Citate

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde Catzelusha » Mar Noi 22, 2005 1:42 pm

''Aceasta-i adevarata bucurie a vietii : a fi folosit intr-un scop a carui maretie o si recunoasteti.A fi o forta a naturii si nu o mana de pamant egoista si agitata,framantata de necazuri si revendicari,plangandu-se ca lumea nu se dedica frumusetii ei''.

''Este imposibil sa poti convinge pe altul sa se schimbe.Fiecare dintre noi sta de paza la o usa a transformarii,care nu poate fi deschisa decat pe dinauntru.nu putem deschide usa altuia nici prin argumente rationale,nici prin seductie sentimentala''.

''Zilnic,marile batalii ale vietii,se dau in incaperile tacute ale sufletului.''

''Nimic din lumea asta nu e rodul intamplarii''.
''Nebunia este incapacitatea de a-ti imparatasi ideile''.

''Daca nu vrei sa ai necazuri,cauta sa imparti mereu raspunderea''.
''Asa e tineretea,isi stabileste propriile limite,fara a-i pasa daca trupul le suporta.Si trupul le suporta totdeauna''.
Catzelusha
 
Mesaje: 767
Membru din: Joi Ian 01, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Mar Noi 22, 2005 2:13 pm

''Zilnic,marile batalii ale vietii,se dau in incaperile tacute ale sufletului.''

catzelusho...da tu de cate ori scri acelasi citat pe acelasi subect?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Catzelusha » Mar Noi 22, 2005 2:32 pm

sorry,am uitat ca l-am mai scris o data...poate din cauza faptului ca mi-a placut prea mult. :D
Catzelusha
 
Mesaje: 767
Membru din: Joi Ian 01, 2004 12:00 am

Mesajde nightcreature » Dum Ian 01, 2006 9:40 pm

Citat:
"It's a thin line between enemy and friend; and when the line it's stops, it is no beginning and no end".

este din filmul "Dunes", care personal mi-a pacut extrem de mult.
nightcreature
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Ian 01, 2006 9:07 pm
Localitate: iasi

Martin Page - Libelula

Mesajde older » Mie Aug 09, 2006 11:55 am

despre Zora - "Demisionase din propria-i frumusete. Cu zgomot pusese captat contractelor si se lasase prada excitantei descoperiri a darului sau pentru scandaluri. Celor care i-au reprosat ca ea scuipa mana care o imbogatise, le raspunse ca nu era decat un preludiu al valului de voma care ii urca in gat"

"Ottaviani ar fi dat ameteli une tornade ce consumase amfetamine."
"Exista fiinte pe care le asasinezi obligandu-le sa existe"
"Moartea nu este altceva decat o ascunzatoare. Nu este alta mai buna."
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde pacha » Vin Aug 11, 2006 8:48 am

"aud materia curgand"

Colosal !!!
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Mucles_ss{CS} » Vin Aug 18, 2006 1:29 am

Daca nu poti avea cea ce vrei ,ia cea ce poti avea ,dupa cum spunea strutul incercand sa faca sex cu o rata.......Porta
Mucles_ss{CS}
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Aug 18, 2006 1:15 am
Localitate: craiova

Mesajde Shaki » Vin Aug 18, 2006 11:45 am

de unde e citatul, mai exact?...
va rog sa precizati de acum incolo
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde piskeshu » Vin Aug 18, 2006 11:48 am

Creca din Sven Hassel.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Shaki » Sâm Aug 19, 2006 9:22 am

"- Rog staruitor sa mi se elibereze o adeverinta din care sa reiasa unde mi-am petrecut noaptea trecuta, vorbi Nikolai Ivanovici, privind ursuz in jur, dar cu multa incapatanare
- In ce scop? intreba sever motanul.
- In scopul de a o prezenta militiei si consoartei mele, raspunse ferm Nikolai Ivanovici.
- De obicei, noi nu eliberam adeverinte, preciza motanul, incruntandu-se, dar pentru dumneavoastra, treaca de la noi, vom face o exceptie.
Nikolai Ivanovici n-apuca sa se dezmeticeasca bine, cand Hella, goala pusca, se si aseza la masa de scris si motanul ii dicta:
- "Adeverim prin prezenta ca posesorul acestui act, Nikolai Ivanovici, a petrecut noaptea mai sus-aratata la balul Satanei, fiind atras acolo in calitatea sa de mijloc de locomotie"... Hella, deschide paranteza, scrie "vier", si inchide paranteza. Semneaza: Behemoth."

Maestrul si Margareta, de Bulgakov (la cel putin a patra re-lectura). Savuros :D
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

ocazie =

Mesajde Ammon-Ra » Sâm Noi 18, 2006 12:21 pm

"Ocazie - un prilej favorabil de a pune mana pe dezamagire." - AMBROSE BIERCE

intr-un fel are dreptate
Avatar utilizator
Ammon-Ra
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Noi 17, 2006 12:00 am

Sadness

Mesajde Ammon-Ra » Dum Noi 19, 2006 10:08 am

"Un barbat poate fi fericit cu orice femeie atata timp cat nu o iubeste."
OSCAR WILDE

Nu stiu de ce, dar am impresia ca acest lucru este foarte, foarte adevarat, DIN PACATE (stiu eu de ce), argumente care sa sustina acest citat va pot aduce oricand.

"Cand privesti in adancul abisului, abisul, de asemenea, priveste in tine."
FRIEDRICH NIETZCHE

"A fi indragostit de cineva inseamna mult mai mult decat a fi stapinit de un sentiment coplesitor - inseamna a lua o hotarare, a face o judecata, a te angaja printr-o promisiune. Daca dragostea ar fi doar un sentiment nestatornic n-ar exista nici o baza pentru fagaduinta de a iubi pe cineva pe toata durata vietii. Sentimentele vin si se duc. Cum as putea promite statornicie daca m-as baza numai pe ele, fara sa ma biziuesc pe judecata mintii si pe vointa caracterului?"
ERICH FROMM (1900-1960)

din pacate in ziua de azi iubirea se bazeaza in cea mai mare parte pe bani

"Numai cu inima poti vedea cu adevarat ceea ce este invizibil pentru ochi."
ANTOINE DE SAINT-EXUPERY

cred ca din pacate tot mai putini viziteaza acest site, iar pe cei care il mai viziteaza ii rog sa ma ierte pentru aceasta cascada de citate, dar simt nevoia de a ma exprima liber, intr-un fel sau altul, iar acesta este probabil unul din modurile cele mai placute de a spune si celorlalti ceea ce simti si gandesti.

"Cine iubeste cu adevarat, mai este oare in stare sa urasca pe altul?"
MIGUEL DE UNAMUNO

dupa toate aceste citate ma-as astepta s spuneti ca sunt disperat din iubire, pote aveti dreptate, poate nu aveti, eu unul nu am analizat aceasta situatie, si nici nu am de gand sa o fac. pur si simplu imi plac aceste citate.

"Existenta noastra a dat cam de multisor in parg, nu mai are nici un gust, e mereu aceeasi." DANIEL WALTHER, Irisul de Persia

Acesta este un citat dintr-o prostie de nuvela SF dar si de o mare obscenitate, cred ca v-as face un rau daca v-as recomanda asa ceva, dar cu toate acestea acest citat mi se pare interesant
Avatar utilizator
Ammon-Ra
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Noi 17, 2006 12:00 am

Mesajde Ammon-Ra » Dum Noi 19, 2006 10:15 am

"Cand privesti in adancul abisului, abisul, de asemenea, priveste in tine."
FRIEDRICH NIETZCHE
Avatar utilizator
Ammon-Ra
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Noi 17, 2006 12:00 am

Mesajde Ammon-Ra » Dum Noi 19, 2006 10:21 am

"A fi indragostit de cineva inseamna mult mai mult decat a fi stapinit de un sentiment coplesitor - inseamna a lua o hotarare, a face o judecata, a te angaja printr-o promisiune. Daca dragostea ar fi doar un sentiment nestatornic n-ar exista nici o baza pentru fagaduinta de a iubi pe cineva pe toata durata vietii. Sentimentele vin si se duc. Cum as putea promite statornicie daca m-as baza numai pe ele, fara sa ma biziuesc pe judecata mintii si pe vointa caracterului?"
ERICH FROMM (1900-1960)

din pacate in ziua de azi iubirea se bazeaza in cea mai mare parte pe bani
Avatar utilizator
Ammon-Ra
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Noi 17, 2006 12:00 am

Mesajde Ammon-Ra » Dum Noi 19, 2006 10:30 am

"Numai cu inima poti vedea cu adevarat ceea ce este invizibil pentru ochi."
ANTOINE DE SAINT-EXUPERY

cred ca din pacate tot mai putini viziteaza acest site, iar pe cei care il mai viziteaza ii rog sa ma ierte pentru aceasta cascada de citate, dar simt nevoia de a ma exprima liber, intr-un fel sau altul, iar acesta este probabil unul din modurile cele mai placute de a spune si celorlalti ceea ce simti si gandesti.
Avatar utilizator
Ammon-Ra
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Noi 17, 2006 12:00 am

Mesajde Ammon-Ra » Dum Noi 19, 2006 10:35 am

"Cine iubeste cu adevarat, mai este oare in stare sa urasca pe altul?"
MIGUEL DE UNAMUNO

dupa toate aceste citate ma-as astepta s spuneti ca sunt disperat din iubire, pote aveti dreptate, poate nu aveti, eu unul nu am analizat aceasta situatie, si nici nu am de gand sa o fac. pur si simplu imi plac aceste citate.
Avatar utilizator
Ammon-Ra
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Noi 17, 2006 12:00 am

Mesajde Ammon-Ra » Dum Noi 19, 2006 10:46 am

"Existenta noastra a dat cam de multisor in parg, nu mai are nici un gust, e mereu aceeasi." DANIEL WALTHER, Irisul de Persia

Acesta este un citat dintr-o prostie de nuvela SF dar si de o mare obscenitate, cred ca v-as face un rau daca v-as recomanda asa ceva, dar cu toate acestea acest citat mi se pare interesant
Avatar utilizator
Ammon-Ra
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Noi 17, 2006 12:00 am

Mesajde Shaki » Dum Noi 19, 2006 2:35 pm

te rog frumos sa nu mai postezi mesaje consecutive. puteai pune toate citatele intr-un singur post...
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Black Ivy » Mar Noi 28, 2006 11:33 am

"Daca ar trebui sa rezum in cuvinte putine experienta mea, as spune ca jocul m-a dus mereu tot mai departe, tot mai adanc in real. Si filosofia mea s-ar reduce la o singura dogma : joaca-te! jocul singur pastreaza instinctul realitatii, traieste si se misca in realitate. Toate celelalte dogme, morale sau imorale, sunt tesute in si din inchipuiri."

"De aceea am scris candva ca un Don Juan trebuie sa fie un teolog - in sensul substantial, nu de eruditie. O femeie ma intereseaza prin virtutile sau viciile ei. Cand le cunosc, ma dezgusta.[...] Am iubit prea mult metafiica pentru a nu ajunge un apropiat al femeilor. Si cu cat ma apropiam, cu atat eram mai liber si mai calm in gandurile mele. Inteleg, femeia nu m-a tulburat niciodata. Intotdeauna am cautat partea ingereasca sau diavoleasca in ea."

(Mircea Eliade)
Black Ivy
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Noi 27, 2006 7:38 pm
Localitate: Iasi

Mesajde Ammon-Ra » Vin Dec 01, 2006 10:38 pm

mai am cateva citate pentru voi:

1. Mai bine o noapte eterna decat o zi fada, mai bine obscuritatea decat o lumina stearsa. (Cioran)

2. Cine nu cade nu se poate inalta (L. Blaga)

3. Cu cat cauti sa placi la toata lumea, cu atat esti in primejdie sa nu fii respectat de nimeni. (Delacroix)

4. Placerile sunt ca florile: dupa ce pui mana pe ele, se ofilesc. (Ralph Waldo Emerson)

5. Iubirea orbeste. Si exact in momentul acela femeia profita. (Vincente Garcia)

6. N-are rost sa-ti faci probleme gandindu-te ca o sa mori. Oricum acesta va fi ultimul lucru pe care-l vei face. (Hubie Morrison)

7. Uitarea si mersul mai departe sunt cea mai buna intelepciune. (Nietzsche - Asa grait-a Zarathustra)

8. Trebuie sa te pricepi sa fii cand zeu, cand porc, dar totdeauna cu gratie. (Lion Feuchtwanger - Vulpile in vie)

9. Candva totul va fi bine, iata speranta, acum totul este bine, iata iluzia. (Voltaire)

10. Prieten se numeste omul care te ajuta fara ca verbul sa fie urmat de un complement circumstantial de timp sau de loc sau de mod. (Nicolae Steinhardt - Jurnalul fericirii )

11. In viata exista doua tragedii. Una e sa nu obtii ceea ce-ti doresti. Cealalta e sa obtii. (G.B.Shaw)

12. Sentimentele nobile duse pana la exagerare dau aproape acelasi rezultat ca si marile vicii. (Balzac - Verisoara Bette)

13. Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede. (Confucius)

14. Invata sa cunosti oamenii printre oameni; invata sa meditezi asupra lor in singuratate. (Goethe)

15. Primul pas pentru a nu fi nefericit este sa nu ai timp sa te gandesti la nefericire. (G.B.Shaw)

...si gata, daca nu cumva sunt deja prea multe.
hai ca v-am lasat pana imi mai notez alte citate
A fi OM e lucru mare.
Avatar utilizator
Ammon-Ra
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Noi 17, 2006 12:00 am

Mesajde useru_X » Vin Dec 01, 2006 10:45 pm

amon ra, cred ca ti s-au urcat pretiozitatile la cap
citatele de mai sus nu tin loc nici de cultura nici de inteligentza
Avatar utilizator
useru_X
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Iun 08, 2006 11:00 pm

Mesajde Ammon-Ra » Vin Dec 01, 2006 10:56 pm

scuze, dar cine a zis ca citatele trebuie sa tina de cultura sau inteligenta?
A fi OM e lucru mare.
Avatar utilizator
Ammon-Ra
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Noi 17, 2006 12:00 am

Mesajde Shaki » Sâm Dec 02, 2006 12:42 am

ammon-ra, cate din cartzile de unde ai dat citate le-ai shi citit? :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Sâm Dec 02, 2006 12:50 am

cate din cartzile de unde ai dat citate le-ai shi citit?


centrebi si tu acolosha, can omu tzo raspuns fara sal intrebe nimeni (sa nu zici de userashu, ca nu mere)

amonra scrie:cine a zis ca citatele trebuie sa tina de cultura sau inteligenta?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Mihneea » Sâm Dec 09, 2006 7:55 pm

"N-am vrut sa incerc a trai decat ceea ce tindea de la sine sa iasa din launtrul meu. De ce era acestu lucru intr-atat de greu?" ~ Hesse, "Demian"
Mihneea
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Mai 20, 2006 6:31 pm
Localitate: Somewhere over the rainbow

Mesajde pacha » Sâm Dec 09, 2006 9:40 pm

Originally Posted by amonra
"cine a zis ca citatele trebuie sa tina de cultura sau inteligenta?"

"Ghitza,te astept deseara la portita" ,acesta e tare !

Cleopatra Stratan 4 ani
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Ionelia » Lun Dec 11, 2006 3:00 am

" Fara credinta , fara Dumnezeu , omul devine un animal rational care vine de nicaieri si se indreapta spre nicaieri " Petre tutea
" Experienta mea , pasiunile mele , ideile mele , imaginile mele si amintirile mele sunt tot ceea ce stiu despre aceasta lume - si ele imi sunt suficiente " Albert Camus
Avatar utilizator
Ionelia
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Dec 11, 2006 12:00 am

Mesajde useru_X » Lun Dec 11, 2006 3:44 pm

"ACELA ESTE UN ANIMAL RATIONAL CARE NU ARE COADA SI PENE PE CAP!" - Socrate
Avatar utilizator
useru_X
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Iun 08, 2006 11:00 pm

Mesajde darkshines » Mar Dec 26, 2006 8:07 pm

Shaki scrie:[/i]Maestrul si Margareta, de Bulgakov (la cel putin a patra re-lectura). Savuros :D


Ah, una din preferatele mele :D Carti si poate chiar si citate.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Ammon-Ra » Mar Dec 26, 2006 8:22 pm

"Presa este bratul drept al anarhiei." DAN BROWN - Ingeri si demoni
A fi OM e lucru mare.
Avatar utilizator
Ammon-Ra
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Noi 17, 2006 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron