Eu sunt de vina sau...cartile ?

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Eu sunt de vina sau...cartile ?

Mesajde onk » Mar Iul 22, 2003 3:29 pm

legat de subiectul nascut pe taramuri gresite, m-am gandit (ce oroare!) sa va propun un subiect: ce ar fi sa intoarcem capul spre rafturile bibliotecii si sa propunem titluri. La vinzare, de aruncat, de renegat, la putem propune pentru orice, astea sunt numai citeva exemple. Sa ne imaginam un motiv: vreau sa ma mut si multe lucruri din casa nu le pot lua cu mine, si a venit azi rindul cartzilor. Pastram "la creme de la creme", si restul...dar trebuie sa motivez de ce renuntz la ele: ca sunt proaste; ca le-am citit de prea multe ori ca sa imi mai trezeasca vreun sentiment, ca sunt exagerat de distruse fizic, ca sunt indecente, ca autorul s-a compromis in fatza mea prin vreo alta lucrare si nu ma mai pot uita la el, ca nu sunt ale mele, nu-mi plac dar nici posesorul nu poate fi contactat, etc... 'jdemii de motive...a, mai e si foamea, mai e si nerespectarea adevaratelor valori percepute de parintzi (ce daca au costat mult si alor mei si acuma le plac, sa le aruncam....) etc...
Eu personal la un moment dat am avut de facut o selectzie de genul asta, si am renuntzat la 4 cutii (bax de tzigari) de cartzi. dar au fost duse la tzara si, in timp, de drag si - io stiu - nostalgie, jumatate s-au intors.... Ce am acuma in biblioteca nu se poate clasifica, totul e la superlativ, la ce am renuntzzat? la cartzile copilariei, cartzile politziste, sf-uri, culegeri de probleme, literatura obligatorie de scoala, din care s-au intors la loc eminescu marin preda ion creanga caragiale topirceanu si arghezi. De ce am renuntzat la acestea? pentru ca nu le mai simtzeam utilitatea. Exista mii de cartzi utile si dupa a suta citire. Acestea nu faceau parte dintre ele.
La drept vorbind in acest moment n-as renuntza la nici una dintre cartzi desi stiu ca doi ciorani un steinhardt o poezie japoneza si mai sunt citeva nu vor fi citite poate niciodata, dar nu le dau...nu le dau....
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Rolo Tomasi » Mar Iul 22, 2003 5:23 pm

Ce zici tu imi aduce aminte de faptul ca la un moment dat vroiam sa-mi intocmesc o mica bibleoteca cu cati pe care le consideram eu chee pentru mine (nu ma intreba ce intalegeam eu prin aia ca nu mai stiu). Ei bine de la un timp tot mai multe carti au inceput sa poarte acest statut asa ca am renuntat la idee, bibleoteca mea o incepind sa creasca tot mai mare. Nici nu mai stiu care erau cartile alea la care ma gindisem initial. Imi aduc aminte ca una din ele era Don Quijote iar alta un anume volum de basme (nu mai tin minte autorul- stiu ca era acolo multe povesti din diferite tari printre care o poveste care se numea Inima rece si multe altele care mi-au marcat copilaria;) ) Mai era pe acolo Dostoievski, Camus, Italo Calvino parca Marques si Sabato ...aha, si Borjes Moartea si busola. Cam asa ceva. Nu mai stiu exact.

P.S.Nu-i chiar ce ai propus tu dar mi-ai adus aminte de ideea asta a mea.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde agentu' haosulu » Mar Iul 22, 2003 7:11 pm

hmm mai e o varianta: biblioteca mea e cam micuta si tre' sa sustina si reviste si carti...si totul ar fi fost ok dar am inceput sa-mi permit carti mai de calitate ; deci scot doua volume eminescu de prin '80 bag 3 volume eminescu noi (daca le stiti pe edituri atunci renunt editura tineretului, colectia lyceum precum si editura cartea romaneasca, colectia mari scriitori romani si cumpar de la editura academiei romane, polirom si rao)
cartile la care renunt iau drumul anticariatelor ; tot acolo am trimis si vreo 60 carti sf (sf-urile au plecat primele :) )
onk cu siguranta ai o biblioteca mai mare decat a mea si ma refer atat la mobila cat si la nr. de carti :(

numa' bine la forumisti
nu avem nevoie de ajutorul prietenilor, cat mai ales de increderea in ajutorul lor
agentu' haosulu
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Dum Iul 13, 2003 9:04 pm

Mesajde agentu' haosulu » Mar Iul 22, 2003 7:23 pm

rolo te referi la basmele lui wilhelm hauff caravana, seicul din alexandria si robii lui si hanul din spessart :) un cartoi mare cu frumoase ilustratii...il mai deschid si acum uneori...mai citesc o povestioara...si mi-e bine
nu avem nevoie de ajutorul prietenilor, cat mai ales de increderea in ajutorul lor
agentu' haosulu
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Dum Iul 13, 2003 9:04 pm

Mesajde Rolo Tomasi » Mar Iul 22, 2003 7:42 pm

Da ma, asta era . O carte mare cu coperti albastre. Era pe acolo Tinarul englez, si Povestea miinii taiate care cel putin cind am
citit-o eu mi s-o parut destul de ciudata. Din pacate n-am reusit sa dau de ea.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde onk » Vin Iul 25, 2003 9:56 am

Initial trimis de agentu' haosulu
....dar am inceput sa-mi permit carti mai de calitate ; deci scot doua volume eminescu de prin '80 bag 3 volume eminescu noi...


spune-mi ca erau editzii incomplete sau distruse, caci daca imi spui ca ti-ai luat alte editzii ca sa dea frumos apar probleme de interpretare....

si incearca pe cit posibil te rog sa nu postezi consecutiv, exista botonel de modifica raspuns la care ai acces o perioada de timp. asta daca nu cumva a disparut un post intermediar, caz in care imi cer scuze.
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde agentu' haosulu » Sâm Iul 26, 2003 10:09 pm

onk promit solemn ca nu voi mai face postari consecutive...nu stiu ce-mi veni...mi-am zis sa ma destrabalez un pic si am mai postat o data :) (asta ca sa ascund ignoranta mea in legatura cu botonelu' de modificare...acum ca ma uit mai atent l-am observat)

mda...acu' de parca n-ai sti de editiile cenzurate care se tipareau pe timpul lui ceausescu... (sincer sa fiu nu-mi place sa vad sau sa-mi dau seama de bucati taiate intr-o carte) ; unele carti au fost tiparite pe o hartie asa de proasta (textura hartiei nu e omogena) incat te miri cum de se pot numi carti (am de la parintii mei operele lui tolstoi din '56 editura cartea rusa care sunt aproape perfecte si carti din perioada '85-'89 ce sunt terminate, le mai dau 15-20 ani de viata )

deci pentru a fi mai clar...daca imi permit carti de calitate atat noi cat si vechi nu vad de ce as ezita in a le procura...
si facand referire stricta la tema propusa...motivele de care ma folosesc pt a renuta la carti sunt calitatea proasta a cartilor (continut si fizic) si lipsa spatiului


P.S.
din postul tau initial imi pare clar ca unele carti pentru tine au valoare sentimentala (alea la care nu ai putut renunta) insa despre mine...abia de acum am inceput sa ma atasez de cartile mele (dupa nefasta experienta de a-mi face o bogata colectie sf de carti si reviste timp de vreo 3 ani dupa care am vandut-o )

toata stima si respectu' lady onk membrana senioara
nu avem nevoie de ajutorul prietenilor, cat mai ales de increderea in ajutorul lor
agentu' haosulu
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Dum Iul 13, 2003 9:04 pm

Mesajde Cruela » Sâm Sep 13, 2003 3:52 pm

Parerea mea este ca absolut orice carte este utila, pentru ca oricand poate aparea nevoia de a citi o carte. Cartile nu trebuiesc aruncate trebuiesc citite si trebuie sa inveti din ele cate ceva. SI DIN ORICE CARTE AJUNGI SA INVETI CATE CEVA PANA LA URMA!!!
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron