Actorii vostri preferati

sub lumina lanternei magice

Mesajde neatza » Vin Aug 15, 2003 1:22 pm

cat despre cuci, po sa-tz zic, doar asha ca se te frec de parerea aia de dinainte, ca mie mi-a placut mai mult cartea decat filmu. cat despre piesa de la natzional... s-avem pardo. a fost cel mai bun rol a lu piersic, da atat. one flea over a cuckoo's chest.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Aug 15, 2003 1:23 pm

bine nashico da in rolu lui mcmurphy cine fu?
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde angus » Vin Aug 15, 2003 1:32 pm

haidi breh ca tentreci cu gluma shi abuzezi de memoria mea care este (nashea) shi care az facu salturi spectaculoase shi se zbatu de se osteni shi nu mai poate. ca acuma ma infurii shi-tzi zic ca desigur ca normal ca mcmurphy fu costel constantin, shi pentru martini mai negociem...
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde eyewitness » Vin Aug 15, 2003 1:39 pm

pai asta fu dilema si statui colosha pe vine la coltu biroului si-mi storsei io creerasii cum sa fie martini costel constantin cand io il stiam de mcmurphy si chiar voiam sa te intreb daca vazuram aceiasi piesa la acelasi teatru...

bre matinale ma dadusi pe omoplati si regiunile lombare cu raspunsu matale...pai zi-ne si noua macar 10 ecranizari mai tari decat cartile...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde neatza » Vin Aug 15, 2003 1:45 pm

10? nu ezista asha ceva! da una sigur este: The Duellists care, sincer sa fiu, este mai apetisanta in varianta lu domnu Ridley decat in originalu lu Conrad.
editare pe mai ncolo: Nosferatu: Der Phantom Der Nacht shi tot Nosferatu, varianta din 1929 (za best evar)
editare d'a doa: cre ca daca stau bine sa magandesc, gasesc zece, da' este absolut irelevant.
editare d'a treia: pentru o mai atenta verioficare a celor de mai sus, intra aici: http://216.239.37.104/search?q=cache:4N7KgdsWzNoJ:www.mcpl.lib.mo.us/readers/movies/+books+on+movies&hl=en&ie=UTF-8
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Aug 15, 2003 2:02 pm

bah matinale nu ma lua cu guglatu ca asa suntem smecheri toti. zi-le pe alea de le vazusi tu si care suporta comparatie din punctu tau de vedere nu umbla cu monkisme

ia zi de dracula cu bella lugoshi din 31(?) dupa cartea lu bram stocker de exemplu. care fu mai buna ecranizarea sau cartea?
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde neatza » Vin Aug 15, 2003 2:08 pm

nu ie guglat, ie instrumentu muncii.
doi: of hors ca filmu. cred c-am fost destul de esplicit cand am zis cam place despre domnu lugosi. dar daca ar fi sa fac o comparatzie intre cel din '31 cu bela shi cel din '22 (era o rectificare pe care trebuia s-o fac, pentru ca 1929 este anul lansarii in america), cu sigurantza l-ash alege pe ala nemtzescu.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Aug 15, 2003 2:15 pm

mi-am inchipuit ... totusi e si o doza mare de subiectivism si la duelistii si la dracula :D
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde neatza » Vin Aug 15, 2003 2:19 pm

la duelishtii, ie clar: am preteni care ie cazutz in limba dupe conrad, shi no sai conving in vecii vecilor ca domnu ridley la cam loat detashat, da' la dracula ie shi mai clar. care daca tzie (nu tzie, da asha la general) nutz zice nimica espresionismu german, da' te uzi pe pantaloni cand vez, respectiv (dar mai putzin probabil) citesht sange pe canini, asta ie shi nai cei face.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde Mr Hyde » Vin Aug 15, 2003 3:02 pm

cum nu-l am nici pe gregory peck pe care nocturna mi-l lauda de cel mai complet si cel mai ,cel mai ....


Aiule, "To kill a mokingbid" il vazusi?

pai zi-ne si noua macar 10 ecranizari mai tari decat cartile...


Asa ce-mi vine acum in minte:

Remains of the day
Shining ( varianta Kubrick)
Blade Runner
Calauza
Solaris

revin...
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Aug 15, 2003 3:08 pm

sa omori o pasare cantatoare haidule ca scenariu excelent ca rol jucat de peck bunicel da nu de exceptie. sorry ca nu impartasesc gusturile voastre...:D


blade runner ?
ti-a placut tie filmu haidule? ma-ngrozesti :D
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde neatza » Vin Aug 15, 2003 3:14 pm

hiba filmului cu sa ucizi o pasare ie ca se schimba ierarhia personajelor de dragu lu dom peck. cartea m-a facut praf cand eram ceva mai vremelnic pe lumea asta, da am recitit-o cu o mare placere shi acu doi ani. filmu nu se ridica nici pana la genunchiu broashtii lu cartea.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde angus » Vin Aug 15, 2003 3:17 pm

timid fac shi io o incercare moarte nare shi zic: pe aripile vantului?
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde eyewitness » Vin Aug 15, 2003 3:20 pm

nashico cartea ok ,filmul ok-1...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde angus » Vin Aug 15, 2003 3:22 pm

aiule, io am zmangalit cu pixu ziua de az in calendar ca furam de trei ori de acord shi in consens, ceea ce nu creca doamne ajuta noi sa fim sanatoshi!
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde neatza » Vin Aug 15, 2003 3:25 pm

l-am vazut cand eram mic de tot, shi pe la mijlocu filmului am intrebat-o pe mama daca ne mutam la cinematograf. dupe ani shi ani mi sa repetat esperientza cu pacientu englez, noroc ca eram acasa deja.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde rady » Vin Aug 15, 2003 5:31 pm

dupa mine tom hanks e unul dintre actorii de exceptie de la hollywood, si de-aceea e si preferatul meu
e urmat intr-o ordine aleatoare de denzel washington, al pacino, de niro, forest whitaker, morgan freeman, meg ryan, jennifer love hewitt, si alti la care nu ma pot gandi in momentul de fata
X

KNICKSONLINE.COM
Avatar utilizator
rady
Junior Member
 
Mesaje: 319
Membru din: Dum Noi 10, 2002 12:00 am

Mesajde Mr Hyde » Vin Aug 15, 2003 5:46 pm

filmu nu se ridica nici pana la genunchiu broashtii lu cartea.


Aici nu pot sa ma pronunt, ca n-am citit cartea... totusi indoi-m-as, filmul e etraordinar.

blade runner ?
ti-a placut tie filmu haidule? ma-ngrozesti


Ba tu ma-ngrozesti, aiule... adica nu ti-a placut?! :( Pana si cartea lui Dick e misto...
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Aug 15, 2003 5:57 pm

haidule filmu nu l-as introduce intr-un top 100 personal poate e si subiectivism datorita antipatiei ce o am fata de ford. cartea am citit-o prin 80 in engleza si cum ruta carte/dictionar/carte mi s-a parut destul de anevoioasa n-as putea face o comparatie obiectiva.

rady = de acord cu hanks un actor bun si regret ca-l uitai in a-l mentiona anterior.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde angus » Vin Aug 15, 2003 5:59 pm

io intai shi-ntai il vazui pe film, apoi o citii pa carte (zic de sa ucizi o pasare cantatoare). breh, acu daca zise shi haidul, imi facui curaj sa zic shi io: mie filmu imi placu mult, atuncea cand il vazui, ma marca profund shi pozitiv, da asta fu de mult, cei drept, cam atuncea cand aiu promova totushi in sfarshit la minitehnicus.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde eyewitness » Vin Aug 15, 2003 6:03 pm

eram deja la tehnium nashico, faceam radiouri cu 1-3 tranzistori dupa schemele publicate acolo si aparate de bruiat pentru banda de unde medii :D
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Vin Aug 15, 2003 8:24 pm

Initial trimis de eyewitness
bah nu prea , cum nu-l am nici pe gregory peck pe care nocturna mi-l lauda de cel mai complet si cel mai ,cel mai ...

bre, ma apucai ca sa va citesc toata bulibaseala asta de pe aicisa. mare gresala. ce-i bre aici? inalnirea de gradu trei a cineastilor si cinefililor din intreaga europa si nu numa'? n-ati avut ce face de trecurati in revista toti actorii de la al mai mic pan' la al mai mare? cum lipsesc un pic dupe forum cum va dedati la astfel de intruniri. :D hai ca oi fi io dupa neste beri acum (beri neatza, ca gotci nu fusera) da' totusi...bre aiule sa zici matale asa ceva de domnu gregory peck? ca [] chiar fu domn mah. pai sa-mi provoci matale asa mahniri si tocma de ziua mea? pai nu ie frumos.

peseu: hai ca acum luai creionu' si ma apucai sa reconsider lista de craciun (nu aia a lu' icar) si piar neatza, canci iepurashu bre. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Dum Aug 17, 2003 9:10 am

Initial trimis de Nightwish

bre aiule sa zici matale asa ceva de domnu gregory peck?

nocturno , p-acilea se vorbea de actori nu de sex simboluri ca asa ii aminteam si pe redford si pe newman :D . dl peck nu prea iese din tipare , e flat, limitat si fara sclipiri. ia orice film de-a lu dl peck ,unde crezi ca a excelat si compara-l de exemplu cu un pacino , in scarface sau cruising, sau care film vrea domnia voastra, cu un o'toole, chiar cu un brando sau compara-l cu cine vrei tu...vei fi dezamagita.

uite ca imi aminti chiar acu de un actor caruia ii apreciez talentu si modul de interpretare natural si dezinvolt, bob hoskins.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Mr Hyde » Lun Aug 18, 2003 12:04 am

Aiule, inteleg ca tie iti plac doar actorii care fac scandal, gen Nicholson sau Pacino. Nimic de zis, sunt mari, insa uneori e mai greu sa faci roluri sobre... Peck nu e omul reactiilor violente, a manifestarilor exuberante, nu e impulsiv si extrovertit, in schimb degaja o forta 'linistita' pe care nu o prea mai intalnesti la altii.
Vad ca te luasi si de Redford si Newman, astia cu ce ti-au mai gresit? :)
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Lun Aug 18, 2003 8:46 am

ochisor, tu ai ceva cu actorii frumosi si talentati (ca mai sunt si d'aia mah) sau doar cu aia blonzi cu ochi albastri? *p

O'toole am zis ca-mi place. si imi place mult. dar nu ma apuc sa-l compar cu Gregory Peck pen'ca e aiurea comparatia.

Pacino e bun, si a avut sansa sa aiba roluri in filme foarte bune. dar, cum ziceam, De Niro imi place mai mult. mi se pare mai personal.

Jack Nicholson nu mi-a placut niciodata. desi e sclipitor de cele mai multe ori, nu poate scapa de boala infatuarii si ingamfarii.

Tommy Lee Jones, ca parca zisesi ca-ti place, e talentat dar din pacate a fost distribuit in filme si roluri comune. nik stralucit.

peseu: thanx, hyde :rolleyes:
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Aug 18, 2003 10:41 am

e de admirat coalitia nocturna - haidu in sustinerea calitatilor de exceptie a dlui peck in domeniul actoriei totusi e nevoie de ceva mai multe forte in a-mi schimba parerea.

haidule : confuzi scandalul cu dinamismul si transformarile cameleonice in fata camerei iar daca vreau un iz de forta linistita ca sa-mi invaluie sufletul privesc juma de ora tavanu capelei sixtine si ma scot. :D

nocturno o'toole fu si blond si cu ochii albastri asa ca nu-i sablon. de ce ar fi aiurea comparatia ? amandoi au fost in voga cam in aceiasi perioada numa ca unu fu exponent al scolii britanice si celalalt al scolii americane. peck a jucat dupa tipare ,conform liniei trasate atat de morala vremii(anii 60) cat si de conceptul de sex simbol,asezat artificial pe un piedestal al modelului ideal de ceea ce trebuia sa reprezinte un barbat. repet scoala americana a propulsat mai mult vedete si mai putin actori adevarati .o'toole, paradoxal cu conservatorismul britanic ,a afisat intotdeauna acea nebunie , acea razvratire a eului tipica perioadei anilor 70, mult mai aproape de realitate. da haidule poate extrovertit dar judecand la rece ce-ti ofera mai multe trairi cand vezi un film, introvertismul sau extrovertismul actorilor?

ajuns la o anumita valoare un actor bun isi alege scenariile . faptul ca pacino a jucat numa in filme bune e aberanta. in primul rand pacino a avut si roluri mai slabute si doi la mana ,in mare parte un film bun este intersectia mai multor factori printre care si un joc impecabil al actorilor.

mi-e de ajuns nocturno ca ai spus ca nicholson e sclipitor...

pentru neuronu meu solitar ce intelegi tu prin "roluri comune" ?
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Lun Aug 18, 2003 11:16 am

vorbeam de tommy lee jones cand am zis de roluri si mai ales filme comune. ce imi vine acum in minte, rol de: detectiv, politist, urmaritor, condamnat, iar condamnat, iar politist, iar detectiv, hotz, terorist, asasin, agent CIA, agent FBI, agent special, agent mai putin special, agent 'hazliu' in Men In Black (rolul asta a fost de-a dreptul 'spooky', mai ramanea sa joace si-n Space Jam alaturi de Bugs Bunny :D astea sunt rolurile traditionale si celebre ale industriei hollywoodiene, pe care matale o hulesti, cand mai pe ocolite, cand mai pe directe. si in acesta multitudine de detectivi, politisti si agenti a prins totusi si roluri mai solicitante de talent.

pacino n-a jucat numa in filme bune. dar fata de multi altii (vezi Tommy Lee Jones) a avut aceasta sansa inca de pe la inceputuri.

mi-e de ajuns ca eye a admirat 'monstruoasa' coalitie si nici nu mai insist pen'ca ochisor e tare capos. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Aug 18, 2003 11:33 am

nocturno iti multumesc pentru precizarea "rolului comun" pe care-l confunzi cu film comun insa consider ca nu e cazu sa raspunzi numai de dragu de a raspunde. pacat ca nu-i nashica on line ca ti-ar fi zis vro doo de iti cadea mausu in gaura de la swaiter :D

deci din tot ceea ce ai expus matale reiese clar ca dl tommy lee jones e un maestru reusind in numeroase aparitii sa eclipseze staru sau rolu principal. doar in under siege si fugitive,ca-mi venira-n acu in minte, a reusit ca din roluri secundare sa scoata roluri principale punandu-i in umbra pe segal si respectiv ford.

ah si sa nu uit, tommy lee jones n-a luat parte in viata lui vreo ora de actorie...

ps. ignor acea "ironie" cu space jam care e fortata si deplasata dar la fanii dlui peck te poti astepta si la momente pseudoumoristice rod al introvertirii in exprimare:D
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Lun Aug 18, 2003 11:58 am

orice ai zice matale rolul din Men In Black a fost dubios. da' ma rog, a fost doar un rol. iar Space Jam si Men In Black intra la aceeasi categorie a filmelor de duzina, d'acolo si comparatia.

da’poi este si greu sa-i eclipsezi si sa-i pui la umbra si odihna pe Harrison Ford, respectiv Seagal. ca mari actori ce sunt! *p

pai si am zis io ca tommy lee jones nu e talentat? doar ca a fost si este cam nedreptatit. si aia cu lectiile de actorie e total relativa. plus ca prea putini dintre actorii importanti de la hollywood au educatia si studiile pe care le are el.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde neatza » Mar Aug 19, 2003 9:16 am

Initial trimis de Mr Hyde


Aici nu pot sa ma pronunt, ca n-am citit cartea... totusi indoi-m-as, filmul e etraordinar.



pai vez? shi acum ie cam tardiv de tarziu. s-a dus vremea copchilariei, a murit shi iubirea shi floarea albastra de la atatea neshte beri shi alte alea. deci cel mai bine ar fi sa nu te pronuntzi cum estraordinar ziceai la inceputul formularii lu matale, inainte sa dai cu secretziile nazale in admirabila potziune pe baza de fasole.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron