A Clockwork Orange

sub lumina lanternei magice

A Clockwork Orange

Mesajde whatever » Vin Sep 30, 2005 6:46 pm

"There was me, that is Alex, and my three droogs, that is Pete, Georgie, and Dim, and we sat in the Korova Milkbar trying to make up our rassoodocks what to do with the evening. The Korova milkbar sold milk-plus, milk plus vellocet or synthemesc or drencrom, which is what we were drinking. This would sharpen you up and make you ready for a bit of the old ultra-violence."

un film absolut genial, care in mod normal nici nu ar avea nevoie de prezentare, regizat de marele Kubrick, A Clockwork Orange prezinta povestea lui Alexander de Large (Malcom Mc.Dowell), un tanar obsedat de violenta, sex si muzica lui Beethoven. Nici nu ma gandesc sa povestesc ce se petrece in film, si tinand cont de faptul ca probabil va este si cunoscut, va intreb urmatoarele lucruri. Ce parere aveti despre tratamentul la care e expus Alex ? Mie imi pare ca domnul Kubrick a facut un film a carui tema se axeaza pe o incredibila manipulare a mintii umane. Si ce ziceti de schimbarea totala a prietenilor lui Alex dupa iesirea sa din inchisoare ?

Va spun ca m-am indragostit de Clockwork Orange, fara indoiala e printre filmele mele preferate, si desi am observat ca s-au mai zis 2-3 chestii pe aici despre el, v-as ruga sa purtam discutii despre subiectul in cauza pe acest thread.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Vin Sep 30, 2005 8:45 pm

Tratamentul (asocierea drugs - muzica) este cam fantezist pt o generalizare - banuiesc ca asta voiai sa zici cu "manipularea mintii umane". Schimbarea precinilor: ca erau politzai - asta e, s-au "vandut", "integrat", etc; ca l-au ciomagit - plateau polite.
Da, filmul este super. Pe mine m-a impresionat constructia personajului (Alex), care era o bruta iubitoare de Beethoven (raul extrem alaturi de dragostea de frumos - nu ca nu s-ar mai fi vazut, dar e bine facut), si nici celelate personaje nu-s rele.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Vin Sep 30, 2005 10:37 pm

pai da e fantezist, filmul am observat ca e incadrat si la sci-fi (plus si stilul ala futuriscit de design la mobilier si case). Celelalte personaje sunt fain realizate, de acord, dar parca sunt totusi mult prea in umbra lui Alex (chiar daca filmul este despre el). Cel mai mult imi place de scriitorul traumatizat si de "prietenul" sau Julian. Absolut geniala faza cand Alex incepe sa cante in baie melodia aia, care o canta in timpul violului, si batranelul il aude.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Reatrd » Vin Sep 30, 2005 10:42 pm

Ce mi-a placut mie mult a fost ca in prima parte a filmului(before brainwashing) totul era a musicla asa frumos ireal, idilic si dupa aia totul a devenit cruel reality.
Isn't it rude enough to be alive when nobody likes you?
Avatar utilizator
Reatrd
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Lun Mar 29, 2004 11:00 pm

Mesajde kant emir » Vin Sep 30, 2005 10:48 pm

Da' gardianu' sef? si tot restul, ca-s super toti (faza cu "devotcka smiorcaita" - ce balet a improvizat!, sau parintii lui A, chiriasul, tipa cu sala de fitnis + "bibeloul", politistul care se ocupa de Alex - Deltoid parca)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Vin Sep 30, 2005 11:03 pm

l-am vazut acuma ceva vreme.oricum m-a impresionat.un film violent, dur. deosebita faza in care alex inca nu realiza de ce e fortat sa se uite la filmele alea cu hitler&co...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Iun 08, 2006 6:18 pm

va sujerez sa faceti rost de carte in versiunea orijinala. cititi-o, daca reusiti in mai putin de-o luna, ofer premii suptstantiale :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde wednesday » Vin Iun 09, 2006 12:45 am

am citit-o eu in doua saptamani :D prin iarna... does it count?
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am


Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori