Saw cel mai reusit film horror

sub lumina lanternei magice

Mesajde tzache » Sâm Noi 19, 2005 6:00 pm

vazusem thread special pentru saw "cel mai reusit film horror" si am zis sa incerc si eu, vazand titlul.
Ma uitam la film tot asteptand faze interesante demne de remarcat, care ar fi dus la comentarii gen "a revolutionat genul", "cel mai tare film horror" and shit. Si tot asteptand s-a ajuns la final. Singurul element care merita remarcat - finalul. Ar fi si ideea filmului, mesajul care il transmite, insa majoritatii i-a placut, si nu m-ar surprinde daca ar aparea si serialul Saw. In anii 80 a fost zona crepusculara, in 90 La limita imposibilului.
Interpretarea personajului Lawrence Gordon a lasat mult de dorit. Si a fost o faza (pacat ca am sters filmul ca faceam un printscreen) care chiar m-a amuzat: inainte ca Zep sa spuna "it`s the rules", dr. gordon se taraste pe jos amenintandu-l ca-l omoara. Se taraste pe jos ca isi taiase piciorul de la glezna, insa era imperios necesar un efect special... i-au dat neshte pantaloni cu un crac mai lung si s-a ocservat foarte clar laba piciorului. Pai "efecte speciale" de genu asta se foloseau cand a aparut erghebeu in televiziune :D Din punctul meu de vedere filmul asta prezinta mai multe minusuri decat plusuri, insa lucrul care salveaza cat de cat situatia este ca plusurile alea cantaresc mai mult, deci ar fi ok per total.
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde wednesday » Dum Noi 20, 2005 2:07 pm

movieaddicted scrie:Lol!!Dap, e un film "horror" in felul lui...dar descrie ceva real..si e f bine realizat...un punct in plus pentru noi :D

e un shit de film, realizat cu curu si numai romanii puteau face ceva atat de degradant!
anyha...ca sa fiu ontopic depsre saw nu pot sa zic decat ca-i mediocru...cam ca orice film cu cereal killers realizat post-se7en.
poate daca au sa ma lege niste prieteni de scaun am sa stau sa ma uit si la al 2-lea, dar putin probabil... :)
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde tzache » Dum Noi 20, 2005 2:31 pm

wednesday scrie:e un shit de film, realizat cu curu si numai romanii puteau face ceva atat de degradant!


Uite egzact de-aia n-a primit numa laude la cannes. Cat de trist e ca un astfel de film poate fi categorisit drept realizat cu curu. Wednesday, daca ai fi fost film, te-as fi notat cu doi :D Afirmatia ta reprezinta pentru mine o mare perla, si permite-mi s-o tratez ca atare, asa ca nu te supara.
O sa fiu cu ochii pe tine daca m-ai zici asa de vreun film (analog, rezulta ca ar fi un film de vazut ~p )

Daca-mpermite-ti paranteza, Moartea lu Lazarica e printre cele mai bune filme romanesti postdecembriste, in opinia mea.
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde wednesday » Sâm Dec 10, 2005 12:35 am

atunci cum sa fii alfel decat sanatos!
mie mi s-a parut o mare vrajeala incepand cu interpetarea scolareasca si comunista, actorii foarte prost alesi si hiperbolizarea marlaneasca a sistemului sanitar, care oricat de mult s-ar arunca cu noroi, nu mai e chiar in halul asta de ceva vreme. nu vorbesc in necunostinta de cauza.
daca aveau za gutz faceau un documentar. da ii trendy sa torni filme cu subiect social postdecembrist...dadada
iertati offtopicul, va rog.
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde om_fericit » Sâm Ian 14, 2006 2:25 am

Dead End...cine rezista?...
da ma tata am auzit si de virgula, punct si litera mare..da dau click mai greu pe ele pe intuneric.
Avatar utilizator
om_fericit
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Dum Oct 09, 2005 11:00 pm

Mesajde Daimon » Sâm Ian 14, 2006 3:07 am

primul mai e cum mai e, dar al doilea mi se pare super aiurea si tras de par. din pacate va fi si un SAW III
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde roxyana18s » Sâm Mar 10, 2007 5:30 pm

cum vi se pare stay alive,house of wax si the grudge2.astea da horror.aa uitam de jeeper screeppers 1,2
Avatar utilizator
roxyana18s
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Feb 25, 2007 12:00 am

Mesajde roxyana18s » Sâm Mar 10, 2007 5:35 pm

a vazut cineva BOO?deci mi se pare cam aiurea fazele in care tinerii aceia inceark sa iasa din spitalul acela si pina reusesc 2 dintre ei pur si simplu se descompun din cauza rautatii locului.si in ambele cazuri incepe prin scurgerea degetelor pina se formeaza o mare de singe si de grasime.bleah ce scirbos
Avatar utilizator
roxyana18s
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Feb 25, 2007 12:00 am

Mesajde Inuyasha » Sâm Oct 06, 2007 10:28 pm

Eu iti recomand "One missed call". E japonez filmul, de fapt filmele, ca-s 3 parti, dar toate au fost faine. Personajele primesc un telefon in care le este anuntata moartea, cu cateva zile inainte de a se intampla, iar urmatoarea victima este aleasa din memoria telefonului antecedent. Ps. - in 2008 apare si varianta americana a filmului.

Iar saw ..in prima parte mi-a placut foarte mult finalul, foarte original, eu una n-as fi ghicit niciodata criminalul ..restul filmului a fost cam ..monoton, nu are nimic foarte senzational.
Partea a doua - mi-a placut mult actiunea, in schimb finalul a fost usor previzibil.
Partea a treia - o porcarie, nu mi-a placut deloc!
Acu' astept partea a patra. Am auzit ca or sa fie 6 in total.
Grow me a garden of roses, paint me the colors of sky and rain, teach me to speak with their voices, show me the way and i'll try again.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Mesajde cr3tz » Dum Oct 07, 2007 3:23 pm

apare saw 4.inseamna ca a avut ceva succes :)

p.s. o lungesc degeaba daca ajung la 6.o sa fie un fel de freddy.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde Drikar » Sâm Noi 17, 2007 10:53 pm

am vzt saw4,dar cred ca deja e c'am expirata seria,o lungesc c'am aiurea.
Mi'a placut f mult cnd am vzt primul,al doilea a fst ok,dar asta ultimu nu prea
Drikar
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Oct 15, 2007 8:48 pm
Localitate: hell,cazanu 33

Mesajde Inuyasha » Mie Noi 28, 2007 2:03 am

Nici mie nu prea mi-a placut (parca ceva mai bun de cat 3). Dar asa e, incep s-o lungeasca prea tare si devine cam plictisitor. Trebuia sa se rezume la 1 si 2.
Grow me a garden of roses, paint me the colors of sky and rain, teach me to speak with their voices, show me the way and i'll try again.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Mesajde 120dB » Mie Noi 28, 2007 5:14 am

cradle of fear este film horror

hollywood nu face filme horror
man made beer.
god made weed.
who do you trust?
Avatar utilizator
120dB
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Sâm Aug 23, 2003 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori