Serialele romanesti

sub lumina lanternei magice

Serialele romanesti

Mesajde SmokyHydra1 » Lun Mar 07, 2005 12:39 pm

Din intamplare, am deschis duminica televizoru' si-am nimerit pe postul Acasa. Acolo, ce sa vad: multime mare adunata, ovationandu-i pe "simpaticii" si mult iubitii protagonisti din telenovela de mare (in)succes "Numai prostia", aaa...pardon iubirea.
Stau si ma gandesc uneori (k vazui si io niste secvente!) ce dreq e asa misto filmul ala? K de jucat, mi se par FALSI, subictul e arhiutilizat!
Stiu, gusturile nu se discuta, da' spuneti-mi si mie:
1. Daca va place chestia aia de film, de ce va place, de ce nu va place si ce mai vreti voi
2. Daca ar fi k in viitorul apropiat sa apara un nou serial made in Romania, despre ce ati vrea sa fie? (Eu as vrea sa vad un film despre adolescenti, asta mi-ar capta cu siguranta atentia,voi?)
SmokyHydra1
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 1:13 pm
Localitate: Bacau

Mesajde bogy » Mie Mar 30, 2005 11:03 pm

ma mai uitam la la bloc sau trazniti in nato, dar sunt slabe de tot, nici fortat nu poti sa razi. serialele romanesti vechi erau tari (ciresarii, toate panzele sus!)
Avatar utilizator
bogy
Junior Member
 
Mesaje: 125
Membru din: Mar Mar 23, 2004 12:00 am

Mesajde miana_75 » Lun Apr 04, 2005 11:25 am

Este greu sa raspunzi la un topic ca acesta. Este drept ca gusturile nu se discuta si fiecare are dreptul sa aiba propria sa opinie. La inceput nici nu am vrut sa scriu ceva, am citit doar. Mentionez ca nu sunt o fana a telenovelelor, sau poate imi plac productiile braziliene, au subiecte originale. Nici la "Numai iubirea nu m-am uitat de la inceput, am vazut intamplator o reluare cred ca de la episodul 12-13. Si mi-a placut sa-i vad pe actorii nostri, unii din tanara generatie, altii din generatia "de aur", daca pot fi numiti asa. De atunci urmaresc serialul pentru unii actori, pentru echipa care-l realizeaza, pentru unii care, nefiind actori au prestatii bune, pentru curajul unor oameni de a aborda un asemenea gen de productiei cinematografica, destul de controversat, dar si costisitor. Consider ca prima incercare romaneasca este destul de reusita, pe viitor poate vor fi alte mai bune. Dar, cum se spune, gheata a fost sparta. Sunt destule aspecte care ar trebui imbunatatite, dar probabil unele se vor remedia pe parcurs. Eu felicit actorii si echipa "Numai iubirea" pentru realizarea in premiera romaneasca a acestui serial. Repet, nu sunt fan dezlantuit, de altfel am trecut de varsta adolescentei si sunt realista. Nu-mi plac nici laudele exagerate, dar nici criticile gratuite la adresa muncii unor oameni.
miana_75
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Lun Ian 17, 2005 3:42 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogy » Lun Apr 04, 2005 1:44 pm

mie mi-a placut papadopol in occident si marfa si banii, dar numai iubirea mi se pare jenanta. numai iubirea nu e a doua telenovela romaneasca? era ceva pe prima cu familie, aia nu era telenovela?
Avatar utilizator
bogy
Junior Member
 
Mesaje: 125
Membru din: Mar Mar 23, 2004 12:00 am

Mesajde miana_75 » Mar Apr 05, 2005 10:08 am

N-am vazut nici un episod din "In familie" si nu stiu daca era telenovela sau serial. Nu urmaresc nici "La bloc" sau "Trasniti in Nato", nu prea am timp. Prefer sa urmaresc un film bun, mai ales acum ca mi-am cumparat un calculator de ultima generatie si am o colectie buna de cd-uri si dvd-uri. Urmaresc "Numai iubirea", imi place in general, cand nu pot, inregistrez episodul si-l vad cand am timp. Imi plac actorii nostri, dar mi-ar place sa fie actiunea mai vie, uneori parca stagneaza, iar personajele principale ar trebui impulsionate cumva. Cel putin cuplul Dan-Ana par cam inerti in majoritatea imprejurarilor. Poate asa se manifesta, in conceptia scenaristului, persoanele "cu un anumit trecut, care nu le lasa sa traiasca mai bine prezentul". Eu sper ca actiunea sa devina mai dinamica, iar cele doua personaje principale sa devina capabile sa iubeasca si mai ales sa-si apere dragostea, deoarece nimic nu pica din cer. Poate atunci va avea mai mult succes prima noastra telenovela, iar numarul fanilor va creste (are si acum destui, dar cred ca majoritatea sunt adolescenti).Pana atunci, doresc succes echipei NI si, de ce nu, alte seriale (telenovele) mai bune.
miana_75
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Lun Ian 17, 2005 3:42 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gabuba » Mar Apr 05, 2005 10:54 am

oh, Doamne.
la ograda, bubuiti in kosovo si alte specimene ale genului sticom ies oricum din sfera interesantului, deci nu ma obosesc sa discut despre asa ceva.
macar aia din numai idioti ma distreaza teribil, uneori.
eu atata prefacatorie si masacru n-am vazut de cand sunt.
am vazut intr-o zi un promo cu tora vasilescu (a ajuns vai de steaua ei...) batandu-se execrabil cu oana zavoranu. incredibil ! m-a pufnit un ras pe loc si ii zic lu' maica-mea:
- ia uite , ia uite! muahahaha ! se bat, se bat!
- da, o sa vedem diseara... spuse ea pe un ton cat se poate de serios.
ei, asa invitatie n-am putut rata.
plus ca eram curios de ce se aduna jdemii de figuri colorate sau nu in mallurile de prin tara (ajunse un fel de cantina saracilor).
si incepe.
si nu se mai opreste.
trec cinci minute.
papadopul urla la frasu', nuj cum il cheama si nu ma intereseaza. m-apuca mancarimile.
oana zavoranu face un rol incredibil, ea insasi e incredibila.
mai trec inca cinci minute. devin agitat...
tora vasilescu se bate cu zavoranca. imi las capul in maini si imi frec fruntea...
mhhhhmmmm...
papaiani mareste ochii si intreaba nush ce. eu ma intreb: ce dreacu cauta aici? asa ahtiat e dupa bani?

ideea e ca jalnic rau , rau de tot. exceptand penibilul si hilarul situatiilor in care-s pusi umilii actori, mai intervine si imposibilitatea unora care-s amatori de-a dreptu' de a-si asuma treburile alea.
sunetul mi se pare prost, iar unele unghiuri de filmare sunt ca cele de la bloc (probabil impart cameramanii...).
iar reactiile intarziate, menite sa potenteze cica anumite sentimente ma scarbesc profund.

imi exprim pe aceasta cale nemultumirea ca in tara asta nu se poate face inca un film serial decent, imi exprim nemultumirea ca tinerii din tara asta in loc sa puna mana pe o carte urmaresc toate mizeriile posibile, imi exprim indignarea ca gospodinele din tara asta 'abar n-au sa-si educe plozii, imi exprim nemultumirea ca posturi de televiziune conduse de oameni cu pretentii se preteaza la a difuza asemenea jeguri.

cu toate astea sunt cativa actori in telenovela aia care isi fac meseria. din pacate nu si-au gasit conditiile sa se desfasoare, dar sa le acordam circumstante atenuante...
bine, fiind prima producatie de gen, sa zicem...poate la urmatoarea mai capata experienta.

si totuj daca n-ai ce face intr-o sambata seara (putin probabil) si vrei sa privesti ceva detasat: uita-te la numa iubirea... nu te enerva! priveste partea amuzanta a lucrurilor! :D
...dupa ce am plecat din bucatarie i-am zis lu' maica'mea :
- partea cea mai proasta din toata povestea asta , sunteti voi, telespectatorii!
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde miana_75 » Mar Apr 05, 2005 11:54 am

Daca nu urmaresti mai multe episoade, nu poti intelege nimic privind unul. Nici eu nu l-am vazut de la inceput, dar pe parcurs a inceput sa-mi placa, asa, in general. Dar daca ai o idee preconceputa, este mai bine sa urmaresti altceva. Sunt o multime de posturi tav, daca nu ai altceva mai bun de facut in week-end, mai ales ca a venit primavara. Nici eu nu sunt o fana a telenovelelor, aceste productii cer intotdeauna o mare rabdare pentru a le urmari. Il privesc pe acesta pentru ca este romanesc si destul de realist, urmaresc prestatia unor actori care-mi plac.. Adevarat ca mai sunt multe de rezolvat, la filmari, la montaje, scenariu, multe amanunte pe care telespectatorii le observa. Oricum, nu trebuie sa plangi de mila celor care-l urmaresc, marea majoritate nu si-au facut educatia si cultura generala in fata televizoarelor.
miana_75
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Lun Ian 17, 2005 3:42 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Elektra » Lun Apr 18, 2005 9:35 pm

lasa-ti prostiile astea, mai fratilor!
dum la pro tv incepe un serial politist, "baieti buni", care din c am vazut in promo cred ca merita... cel putin primul episod, asa d curiozotate...
si daca nu, macar are in rolul principal un actor super tare - dragos bucur!
Avatar utilizator
Elektra
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Dec 20, 2004 12:00 am

Mesajde cometa » Lun Apr 18, 2005 11:15 pm

dar "Burlacii"? aviz zoso, care este :D (ce in cerculet neatza :))
...ceea ce va dorim si dumneavoastra :D
Avatar utilizator
cometa
Junior Member
 
Mesaje: 326
Membru din: Lun Ian 17, 2005 12:00 am

Mesajde SOD » Lun Apr 18, 2005 11:32 pm

am auzit ca-i cel mai tare sitcom din univers. asha e?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde vali » Mar Apr 19, 2005 11:25 am

deja ma doare capu de la 10 minute de bulacii
prost, prost de tot

vreau poze cu cerasella (btw, daca se scria cu 1 singur "l" o durea in cur pe producatoare sau pe scenarista?)
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde cometa » Joi Apr 21, 2005 9:04 am

soduletz, tu sa zici :)
zoso, draga, nu pricepi ca daca se scria cu un singur l nu mai era enteresanta?:P
si poze n-am. fa-i capturi video, na :)
btw, filme ceva?:)
...ceea ce va dorim si dumneavoastra :D
Avatar utilizator
cometa
Junior Member
 
Mesaje: 326
Membru din: Lun Ian 17, 2005 12:00 am

Mesajde Red_Mustang » Vin Mai 06, 2005 1:08 pm

Ma uitam acu' douaj'de'mii de ani la serialul "La bloc"...pana am observat ca nu are pic de haz....
Da, ar fi o idee buna cu un serial despre adolescentii de azi gen 7th Heaven sau Dawson's Creek !
Moartea sta si bea un suc, in timp ce pe mine ma calca masinile ! - copyright Ulhvan
Avatar utilizator
Red_Mustang
 
Mesaje: 979
Membru din: Joi Mai 29, 2003 11:00 pm


Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori