Passion of the Christ

sub lumina lanternei magice

Passion of the Christ

Mesajde aspyrin » Joi Feb 26, 2004 5:14 pm

S-a lansat in SUA si deja au inceput comentariile. Mel Gibson (cine s-ar fi asteptat de la el la asa ceva, chiar si dupa Braveheart) si-a propus sa mai repovesteasca odata cea mai cunoscuta poveste din lume (de fapt doar ultimele ore ale lui Iisus). In arameica si latina, adica chiar limbile vorbite in acea vreme.

Maia Morgenstern e Maria, iar acesta este in mod cert cel mai important rol avut vreodata de un actor roman. Probabil ca filmul va candida si pentru ceva premii si sper ca Maia sa merite si sa primeasca ceva...

Cateva comentarii ale unora care se pricep mai bine ca noi:

"This is the most violent film I have ever seen." (Roger Ebert, Chicago Sun Time)
"Looking back on this film, if anyone recalls anything other than Caviezel's tortured Jesus, it will be the sad, haunted eyes of Monica Bellucci and Maia Morgenstern" (James Berardinelli)
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Feb 26, 2004 6:30 pm

Am vazut si eu cateva faze din film si impartasesc parerea ca e un film violent. Il aratau pe Iisus mutilat si cum i se bateau piroane in maini. Abia astept sa apara si la noi. E film de mers in Multiplex.

Pe imdb vad ca a acumulat deja 862 de voturi iar nota sa este 7.4
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde aspyrin » Vin Feb 27, 2004 7:42 pm

o americanca in varsta de 57 de ani a decedat miercuri, in timp ce viziona „Patimile lui Hristos“, din cauza unui atac de cord. Incidentul a survenit exact in momentul desfasurarii scenei brutale a crucificarii. (din "Ziarul")
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde wwritza » Sâm Feb 28, 2004 4:24 am

Nu am vazut inca filmul. Ieri a avut premiera si in Anglia iar astazi Daily Mail i-a oferit patru pagini de cronici dar mai ales critici. In ziar si-au expus punctul de vedere un catolic, reverend, evreu, ateu si un critic de film.
Nu sunt o persoana religioasa si filmul sincer, ma intereseaza mai mult din punct de vedere cinematografic. Cei care si-au spus parerea erau socati in primul rand de violenta din film, de multele scene la care au inchis ochiii ca nu puteau privii, si mai ales regretul ca si-au pierdut 2 ore din viata vizionandu-l.

Nenea criticul de la Mail Film spune: "The film is beautifully photographed,and will be found powerful by those who can swallow it as realism. I found it imposible to accept as authentic - the acting may be descripted as operatic, and its difficult to understand as narrative...not because is in Latin and Aramaic (with subtitles) .....
At the end of this film, I felt so bludgeoned that I wanted to say: 'yes, Mel, i understand what you're telling me - Christ suffered a lot - but you dont have to keep yelling that over and over again inmy ear.'
I know who I am and what I am about but I enjoy the journey more than the arival and feel that life for me is about increasing my understanding of the world...
Avatar utilizator
wwritza
 
Mesaje: 981
Membru din: Vin Noi 28, 2003 12:00 am

Mesajde Aliosha » Sâm Feb 28, 2004 7:30 am

Am citit mai intai fel si fel de cronici ce contineau puncte de vedere variate , undeva de la foarte prost la foarte bun si dupa ce am vazut filmul pot spune ca toate sunt in felul lor indreptatite, mai putin una, si anume ca filmul are un mesaj antisemit. Valva mare in jurul acestui subiect... capete bisericesti din toata lumea dandu-si cu parerea daca da sau nu, vehementa in declaratii etc...
Dupa vizionare tot ce pot spune despre cei care acuza filmul de antisemitism este ca sunt penibili. Sunt curios daca si la lansarea lui Isus din Nazareth s-au dat cu curul de pamant pe aceeasi tema. Probabil ca pana la urma toate astea fac parte din lungul sir de intamplari : arta de-a te face antipatic. Dar gata cu apropurile la adresa evreilor ca dupa cum zicea Petre Tutea, nu putem fi antisemiti caci, nu, Isus nu s-a nascut la Falticeni ?

Sa revin la film. Este unul dintre cele mai dure pe care le-am vazut vreodata si probabil ca daca nu eram in sala de cinema inchideam televizorul. Asa, nu am putut sa ies ca ma faceam de ras. Insa asta e si ideea lui Gibson. Vrea sa prezinte ultimele 12 ore din viata lui Isus. Atat. Filmul nu are nimic din frumusetea epica a lui Isus din Narareth si nici nu isi propune. Pentru ce isi propune insa Gibson primeste nota 10 cu felicitari pentru ca mai bine de atat nu putea sa iasa. Cele 25 de milioane de dolari investiti din propriul buzunar (bani care fara indoiala i se vor intoarce pana la ultimul cent daca nu chiar inzecit) eu unul le vad cheltuite pentru o idee, pentru arta, de unde si admiratia mea.

Nu pot sa inchei fara a spune ca Maia Morgenstern face un rol extraordinar si ala care s-a gandit sa o propuna pentru rolul asta a fost foarte, foarte inspirat.

Cam atat. Un film pe care cu siguranta nu il voi revedea.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Mr Teo » Sâm Feb 28, 2004 8:47 am

Eu merg sa vad filmul saptamana viitoare.
Maia Morgenstein este una din singurele actrite Romane care a avut oarecare success in America.
Am vazut previewul de la film si pare destul de dur si chiar sangeros.Stie cineva ce rating are?(dupa cate povestiti voi aici ar trebui sa aiba R restricted for under 17).
Aliosha de ce crezi ca si-a propus Gibson sa redea ultimele ore ale lui Iisus Christos si nu viata lui sau ceva mai pasnic?
S-a gandit ca poate face ceva bani din asta deoarece nu a mai facut-o nimeni pana acuma(din cate stiu) si ca stia ca religia prinde bine la majoritatea persoanelor.
Would you like it if you hit Del for your whole life to go away?
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde blushenka » Sâm Feb 28, 2004 10:43 am

Aliosha, mersi pentru review. Mihai, ce te face sa crezi ca Chicago Sun Times s-ar pricepe mai bine decat, de exemplu, Aliosha? :P eu una am incredere mai degraba in Aliosha :). Bun, concluzia e oricum aceeasi: cel mai violent film al tuturor timpurilor. Cu toate astea o sa-mi fac curaj sa merg, am asteptat filmul asta de jumate de an. Si oricum o sa fie o experienta interesanta sa vad un film care reprezinta viziunea unui om si nu compromisul facut standardelor de la hollywood.
A, Teo - cred ca te inseli: religion doesn't sell, sex does. O_-_O

Intrebare intrebatoare: Filmul acesta va rula vreodata la noi? Place your bets...
[size=-2]Stop dreaming,
People who say that are blaspheming,
They're doing nine to five and moaning,
They don't want you succeeding when they've blown it.[/size]
Avatar utilizator
blushenka
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Iul 24, 2003 11:00 pm

Mesajde aspyrin » Sâm Feb 28, 2004 10:57 am

da va rula!

eu cred ca inteleg cumva ce a vrut Gibson sa arate cu filmul asta. Ni se tot spune prin cartile religioase, pe la biserici, mai peste tot ca Iisus s-a sacrificat pentru ai salva pe oameni, ca a patimit pentru noi, muritorii de rand, ca a acceptat suferinta ca pe ceva de la sine inteles, pentru ca pacatele noastra sa fie spalate...

nu sunt un om religios, sunt agnostic, dar cred ca mesajul filmului e simplu: uitati-va si vedeti ce a facut Iisus pentru voi, cat de mult a suferit el. din ce am inteles din cronici si de la voi, cred ca Gibson asta a vrut sa arate si se pare ca a reusit.
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde cubu » Dum Feb 29, 2004 9:11 pm

Nu l-am vazut, dar cineva care l-a vazut mi-a zis ca nu este chiar asa dur cum se spune... Ce sa mai zici atunci de filmele de groaza? Numai ca aici insa intervine prejudecata ca un film despre Iisus ar trebui sa fie plin de lumina, de floricele, balonase si invataminte crestinesti... Pe Mel Gibson, cum a zis si cineva sus, l-a interesat sa redea cat mai fidel ultimele ore din viata lui Iisus si eu cred ca nu a reusit, in realitate trebuie sa fi fost mult mai rau...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Misto...

Mesajde Aurolacul » Lun Mar 01, 2004 3:51 pm

As vrea sa il vad shi eu, daca toata lumea zicea ca e violent. Am auzit shi eu ca e foarte "controversial" filmu, shi ca capetele bisericesti din lume au strambat din nas cand au auzit de filmul asta.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Lun Mar 01, 2004 4:27 pm

abia astept sa vad filmul. din cate am inteles sunt si cateva greseli in film, de genul ca nu se puteau bate piroanele in palma, nu se vorbea latina, etc... si mie mi se pare cam ametita treaba cu antisemitismul, dar chestia asta nu a facut altceva decat reclama la film...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Mar 01, 2004 4:30 pm

de ce nu se puteau bate piroanele in palma ?

cand apare filmul la noi ? vreau sa-l vad in Mall. cred eu ca e film de vazut la cinema intai si apoi div-x.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde catharsis » Lun Mar 01, 2004 4:35 pm

piroanele in palma nu se puteau bate pt simplul fapt ca in acest mod nu ar fi putut fi sustinuta greutatea corpului. nu sunt sigur, dar am inteles ca nazistii au facut experimente pe evrei in acest sens...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Lun Mar 01, 2004 4:40 pm

sa va zic despre crucificare sau nu? io zic ca da.
deci:
1. in ceea ce priveste mainile sunt 2 optiune: se bateau piroanele in antebrat sau se legau cu sfoara
2. moarte survine prin asfixiere...
3.etc
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde aspyrin » Lun Mar 01, 2004 5:18 pm

nu stiu de faza cu piroanele, dar chestia cu latina e cam pe langa... romanii erau bine infipti in zona aia in acea perioada, si nu prea cred ca vorbeau engleza sau chineza
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde Mr Teo » Lun Mar 01, 2004 6:20 pm

Pai eu stiam animaloo ca moartea survenea din cauza pierderii de sange(ca daca iti bateau piroane sangerai in continuu).
Unde ai citit ca, crucificatii mureau de asfixiere? :-?
Would you like it if you hit Del for your whole life to go away?
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde catharsis » Lun Mar 01, 2004 8:32 pm

pai daca mureau din cauza pierderii de sange, mureau foarte greu. in acest caz, pentru o moarte mai rapida, romanii le zdrobeau fluierele picioarelor (tibie+peroneu sau ce o fi pe acolo), aceasta ducand la asfixiere, deoarece toracele nu mai avea sustinere si presiunea asupra lui crestea. puteau de exemplu sa moara si de foame sau sete, dar asta era muuuuult mai lent.
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde aspyrin » Mie Mar 03, 2004 3:03 pm

Filmul va fi adus in Romania in aprilie...
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Mie Mar 03, 2004 3:07 pm

dupa tot scandalul din jurul filmului, cum ca ar fi antisemit si cicansii lui, ieri am auzit ca nijte frantuzi (unde flimu nu ruleaza inca, btw) au spus ca e filosemit...
cataris: zi-le Loredana :D
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Lord Barty » Mie Mar 03, 2004 9:31 pm

Filmul va fi lansat in Romania in vinerea mare... 9 aprilie...

Respekt!
Avatar utilizator
Lord Barty
Junior Member
 
Mesaje: 148
Membru din: Lun Iul 22, 2002 11:00 pm

Mesajde gabuba » Mie Mar 03, 2004 10:26 pm

huh? mie mi-a zis cineva ca peste vreo doua saptamani o sa fie lansarea, la Patria.
ha' ma, ce dracu, pana pe 9 aprilie il iau de pe net cu tot cu subtitrare...

prefer sa nu ma dau cu parerea pana nu vad filmu, dar totusi ma bucur pt M.M. ca a obtinut rolul.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Mr Teo » Joi Mar 04, 2004 7:28 am

Biserica si scandalurile ei cu acest film.

Preotul de la biserica ortodoxa din Fairbanks spunea credinciosilor saptamana trecuta urmatoarele:
Nu va duceti sa vedeti acest film deoarece nu ar trebui sa va distrati in Post si in al doilea rand e o distractie sa iti vezi Domnul Dumnezeul tau suferind pe un ecran de treizeci de feet(aprox 10 m) numai daca esti diavol. Daca insa vreti neaparat sa vedeti filmul pentru motive istorice va anunt ca este un film plin de simbolisme si suferinta extrema, fiind nerecomandat pentru cei slabi in credinta.
De ce face biserica asa de multa harababura fata de acest film si nu a facut asa fata de alte filme cu Iisus?
Would you like it if you hit Del for your whole life to go away?
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde aspyrin » Joi Mar 04, 2004 2:16 pm

Mr Teo scrie:De ce face biserica asa de multa harababura fata de acest film si nu a facut asa fata de alte filme cu Iisus?


Aici gresesti amarnic. "The Last Temptation of Christ" a starnit o groaza de scandaluri. Daca "Passion of Christ" a fost aprobat de biserica catolica (insusi Papa s-a pronuntat), LT este in continuare interzis in cateva state. Anul trecut Biserica Ortodoxa din Bulgaria a reusit sa interzica difuzarea filmului pe postul national de televiziune.
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Joi Mar 04, 2004 5:56 pm

Iar pentru carte Kazantzakis a fost excomunicat. Deh, dornica n-o fi auzit de asta.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Mr Teo » Joi Mar 04, 2004 7:04 pm

Sincer sa fiu da, nu am auzit.
Acesta este primul film la care am auzit sa faca comentarii de acest gen biserica.
Would you like it if you hit Del for your whole life to go away?
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde cubu » Vin Mar 05, 2004 2:45 pm

Am vazut filmul, in sfrasit. Ideea e ca nu e chiar asa violent cum se spune, si nici antisemint, antiroman sau alte alea... E un film ca oricare altul, cu personaje pozitive si negative, normal ca preotii care au vrut crucificarea lui Iisus sunt prezentati ca niste nenea rai, iar soldatii romani respectau doar niste ordine primite... Cu exces de zel, bineinteles... Concluzia: priviti-l nene linistiti, ca in afara de mult bulion, gemete si strigate nu o sa vedeti nimic rau, nu apar nici Scaraotchi si nici Vader...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde piskeshu » Vin Mar 05, 2004 3:44 pm

Cate ceva despre campania de promovare a filmului, destul de interesant, gasiti aci:
http://www.admaker.ro/categories.jsp?artNdx=2895
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde aspyrin » Vin Mar 05, 2004 4:00 pm

Care credeti ca sunt sansele ca Maia Morgenstern sa candideze la Oscar?
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde santaclaws » Dum Mar 07, 2004 4:08 am

Sa-mi dau si eu cu parerea - filmul nu l-am vazut si nici nu cred ca ma voi obosi.
M-am plictisit destul cind imediat dupa "revolutie" de paste, craciun, anu nou si ziua internationala a cartofului se dadea numai viata lui isus. Imi venea sa dau cu tv-ul de pamint. Daca vreau religie ma duc la biserica. La TV ma uit pt entertainment.

Insa ce m-a surprins a fost ce am citit despre Mel Gibson, care este dupa parerea mea un actor excelent. Se pare ca e ultra religios. Are nevasta (una, nu 20 ca la Hollywood) si tzspe copii - probabil ca respecta indemnul "cresteti si va inmultiti" .... Si cica ar avea niste pareri foarte conservatoare si, well, bisericoase ....

Dupa toate rolurile bune in care l-am vazut, mai ales cele in care personajul sau era neconventional - Lethal Weapon, Maverick, Conspiracy Theory etc. numai la un tip bisericos nu ma asteptam. Pacat de el. Parerea mea.
Roses are red, violets are blue, I'm a schitzophrenic, and so am I.
Avatar utilizator
santaclaws
Junior Member
 
Mesaje: 148
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

despre film...

Mesajde Cumintica » Mie Mar 10, 2004 5:35 pm

Am vazut si eu filmul...
Parerea mea e ca s-a facut suficient tam-tam ca sa se promoveze un film care nu s-ar fi facut remarcat alt fel. Ca s-au bagat bani din propriul buzunar... :) vedeti si voi cati s-au scos doar pana in prezent. Asta e o alta poveste. Si apoi, e mai frumos sa se vorbeasca despre ceva, chiar daca in polemica, decat sa nu. Chestie de reclama.
Ca si film, mi s-a parut suficient de slabut ca sa aiba nevoie de atata valva. Sa spui ca era nevoie de violenta si risipa de bulion pentru a vedea intr-adevar ce a suferit Iisus iar mi se pare cusut cu ata alba. Nu vad care e diferenta intre personajul aratat in film si oricare alt personaj al unui film asa de violent. In nici un caz nu m-a convins.
Pe scurt, un reportaj cu valente artistice. atat. nu te face nici mai bun, nici mai rau, nu-ti deschide perspective, nu te face sa meditezi... Nu ti-L arata pe Iisus.
Un film despre care se discuta... ca e la moda. au stiut marketerii sa-l scoata in fata.
Cumintica
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Mar 10, 2004 5:11 pm
Localitate: somewere in town

Următorul

Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori