Baieti Buni

sub lumina lanternei magice

Baieti Buni

Mesajde vali » Dum Mai 01, 2005 9:52 pm

Primul episod a fost peste asteptari
trecem peste faptul ca e copie dupa serialele din afara, cliesee peste clisee, era un episod romanesc bun. actori mana intai, scenariu, tot ce trebuie.

acum 2 minute s-a incheiat episodul 2 si sunt foarte dezamagit.
parca nu e acelasi film, parca nu sunt aceeasi oameni.
"de ce razi, fa, tampito?"
la asta se reduce totul

http://www.baietibuni.ro
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde SOD » Dum Mai 01, 2005 10:56 pm

io zic c-a fost bun, adicalea peste media filmarilor de studio prezentate la toate televiziunile. si mai cred ca o sa fie calitativ din ce in ce mai bun, in functzie de evolutzia filmarilor. cred ca regizorul se regleaza din mers.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde weed13 » Dum Mai 01, 2005 11:01 pm

io recunosc pe cuvantu meu si nu numa pe el ca nu am vazut episodu doi.
ma rog, nu despre asta voiam casa zic. mai precis, am vazut episodul intai, mi-o placut, da sper ca daca serialu o sa aiba succes tot mai mare si mai mare, sa nu frizeze ridicolul si penibilul, si sa il lungeasca la nesfarsit, si astfel sa se ajunga la un fel de la bloc sau vacanta mare. ar fi pacat, privind asta cel putin din prisma omului care o vazut numa primu episod.
deci si anume, sa nu se lungeasca doar de dragu retingului. sper ca producatorii sa nu se prosteasca.
Avatar utilizator
weed13
 
Mesaje: 1868
Membru din: Lun Mai 31, 2004 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Lun Mai 02, 2005 9:02 pm

fara suparare, dom' SOD, da' in doua episoade de Baieti Buni nu prea am vazut nici o filmare de studio. Decoruri reale si exterioare. Mai un Keoke, mai o hala Grivita... Asa ca din punctul asta de vedere comparatia cu La Bloc, Divertis, sau, daca vrei, Burlacii nu e de-aici.
Segundo, regizorul nu e acelasi la toate episoadele. Personal imi pun mari sperante in episoadele 7 si 8.
Terzo, ambele episoade mi-au placut(la modul entretaining, nu vorbesc de clisee si imitatii). Dar ar fi si mai bune daca: Calinescu n-ar spune acelasi lucru 5 minute la rand, PRO TV nu si-ar face reclama nesimtita pe toate caile posibile, fiecare replica ar beneficia de prim-plan etc. etc.
Sau poate sunt eu carcotas.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Lun Mai 02, 2005 11:02 pm

zosolino \":D\" scrie:actori mana intai

care`s aia bre?! :j

si apropo de "reclama pe toate caile" etc.. pai din asta supravietuieste postu lu ` nea sarbu` si, implicit, datorita publicitatii asteia isi ia calinescu banu` pe episod (sau cum si l-o lua).
grav ie atunci cand, desi se face reclama in nesimtire, produsul care beneficiaza nu se ridica la inaltimea publicitatii care i s-a facut...

nu stiu. zic si io.
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde vali » Lun Mai 02, 2005 11:35 pm

misu calin, calinescu, bucur, banica, chiar si cabral si guvida joaca bine.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Lun Mai 02, 2005 11:56 pm

bre deci una ie sa spui ca joaca bine si alta "actori de mana intai", iarta-ma.
daca s-au nimerit doi trei din astia sa joace bine (desi m-as mira) nu inseamna ca`s actori de prima mana... plus ca, PASARINA si CABRAL sunt niste bancuri de oameni, domne...
da` ma rog, acum cine stie pe la ce povestiri adevaraciune si vara izbitelor o fi stat talentu` actoricesc...
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mar Mai 03, 2005 12:23 am

Lasa, bre Amaterasu sa manaca si gura lor o paine. Daca au desfacere, de ce sa nu produca? Bun, rau, lumea se uita (am vazut persoane care se uitau cu mare interes si se mai si hlizeau de se prapadeau la "Trasniti in NATO", "La bloc" etc), reclamele curg, ratingul se tine bine, prin urmare banutzul se invarte - de la noi la ei. Iar de actorie - care actorie ? Da-i in maica lor !
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Bulldoser » Mar Mai 03, 2005 12:30 am

Hm... eu cred ca e cu o clasa mai sus decat "numai iubirea". E necesar pentru a 7-a arta romaneasca sa faca acesti pasi. Ar fi culmea sa avem pretentia sa invatam cei 60-70 de ani de film facut klumea din afara intr-un cincinal :D Hihi, de cand n-am mai folosit cuvantul asta ?!?!?
Avatar utilizator
Bulldoser
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Joi Dec 23, 2004 12:00 am

Mesajde Amaterasu » Mar Mai 03, 2005 12:34 am

~p deci te-am prins! te uiti la numai iubirea! hei! sigur nu esti tu, dan bratu?! ~p ~p

(deci da)
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Bulldoser » Mar Mai 03, 2005 12:54 am

hihi...nop...is var cu ala mare din gaska lu' Terente :D ma uit ce dracu' sa fac? Oricat as da Deep Dish-ul la maxim tot mai tare da ea Televizorul si nu pot sa-i spun sa se duca sa se culce, nu? Plus ca mai vede si reluarea... E vorba de "maman" ;a
Avatar utilizator
Bulldoser
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Joi Dec 23, 2004 12:00 am

Mesajde vali » Lun Mai 09, 2005 10:59 am

episodul asta a fost chiar misto.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde memetshot » Lun Mai 09, 2005 11:05 am

miemi place treaba cu politaiu negru...is curios, cam cati politisti negrii is in Romania.
treaba cu suspendatu...sunt curios daca chiar asa sentampla in rom...

plus ca ma amuza ca atat politaiu cat si gangsterul beau acelasi tip de uischian, plus ca politaiu are o masina cares curios cum sia- achizitionato dintrun salar de gabor.
(asteas amanunte dupa primu episod vazt)..
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Lun Mai 09, 2005 4:42 pm

bre da cun dracu are dragos bucur golf 5 gti?ca nu costa tocma cat un logan.si nici nu se dau din partea firmei:D
si ce zicea si memetu..ai nojtrii cant ii suspenda preda si iei insignele si pistualele?
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Reatrd » Joi Mai 12, 2005 12:17 am

Inafara de faptul ca acest serial ar arata oarecum ca romanii mai au un interes mic petru productii de film(fie ele si serial) nu vad ce poate fi apreciat la el.....sau....stati...era sa uit...pasarin luand o palma si cazand pe podea.......sa razi la clisee si la cat de penibil e Calinescu.
Isn't it rude enough to be alive when nobody likes you?
Avatar utilizator
Reatrd
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Lun Mar 29, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuma » Joi Mai 12, 2005 6:25 am

eu unu` nu am vazut decat episodul 2 din serial primul si al 3-lea ratandu-l.Mi s-a parut decent dar cum zice si Reatrd, Calinesc este o epava, dar adevarul ie ca acest serial poate scoate la iveala talentele actoricesti ale unor oameni la care nu ne-am fii asteptat. Sa speram ca asa cum a-ti zis si mai sus nu vor lungi serialul dand in penibil doar de dragul ratingului..
All i've got is insane
Avatar utilizator
Ciuma
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Mar Mar 30, 2004 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Joi Mai 12, 2005 4:41 pm

Tocmai, ca rating nu prea au, fiind batuti constant de "Recursul Etapei" parca, iar episodul 3 a fost luat la un moment dat chiar si de Prima, cu "Schimb de mame".

Si revazand episodul I, mi se pare ca celelalte 2 au fost din ce in ce mai slabe. Pacat, erau de-ai nostri.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

habar n-aveti

Mesajde bela_claudia » Sâm Mai 14, 2005 8:20 pm

eu una zic ca ar fi cazul ca toti cei care nu au habar de ce inseamna munca in televiziune sau in cinematografie sa se abtina de la comentarii inutile. :rolleyes:
Poate daca ati participa macar o zi la filmarea unui episod ati intelege ce inseamna si v-ati abtine de la comentarile astea ridicule. La urma urmei nu va obliga nimeni sa va uita-ti ....
cineva care lucreaza in acest domeniu si stie ce inseamna televiziune si cinematografie.
p.s.: daca ati stii cate zile sau macar cate ore se munceste pentru un episod poate v-ati abtine de la comentarii de genul "produsul care beneficiaza nu se ridica la inaltimea publicitatii care i s-a facut" sau altele in genul :nope:
Amaterasu scrie:care`s aia bre?! :j

si apropo de "reclama pe toate caile" etc.. pai din asta supravietuieste postu lu ` nea sarbu` si, implicit, datorita publicitatii asteia isi ia calinescu banu` pe episod (sau cum si l-o lua).
grav ie atunci cand, desi se face reclama in nesimtire, produsul care beneficiaza nu se ridica la inaltimea publicitatii care i s-a facut...

nu stiu. zic si io.
bela_claudia
 

Mesajde MiG29 » Sâm Mai 14, 2005 10:05 pm

donsoara ma scuzi o sa incerc sa trec peste faptul ca ceea ce ai scris acolosha nu prea are sens da am si io o mare nedumerire.De cand ie Pink (o cantareatza mediocra de altfel care s-a produs si la Cerbu de Aur) un nume renumit in lumea actorilor?
O persoana care stie ce inseamna munca in domeniu Media

Si acuma citind cele scrise de tine, imi dau seama de ce nivelu media de la noi ie unde ie
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde vali » Dum Mai 15, 2005 8:08 am

claudia, mai incerca o data, in limba romana de data asta
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde monk » Dum Mai 15, 2005 10:18 pm

"simiti ? m-am bashit" ... texte de tot cacatul ... pacat ca incepusera bine...
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

Mesajde gabuba » Dum Mai 15, 2005 11:13 pm

zoso scrie:misu calin, calinescu, bucur, banica, chiar si cabral si guvida joaca bine.

as adauga pe nenea vasilescu. razvan vasilescu. foarte bun actor, de teatru cel putin.

cabral face figura neasteptat de dragutza, ma asteptam sa ma amuze , insa nici vorba.
pasarin are faze si faze. la un moment dat, prin episodul 2 (?) i-am vazut falca, trepidandu-i sa izbucneasca in ras, desi schimbul de replici era dur tare... eh, cine nu e din bransha se simte.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Sydney » Dum Mai 15, 2005 11:20 pm

In episodul de azi a fost o faza care mi-a placut mult.Era Banica si cu Pasarin intr-o masina si asta incepe sa rada.Il intreba aia:
"Ce-ai ma,de ce razi?"
"Hahaha!M-am bashit!"

Prea tare!
Good shit this is....mmmmm....

Chester chooses chestnuts,cheddar cheese with chewy chives.He chews them and he chooses them.He chooses them and he chews them...those chestnuts, cheddar cheese and chives in cheery, charming chunks
Avatar utilizator
Sydney
Junior Member
 
Mesaje: 481
Membru din: Vin Noi 01, 2002 12:00 am

Mesajde vali » Dum Mai 15, 2005 11:25 pm

dap, penala faza aia
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Lun Mai 16, 2005 3:34 am

Ei da! Dupa parerea mea episodul 4 a fost cel mai bun decat pana acum, si cel mai aproape de un FILM adevarat. Poate pentru ca inlocuieste cliseele filmelorpolitiste care pe la americani nu mai circula de vreo 20 de ani cu cliseele filmelor politiste care sunt acum la moda. Adica nu tu caz de rezolvat, nu tu cearta din biroul sefului, nu tu descinderea cu pistoale,nu tu nimic...
Avem in schimb politistul-supererou, bataie, reglari de conturi intre mafioti, politia care ajunge intotdeauna la urma etc.
Chiar si actiunea e ceva mai dinamica si mai imprevizibila ca pana acum. Desi, la cata reclama fac in saptamana dinainte, stim deja ce se intampla duminica seara.
S-a gasit chiar si solutia s-o faca pe Cosmina Pasarin actrita buna. Sa apara putin si sa nu vorbeasca. S-a vazut ca nici la scene de sex nu se descurca.

Acuma minusurile:
- desi au scos multe din ele, tot au scapat cateva replici in plus. "Scria ceva pe el?[PAUZA] Avea ceva inscriptionat pe el?" O SINGURA DATA! PRINDEM IDEEA! DINAMISM! ACTIUNE! Asta se cauta, asta se vinde!
- Calinescu e campionul pauzelor lungi intre cuvinte. Cred ca si cand tasteaza, pune cate 3 SPACE-uri. Bine ca nu e broker. Si tot Calinescu a avut o performanta dezamagitoare pe tot parcursul celor 4 ore de BB pe care le-am vazut pana acu'. Ma asteptam la mai mult. Ba chiar in ultimu' episod, parca nici Dragos Bucur nu ma convinge prea tare. Surpriza emisiunii e insa Cabral, care se descurca neasteptat de bine. Si are rol greu.
- La toate interioarele de club/discoteca lumina de prim-plan e VERDE!!! De ce dracu' o fi verde, sau ce emotii s-or transmite prin culoarea verde nu reusesc sa ma prind.
- Mafiotul rus apare intr-o singura scena, cu vodca si femei. Tipic rusesc. Numai ca femeile sunt brunete-brunete, date cu catran. Asta nu mai e tipic rusesc. Voi ati vazut reclama la vodca Kreskova?
- Aici sper sa ma insel. Doar ca la un moment dat(cand se inchid usile camionului in care are loc lupta), ala care le inchide este nimeni altul decat regizorul productiei,intr-un frumos trening albastru. Cand e abandonat camionul, soferul e singur, e imbracat in negru si e cu totul altul. Fuge in masina lui Banica si are chiar si-o replica. Dar, repet, sper sa ma insel.

Incolo, tot inainte, sa fie Baieti Buni megaproductie, poate pup si io fo' felie de tort, ca-s vai de capu' meu. Sunt curios de ratinguri.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Dum Mai 29, 2005 11:19 pm

Episodul 6, regia Halacu Theodor Nicon:
- din nou mi s-a parut cel mai bun de pana acum
- primul care n-a avut gherle aproape deloc(mai putin o masina in mers care statea pe loc, o fractiune de secunda)
- in sfarsit o lumina corecta
- actiunea incepe sa se lege, personajele devin mai complexe, intriga mai elaborata

M-am hotarat ca-mi place Baieti Buni.

Altceva: SW ep.III a rupt tot. 108 mil $ in primul weekend in Statele Unite, 300 mil $ in primul weekend worldwide. La un buget de 115 mil $. Mai vreti o trilogie? :D
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Lun Mai 30, 2005 9:15 am

mdpa,am urmarit si io episodu 6 (si iepisodu 5 btw) si pot sa zic ca a fost destul de coerent.Incepe sa semene a ceva.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde vali » Mar Mai 31, 2005 6:34 am

some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Dum Iun 05, 2005 11:32 am

Din insemnarile personale:
"[...]Cel mai important la Baieti Buni e ca filmarile au durat 6 luni, timp in care se creeaza niste relatii foarte frumoase intr-o echipa de filmare. Eu am participat la doar ultimele 2 saptamani si asta mi-a dat un sentiment de neadecvare. Dar ma bucur ca am fost o parte din echipa Baietilor Buni si ma bucur ca nici la filmul asta n-am plecat inainte sa se termine. Am trecut si cateva teste, pentru ca au fost momente cand m-am simtit foarte aproape de cedarea nervoasa. Sfarsitul filmarilor mi-a lasat o usoara melancolie, si asta e foarte important. Si trebuie sa fac ceva in legatura cu gafele pe care le-am dat. Nu mai am nevoie de asemenea gafe.

Acum despre petrecerea de aseara, din barul Frame, al lui Dragos Bucur(B-dul Magheru 38). Acolo chiar mi-a placut de toata lumea, si asta e minunat. Petrecerea a parut una din alea de apar in reviste, cu o caruta de vedete Pro, incat la un moment dat ma intrebam ce caut acolo. Si intr-adevar, nu prea-mi gasesc locul la asemenea petreceri. Daca pana la urma m-am simtit bine, asta se datoreaza faptului ca majoritatea celor de acolo sunt niste oameni minunati. Si inca o data, bila alba pentru Cosmina Pasarin, care a avut atitudinea perfecta. A fost alcool, dar nu prea mult. Ma bucur c-am baut tequilla de la Dragos Bucur, dar imi pare rau c-am baut bere de la Andrei Zikeli. Sau nu-mi pare rau. Nu stiu. A fost multa lume necunoscuta, a fost Papadopol, a fost Roxana Ciuhuluescu, si Doamne, cat de multa a fost! Multe fete frumoase. Mi-a placut de fata cu care s-a combinat Cretan, mi-a placut de Cretan, mi-a placut cum s-a combinat cu ea. La dracu, aproape mi-a placut si de Lupulescu. Si daca a fost un moment in care mi-a placut de Lupulescu, atunci mai pot fi salvat. Mentiune speciala pentru Adriana, o fata cu care as face orice. Pacat ca n-am metodologia. Cateodata as vrea sa pot mai mult. A fost foarte frumos la petrecerea de aseara.
Nici nu mai conteaza c-am fost la concert Therion, sau ca nationala de fotbal a Romaniei si-a luat adio de la World Cup 2006 din Germania prin infrangerea cu 0-2 in fata Olandei."
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde vali » Lun Iun 06, 2005 9:02 am

cica duminica viitoare va fi ultimul episod
ep7 a fost foarte misto
ignor o sa moaraaaa
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Majestic-12 [Bot] şi 7 vizitatori