Vrei sa publici o carte?

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Vrei sa publici o carte?

Mesajde Grumpy » Mar Iul 29, 2003 7:00 pm

Sa spunem ca as dori sa public o carte despre un domeniu care ma intereseaza de mult timp si pentru care am acumulat destule cunostinte si materiale. Unde as putea gasi informatii despre procedurile si costurile care apar in procesul publicarii unei carti? Voi aveti informatii despre asta?

Cred ca oricare dintre noi ar trebui sa aiba o carte publicata in viata, chiar daca ar fi singurul care ar avea-o in biblioteca.

Ati facut deja asta? Aveti de gand?

Multumesc
Grumpy
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Iun 16, 2003 9:20 am
Localitate: Bucuresti

Re: Vrei sa publici o carte?

Mesajde regius1000 » Lun Aug 11, 2003 6:50 pm

Cum am a cincea carte sub tipar si cum majoritatea le-am scos in regie proprie ( suportand deci costurile) pot sa iti spun destul de multe despre acest subiect. Pentru a te putea ajuta as dori sa stiu mai multe: marimea carti ( nr. cuvinte), coperta, fotografii ( color sau alb negru), etc, etc.

In functie de toate acestea o carte de 100 pagini, numai text, poate ajunge ( la un tiraj de 1000 exemplare), undeva intre 25-30 de milioane.
Atasez aici coperta uneia dintre carti. Asta nu m-a costat nimic, am luat-o de pe internet, m-am asigurat ca este libera de drepturi de autor - lucru foarte important - am prelucrat-o putin si gata coperta. Daca o dai la un artist renumit sa ti-o conceapa poate sa mai creasca costul total cu o suta, doua de euro.


Regius1000
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
regius1000
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Iul 12, 2003 6:02 pm
Localitate: brasov

Mesajde ibezarne » Dum Oct 19, 2003 8:34 pm

Bine, bine,
dar n-ai dat si tu nici o indicatie despre cartea respectiva. Ce domeniu? Sunt chiar curios daca o s-o scoti la capat. Oare cum o scot la capat cu asta scriitorii care sunt la inceput de drum si au material pentru cateva carti bunicele? Doar nu scot cate 30 milioane pentru fiecare carte pe care vor sa o publice...
"Am 21 de ani si n-am facut inca nimic. Napoleon, mi se pare, era general la varsta asta si cucerise Egiptul !" Eugen Barbu - Jurnal
ibezarne
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Oct 19, 2003 7:32 pm
Localitate: Bucuresti - Romania

Mesajde river » Joi Oct 23, 2003 6:36 pm

Am inteles cala o editura nu foarte cunoscuta (adica nu RAO, POLIROM etc.) cam 150 de exemplare ar ajunge in jur de 8-10 milioane.

In orice caz problema ma intereseaza si pe mine. Cam cat ar ajunge publicarea efectiva,fara tehnoredctare,design etc. a 50 de exemplare de cartulii, de maxim 50 de pagini? Format mic,gen colectie de buzunar (15 cm/ 10).
Aveti vreo idee? vreo sugestie? (referintele critice le am,de asemenea)

multumesc anticipat,

river
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde ibezarne » Joi Oct 23, 2003 6:48 pm

partea proasta e ca doar la noi se intampla asa...
in alte tari, daca respectiva carte este buna (indiferent de domeniu), se bat agentii pe ea...
la noi :(
"Am 21 de ani si n-am facut inca nimic. Napoleon, mi se pare, era general la varsta asta si cucerise Egiptul !" Eugen Barbu - Jurnal
ibezarne
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Oct 19, 2003 7:32 pm
Localitate: Bucuresti - Romania

Mesajde mapin » Joi Oct 30, 2003 10:31 pm

hi,
cartulia ta s-ar putea publica in mai multe locuri, inrebarea este cam cit crezi tu ca ai putea sa investesti, aprox., in publicarea a 50 de cartulii, in formatul si calitatea pe care le-ai mentionat?
mapin



Initial trimis de riverflow
Am inteles cala o editura nu foarte cunoscuta (adica nu RAO, POLIROM etc.) cam 150 de exemplare ar ajunge in jur de 8-10 milioane.

In orice caz problema ma intereseaza si pe mine. Cam cat ar ajunge publicarea efectiva,fara tehnoredctare,design etc. a 50 de exemplare de cartulii, de maxim 50 de pagini? Format mic,gen colectie de buzunar (15 cm/ 10).
Aveti vreo idee? vreo sugestie? (referintele critice le am,de asemenea)

multumesc anticipat,

river
mapin
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Oct 30, 2003 10:19 pm
Localitate: A

Mesajde Chrysilla » Sâm Noi 08, 2003 3:52 pm

Exista vreo revista care sa publice proza?
Chrysilla
Junior Member
 
Mesaje: 170
Membru din: Dum Aug 24, 2003 11:00 am
Localitate: Romania - Botosani

Mesajde river » Dum Noi 09, 2003 8:13 am

Da, Chrysilla, sunt multe reviste care publica si proza. E vorba despre proza ta care ai vrea sa apara in randurile unei reviste?
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde Chrysilla » Lun Noi 10, 2003 7:22 pm

Da...cam asa ceva...ce pot face?
Chrysilla
Junior Member
 
Mesaje: 170
Membru din: Dum Aug 24, 2003 11:00 am
Localitate: Romania - Botosani

Mesajde river » Mar Noi 11, 2003 5:21 am

Pai, in primul rand, ar trebui sa trimiti proza ta unor reviste de profil din orasul tau pentru ca, daca este vorba despre o creatie de valoare sau care promite cel putin, redactia sigur va citi si va publica pentru ca, de multe ori, aceste reviste duc lipsa de material.

In al doilea rand, eu te-as putea ajuta, in sensul ca mi-ai putea trimite lucrarile in format .doc prin e-mail, pentru ca eu mai departe sa dau materialul unor reviste de cultura de aici, din orasul meu (Bacau)(revistele apar si in tara). Am lucrat in domeniu (si inca tin colaborarea) asa ca macar atat as putea face: sa trimit materialul tau. Daca va fi sau nu publicat, acest lucru nu mai depinde insa de mine ci de potentialul tau creator, de originalitate si alte asemenea criterii.

Daca esti interesata si daca mai intai de orice critici, tu esti primul tau autoevaluator, adica daca tu crezi ca meriti sa fii publicata, imi spui si vom vedea mai departe cum procedam.

river
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde Chrysilla » Mie Noi 12, 2003 3:51 pm

O sa`ti trimit mai tarziu...azi nu mai am timp... dar mersi pt sfaturi...
Chrysilla
Junior Member
 
Mesaje: 170
Membru din: Dum Aug 24, 2003 11:00 am
Localitate: Romania - Botosani

Mesajde Chrysilla » Dum Noi 16, 2003 2:04 pm

Ei? ti`am trimis...nici o reactie?
Chrysilla
Junior Member
 
Mesaje: 170
Membru din: Dum Aug 24, 2003 11:00 am
Localitate: Romania - Botosani

Mesajde onk » Lun Noi 17, 2003 9:44 am

Nu esti de groaza, esti ingrozitoare, :) te rog frumos sa folosesti pentru mesaje scurte personale serviciul special adresat userilor acestui fanclub. Cu alte cuvinte, discutiile de acest gen se poarta pe "Mesaje personale" incepand de acum, te rog si iti multumesc.
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron