mar Feb 03, 2004 3:32 pm

Voi hotarati ce faceti cu topicul.
In rest, nu comentez opiniile voastre despre SF.
Cu prietenie.
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Mar Feb 03, 2004 6:30 pm

Ovidiu,

Carl Sagan are un eseu in "Creierul lui Broca" legat de SF, nu-i mai retin numele, dar din care am aflat ca mare parte din productiile de succes ale SF-ului sunt in contradictie flagranta cu stiinta (deci ar fi cam impropriu denumite science-fiction); printre autorii vizati era si H.G. Wells, precum si alti clasici. Or, in acest caz inseamna ca cel putin o mare parte a literaturii SF nu are legatura cu "spiritul intreprinzator" ci, cum ziceam undeva mai sus, imi pare mai degraba o forma de masturbare mentala sterila, cateodata punandu-se probleme lipsite de relevanta practica si stiintifica pentru a le rezolva tot mental (vezi "Minority Report", ma refer la film, o fi cartea mai buna, nu stiu).

In concluzie, consider ca si SF-ul poate fi (in unele ipostaze) periculos prin furnizarea de false probleme si deturnarea cititorului de la problemele realitatii concrete si descurajarea "actiunii, responsabilitatii si dorintei de a face lucruri surprinzatoare". Din ce-am citit eu SF cam tot se incadreaza la categoria asta.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Dana nu mai e Dana?

Mesajde ovidiu bufnila » Mie Feb 04, 2004 1:18 pm

Daca Dana nu mai e Dana ci Danone, suntem in plin SF?
Cand te-ai schimbat, omule?
Luati-o incet ca o sa ametesc.
Multumesc.
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Stefan:

Mesajde ovidiu bufnila » Mie Feb 04, 2004 1:22 pm

Stefan, asa o fi.


Ovidiu, foarte percutant raspunsul, dar incearca fara 'quote' data viitoare :D.

Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Scuze.

Mesajde ovidiu bufnila » Mie Feb 04, 2004 4:20 pm

Adanca gandirea asta bufnilana, nu?
Cateodata imi vine si mie sa rad de mine.
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Mesajde Shaki » Vin Feb 13, 2004 7:07 pm

As vrea sa stiu cum argumentati voi cand considerati literatura SF "subcultura", "forma de divertisment", "masturbare mentala sterila". Pentru ca toate acestea mi se par afirmatii superficiale sau prejudecati.
Dana: Nu cred ca e corect sa spui ca fanii de literatura SF sunt "agramati". In plus, atunci cand te apuci sa corectezi exprimarea altora, ar trebui si sa fi mai atenta la a ta. Se spune "toate", nu "tuate" - nu crezi ca ai putea fi mai indulgenta cu unele "scapari" cauzate de viteza de tastare? Te rog sa ma crezi ca nu spun asta cu rautate, dar nu mi se pare corect cum ai procedat.
Stefan: Tu numesti literatura SF "masturbare mentala sterila" pentru ca nu-ti place, sau ai alte motive mai temeinice? Te intreb pentru ca am impresia ca judeci literatura SF asa de aspru doar pentru ca nu-ti place TIE, si nu e normal. Sa-ti dau un exemplu: mie nu-mi place literatura franceza, dar respect cultura franceza, ii respect pe iubitorii de literatura franceza etc... n-o sa afirm ca literatura franceza e subcultura numai pentru ca nu-mi place mie, pentru ca ce-mi place sau nu e ceva subiectiv. In plus, nu mi se pare ca literatura SF pune probleme lipsite de relevanta practica... cred ca pot sa dau cate un exemplu de problema adevarata din orice roman SF pe care l-am citit.
Personal, apreciez literatura in general, si chiar daca nu sunt o fana a genului SF, mi s-a parut ca unii dintre voi l-ati judecat prea aspru, si bazandu-va doar pe preferintele voastre. Vorba lui Ovidiu, faceti ce vreti cu subiectul... dar mie mi se pare literatura, nu doar o forma de divertisment.
Sper sa nu fiu inteleasa gresit: incercam sa-mi exprim opiniile, nu sa ma cert cu voi aiurea.
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Lestat » Vin Feb 13, 2004 10:31 pm

Stefan asta cu " periculos prin furnizarea de false probleme si deturnarea cititorului de la problemele realitatii concrete si descurajarea "actiunii, responsabilitatii si dorintei de a face lucruri surprinzatoare". " e cea mai amuzanta chestie cu pretentii pe care am citit-o in ultimul timp .

Merci pentru spicuire , am intzeles din folosirea ghilimelelor ca nu e tocmai originala .

Dar oare stampila asta nu am putea-o aplica tot atat de senin poeziei in totalitate , de exemplu ? Caci daca nu se gasesc in ea ceva secrete militare rimat-metaforizate care sa ii dea sens pana la sosirea la vreun destinatar , tot o evadare din realitate , inutila , antiprogresiva si o masturbare mentala e si ea .

Si-atunci hai sa le aruncam pe amandoua deodata la gunoi impreuna cu totzi consumatorii lor , ca sa stim macar o treaba .

Iar daca totusi hotaram sa ne induram de ele , de ce nu am defini SF-ul ca poezia stiintei , si sa ii lasam acelasi rol inspirator pentru diferite tipuri de visatori pe care il are poezia pentru indragostiti spre exemplu .

O prima unealta in a-si infaptui visul de cucerire . A persoanei iubite {in ultimul caz} si a lumilor noi create zi de zi de stiintza {in primul} .
Lestat
Junior Member
 
Mesaje: 120
Membru din: Lun Sep 08, 2003 6:00 pm
Localitate: twilight

Mesajde aphextwinz » Vin Feb 13, 2004 11:21 pm

Mah toate ca toate, dar intre SF shi shtiintza granitza-i tare subtzire.

Ce legatura este intre StarWars shi shtiintza? Sau intre Dune shi shtiintza? :con:
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Lestat » Sâm Feb 14, 2004 12:55 am

Daca e atat subtire pentru argumentatia noastra e numai bine .

Insa dupa cum formulezi intrebarile pari sa ai totusi dubii ca ar fi asa . Hai ca incerc eu sa fortez doua raspunsuri , poate te multumesc :

1. solutii tehnice si de guvernare pentru comunitati suprapopulate

2. administrarea inteligenta a ecosistemelor extrem de sarace in apa


Iti suna destul de stiintific ?
Lestat
Junior Member
 
Mesaje: 120
Membru din: Lun Sep 08, 2003 6:00 pm
Localitate: twilight

Mesajde aphextwinz » Sâm Feb 14, 2004 10:34 pm

1. Solutzii tehnice? Un proiect ceva, sau o imagine cu un megaorash spatzial care da bine pe sticla?

2. Administrare inteligenta? Beduinii se descurca mai bine :p


Nu, nu-mi suna shtiintzific. Shtiintza inseamna ipoteze, experimente.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Dum Feb 15, 2004 8:34 pm

Lestat, discutia asta s-a mai purtat pe acelasi subiect, consulta si tu paginile mai vechi. Poate e vina mea ca m-am repetat. Nu cred ca are rost comparatia cu poezia, poezia nu contine "stiinta" in denumire, si pretinde vreo legatura cu ea. Poezia nu are pretinsa seriozitate a literaturii SF (cel putin latura cunoscuta de mine). As putea aprecia SF-ul ca poezie, desi nu cred ca exista prea multi fani SF care sa fie dispusi sa recunoasca asta, plus ca... Man, e aiurea de tot comparatia cu poezia, nu retin sa mi se fi parut nici una din cartile SF citite apropiata de poezie in vreun fel.

Pana una alta e si poezie, dar ofera si "solutii"? Ce baza pot avea solutiile daca-s ancorate mai degraba in fantezie decat in realitate?

Ghilimelele se refera la o formulare a lui Ovidiu Bufnila, ce dracu', mai citeste si tu post-urile dinainte. Imi pare rau daca fraza incriminata de tine suna pompos, dar cam reflecta parerea mea despre SF. Si sunt sigur ca se potriveste unei parti macar a literaturii SF.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gabuba » Dum Feb 15, 2004 11:35 pm

dl ovidiu, recunosc (...cu capul plecat), ca gandirea bufniana ma depaseste. imi permit sa va intreb: oare nu v-ati plictisit sa va plafonati in aceleasi idei, filosofii - stil Coehlo - expuse in stilul "hai sa ne incurcam in cuvinte pompoase ca sa spunem chestii banale"?! eu m-am plictisit.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Hai ca ma faci sa plang:

Mesajde ovidiu bufnila » Lun Feb 16, 2004 10:43 am

Gabizzu, ma faci sa plang.
Nu-mi rupe inima.
Inmultirea fiintelor la nesfârsit tine de o economie a viului dar si de filozofia textului, fictionalul fiind constructul fundamental.
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Imi place kestia asta:

Mesajde ovidiu bufnila » Lun Feb 16, 2004 11:08 am

Gabizzu, ma faci sa plang.
Nu-mi rupe inima.

Mishto! Imi place kestia asta.

aphextwinz scrie:1. Solutzii tehnice? Un proiect ceva, sau o imagine cu un megaorash spatzial care da bine pe sticla?

2. Administrare inteligenta? Beduinii se descurca mai bine :p


Nu, nu-mi suna shtiintzific. Shtiintza inseamna ipoteze, experimente.
Inmultirea fiintelor la nesfârsit tine de o economie a viului dar si de filozofia textului, fictionalul fiind constructul fundamental.
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Mesajde gabuba » Lun Feb 16, 2004 11:18 am

ovidiu bufnila scrie:Gabizzu, ma faci sa plang.
Nu-mi rupe inima.


si ce-as mai rade...
no hai, ca ar cam merge un roman, doua, pe tema asta dezvoltata, nu?
pana atunci, ce bufna (c. fane) lu' peste, tot nu mi-ati raspuns. ;D

Nu, serios, acum pun si eu o intrebare pt toti acesti mari scriitori care au chiar si fani, nu-i asa ca orice 'ter che berche un porco pereche' poate sa se apuce de maine de scris un SF daca isi da frau imaginatiei? astept un raspuns, poate mai putin metaforic decat precedentul.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde stefan » Lun Feb 16, 2004 11:29 am

Ovidiu, mai ushor cu incitarile, ca nu te vad bine. Pentru incitari exista sanctiuni, consulta te rog regulamentul forum-ului.

Nu poti sa "deturnezi" un thread cum ai tu chef, thread-ul se refera la "Literatura SF", nu la ce ai tu chef sa discuti. Daca vrei o discutie mai specializata, fa te rog un subiect separat. Poate asa o sa ai ocazia sa te exprimi mai coerent; sincer pana acum nu m-ai convins ca ai avea ceva de spus.

later: Gabizzu, ai depasit 3 randuri. Watch it.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Hai ka ti-am facut hatarul!

Mesajde ovidiu bufnila » Lun Feb 16, 2004 12:05 pm

Hai ka ti-am facut hatarul!
Inmultirea fiintelor la nesfârsit tine de o economie a viului dar si de filozofia textului, fictionalul fiind constructul fundamental.
Avatar utilizator
ovidiu bufnila
Junior Member
 
Mesaje: 114
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator