Der Untergang - Filmul de război de referinţă

sub lumina lanternei magice

Der Untergang - Filmul de război de referinţă

Mesajde jiji » Dum Iul 17, 2005 5:34 pm

Filmul prezintă ultimele săptămani ale celui de-al treilea Reich. Să nu vă aşteptaţi la scene de luptă nesfarşite - de fapt filmul prezintă ce s-a intamplat in buncărul lui Hitler din Berlin. Deci e un film relativ claustrofobic, rar veţi vedea cerul.
Pentru prima dată pe ecrane Hitler este prezentat ca un om. Adică dpdv moral e clar că era un monstru, iar filmul arată clar asta, dar tipu' totuşi face parte din specia umană, nu e un alien. Aşa că o să-l vedeţi la masă, o să-l vedeţi mangaindu-şi cainele, dictand cuvantări şi alcătuind planuri fantasmagorice prin care salvează Germania din situaţia de rahat in care era la sfarşitul lui aprilie 1945.
E demn de remarcat că un astfel de film este produs in Germania. Alături de Das Boot, e unul din filmele care tratează subiectul celui de-al doilea război mondial intr-o manieră rece, nepărtinitoare şi care ne lasă să inţelegem cum a fost posibil ca o naţiune civilizată să ajungă sub cizma unui dement.
..., părerea mea, ...
Avatar utilizator
jiji
Junior Member
 
Mesaje: 208
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde catharsis » Dum Iul 17, 2005 6:14 pm

nu vreau sa ma lansez in discutii politice, dar hitler nu era un dement decat scot total din contextul acelor vremuri. e greu ca lumea sa il vada altfel decat ca pe un monstru
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde fahrenheit » Vin Iul 22, 2005 8:25 am

Cred ca Jiji are dreptate. Filmul nu incearca sa induca o alta imagine a lui Hitler decat cea a unui monstru ci doar sa ne faca sa intelegem ca si un monstru poate avea in anumite imprejurari comportamente umane.
fahrenheit
Junior Member
 
Mesaje: 56
Membru din: Vin Feb 27, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Dum Oct 09, 2005 11:40 pm

un film fuarte bine facut si mai ales bine jucat.actoru care il interpreteaza pe hitler a urmarit zeci de ore de documentare cu asta, ca sa poata sa il imite cat mai bine.oricum, ideea filmului e destul de clara iar faptul ca e facut de nemti e un plus, asa cum zicea si jiji, si hopkins l-a jucat pe hitler demential, da alta e sa-l auzi in germana.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Legionar » Joi Mai 25, 2006 8:53 am

BAAHHH AIA !!! MONSTRI SUNTETI VOI dava la dreq de martalogi ,ala a fost cel mai ciumeg om care a existat vre-o data ,nimeni nu o sa mai realizeze ceeea ce a realizat el ,aia inseamna nationalism,voi calcati in picioare de tigani si unguri faceti poola mare pe forum !!!!!mi sila de voi
!!!!!!!!
Avatar utilizator
Legionar
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 24, 2006 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Joi Mai 25, 2006 12:18 pm

pun pariu ca ai probleme psihice!
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Joi Mai 25, 2006 1:10 pm

migule, tu incshimb esti cel mai rautacios oma care a existat vre-doo ori
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde sin ella » Vin Mai 26, 2006 11:10 am

N-am reusit sa vad filmul, eram franta de oboseala si am adormit cand a fost transmis aici pe un post de televiziune, dar o sa-l inchiriez si eu si o sa revin cu o parere. Pana atunci, insa, vreau si eu sa zic o treaba.

E demn de remarcat că un astfel de film este produs in Germania.

Si
iar faptul ca e facut de nemti e un plus


Si eu am fost tentata sa cred ca in Germania se evita subietul asta, dar nu-i asa. Dimpotriva. Cred ca se poate vorbi despre o adevarata campanie de constientizare a populatiei si acum, dupa atatea decenii. Altfel nu-mi explic de ce aproape ca nu trece o saptamana in care sa nu fie cel putin un reportaj foarte obiectiv, bine documentat si interesant despre cel de-al doilea razboi mondial si atrocitatile savarsite in timpul acestuia. In plus, mi-au spus niste nemti ca subiectul este tratat cu foarte mare seriozitate si in scoli, ceea ce contribuie probabil si la accentuarea sentimentului de vina colectiva destul de raspandit pe aici dupa cum am observat, desi nu cred ca nemtii de acum ar trebui sa fie trasi la raspundere sau sa traga ponoasele faptelor inaintasilor lor. Bineinteles ca nu trebuie sa uitam ce s-a intamplat si am inteles ca pe asta se pune accent si in scoli: copiii trebuie sa stie ca treaba asta s-a intamplat, ca a fost ingrozitor, ca nu are voie sa se repete si ca asta depinde de fiecare dintre noi.

Iertati divagatia.
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde Legionar » Mie Iul 12, 2006 4:51 am

lol singuru de aici cu probleme esti tu mai migule ,nu era mai bine F14?=))
Avatar utilizator
Legionar
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 24, 2006 11:00 pm


Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori