Citate

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Mesajde Ammon-Ra » Dum Mar 25, 2007 7:11 pm

Mai, de ce nu mai pune nime nici un citat pe aici, ca doar nu s-au terminat... :-?
Avatar utilizator
Ammon-Ra
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Noi 17, 2006 12:00 am

pentru cei sensibili...

Mesajde irinabeatrice » Mie Mai 16, 2007 11:02 pm

scuzati ca dau asa buzna...sunt noua pe aici,dar imi place la nebunie forum-ul asta..azi l-am descoperit :wave: sa scriu si eu ceva,nu?

Nu stiam ca floarea amara a singuratatii
are daca o atingi pe obraz
sunetul unor pasi care pleaca.

Octavian Paler(Dumnezeu sa-l odihneasca in pace)

Ti-as spune ceva,despre noi,despre zapada de-afara,despre dragostea mea.Ti-as spune ceva,orice,numai sa nu creasca iarba tacerii intre noi.Ti-as spune ceva,ce-ai stiut,
sau ce stiu,dar a-nceput sa creasca iarba tacerii intre noi si s-au ratacit sunetele din cuvantul tarziu.

Tu mergi langa intrebarile mele,
eu merg langa linistea ta.

Tu mergi langa zorii dragostei mele,
eu merg langa amurgul parului tau.

Tu spui, liniştit, „adevărâ€Â
irinabeatrice
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 16, 2007 9:53 am
Localitate: bucuresti

jean paul sartre

Mesajde irinabeatrice » Mie Mai 16, 2007 11:26 pm

*Le secret douloureux des Dieux et des rois : c'est que les hommes sont libres.
(Les mouches, Livre de Poche)

*Demain, tu descendras vers la ville ; tu emporteras dans tes yeux mon dernier visage vivant, tu seras le seul au monde í  le connaitre. Il ne faudra pas l'oublier. Moi, c'est toi. Si tu vis, je vivrai.

*il faut que l'homme se retrouve lui-míªme et se persuade que rien ne peut le sauver de lui-míªme, fí»t-ce une preuve valable de l'existence de Dieu. En ce sens, l'existentialisme est un optimisme, une doctrine d'action, et c'est seulement par mauvaise foi que, confondant leur propre désespoir avec le ní´tre, les chrétiens peuvent nous appeler désespérés.
(L'existentialisme est un humanisme)
irinabeatrice
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 16, 2007 9:53 am
Localitate: bucuresti

Mesajde yobi » Mar Oct 16, 2007 12:33 am

citate celebre.."iarna nu'i ca vara " asta ca tot bate la usha..si incheiem cu o expresie prezidentziala "Gaozarilor"
yobi
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Dum Oct 14, 2007 10:00 am
Localitate: macaronia

Mesajde Inuyasha » Dum Oct 28, 2007 9:37 pm

E si maine o zi (Pe aripile vantului - M. Mitchell)
Grow me a garden of roses, paint me the colors of sky and rain, teach me to speak with their voices, show me the way and i'll try again.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Mesajde EpicMan » Mie Oct 31, 2007 1:56 pm

vinu dupa bere e placere.berea dupa vine ie un chin - Eo
Umbrele,ce-i drept,seamana cu intunericul....dar sunt fiicele luminii (Lucian Blaga)
Avatar utilizator
EpicMan
Junior Member
 
Mesaje: 59
Membru din: Vin Ian 13, 2006 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mie Oct 31, 2007 3:28 pm

sigur, tu l-ai inventat. ~p incredibil cat de prosti is metalarii.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde EpicMan » Mie Oct 31, 2007 3:45 pm

:D: lafel de incredibil e cat de proshti sunt scobitoriin nas =)) cand incepi sa nu mai faci diferentza intre gluma si vb serioasa e clar ca tresatz bagi un deget (pala del tot tzii in nas) si sa te culci:))
Umbrele,ce-i drept,seamana cu intunericul....dar sunt fiicele luminii (Lucian Blaga)
Avatar utilizator
EpicMan
Junior Member
 
Mesaje: 59
Membru din: Vin Ian 13, 2006 12:00 am

Mesajde Inuyasha » Dum Noi 11, 2007 6:30 pm

"Nu exista pe lume ceva mai greu decat sinceritatea si ceva mai usor decat lingusirea" (Dostoievski)
Grow me a garden of roses, paint me the colors of sky and rain, teach me to speak with their voices, show me the way and i'll try again.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Mesajde Aneka2 » Mar Noi 20, 2007 10:56 pm

Suntem hartuiti de evenimente,am invatat sa deosebim diferentele intocmai ca negutatorii si necesitatile intocmai ca macelarii... remarque
Aneka2
Junior Member
 
Mesaje: 101
Membru din: Dum Apr 01, 2007 11:05 am
Localitate: Departe

Mesajde Inuyasha » Joi Dec 06, 2007 11:22 am

Marile idei nu ne vin atata de la o minte mare, cat de la o inima mare. (Dostoievski)
Grow me a garden of roses, paint me the colors of sky and rain, teach me to speak with their voices, show me the way and i'll try again.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Mesajde Aneka2 » Dum Dec 09, 2007 7:49 pm

dostoievski asta e cam pielea pulii !!! aforismele astea plac celor care n-au creier sa le proceseze singuri ... ia pot sa fac si io d-astea ?!?! viata e scurta si la sfarsitul ei mori ...
Aneka2
Junior Member
 
Mesaje: 101
Membru din: Dum Apr 01, 2007 11:05 am
Localitate: Departe

Mesajde Inuyasha » Dum Dec 09, 2007 11:45 pm

Nu esti tu in masura sa-l comentezi pe Dostoievski. Intorce-te la hip-hopul tau, si lasa marii clasici in pace.

Si te-as ruga sa nu ma mai insulti.
Grow me a garden of roses, paint me the colors of sky and rain, teach me to speak with their voices, show me the way and i'll try again.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Dec 10, 2007 9:14 am

dostoievski asta e cam pielea pulii !!!

poti sa demonstrezi asta? altfel* ramai de idiot










* ei as, care altfel? numai un cioban face asemenea afirmatii; crezi ca daca te apuci sa contesti valorile cunoscute, recunoscute si acceptate de toti oamenii cu minte si cultura de pe planeta asta - impresionezi pe cineva? impresionezi doar pe cei mai prosti decat tine (prostilor dintotdeauna le-a placut sa minimalizeze inteligenta si cultura); pentru inceput, si numai daca vrei sa ne convingi, incearca sa ne explici ce anume ar putea sa insemne minte mare, inima mare, idee mare

daca nu vrei, nu-i nicio problema - o sa ne confirmi impresia generala ca hiphoparii (cei obisnuiti: de duzina, de strada, de forum) is niste golanasi necititi, niste prostanaci lenesi si inceti la minte (ei da, fac rime, au mesaj social, in care isi plan de mila sau se umfla in pene ca is cei mai tari), care vor sa impresioneze pe alti golanasi necititi si pe fetitele de cartier, eventual (unde n-ar da domnu? ca atunci ai avea toata motivele si justificarile sa urinezi pe dosto si pe tot restul culturii, care nu tine de foama "sarantocilor destepti") sa si traiasca din asta
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Aneka2 » Mar Dec 11, 2007 12:54 am

probabil voi fi catalogat ipocrit dar tin sa mentionez anterior ca nu-s. buuun, ca majoritatea din voi, pe cand eram nicusor am citit adolescentul, bildungsromanul ala cu pustiul care care si care.... si da mi-a placut . uite ca lui NICU nu-i mai place, nu-i plac citatele postate, ba chiar le intituleaza : nulitati supraevaluate . afirmatiile mele au fost si sunt doar pe baza de ce s-a postat pe sectiunea asta . nu tre' sa sap in cultura mea generala, sa ajung intr-un fel de china al intelectului meu ca sa pricep ca : pentru a face ceva, nu-s suficiente(esentiale) aptitudinile necesare crearii acelui ceva; iti mai tre' un ingredient si anume pasiunea. Nu am avut ocazia, si niciun micron de ambitie sa mai citesc dostoievski si asta nu cred ca se va schimba in curand .

cat despre hiphop: ce spui tu acolo, o faci datorita "omagiilor" aduse de mine lui dostoieski... is doar niste prejudecati constiente, singurul lucru pertinent cu care ma puteai jigni ... totusi n-ascult rapul caracteristic spuselor tale, e un stil ceva mai complex, mai subtil... din timpul tau pretios, acorda 1 ora oricarui album din urmatoarele : Immortal technique - revolutionary vol 1, 2 , Sage francis - a healty distrust, RA the rugged man (uite ca nu stiu albumul dar orice piea e buna) Ill bill - black metal ... sau de nu stii engleza merita sa asculti si : deceneu - operatiunea monstru , Kazi ploae - gorgone , sdst- mecanismul modificarii mintii umane, ad litteram- pana la ultima suflare( mai nou)
Aneka2
Junior Member
 
Mesaje: 101
Membru din: Dum Apr 01, 2007 11:05 am
Localitate: Departe

Mesajde kant emir » Mar Dec 11, 2007 7:03 am

dar tin sa mentionez anterior ca nu-s.
m-ai convins deja
si anterior, zdai sama ca nu oricum
nu tre' sa sap in cultura mea generala

haidi breh, ca nu dureaza mult! se face instant - ca duara nici nu-i sapatura, e numa un fel de sters prafu
iti mai tre' un ingredient si anume pasiunea. Nu am avut ocazia, si niciun micron de ambitie sa mai citesc dostoievski si asta nu cred ca se va schimba in curand .

vorbesti numa prostii, propozitiile tale nu se leaga una de alta; vrei sa-mi sugerezi ca nu esti idiot si incult, ci esti asa cum esti tu fiindca asa vrei tu

satz spun un secret? e tot aia, da' cu cuvintele tale
cat despre hiphop

bai, ma lasi?







(iaca, numa un gigicifre hiphopar n-avea fanclubu!)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Aneka2 » Mar Dec 11, 2007 1:45 pm

"vrei sa-mi sugerezi ca nu esti idiot si incult... " nu asta mi s-a cerut ?!?! nu asta am facut sau ma rog, in ochii vostri, am incercat sa fac ?!?!


"nu tre' sa sap in cultura mea generala, sa ajung intr-un fel de china al intelectului meu ca sa pricep ca : pentru a face ceva, nu-s suficiente(esentiale) aptitudinile necesare crearii acelui ceva; iti mai tre' un ingredient si anume pasiunea." = "Marile idei nu ne vin atata de la o minte mare, cat de la o inima mare. " asta-i incercarea mea mai mult sau mai putin reusita de a reflecta ce-am inteles din citatul ala . pa !
Aneka2
Junior Member
 
Mesaje: 101
Membru din: Dum Apr 01, 2007 11:05 am
Localitate: Departe

Mesajde piskeshu » Mar Dec 11, 2007 3:17 pm

"intunecarea mintii e supapa inimii" (cordell ibrahim)
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Titina » Lun Mai 05, 2008 9:48 pm

citatele mele preferate: (dintre cele de mai jos exista carti - mai noi si nesemnificative pentru multi dintre voi cred :) - care in mare nu pot zice k m-au captivat, dar unele randuri chiar mi s-au parut cu inteles si interesante)

"De ce sa acorzi mai multa importanta lucrurilor care nu merg, in loc sa apreciezi tot ceea ce merge?" (Marc Levy - Unde esti?)

"Tacerea e prietena mea. Ii face pe oameni sa nu se simta in largul lor si atunci incep sa vorbeasca pentru a rupe linistea si deseori spun lucruri pe care altfel nu le-ar zice." (Jeannette Angell - Call-Girl)

"O problema dupa ce o rezolvi devine de o simplitate ingrozitoare." (Paulo Coelho - Jurnalul unui mag)

"Stiu tot ceea ce tu nu stii niciodata, din tine. / Bataia inimii care urmeaza bataii ce-o auzi, / sfarsitul cuvantului a carui prima silaba tocmai o spui " (Nichita Stanescu - Catre Galateea) (eh si uite cum poezia care trebuia memorata la shcoala ptr bac uneori incepe sa-ti placa :)) )

"De ce oamenii-si pierd timpul cu lucruri ce nu le folosesc dupa moarte?" […] "-Ar trebui sa puna un gratar la intrarea in orice suflet. -Ca sa nu bage nimeni in el cutitul." (Marin Sorescu - Iona)

"Unde pot sa te caut? Unde pot sa te gasesc? Cum pot sa te pastrez?" (Melissa P. - Jurnalul erotic al unei adolescente de 16 ani) (de cartea asta vorbeam, k m-a plictisit ingrozitor, doar citatul mi se pare interesant...ma rog, avand in vdr modul meu de percepere :D)

"De fiecare data cand sunt cu un tip, indiferent cine [...] ma gandesc: daca am fi ultimii doi oameni ramasi pe pamant, oare as bori daca m-ar saruta?" (Lauren Weisberger - Vreau sa fiu V.I.P.)

"Daca porti fuste prea scurte sau bluze prea decoltate sau daca ai prea mult machiaj sau prea multe bijuterii, nu te ridici la inaltimea asteptarilor si atunci esti pedepsita si esti numita in toate felurile." (Jeannette Angell - Call-Girl)
Titina
Junior Member
 
Mesaje: 3613
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde the_scavenger » Mar Mai 27, 2008 12:03 am

"Nenumarate ca nisipul marii sunt patimile omenesti, si toate, josnice si marete, supunandu-i-se la inceput omului, devin mai tarziu suveranii lui nemilostivi" (e dintr-o carte)
[url=picasaweb.google.com/cgcmsu][size=-2]pozne!
[/size][/url]
[url=picasaweb.google.com/mihaela.maresoiu][size=-2]pozne!![/size][/url]
Avatar utilizator
the_scavenger
Junior Member
 
Mesaje: 169
Membru din: Mie Mai 10, 2006 11:00 pm

Mesajde anjin-san » Vin Iun 26, 2009 12:30 am

Viaţa a apărut accidental. Dumnezeu a fugit de la locul accidentului. Valentin Butulescu
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron