Hemingway

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Hemingway

Mesajde Heinrich » Joi Oct 02, 2003 12:46 pm

Cine a citit Hemingway, cu greu uita stilul sau aparent naiv, dar de-o profunzime deosebita. "Fiesta" , nu? Sau soarele rasare, soarele apune...
Heinrich
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Oct 02, 2003 12:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde ebeenso » Sâm Mai 14, 2005 11:44 pm

cand am citit "fiesta", singura pe care am citit'o, aveam puternic in minte imaginea autorului - "un betiv misogin" mi se pare ca e cea mai intalnita descriere.. nu pot sa spun clar ce si cum mi'a placut sau nu, cert e ca la sf cartii nu il mai criticam. si imi rodeam creierii ca sa imi dau seama de ce lucrurile erau asa si nu altfel..(nu am pretentii de critic asa ca rog sa nu aiba nici altii cerinte de genul de la mine)
Avatar utilizator
ebeenso
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Mai 13, 2005 11:00 pm

hemingway

Mesajde sol » Dum Mai 15, 2005 8:10 am

Observatie (nefiind, nici eu, critic): doua dintre motivele sesizabile (inseparabile ca the dancer from the dance) este structurarea jurnalistica a frazei (cine ce cum unde cand de ce pentru ce) la suprafata textului... si introducerea aproape muzicala a pauzei, golului, gestului mut, chiar replicii cu sensul alaturea de text, pentru a obtine efecte de adancime. Sensurile se construiesc singure din mai mult decat semnul scris si nu strict aditiv ci oarecum impresionist, din pete albe care sunt insasi lumina oprita din drum pe o suprafata ramasa nespecificata... ori (pete) colorate, de umbra, unde culoarea reala este alterata.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Greu de gasit

Mesajde Bradut » Mar Mai 31, 2005 1:28 pm

Salut. Am cautat de-am innebunit un roman de-al lui. Voi unde-ati gasit?
Bradut
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Mai 31, 2005 1:26 pm
Localitate: Bucuresti

oare de unde?

Mesajde thunder84 » Mar Mai 31, 2005 10:53 pm

La librarie...sau poate chiar la o biblioteca...dak nu stiai de acolo se achizitioneaza cartile ;)
"Am vazut ingerul in piatra si am sculptat pana l-am eliberat." Michelangelo
Avatar utilizator
thunder84
Junior Member
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Dec 19, 2004 12:00 am

Mesajde Bradut » Mie Iun 01, 2005 8:31 pm

Bravo, Thunder, ai iesit in evidenta.
La ce librarie, frate? Ce editura a scos Hemingway? Stii, editura e o firma care tipareste carti. Evident, la o tipografie.
Bradut
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Mai 31, 2005 1:26 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Mar Iun 07, 2005 10:41 am

bradut, respira, ia o gura de aer, lasa jmekeria si plimba o tura de anticariate si o sa gasesti fie editura din 65 (pe care o am si eu) de la editura pentru literatura, fie prin anii 70 reeditata de minerva (de pentru cine bat clopotele vorbesc, dar parca am vazut si adio arme). inteleg ca ai 17 ani si nu ai auzit de editurile astea da' lasa-te de apucaturi de cartier ca nu ai sanse.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Bradut » Joi Iun 16, 2005 9:41 pm

Ciudat...pina si pe forumul dedicat literaturii exista mitocani.
Bradut
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Mai 31, 2005 1:26 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori