John Saul cineva?oricine!!

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

ce parere aveti despre John Saul

cool
10
59%
merge
2
12%
nu cine stie ce
2
12%
patetic
3
18%
 
Voturi totale : 17

John Saul cineva?oricine!!

Mesajde sweetsilv » Mar Aug 12, 2003 10:53 pm

Oricine a citit ceva de John Saul si ia placut sau din potriva a detestat ce a citit este binevenit sa vina si sa isi impartaseasca impresile!astept cat mai multe mesaje!(nu ca ar veni prea multe!)

ofer prima parte din romanulCronicile din Blackstone scanata!numai sa vorbeasca cineva cu mine!!please!!!!

Nu e nimic imi place sa vorbesc singura!(lol)





>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>edit onk:
a) 3 (trei) posturi consecutive, aproape o bagare in seama, nu trebuie sa te impacientezi daca nu ti se raspunde imediat, ai rabdare, dar nu mai face chestii de genul bagarilor in seama (citez: "imi place sa vb singura") deoarece pe forumul de literatura nu sunt agreate acest fel de practici, da?

b) mai mare atentie la formarea subiectelor noi-noute, macar acolo verifica ce ai scris, amanunte pe de veghe in lanul de secara

c) explicatii suplimentare: cele trei posturi consecutive de pe acest subiect au fost comasate in acesta.

d) reclamatziile se fac pe subiectele de profil din cadrul forumului

e) bine ai venit pe forumul de literatura dar atentzie la limba si literatura romana....
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
sweetsilv
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Aug 12, 2003 10:33 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Cruela » Vin Aug 15, 2003 1:03 pm

Nu cred ca pentru un scriitor de genul lui John Saul cel mai bun calificativ ar fi cool... Poate ca ar fi trebuit sa alegi altfel calificativul. Oricum John Saul este un scriitor de valoare. Nu am citit decat "Cronicile din Blackstone" de John Saul, dar pot spune ca m-a impresionat foarte mult felul de a scrie si faptul ce te simti tu, ca cititor, terifiat de roman. Sfatul meu pentru toti cei carora le place ca gen de roman horror-ul este sa citeasca John Saul. Eu in mod sigur ii voi mai citi si alte carti si voi posta ulterior, cand voi fi mai in masura sa imi spun parerile...
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde sweetsilv » Sâm Aug 16, 2003 3:46 pm

iti sugerez sa citesti Second child este dea dreptul terifiant!
sweetsilv
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Aug 12, 2003 10:33 pm
Localitate: bucuresti

Cred ca Merge

Mesajde Trifubogdan » Mar Iun 08, 2004 9:40 pm

Sincer sa fiu am citit doar foarte putin John Saul pana acum. Ce e drept e ca am auzit de el abia acum o luna shi chiar mi se pare cool felul lui de a scrie. Chiar asta faceam acum pe net.. adica cautam ceva recenzii despre autor shi ce carti a scris
Eu sunt cel ce sunt, eu sunt cel ce esteTalk to me If you want help
Avatar utilizator
Trifubogdan
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iun 08, 2004 9:05 pm
Localitate: Turnu Severin

Mesajde fly` » Sâm Feb 19, 2005 10:51 pm

hmmm...am citit "Chinuieshte-i pe copii", "Focul Iadului", "Somnambulii", "Pedeapsa pacatoshilor" si mai cateva ... eram foarte pasionata acum ceva timp.Anul trecut, in schimb, cand am incercat sa citesc ceva mi s-a parut de foarte proasta calitate..oricum, intre scriitorii horror moderni e la un nivel destul de inalt..Bineinteles cam clisheistic ca toti bestsellerii moderni.
Partenza, ma cheama tangenta vietii multiple traite-n betia si-n visele roze si verzi de hashis, ma cheama bizara, prelunga si lenta...
Avatar utilizator
fly`
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Dec 18, 2002 12:00 am

Mesajde Alla » Vin Iul 07, 2006 2:11 pm

john saul este scriitorul meu preferat...toate cartzile lui sunt super bune de citit....dar park pedeapsa pacatosilor nu a fost cine stie ce...si kulmea...a fost prima carte pe kre am citit-o din colectzia lui....in rest...mi-a plaqt in mod special "Mana dreapta a diavolului", "Umbra", "Proiect divin", "Somnambulii" si "Vocile"....dar si restu'...ink mai caut carzti mai vechi...."Prezentza" a fost park mai SF dekt horror :zambet:
Alla
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iul 07, 2006 1:50 pm
Localitate: bucuresti

There's no other like John Saul!

Mesajde Myself_Julia » Dum Aug 13, 2006 10:09 pm

John Saul e motivul pentru care imi place sa citesc:) Am citit aproape 20 de carti de-ale lui, le am si in format electronic pe cateva, visez sa le am pe toate in biblioteca one sweet day.. in original of course. Imi place pentru modul in care scrie si dezvaluie aspectele intunecate ale diverselor comunitati care de altfel par obisnuite...dar numai asta nu sunt de fapt. E ciudat, e scary si fascinant. Prima pe care am citit-o a fost "Focul Iadului" ..ultima "Mana dreapta a diavolului" si intre ele..multe altele:) Preferata? Hmm...hard choice..Cronicile ar fi o alegere, Furia Oarba, si Chinuieste-i pe copii. I totally love him!
Myself_Julia
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Aug 13, 2006 9:00 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde ClaudiaM » Mie Oct 11, 2006 12:13 pm

Saul e the best! Cartile lui nu le pot lasa din mana o data ce incep sa le citesc and I love every minute of it :)
cartile lui Saul sunt, de pe net ce am vazut adica si la alea la care scriu si titlul tradus pe Ro e clar ca am auzit de ele :)

* Suffer the Children / Chinuieste-i pe copii - citita / acceptabila
* Punish the Sinners / Pedeapsa pacatosilor - citita / favorita
* Cry for the Strangers / unknown for me
* Comes the Blind Fury / Se arata furia oarba - citita / destul de Ok
* When the Wind Blows /
* The God Project / Proiectul divin - citita / acceptabila
* Nathaniel / citita - not so interesting
* Brainchild / nu mai stiu cum era tradus titlul - citita dar nu prea interesanta
* Hellfire / don't remember
* The Unwanted / don't know, credeam ca e tot aia de mai jos
* The Unloved / Cei neiubiti - citita - super recomandata
* Creature / Creatura - citita - parca era cam boring
* Second Child / Al doilea copil - citita - recomandata
* Sleepwalk / necitita

* Darkness / citita - nu mai stiu cum e
* Shadows / Umbra - citita - don't waste your time, singura carte booooring for me
* Guardian / Protectorul - citita - acceptabila
* The Homing / imi pare tare cunoscut subiectul
* Black Lightning / Fulgerul negru - not read yet
* The Blackstone Chronicles - nu am citit si daca chiar o ai scanata would apreciate that [-o
* The Presence / mai, cred ca am citit-o dar nu is sigura
* The Right Hand of Evil / Mana dreapta a Diavolului cred ca asta e - aiurea carte, prea sadica la un anumit punct - citita
* Nightshade
* Manhattan Hunt Club
* Midnight Voices
* Black Creek Crossing
* Perfect Nightmare
* In the Dark of the Night
ClaudiaM
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Oct 11, 2006 12:05 pm
Localitate: TM

Mesajde the_scavenger » Vin Mar 02, 2007 12:17 pm

Am citit acum vreun an "Umbra".. o carte cu o evolutie previzibila si prea popcorn. Am terminat-o doar ca s-o termin. Altceva n-am mai citit de Saul asta.. poate o fi scris si lucruri mai bune.
[url=picasaweb.google.com/cgcmsu][size=-2]pozne!
[/size][/url]
[url=picasaweb.google.com/mihaela.maresoiu][size=-2]pozne!![/size][/url]
Avatar utilizator
the_scavenger
Junior Member
 
Mesaje: 169
Membru din: Mie Mai 10, 2006 11:00 pm

Re: John Saul cineva?oricine!!

Mesajde silviupsh » Mie Feb 03, 2010 7:04 pm

Un scriitor foarte bun de horror......prima carte pe care am citit.o a fost Roiul si de atunci am "devorat" tot ce mi.a pikt in mana...Recomand cartile lui tuturor celor care iubesc genul horror, care apreciaza o carte bine scrisa si nu in ultimul rand respecta inocenta copilariei....
Avatar utilizator
silviupsh
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 03, 2010 12:00 am
Localitate: ploiesti

Re: John Saul cineva?oricine!!

Mesajde eliana » Joi Feb 04, 2010 9:15 am

nu am citit, nu pot spune ca gust genul.

dar nu inteleg foarte bine in ce sens cartile lui respecta inocenta copilariei. te gandesti la ceva anume? vrei sa explici putin?


ms.:)
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori