Profil (mai) aparte

sub lumina lanternei magice

Profil (mai) aparte

Mesajde theOffender » Lun Ian 17, 2005 8:35 am

Discutand mai deunazi cu un prieten despre nishte filme, mi-a fost pomenit numele lui Andrew McCarthy in asociere cu "bun" etc. Shi-acel prieten mi-a mentzionat cateva filme pe care, conform spuselor lui, ar trebui sa le fi vazut.

Bineintzeles ca nu auzis nici de actorul in cauza shi nici de filmele mentzionate shi cum internetul e o sursa imensa pentru a gasi ceea ce te intereseaza, am dat de ele shi ulterior le-am urmarit.

Andrew McCarthy a fost lansat (practic) de St. Elmo's Fire (1985), 8/10. St. Elmo's Fire i-a lansat pe Emilio Estevez, Demi Moore, Rob Lowe, Judd Nelson shi Andrew McCarthy. Departe de a fi o capodopera este un film interesant de urmarit. Shi daca asta nu v-a convins inca, atunci faptul ca e regizat de Joel Schumacher poate e mai convingator.

Urmatoarele doua filme cu McCarthy au fost Weekend at Bernie's (1989), 8/10 shi Weekend at Bernie's II (1993), 8/10. Doua comedii ushoare, foarte ushoare in care lucrurile incep bine shi se termina shi mai bine dupa ce, pe la mijloc incepusera s-o ia razna. Genul acela de comedii la care nu trebuie sa stai concentrat sa pricepi aluzii subtile shi morale interminabile.

Iar acum joaca in Kingdom Hospital, un miniserial dupa Stephen King.


Ashadar, cine are un alt nume de actor / regizor mai deosebit sa-mi zica shi mie (noua, in ultima instantza)...
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde theOffender » Mar Ian 18, 2005 6:47 am

Cliff Curtis
Neo Zeelandez, l-am remarcat prima data in Three Kings jucand in rolul unui sheik arab. Pe urma a urmat Training Day in care a jucat rolul unui latino (portorican, daca nu ma-nshel) iar in Collateral Damage a jucat rolul unui columbian.

Insa filmul care mi-a starnit interersul pentru acest actor a fost Whale Rider, (2003) 9/10. E primul film in care nu l-am vazut jucand in rolul negativ. Shi-astfel am inceput sa caut mai multe informatzii despre el. E un Maori, populatzia indigena a Noii Zeelande. A studiat stilul de lupta al Maorilor, printre altele.

Primele lui filme (n-a jucat in rolul principal), Desperate Remedies (1993), 9/10 shi Once Were Warriors (1994), 9/10 sunt nishte capodopere. Amandoua filme sunt Neo Zeelandeze deci ma ashteptam sa fie mai stranii mai ne-hollywoodiene insa n-am anticipat corect nivelul de element "straniu". Desperate Remedies nu e un film pe gustul tuturora iar Once Were Warriors e foarte violent.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm


Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori