Memorialul Durerii

sub lumina lanternei magice

Memorialul Durerii

Mesajde Aliosha » Mar Feb 17, 2004 5:58 am

Cam de unde as putea si eu face rost de documentarul asta ca tin neaparat sa il am in casa. Nu cred ca cineva l-a inregistrat in totalitate atunci cand a fost dat de TVR... Era cineva aici pe forum care lucra la TVR cultural... daca vede threadul asta poate ne zice si noua cam cum ar trebui procedat ca sa punem mana pe o copie.

Eu am deschis threadul fiind interesat de obtinerea filmului insa bineinteles ca subiectul poate fi folosit ca loc de discutii in jurul temei.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Feb 17, 2004 10:28 am

Eram in liceu cand se difuza documentarul. Nu cred sa fi pierdut 5 episoade pe parcursul anilor in care a rulat. L-am urmarit in primul rand pentru ca vorbea despre cateva din marile valori ale Romaniei, dar si pentru ca eram foarte interesat de inchisorile politice ale Romaniei comuniste. Episoadele despre Corneliu Coposu cred ca m-au impresionat cel mai mult.
Aliosha, o sa caut adresa de mail a lui Emil Hossu Longin, cu care corespondam despre NBA si care dupa cum stim este fiul celei ce a realizat documentarul. Poate ne da unele informatii despre cum am putea intra in posesia casetelor.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

memorialul durerii:to have or not to be

Mesajde andrebandre » Mar Iun 21, 2005 9:38 am

sint nefamiliar cu site-ul si in general cu genul forum.as dori foarte mult sa aflu daca aliosha a reusit sa obtina casetele(cd,dvd) cu documentarul luciei hossu.nu sint sigur cui ii adresez rugamintea astfel incit daca nimeresc alaturi de tinta sper sa nu fie cu banat.as aprecia un raspuns de la oricine are habar cum poate fi obtinut documentarul.multumesc,andrei.
andrebandre
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iun 21, 2005 9:22 am
Localitate: ft myers,fl

Mesajde thebblack » Lun Aug 22, 2005 8:39 pm

s-a gasit asa ceva pana acum? pentru ca si eu urmaream acest serial cand eram doar un copil, fara sa inteleg prea multe, dar acum cateva zile am vizitat muzeul din sighet, si chiar as vrea sa revad si pastrez documentele acelor momente si suferinte. pentru ca nimeni nu trebuie sa uite ce s-a intamplat...
thebblack
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Aug 22, 2005 8:28 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron