Ce carti ati citit "pentru ca ati vazut filmul"?

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Ce carti ati citit "pentru ca ati vazut filmul"?

Mesajde Guinevere » Sâm Aug 16, 2003 6:20 pm

Eu una, n-as fi ajuns niciodata sa citesc Lord of the Rings daca nu vedeam primul film al lui Peter Jackson. O incepusem de vreo trei ori si nu reusisem for the life of me sa trec de capitolul ala de la inceput cu neamurile hobitzeshti.

Printre cititorii inraiti exista ideea bine inradacinata ca -- desigur! -- "cartea bate filmul". Am auzit insa pe la unii oameni si pareri de genul: "Daca ai vazut filmul, la ce sa mai citesti cartea?!"

Vi s-a intimplat sa cititi anumite carti pentru ca ati vazut adaptarea cinematografica? Si care au fost acele carti? Care vi s-a parut mai tare: filmul sau cartea? Se pot face astfel de comparatii?/ Are rost? Ati fost dezamagiti/incintati de carte? Vi s-au lipit in minte mutrele actorilor sau ati vizualizat altfel personajele/decorurile?
Guinevere
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 25, 2003 11:47 pm

Mesajde A_Fire_Inside » Sâm Aug 16, 2003 6:50 pm

Si mie mi s-a intamplat la fel cu LOTR...insa cu rusie trebuie sa admit ca nici nu auzisem de Stapanul Inelelor inainte de film. Mi s-a parut fascinant, si in momentul in care am vazut la sfarsit "Based on a novel by JRR Tolkien' deja soarta imi era decisa :).

Am incercat acelasi lucru si cu "Ultimul Mohican"...si aici mi s-a parut o exceptie de la regula. Cartea mi s-a parut imosibil de plictisitoare pentru a reusi s-o citesc...


Se pot face multe lucruri bune intr-o ecranizare, te ajuta in a-ti imagina anumite locuri, dar nu trebuie uitat ca de obicei intai e cartea si dupa aceea filmul, care poate n-ar fi existat fara existenta primeia....

~Dea~
Only in silence the word
Only in darkness light
Bright the hawk's flight on the empty sky ...

~The creation of Ea~
A_Fire_Inside
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Iul 05, 2003 10:53 pm
Localitate: living on TORC

Mesajde NEmessIS » Dum Aug 17, 2003 11:22 am

Mie mi s-a intamplat exact invers: dupa ce am citit "Zbor deasupra unui cuib de cuci" mi-a venit un chef nebun sa vad filmul cu Jack Nicholson... Partea proasta e ca am ramas numai cu cheful, ca de film tot n-am dat :((
If a god of love and life ever did exist... he is long since dead. Someone... something rules in his place.
NEmessIS
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Aug 09, 2003 9:22 pm
Localitate: acasa...

Mesajde Cruela » Lun Aug 18, 2003 5:20 pm

Mie una nu mi s-a intamplat niciodata sa citesc o carte pentru ca am vazut filmul... Sincer mi se pare o prostie acest lucru pentru ca de multe ori ecranizarile sunt mult mai proaste decat romanele. In sens invers, am vazut filmele "Interviu cu un vampir", "Crima si pedeapsa" si "Fratii Karamazov" dupa ce am citit cartile si ecranizarile au lasat de dorit...
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde A_Fire_Inside » Lun Aug 18, 2003 5:34 pm

Mi se pare foarte greu sa ecranizezi un roman de Dostoievski sau Tolstoi...cu foarte multe ganduri si cateodata actiune limitata...poate de asta nu s-a gasit inca nimeni care sa faca un film de succes pe tema asta...

~Dea~
Only in silence the word
Only in darkness light
Bright the hawk's flight on the empty sky ...

~The creation of Ea~
A_Fire_Inside
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Iul 05, 2003 10:53 pm
Localitate: living on TORC

Mesajde agentu' haosulu » Lun Aug 18, 2003 10:29 pm

dupa ce vazusem filmul numele trandafirului ma gandeam ca nu este posibil ca romanul sa ma mai impresioneze...surpriza...m-am inselat
totusi consider inca filmul ca fiind unul din cele mai bune din cate am vazut
nu avem nevoie de ajutorul prietenilor, cat mai ales de increderea in ajutorul lor
agentu' haosulu
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Dum Iul 13, 2003 9:04 pm

Mesajde Shaki » Mar Aug 19, 2003 2:44 pm

La mine se intampla mai des invers, adica sa vad un film ptr. ca am citit cartea si sunt curioasa cum a fost ecranizata...
Recunosc ca nu citisem nici eu Lord of the Rings, inainte sa vad filmul.
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Guinevere » Mar Aug 19, 2003 3:05 pm

Agentu' a inteles foarte bine ideea intrebarii mele -- vedem un film, ne impresioneaza, vedem ca-i dupa o carte, si-atunci, pentru ca "vrem mai mult" (mai mult din poveste, mai mult din personaje, etc), citim cartea. Exact cum a zis si Agentu', avem multe sanse ca, oricit de impresionant filmul, sa avem o surpriza placuta citind cartea. E adevarat, sint si cazuri gen "Ultimul mohican" -- bine ca m-ai avertizat, Dea, sa nu pun mina pe cartea aia :)

Tocmai de aia nu cred ca e o prostie sa vezi un film si apoi sa te apuci sa citesti cartea, pentru ca de cele mai multe ori surpriza e placuta. E logic ca, atunci cind vedem filmul abia dup-aia, sa fim dezamagiti, pentru ca nimic nu se poate compara cu ce am vazut noi in imaginatia noastra citind. (Cu toate astea, de ex. Sense and Sensibility al lui Ang Lee imi place si mai mult ca romanul lui Jane Austen, si e ceva cind zic asta, pt ca sint o adoratoare a lui Austen.)

Eu am vazut filmul Fratii Karamazov (1958) inainte de a citi cartea, si mi s-a parut un film extraordinar. Cel mai mult m-a impresionat faza cind Dmitri (Yul Brynner) vine s-o salveze pe Grusenka de la petrecerea "sotului". Cartea, desigur, e un univers intreg, netraductibil in imagini in toata complexitatea sa! Dar, la fel ca Agentu' despre Numele trandafirului, si eu mi-am pastrat parerea despre film.
Guinevere
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 25, 2003 11:47 pm

Mesajde agentu' haosulu » Mar Aug 19, 2003 10:22 pm

guinevere da-mi voie sa spun ca subiectul deschis de tine este binevenit...ne aflam intr-o perioada in care literatura inca tanjeste dupa reinventare iar filmul (o arta in adevaratul sens al cuvantului) dispune de mijloacele necesare...discutam cu o amica (ajunsa de ceva vreme profesoara de lb romana) despre superioritatea filmului ciuleandra fata de roman...
si inca un lucru...filmele (atunci cand sunt facute bine) popularizeaza lucrarile literare (deci literatura are numai de castigat)

ps
traim in vremuri tulburi iar elitismul este dezgustator chiar si in literatura
nu avem nevoie de ajutorul prietenilor, cat mai ales de increderea in ajutorul lor
agentu' haosulu
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Dum Iul 13, 2003 9:04 pm

Mesajde Guinevere » Mie Aug 20, 2003 1:45 am

Literatura tinjeste dupa reinventare.... super-bine spus! Cu totul de acord! Cuvintele tale cred ca merita deschiderea unui thread separat, cu acest subiect.

Iar apropo de "Arta filmului", de curind am avut ocazia sa aflu lucruri total noi si sa inteleg chestii pe care abia le intuiam, citind cartea cu acest titlu a lui Ernest Lindgren: desi scris demult, acest volum e o comoara de informatii si explicatii. Il recomand cu toata caldura oricui nu l-a citit si doreste sa se uite la filme stiind mai bine la ce se uita :)

E adevarat ca adaptarile bine facute popularizeaza cartile care le-au stat la baza, insa mi-e teama totusi ca, pentru ca literatura sa iasa cu adevarat in cistig, e nevoie de ceva mai mult decit filme bune dupa carti bune. E nevoie, cred, ca parintii sa-i incurajeze pe copii sa citeasca, mai ales prin exemplul personal, si mai e nevoie de profesori de literatura cu vocatie. E asa mare comoditatea in zilele noastre, iar a citi si in consecinta a gindi sint niste lucruri taaaaree dificile. Nu zic ca filmele bune nu incurajeaza gindirea in aceeasi masura cu cartile bune, insa mi-e teama ca tot persoanele care gindesc cind citesc gindesc si in timp ce/dupa ce s-au uitat la un film.

Elitismul e cu adevarat nasol in masura in care presupune un grup de oameni care se bat unul pe altul pe spate, crezind ca "au ajuns". Autosuficienta si dispretul fata de ceilalti sint bineinteles semnele unei gindiri tare limitate si niste defecte morale care te cam descalifica din calitatea de Om, indiferent cit de inteligent si cunoscator ai fi.

Insa si populismul poate fi o capcana. Vorbesc de tendinta de "dumbing down" care le-a facut atita rau americanilor si nu numai, si care acum ne paste si pe noi.

Imi cer scuze pt "rant", eu zic, draga Agentule, daca doreste domnia-ta, desigur :) sa continuam discutia despre reinventarea literaturii pe un topic separat.

Si ca sa revin la subiect, am citit zilele trecute Evgheni Oneghin al lui Puskin -- voi reveni cu amanunte si eventual citate. Tineam mult sa-mi mai completez lecturile din Puskin, insa ce mi-a dat cu adevarat imboldul de a cumpara cartea a fost vizionarea filmului "Onegin" cu Ralph Fiennes si Liv Tyler. L-a mai vazut cineva? Exista la British Council pe video si pe dvd. E un film absolut extraordinar. Voi reveni si despre el :) Daca doreste cineva sa comenteze si sa pomeneasca aspecte ale "plot"-ului, rog mult de tot sa nu uite sa puna anunt de SPOILERS daca e cazul!!!
Guinevere
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 25, 2003 11:47 pm

Mesajde BloodOnMoral » Mie Aug 20, 2003 10:04 am

Stapanul Inelelor pare a fi deja o regula, si deja am citit-o de doua ori, dar numai dupa ce am vazut filmul. E mai simplu parca sa ai o imagine prefabricata a infatisarii personajelor cred :D

Ultimul Mohican si Deutza stie ca am patit la fel. Fata de film, mi s-a parut foarte plictisitor. Pacat.

Rebecca si aici mi-a placut mai mult cartea. Incomparabile.

La mine insa cazurile de citit cartea - vazut filmul sunt mul mai frecvente.
When you die the pain is over
Avatar utilizator
BloodOnMoral
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Hmmm...

Mesajde Hazard » Lun Sep 08, 2003 2:16 pm

Hmmm... De cele mai multe ori citesc cartea si abia apoi vad filmul... Am citit "Marile sperantze" si apoi am vazut si filmul... LA fel si cu "Romeo si Julieta"... Am vazut si filmul cu DiCaprio si mai multe variante ale piesei de teatru... Singura carte pe care am citit-o pentru ca am vazut filmul este "To much ado about nothing" a lui Shakespeare... Si ar mai fi... Da` nu prea am timp sa scriu acu`... Revin...
P.S. NoRock si chef de Rock!!!

SoRiN a.k.a. Hazard

#RockCenter
www.RockCenter.ro
WebMaster@RockCenter.RO
Hazard
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Sep 07, 2003 6:47 pm
Localitate: Romania /// Piatra Neamtz

Mesajde stefan » Lun Sep 08, 2003 2:32 pm

Hazard, la care din variantele filmului "Marile sperantze" te referi? Asta de acu e remake dupa un film al lui David Lean, film destul de fidel cartii si atat de bun incat n-am avut chef sa ma oftic vazand remake-ul.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Piccolina » Mie Sep 10, 2003 11:52 pm

Carti citite dupa ce am vazut filmul:
1. Anne of Green Gables - Lucy Maud Montgomery
2. A little princess - Frances Hodgson Burnett
si urmeaza
3. Anne Bronte - The tenant of Wildfell Hall
4. Elisabeth Gaskell - Wives and daughters.

Pentru 1, 2 si 4 am vazut miniseriale pe TVR2 si mi s-au parut foarte bune. Dar nici un film nu se poate compara cu o carte. De exemplu "Mica printesa" cu Shirley Temple are unele abateri de la carte.

Sunt de parere ca nici un film nu reuseste sa fie la fel de bun cu cartea dupa care a fost ecranizat. Spre deosebire de voi eu am citit "Ultimul mohican" inainte de a vedea filmul si ecranizarea mi s-a parut plictisitoare si falsa, pentru ca nu respecta deloc actiunea romanului. De fapt filmul e doar inspirat din cartea respectiva. De exemplu, in finalul cartii cea care moare alaturi de Uncas este Cora si nu Alice.

Am mai vazut multe ecranizari dupa carti care m-au dezamagit total. Ce spuneti despre ecranizarea romanului "Cei trei muschetari" cu Charlie Sheen? Actiunea filmului este total diferita de a cartii si nu are nici macar o logica. Plus aberatii de genul: "Annei de Austria ii este dor de tara sa natala Austria?" cand Anna de Austria era spanioloaica. La fel si ecranizarea "Dupa douazeci de ani" cu Richard Chamberlain, sau "Omul cu masca de fier" cu Leonardo di Caprio & Co.

In concluzie: daca imi place un film inspirat dintr-un roman, iau cartea si o citesc. In schimb daca imi place mult o carte in nici un caz nu urmaresc ecranizarea.
Piccolina
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Sep 10, 2003 11:15 pm
Localitate: Romania - Bucuresti

Mesajde Guinevere » Joi Sep 11, 2003 1:54 pm

Piccolina, ce ecranizare a lui "The Tennant" ai vazut? Cumva pe cea cu Tara Fitzgerald, Toby Stephens si Rupert Graves?
Guinevere
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 25, 2003 11:47 pm

Mesajde Piccolina » Vin Sep 12, 2003 1:02 am

Nu as putea spune care dintre ecranizari. Imi pare rau ca nu te pot ajuta, nu sunt o fana a filmului. Am nimerit din intamplare in fata televizorului intr-o sambata seara, mi-a placut prima parte si asa am urmarit toata miniseria (cred ca au fost doar 2 sau trei episoade, daca asta te ajuta cu ceva). Nu am retinut numele actorilor, sorry.
Piccolina
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Sep 10, 2003 11:15 pm
Localitate: Romania - Bucuresti

Mesajde Guinevere » Vin Sep 12, 2003 7:33 am

Da, Piccolina, ala era filmul. Am uitat sa-ti spun in mesajul trecut ca impartasesc intru totul opinia ta despre "Omul cu masca de fier"... Dar n-am intilnit pina acum romanul, asa ca va fi inca o carte citita "pentru ca am vazut filmul"... :)

Ai citit cumva "Lord of the Rings"? Inainte sau dupa ce ai vazut productia lui PJ?

Mi se pare foarte interesanta decizia ta categorica de a nu vedea o ecranizare daca ai citit deja cartea. Ai luat hotarirea numai in urma ecranizarilor nereusite? Sau e chestie de principiu, pentru ca nu vrei sa renunti la imaginile pe care ti le-ai construit in timpul lecturii?

Stefan, uite doar acum mi-a picat fisa (cu tot cu telefon! :) ) -- zici ca n-ai vazut Marile sperante cu Ethan Hawke si Gwyneth Paltrow? I-adevarat ca nu-i pe acelasi raft cu al lui David Lean. Totusi eu zic ca ar fi meritat! Scenariul, imaginea, si montajul mie mi-au placut foarte mult, la fel si jocul actorilor. I-adevarat ca are niste faze gretoase that have put me off somewhat, insa pina la urma tot mi-a parut bine ca l-am vazut, fie si numai pentru muzica lui Patrick Doyle, care face toti banii! Il ador pe omul asta.
Guinevere
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 25, 2003 11:47 pm

Mesajde stefan » Vin Sep 12, 2003 11:06 am

Guinevere, da tu versiunea lui David Lean ai vazut-o? E superba, de la orice remake ma astept de la mai slab in jos, cand am vazut ca au si "modernizat" povestea mi-a pierit cheful de tot.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Piccolina » Sâm Sep 13, 2003 1:43 am

Pentru Guinevere:
Din pacate nici nu am citit si nici nu am vazut inca "Lord of the Rings". Sper sa-mi fac in curand timp liber, intai pentru a vedea filmul si apoi pentru a citi cartea.

"Mi se pare foarte interesanta decizia ta categorica de a nu vedea o ecranizare daca ai citit deja cartea. Ai luat hotarirea numai in urma ecranizarilor nereusite? Sau e chestie de principiu, pentru ca nu vrei sa renunti la imaginile pe care ti le-ai construit in timpul lecturii?"

Numai in urma ecranizarilor nereusite. In primul rand foarte putine ecranizari respecta actiunea cartii. Scenaristii vor sa faca filmul mai "palpitant", mai altfel, in propria lor viziune si schimba atatea ca la sfarsitul filmului te intrebi daca intr-adevar a fost ecranizare dupa cartea pe care o citisei, sau dupa un alt roman cu acelasi titlu si autor cu nume identic. De multe ori personaje care mureau in roman in film traiesc pana la adanci batraneti, alteori intineresc, uneori barbatii devin femei si exemplele pot continua.
Pana la urma nu am nimic impotriva finalurilor fericite, dar daca autorul a considerat ca eroul lui trebuie sa moara, ce drept are un scenarist de la Hollywood sa schimbe totul? Si daca totul e atat de schimbat, de ce se mai numeste ecranizare, cand singura legatura ar fi (poate) numele personajelor?
Apoi unii actori nici nu au ce cauta intr-o ecranizare. Apar acolo doar pentru ca numele lor rasunator sa vanda filmul, fara sa fie potriviti rolului.
Alteori scenaristii schimba actiunea fara sa verifice datele istorice sau obiceiurile timpului si apar o multime de contradictii si de greseli...
Poate am generalizat eu (cam multe) astfel de incercari ecranizare, dar pana acum nu am vazut prea multe care sa ma multumeasca. Deocamdata pot numi doar doua, Anne of Green Gables (sau cum s-a tradus la noi Anne, roscata guraliva) si Emma (btw: aceasta e alta carte pe care am citit-o pentru ca mi-a placut filmul - cu Gwyneth Paltrow).

Fara sa fac reclama: sambata la 12:00 noaptea, pe prima este programata (sau cel putin asa scrie in program) Anna Karenina, ultima ecranizare, cu Sophie Marceau. Poate te intereseaza :)

Cam atata!
Piccolina
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Sep 10, 2003 11:15 pm
Localitate: Romania - Bucuresti

Mesajde Weet-weet » Joi Sep 18, 2003 1:25 am

Prima carte pe care am citit-o dupa ce am vazut filmul , a fost "colt alb" . Carte pentru copii sau nu , mi-a placut .
Dupa aceea a fost Pasarea spin ; vazusem serialul si cum aeam cartea , m-am decis sa o citesc . La fel a fost si cu Contele de Monte Cristo , filmul , nu mi-l mai amintesc asa de bine , dar cartea mi-a placut foarte mult . Nu am vazut Ultimul Mohican si cartea ... nu mai tin minte daca am citit-o ; am avut o perioada in care am citit foarte mult si repede si de tinut minte .. mai greu . Dar sunt de acord cu " cartea bate filmul " , exemplul cel mai putin evident mi s-a parut a fi " a Christmas Carol " cu Patrick Stewart , mi s-a parut a fi destul de aproape de carte .
As vrea sa citesc Lord os the rings , nu mai .. aici nu gasesc decat in franceza si nu cred ca m-as descurca ... 'om vedea
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde cat_ » Joi Noi 06, 2003 3:03 pm

In cazul meu a fost altfel.Eu,mai intai am citit cartea shi apoi am vazut filmul.....Oricum,se mai intampla shi invers...dar pana la urma imi dau seama ca in film s-au mai introdus unele replici care nu existau in carte,sau unele personaje,scene....Shi din pacate,acest lucru se intampla destul de des...:(
Amintirea este un singura Rai,de unde nu te poate goni nimeni......
Si tot ea este floarea de pe mormantul ..unei iubiri PIERDUTE......
cat_
Junior Member
 
Mesaje: 447
Membru din: Mie Sep 24, 2003 6:00 pm
Localitate: In lantzuri

Mesajde noxi » Joi Noi 27, 2003 12:25 pm

prefer sa separ filmul de carte,dar in majoritatea cazurilor,daca am vazut filmul inainte de a citi cartea e ok filmul,dar invers niciodata.filmul il vad asa cum este el,dar citind cartea imi lasa mai mult loc sa interpretez si asa,bineinteles ca e mai interesanta cartea.reusesc sa traiesc ,,povestea``nu doar sa privesc ,,povestea``altuia.
noxi
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Noi 27, 2003 10:07 am
Localitate: Romania-Arad

Mesajde blushenka » Mar Dec 16, 2003 6:04 pm

Mi se intampla foarte rar sa vad o ecranizare a unei carti care nu ma dezamageste. (cateva) Exemple: Moby Dick, Litera stacojie, Fratii Karamazov, La rascruce de vanturi, Stapanul inelelor. Guinevere si restul celor care au descoperit cartea prin film - ma bucur pentru voi, si nu vreau sa spun ca filmul a fost naspa. Dar, atunci cand citesti cartea inainte si intelegi personajele te enerveaza schimbarile absurde gen Arwen in loc de Glorfindel, Faramir = un fel de clona a lui Boromir, etc. Sunt sigura ca stiti la ce ma refer, si ati putea da si voi alte exemple.

De cele mai multe ori, ecranizarile sacrifica din viziunea initiala a autorilor pe altarul timpului limitat de rulare a filmului sau, si mai rau, plictiselii sau inteligentei limitate (presupuse! - desi poate la americani, verificate) a spectatorului. Pe scurt, se sacrifica din intelectual in favoarea emotionalului si a sentimentalului.

O exceptie pentru mine e Anna Karenina (cineva a pomenit ecranizarea cu Sophie Marceau). Cand eram mai mica am vazut o ecranizare gen miniserial, ruseasca, care m-a impresionat foarte mult, mai ales scena finala. Ecranizarea mai noua, care a fost pe prima nu de mult timp mi-a placut foarte mult, desi multi au spus ca este slaba. La fel, scena finala m-a marcat mai mult decat orice film vazut in ultimii ani. E ceea ce eu numesc un film, respectiv o scena care 'te bantuie'. Totusi, mentionez ca nu am citit cartea inca, desi m-am apucat de cateva ori de ea. Poate ca daca as fi citit-o inainte de a vedea filmul, as fi avut in mod sigur ceva de 'comentat'.
[size=-2]Stop dreaming,
People who say that are blaspheming,
They're doing nine to five and moaning,
They don't want you succeeding when they've blown it.[/size]
Avatar utilizator
blushenka
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Iul 24, 2003 11:00 pm

Mesajde (oana) Psycho » Sâm Mai 22, 2004 8:55 pm

eu am ajuns sa citesc dune........de fapt mai am ceva
Avatar utilizator
(oana) Psycho
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde mel » Sâm Sep 18, 2004 5:24 pm

sincera sa fiu nici eu nu auzisem de LOTR inainte sa vad filmul...cartea vreau sa o citesc dar cred ca sunt altele care au prioritate in cazul meu.
cartea pe care am citit-o dupa ce am vazut filmul este "Marile sperante" pentru ca stiu ca scenariile nu respecta carte
mel
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Aug 15, 2004 4:30 pm
Localitate: tgv

Mesajde baixinho© » Lun Noi 29, 2004 11:35 pm

Papillon..
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Mihai VDF » Mar Noi 30, 2004 11:02 am

Cea mai proasta ecranizare dupa un roman mi s-a parut "Magicianul". Da, si in cazul meu s-a intamplat invers - am citit cartea si apoi am TINUT sa vad filmul. Am fost profund dejamagit!!!!
Life is a bitch and ... than you die!Live and let live !
Avatar utilizator
Mihai VDF
Junior Member
 
Mesaje: 88
Membru din: Mar Noi 16, 2004 12:00 am

Mesajde lordrhadoo » Mar Noi 30, 2004 11:36 am

Am vazut filmul pe urma am citit si cartea:

"Green Mile" care este o ecranizare dupa Stephen King, in care joaca Tom Hanks.
Nu am cuvinte sa descriu nici filmul si nici cartea. Sunt pur si simplu extraordinare amandoua. Nota 10 + 10.
Avatar utilizator
lordrhadoo
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Mai 21, 2004 11:00 pm

Mesajde lordrhadoo » Mar Noi 30, 2004 11:41 am

Alte filme ar fii "Queen of the Damned" si "Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles" ecranizari dupa Anne Rice
Avatar utilizator
lordrhadoo
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Mai 21, 2004 11:00 pm

Mesajde Euridice_ » Mie Dec 01, 2004 7:06 pm

''ultima noapte de dragoste ,prima noapte de razboi'' .......ma rog au contribuit si alti factori cum ar fi scoala....
Avatar utilizator
Euridice_
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 am

Următorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori