Vintila Corbul

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Vintila Corbul

Mesajde MiG29 » Dum Iul 06, 2003 11:51 pm

Ashtia mai cititzi ajutatzi-ma shi pe mine sa aflu cate ceva despre cel din titlu threadului k nu prea am reusit sa gasesc multe despre acest scriitor zic io mult de tot underrated.In afara de arhicunoscutele(?) Caderea Constantinopolului,Dinastia Sunderland-Beauclair,Pasari de Prada ,Cavalcada in Iad ce a mai scris?Shi eventual unde as putea sa le gasesc...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde ssonja » Mie Sep 01, 2004 3:41 am

iubirile imposibile ale lui petronius - sublima, imperiul roman sub tiberius, caligula, claudius shi nero, biografia romantzata a lui petronius. (altel baga-te direct pe satyricon...e "cruda")
uragan asupra europei - scris cu eugen burada, e peisajul european inaintea razboiului de independentza 1877
orhidee shi cenusha la new york - tot cu burada, in dulcele stil finantze, aventuri
salvatzi-ma, sunt miliardar - slaba, dar comica, ceva poante reushite, despre un pushti care moshteneshte ceva bani (mai multzi) - multe referiri la d. s.-b. (pushtiu era descendentul uneia dintre ramuri) - carte de citit in tren


cred ca mai are shi altele, dar doar astea le-am gasit pana acum in afara de ale tale.
oricum ma intereseaza, imi place mult cum scrie, aduce cu james clavell

de gasit...prin anticariate/universitate, daca ai noroc, mai sigur gaseshti pe la biblioteci
i kjærlighet med bubuletz og dra fremme inn i B
Avatar utilizator
ssonja
 
Mesaje: 152
Membru din: Mar Aug 31, 2004 11:00 pm

... de Vintila Corbul

Mesajde Camilaru » Joi Sep 09, 2004 8:29 am

... alaturi de lista postata de Ssonja, ar mai fi "Oameni in Rolls Royce" - amestec de economii mondiale, companii multinationale si treptele aceleiasi economii dar subterane... Si daca stau bine sa ma gandesc Uragan deasupra Europei are doar primul volum publicat in romana. Despre al doilea, se pare ca inca nu a fost tradus si exista doar in franceza. Daca ai mai descoperit si altceva...
Legat de locul unde poti sa mai gasesti cartile lui, (si nu numai) pot sa recomand un anticariat bun (ca preturi si titluri): Ant'art, intre Sf Vineri si Benzinaria Shell. Este chiar in curtea bisericii de acolo.

Sa ne auzim cu mai multe detalii, cat mai curand
Camilaru
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Sep 08, 2004 6:52 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Desdichado » Sâm Dec 11, 2004 1:32 pm

De fapt acesta nu este un raspuns, ci o intrebare. Doresc sa aflu daca lucrarile lui Vintila Corbul au fost traduse in engleza si sub ce titlu. Apreciez orice ajutor in aceasta privinta.
Desdichado
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Dec 11, 2004 1:21 pm
Localitate: Skokie, Illinois


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator