Passion of the Christ

sub lumina lanternei magice

Mesajde SOD » Lun Apr 19, 2004 2:33 pm

bre da ce se mai scrie de filmul asta. de aia e reclama sufletul comertzului.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde nae cinefil » Lun Apr 19, 2004 2:39 pm

da bre sodulicutzuky, ashea suntem noi, nejte marionete! reactzionam la stimuli exteriori, ce sa-i faci:)?
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde dark_soul » Lun Apr 19, 2004 2:41 pm

am facut shi eu rost sambata de film de la shaki devil, si intr-adevar, mi s-a parut foarte realist...trebuie sa recunosc ca unele secvente au fost nitel cam dure, nu tocmai pe placul meu, insa m-a impresionat pt ca e natural si de fapt titlul spune totul: patimi! stiu ca filmul a fost criticat de multi, dar mi s-a parut ca cei mai multi care au comentat cevam ori nu l-au inteles, ori nu aveau chef si nu s-au uitat ca lumea...mie mi se pare k a meritat sa-l vad, o experienta interesanta...
Avatar utilizator
dark_soul
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Mar Apr 06, 2004 11:00 pm

Mesajde aspyrin » Mar Apr 20, 2004 11:52 am

Tough ain't enough!
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mar Apr 20, 2004 12:29 pm

interesant prin ce anume? mie mi s-a parut tipic nistorescian adica banal . sincer , mai pertinente si interesante sunt comentariile forumistilor pe acest thread decat bagarea in seama din evenimentul zilei care nu vine cu nimic nou. comparatia cu love story ie aberanta iar filmul arta este numa in teorie, nimeni nu ie nebun sa investeasca intr-un film pt arta.chinezii spun ca "art for art's sake" este un concept al celor bine hraniti :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Mie Apr 21, 2004 12:19 pm

e incredibil! chiar acum e pe realitatea tv emisiune in reluare despre filmul asta. imi da senzatzia urmatoare : tzara arde si baba se piaptana.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Nanuka » Mie Apr 21, 2004 6:52 pm

Eu n-am auzit atatea comnatarii aici, cat se fac in Romania. Totusi Pashtele a trecut..Sod are dreptate, se exagereaza si cred ca a devenit un subiect obositor, de schimbat canalu sau ma rog la ziar pagina. (Sa ma ierte Dumnezeu)...
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

information wanted

Mesajde anca joldea » Joi Apr 22, 2004 10:48 am

Copii,

Am citit intr-un mesaj ca Florin s-a uitat la Citizen Kane si mi-am
adus aminte.A vazut careva dintre voi Passion of Christ?
E chiar asa de dur cum se zice?
Anca
Avatar utilizator
anca joldea
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Dum Iun 08, 2003 11:00 pm

Mesajde camitza1 » Joi Apr 22, 2004 11:55 am

Da, este. Dar nu se abate de la cuvantul biblic si nici urma de antisemitism. A respectat adevarul, insistand doar pe umilintele si chinurile la care a fost supus Isus, ceea ce, dupa parerea mea, este esenta ultimelor 12 ore din viata Lui. E socant pentru ca iese din tiparele filmului lui Zeffirelli si a tuturor celorlalte care s-au facut dupa el. Nu mai e acea poveste frumoasa si plina de evlavie, cu acelasi gen de muzica in toate. Este viziunea lui Gibson despre ceea ce a insemnat spalarea de pacate prin chinurile lui Isus, si lipsa de credinta si fariseismul celor care l-au osandit. Maia Morgenstern este extraordinara si reda fantastic durerea materna. Intr-un cuvant, merita vazut!
Avatar utilizator
camitza1
Junior Member
 
Mesaje: 567
Membru din: Sâm Aug 09, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Apr 22, 2004 12:00 pm

offtopic, se muta pe Filme unde moderatorul poate are amabilitatea sa il lipeasca la subiectul deja existent
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde ketyy » Vin Apr 30, 2004 10:20 am

Parerea mea este k e super bun filmul! Este exact cum a afirmat si el,Mel Gibson, in cadrul unui interviu, filmul este format din "picturi" nu fotograme. Pe langa asta toate elementele cinematografice se imbina cum nu se putea mai bine,astfel transmitind senzatii si sentimente.
ketyy
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Lun Oct 13, 2003 12:36 pm
Localitate: Brazilia

cui i-a placut passion of the christ...

Mesajde raverbz » Mar Mai 11, 2004 11:23 am

ar trebui sa incerce sa vada si passion of the jew ..este parodia facuta de tipii de la south park...parerea mea..mult mai bine decat sa vezi cum 2 ore isi ia IISUS bataie de la evrei :)
raverbz
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mai 11, 2004 11:10 am
Localitate: BUCURESHTI

Mesajde delia dorcioman » Sâm Iun 12, 2004 7:51 pm

filmul a fost bine primit aici, era nevoie de filmul asta. am auzit multe marturii a unor oameni...pt. ca cel mai important lucru legat de film e impactul pe care il are asupra celor care-l vizioneaza. stiu de un tip din USA, un criminal care s-a predat politiei, sigur ca sunt multe multe alte cazuri, dar vreau sa spun ca a afectat pozitiv multi oameni.
delia dorcioman
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Mai 19, 2004 1:54 pm
Localitate: UK

Rastignirea si Invierea

Mesajde sol » Vin Apr 29, 2005 12:36 pm

Fiecare place in time isi ofera un Christos dupa chipul si asemanarea sa. M.G.foloseste documentele bisericii pentru scenariu (ati vazut o parte, a mai folosit informatii acceptate in biserica, din viziuni), din realism istoric considera ca patimirea lui Chrisos trebuie s-o macar egaleze ( vizual, ca sa se povesteasca asa) pe cea a nevinovatului sfartecat in explozia de ieri, ati vazut-o la stiri... in timp ce expresia Maiei poate chiar fi confundata cu cea a mamei nefericitului de care tocmai am vorbit, o mama e o mama. Teosofic, Dumnezeu si Fiul sunt acolo imbratisati in tragedia rascumparatoare pe care impreuna au pus-o la cale, intr-un scenariu in care toti ne-am jucat impecabil rolul, de la Satan si Iuda pana la figurantii intre care poate ca ne aflam... supusi legii cosmice care spune ca raul se plateste, recupereaza, stinge - vibratie de un anume tip anulata printr-una de tip contrar... si exista un voluntar. Nimeni nu paraseste pe nimeni, chiar e acum Vinerea Mare si crucificarea a inceput... iar. Dar filmul se incheie, totusi, cu Invierea! e polul de sprijin al filmului, nu trebuie uitat, nu s-a jucat Mel cu nervii nostri degeaba! Intre cele doua evenimente esentiale, se mai petrece unul, in intunericul dintre, mai putin mediatizat, dar prietenii stiu: Christos coboara la rezidentii Iadului pentru a oferi speranta ca odata, candva, o rasari soarele si pe ulita lor, iata de ce era si Satan acolo, ca beneficiar principal. Atunci rastignirea mai mult decat rascumpara, acumuleaza in avans energia pozitiva necesara pentru a patrunde pana acolo si reveni in due time pentru inviere... atunci poate ca nu am fost chiar ata de vinovati? E si asta un scenariu, in termeni de mecanica fluidelor sort of makes sense.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde Talkative » Lun Mai 23, 2005 9:30 pm

Mie nu mi-a placut. S-au ambitionat sa-l vorbeasca in arameica si latina si din cauza asta, banuiesc, nici nu au vorbit mare lucru. De exemplu, Maia Morgenstern nu stiu daca a scos zece cuvinte tot filmul. Mai bine vorbeau in engleza si il faceau ca lumea. Nici Jim Caviezel nu a fost departe.
Talkative
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mai 18, 2005 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

metafora

Mesajde sol » Mar Mai 24, 2005 8:12 am

Ai dreptate ca suna superciudat, aramaica si vulgata, dar pe de o parte e intr-un fel mai realist (decat sa-i auzi pe Iisus si pe Pilat anglofoni - in ce dialect?) insa cred ca in primul rand Mel Gibson a creat un fel de metafora: cred ca aramaica trebuia sa aduca la momentul filmului momentul 700 de ani anterior al profetiei aparitiei sale, iar vulgata, simetric, momentul nostru, latina contemporana, in felul asta spanning spre 3000 de ani, alta metafora, pentru atemporalitatea legii iubirii. Asa mi se pare mie.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mar Mai 24, 2005 8:26 am

Mie mi-a placut. Expresivitate dura, sange, brute, alcool, frica. Noapte, abuz, voci care intreaba "De ce? De ce asa?" si pumnul care astupa gura cinstita.
Maia si-a facut rolul convingator (nici nu prea a avut nevoie de cuvinte - ce sa faca, sa explice tuturor de ce plange ?). Mi-a placut in mod special flash-backul (desi sablon) cu caderea lui Isus sub greutatea crucii alaturat caderii (banala impiedicare) din copilarie - "nu plange, mama e aici !". Pe urma spaima lui Simon, constient ca se baga intr-o poveste din care nu se stie cum va iesi (avea si asta un copilas - speriati amandoi !). Un film tragic despre o poveste tragica.
Brutalitatea oripileaza, nimic de zis, dar exista. De ce sa ne prefacem ca nu stim? Nu-mi vine sa-l revad, dar mi s-a parut convingator.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Bradut » Sâm Iun 04, 2005 2:40 am

Filmul e o mizerie.
Bradut
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Mai 31, 2005 1:26 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron