Nicolae Desusianu - Dacia preistorica

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Nicolae Desusianu - Dacia preistorica

Mesajde Odin » Mar Aug 19, 2003 4:47 pm

Am auzit ca individu cam fabuleaza, ce parere aveti? Nu de alta da as vrea sa o cumpar si e cam scumpa, 700k .
Beware of the light, it may take you away, to where no evil dwells.
It will take you away, for all eternity.
Night is so beautiful (we need her as much as we need Day).
Odin
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Dum Aug 17, 2003 2:18 am
Localitate: cluj-napoca

Mesajde moxes » Mar Iun 21, 2005 12:18 am

Odin scrie:Am auzit ca individu cam fabuleaza, ce parere aveti? Nu de alta da as vrea sa o cumpar si e cam scumpa, 700k .



"Dacia Preistorica"-nu-i mai putin extraordinara decat trecerea prin M.Rosie a lui Moise cu poporul sau(sau la fel de fabulanta).Cert este ca Densusianu a citit in original toate scrierile si izvoarele antice cunoscute pana la el, precum a batut cu piciorul si a cercetat cu ochii toate zonele pe care le-a comentat in lucrarea sa.Nu ascris din auzite si nici din povestirile altora, ci a verificat el insusi temenicia sau netemeinicia unor ipoteze sau torii inainte de a le scrie in lucrarea sa.Dealtfel, a scris-o in peste 40 de ani de munca asidua, obiectiva.Ca nu place "istoricilor" de partid sau de alte natii, nu inseamna ca "fabuleaza".
Nici un istoric nu a fost martor al vreunui eveniment din trecut ca sa poata afirma fara greseala, ca nu mai o viziune a Istoriei este adevarata, iar orice alta interpretare este gresita.S-ar incalca un precept al adevaratei stiinte.Nimeni NU ARE ADEVARUL ABSOLUT, iar in Istorie, cu atat mai putin.Stiinta se bazeaza pe dovezi de netagaduit, iar studiul Istoriei nu poseda astfel de dovezi, nici pro, nici contra, astfel ca un adevarat om de stiinta istoric ar spune, " e foarte posibil ca interpretarea lui Densusianu sa fie cea reala, intrucat interpretarea prezenta nu prezinta dovezi de netagaduit".Dar in loc sa auzim astfel de comentarii pertinente, specifice unui adevarat om de stiinta care se sfieste sa afirme o certitudine cand nu are pe ce se baza, auzim din start, cu o siguranta suspecta, Densusianu "fabuleaza".Cata stiinta...cata politica si interese ciudate, si atunci...Noi v-o recomandam, dar numai daca aveti cu adevarat spirit stiintific, ce nu accepta "de facto", orice teorie "oficiala", ca fiind singura valabila pt. ca atunci stiinta va dispare definitiv si nu vom avea decat oameni de stiinta care gandesc la fel, imobili si fixisti in gandire, un fel de dinozauri, care vor cenzura pe toti cei ce nu gandesc ca ei!Va fi, atunci, in Stiinta si in Istorie, o dictatura cu nimic diferita de comunismul pe care l-am indurat 50 de ani, ba chiar mai rau!
moxes
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 20, 2005 10:41 pm
Localitate: bucuresti


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori