Star Wars

sub lumina lanternei magice

Star Wars

Mesajde monk » Dum Mai 22, 2005 9:59 pm

Ma mir ca nu a deschis nimeni thread pana acum, desi ultimul episod s-a lansat saptamana trecuta ...


Azi am fost la Star Wars III si pot spune ca este mult peste celelalte... poate chiar si peste IV, V si VI. S-ar putea spune ca fanii din lumea in treaga ar putea sa il ierte pe Lucas pentru ehecul din 1 si 2. Ceea ce mi-a placut ft ft mult este ca o legatura mai buna intre 2 si 4 nu se putea face. storylineul se leaga perfect, rasele de extraterestrii la fel, pana si modul in care evoluase constructia si forma navelor.

Ceea ce mi-a placut este ca sunt si cateva faze cu o tenta de umor....

Singurul lucru care m-a dezamagit este ca stiam ce se va intampla ... stiam cine va supraviietui si cine nu si care cum se va transforma.... pt ca daca nu as fi stiut, totul este atat de echilibrat incat nu iti poti da seama ce si cum...


le recomand celor care nu au vazut 4 5 6 sa le vizioneze intai pe 1 2 3... pt ca e o diferentza enorma intre a stii cine supravietuieste si a sta cu sufletul la gura la fiecare batalie ...


in concluzie mi se pare un "final" al uneia dintre cele mai marfa serii de filme... sau poate cine stie ;-)
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

Mesajde ValiEnte » Lun Mai 23, 2005 3:53 pm

eu l-am vazut ieri si mi sa parut excelent, povestea ma surprins pt ca nu am vazut decat episoadele 1 si 2 ,ieri l-am vazut pe al treilea =D si azi pe 4, in zilele urmatoare voi vedea si episoadele 5 si 6 ca sa vad tot.
Istoria incepe sa se razbune...
Avatar utilizator
ValiEnte
 
Mesaje: 796
Membru din: Joi Sep 16, 2004 11:00 pm

Mesajde Cristy » Lun Mai 23, 2005 5:18 pm

Spoilers ! Nu citi mai jos de randul asta daca nu ai vazut filmul !



Astazi am fost si eu la cinematograf si am vazut o adevarata capodopera , partea a III a fiind net superioara primelor doo : bataliile sunt facute excelent , bataliile din final sunt printre cele mai bine facute lupte din seria Star Wars ;
-Mustafar pare a fi un "Mordor" al universului Star Wars , si arata uimitor ;
-mi-a placut cum a facut legaturile intre seria noua si cea veche ;
-trecerea lui Anakin catre partea intunecata ;
-scena cu geamurile dintre Anakin si Padme ;
-reconstruirea lui Darth Vader ;

Ce nu mi-a placut :
-faptul ca au transformat-o pe Padme intr-o "fufa" , deoarece era insarcinata ; apropo , mi s-a parut ca la inmormantare , totusi avea burta , asa era ?
-batalia prea scurta dintre Obi Wan si Grievous [ ps , era misto reptila lui Obi ]
-masacrarea invataceiilor

Clasic si complet . 10/10

Ordinea preferata a seriei :
1.Revenge Of The Sith
2.The Empire Strikes Back
3.A New Hope
4.Return Of The Jedi
5.Attack Of The Clones
6.The Phantom Menace
Moved away.
Cristy
 
Mesaje: 888
Membru din: Joi Iul 08, 2004 11:00 pm

Mesajde cutuma© » Lun Mai 23, 2005 6:00 pm

SPOILERS


Okey. Hai sa fac shi eu un review.

Nici nu mai stiu cand am vazut prima oara Razboiul Stelelor. Parca dupa revolutie...92-93 cand aveam 6-7 ani. Tin minte si-acum ca intarziasem la film si am intrat la Patria in cinematograf cu tata de mana shi ne-am asezat in ultimele randuri pentru ca era arhiplin. N-am inteles eu atunci prea mult din intriga dar am fost fascinat de sabiile laser, de navele spatiale si de verzuliul Yoda, trilogia Star Wars fiind alaturi de seriile Power Rangers landmarkul imaginatiei mele.

Episodul I a fost oarecum o dezamagire, chit ca efectele erau net superioare, Lucas pierduse ceva din magia filmului, magie pe care n-a recuperat-o nici in II cu toate ca se straduise ceva mai mult.

Revenge of The Sith insa este altceva. Este cireasa de pe tort pe care o asteptam cu totii. Ce-ash avea de remarcat privind cele 6 episoade per ansamblu:

  • Anakin/Vader este cel mai mare esec al Fortei. Singurul care a tradat atat pe Jedi cat shi pe Sith. Poate cel mai talentat dpdv al skill-urilor dar si cel mai slab cu duhul, manipulat cu usurinta de Imparat
  • The Emperor este cel mai viclean si mai calculat personaj. A planuit un razboi, i-a influentat pe toti, le-a intunecat mintea celor din jur si a facut din Anakin ce-a vrut. Relevanta este scena cu Windu, cand se vaita ca ultimul amarat, pentru ca apoi, dupa ce Anakin trece de Partea Intunecata, sa urle cu aroganta "Power. Unlimited Power!"
  • Universul creat de Lucas se incadreaza usor in tipare. Planetele sunt uni-dimensionale dpdv al mediului, in sensul ca ori sunt doar vulcanice, ori doar mlastinoase (Dagobah) ori un imens desert (Tatooine) ori un imens oras (Coruscant)
  • Povestile SW nu se termina aici, in EU (expanded universe) exista o gramada de alte continuari sau completari (New Jedi Order, Clone Wars etc.) in general sub forma de nuvele, comic-book-uri sau chiar mini-serii animate
  • In episodul III ultimele 50 de minute fac tot filmul pentru ca inceputul pare un fel de remake al Titanicului. Luptele Windu-Sidious;Vader-Obi Wan;Yoda-Sidious aduna mai multe secvente de lightsaber fighting decat toate celelalte episoade la un loc.


cam atat pentru moment. O sa mai revin cu completari.
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde Cristy » Lun Mai 23, 2005 8:54 pm

Palpatine prevazuse bataia cu Windu , si astepta sa vina Anakin , el se lasase lovit , si se prefacea a fi pe moarte, asteptand ca Anakin sa cedeze si ia o decizie gresita , ceea ce a si facut [ dupa ce Anakin i-a taiat mana maestrului Windu , Imparatul demonstrandu-si din nou puterile ] . El deja planuise faza de mult , asha cum planuise si cucerirea Universului .
Moved away.
Cristy
 
Mesaje: 888
Membru din: Joi Iul 08, 2004 11:00 pm

Mesajde cutuma© » Lun Mai 23, 2005 8:56 pm

exact. Ce nu stiu e daca sau mai degraba de ce nu prevazuse infrangerea lui Anakin in lupta cu Obi Wan.....pielea mea, ala putea sa moara pana a ajuns el :D
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde Cristy » Lun Mai 23, 2005 8:59 pm

Nu stiu daca prevazuse asta , dar a simtit lupta Fortelor dintre cei doi , grabindu-se spre locul bataii .

[ps : cand a intrat Yoda in camera si a aruncat cei doi soldati in zid , ducandu-se dupa Imparat , sala a izbucnit in ras , super tare faza :p ]
Moved away.
Cristy
 
Mesaje: 888
Membru din: Joi Iul 08, 2004 11:00 pm

Mesajde cutuma© » Lun Mai 23, 2005 9:02 pm

da....stiu....shi la noi la fel...vorba celui de langa mine "era bun shi Yoda" :p
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am


Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron