literatura - o arta fara dimensiunea eternitatii?

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

literatura - o arta fara dimensiunea eternitatii?

Mesajde agentu' haosulu » Vin Aug 22, 2003 12:11 am

este literatura o arta ce se poate demoda? (in sculptura, arhitectura, pictura creatorii par sa fi pus un pariu cu vesnicia)...

sa fie oare vorba de o problema de forma, oamenii cautand mai degraba noul in forma si nu in subiectele abordate ?

se se fi epuizat lucrurile ce pot fi scrise si nu ne asteapta decat reluarea acelorasi probleme in alta forma ?

in mod cert se impune astazi o revitalizare a literaturii altfel ne putem trezi cu un caz similar muzicii clasice...toata lumea o apreciaza dar nu se mai creeaza mai nimic...este un capitol inchis

astept parerile voastre si inainte de a-mi sari in cap :) sa tineti cont ca eu sunt un incepator in ale literaturii...mai am mult si multe de citit...

ps
<<In 1899, Charles Duell, the Commissioner of the U.S. Office of Patents, said, "Everything that can been invented, has been invented." >>
nu avem nevoie de ajutorul prietenilor, cat mai ales de increderea in ajutorul lor
agentu' haosulu
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Dum Iul 13, 2003 9:04 pm

Mesajde Rolo Tomasi » Vin Aug 22, 2003 12:49 am

Nu cred ca literatura ii in pericol de a se demoda .

Comparatia cu muzica clasica nu-i buna deoarece daca nimeni nu mai compune (cum zici tu, nu eu) muzica clasica aia nu inseamna ca nimeni nu mai compune muzica. Intelegi ce vreau sa zic? Tu compari muzica clasica cu literatura in loc sa compari muzica cu literatura. Muzica clasica ii doar un gen de muzica sau mai bine zis o forma a muzicii caracteristica unei anumite perioade istorice. Asa si in literatura avem anumite perioade si anumite curente si stiluri de a scrie.

Din cite vad eu se mai scrie si se mai si citeste altfel n-ar mai exista forumul asta. Mai exista si scriitori la moda cum ar fi Coelho care daca vrei sa-l imprumuti de la bibleoteca nu-l gaseti in tot orasul ca toate exemplarele-s imprumutate.:D
Si daca bibletecile de aici din Canada nu-s bine aprovizionate apoi nu stiu care-s.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde agentu' haosulu » Vin Aug 22, 2003 4:00 pm

domnule rolo comparatia mea e buna caci ma refeream la literatura unanim acceptata ca fiind de calitate si nu la iteratura fantasy, sf, horror, erotica, politista, soap etc

si inca ceva...exista forumuri de muzica clasica

:) amuzanta ultima ta remarca...sa inteleg ca ai stat prin mai multe tari si cam stii cat de bine sunt dotate bibliotecile in marile orase..nu?
nu avem nevoie de ajutorul prietenilor, cat mai ales de increderea in ajutorul lor
agentu' haosulu
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Dum Iul 13, 2003 9:04 pm

Mesajde Rolo Tomasi » Sâm Aug 23, 2003 7:28 pm

Daca am stat prin mai multe tari? da, desi nu era nevoie ca sa fac comparatia asta. Daca vrei gasesti aici si Ion de Rebreanu asa de bine dotate-s bibleotecile pe aici.

Si inca ceva . Trebuie sa inteleg ca in afara de muzica clasica nu mai exista decit gunoi?
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Re: literatura - o arta fara dimensiunea eternitatii?

Mesajde broos » Sâm Aug 23, 2003 9:24 pm

Initial trimis de agentu' haosulu
este literatura o arta ce se poate demoda? (in sculptura, arhitectura, pictura creatorii par sa fi pus un pariu cu vesnicia)...

sa fie oare vorba de o problema de forma, oamenii cautand mai degraba noul in forma si nu in subiectele abordate ?

se se fi epuizat lucrurile ce pot fi scrise si nu ne asteapta decat reluarea acelorasi probleme in alta forma ?

in mod cert se impune astazi o revitalizare a literaturii altfel ne putem trezi cu un caz similar muzicii clasice...toata lumea o apreciaza dar nu se mai creeaza mai nimic...este un capitol inchis

astept parerile voastre si inainte de a-mi sari in cap :) sa tineti cont ca eu sunt un incepator in ale literaturii...mai am mult si multe de citit...

ps
<<In 1899, Charles Duell, the Commissioner of the U.S. Office of Patents, said, "Everything that can been invented, has been invented." >>


In legatura cu citatul pe care l-a dat Charles Duell ca "Tot ceea ce se putea inventa, s-a inventat" nu sunt de acord. De fapt cred ca si Seneca s-ar fi luat de acest individ care s-a trezit in secolul XIX sa afirme ceea ce nu putea sti cu siguranta ca va fi. Senaca spunea ceva de genul ca "Adevarul nu e gata, din el mai este mult pentru cei ce vor veni". Ii dau perfecta dreptate. Duell de ce a fost asa de las sa afirme asa ceva fara sa traiasca pana in secolul XXI sa vada cum au evoluat lucrurile ?
Literatura "buna" nu se mai scrie poate pentru ca descoperitorii(scriitorii) sai au inteles ca afacerea cu inteligenta pe suport de hartie nu mai este asa cautata cum a fost altadata.
Ce ziceti ?

Fiecare e autorul vietii sale care daca ar fi s-o luam s-o scriem ar deveni literatura pentru indiferenti. Deci momentan exista ~ 6 miliarde de scriitori activi.

~~~~~~~
Feel the sign of your heart and follow him.
broos
Junior Member
 
Mesaje: 44
Membru din: Joi Aug 07, 2003 1:19 pm
Localitate: Broos


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron