Anticariate

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Anticariate

Mesajde Guinevere » Vin Mai 16, 2003 1:37 am

Marturisesc ca iubesc la nebunie anticariatele si ca orideciteori mai gasesc un banutz prin buzunare dau fuga sa-l dau pe carti.

De obicei, cutreier mai ales prin zona Universitatii (Bucuresti), iar cele din pasaj si cel de pe strada Doamnei sint preferatele mele. Mi s-a-ntimplat sa gasesc adevarate bijuterii.

Mai sint si alti "cutreieratori" pe-aici? Si care sint anticariatele voastre preferate? Ce descoperiri extraordinare ati facut? Ce n-ati reusit pina acum sa gasiti?

Eu caut cu disperare Middlemarch de George Eliot in romaneste, ca am citit-o in engleza si e absolut superba, si mi-as dori mult s-o dau si prietenilor mei care nu se simt prea in largul lor cu engleza. Am auzit de multe ori ca "A fost", "Am avut-o", "S-a dat", dar nici macar nu am vazut-o la fatza pina acum!

In schimb, eram o data cu o prietena in str Doamnei, si ea imi spune "Caut demult corespondenta lui Alecsandri cu printul Ghica"... si ce credeti, oameni buni? O clipa dupa aceea, ma duc eu sa ma uit pe un raft, asa, sa vad ce-oi mai gasi, si... ERA ACOLO! Exact cartea pe care o cauta prietena mea. Cu 5000 de lei!!! :)
Guinevere
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 25, 2003 11:47 pm

Mesajde river » Sâm Mai 17, 2003 6:44 pm

Este un anticariat in Iasi (printre multe altele)- i se mai spune si "la Clopotel" pt. ca de cate ori iese sau intra cineva un clopotel prins de usa anunta aceasta- pe care eu una il ador. Nu numai pentru ca are carti foarte bune si grupate pe autori, colectii s. a. m. d.- ceea ce itzi usureaza mult "munca"- ci si pentru ca are in vanzare si obiecte vechi, piese de mobilier, bijuterii (superbe), discuri, carti postale din timpuri de mult apuse si pentru ca, asa cum este el aranjat, structurat, iti da o liniste interioara fantastica, mai ales cu muzica in surdina, calda (clasica sau folk romanesc in special) ce-ti "acompaniaza" cautarile unui obiect sau a unei carti anume. Si-mi mai place de asemenea cum esti tratat, cum ti se raspunde, personalul angajat oferindu-ti toate datele de care ai nevoie. Si inca ceva, nu mi s-a intamplat sa caut o carte si sa nu o gasesc acolo (inca).
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Re: Anticariate

Mesajde redgee34 » Joi Mar 12, 2015 1:02 pm

spampampam
Ultima oară modificat de kant emir pe Joi Mar 12, 2015 9:11 pm, modificat 1 dată în total.
Motiv: spampam
redgee34
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mar 12, 2015 12:43 pm


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron