Filmul "Dama cu camelii"

sub lumina lanternei magice

Filmul "Dama cu camelii"

Mesajde roxy_rox » Mie Apr 19, 2006 8:47 pm

Nu cred ca mi-a luat (adunate)..3 zile ca sa citesc "Dama cu camelii".Pur si simplu dupa ce am citit-o nu ma puteam gandi la altceva decat la subiectul cartii..si la ce impact a avut asupra mea.Ca sa nu o lungesc prea mult...as vrea si eu sa stiu cum pot sa fac rost de film..am auzit ca exista..am vazut cu ochii mei ca exista..in distributie joaca Greta Garbo iar filmul este facut in anul 1936.....dar inca nu am reusit sa fac rost de el...Cine poate sa ma ajute..va rog mult de tot..Va multumesc!! [-o.............
A,si dc tot sunteti aici...puteti sa imi impartasiti si mie parerea voastra despre carte(cei care a-ti citit-o)..sunt curioasa...
roxy_rox
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Apr 19, 2006 8:18 pm
Localitate: BUCURESTI

Mesajde ioana_005 » Lun Mai 08, 2006 9:02 pm

Intr-adevar subiectul operei e fascinant,povestea de dragoste este uimitoare( si in acelasti timp f trista)...iar finalul nu mai zic....intr-un cuvant cartea e exceptionala si merita citita...desi stiu cartea de mult timp nu am auzit niciodata de vreo ecranizare...poate exista...oricum nu se compara suspansul pe care il traiesti o data cu personajele prin citirea cartii...
ioana_005
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mai 08, 2006 8:34 pm
Localitate: iasi,romania

Mesajde Shaki » Mar Mai 09, 2006 6:54 am

n-am auzit de nicio dama cu camelii cu greta garbo... ia vezi aici daca gaseshti o ecranizare care sa-tz atraga atentzia, apoi caut-o pe odc / dc++ / torrents:
http://www.imdb.com/find?s=all&q=The+Lady+of+the+Camilles

cartea e mijto. un film cu tema asta am vazut shi eu cand eram mai mica, dar nu-mi amintesc f bine...
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mar Mai 09, 2006 7:03 am

ie shakiro, numa ca-i zice camille, printre ultimele filme ale lu garbo
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Shaki » Mar Mai 09, 2006 8:28 am

a, cul, sarmana de info :D pai, o sa il caut shi eu :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Re: Filmul "Dama cu camelii"

Mesajde ralumon » Mie Apr 06, 2011 11:25 am

eu am citit aceasta carte in 2005,intr o dupa amiaza cand nu aveam ce face..Pot spune ca de la ora 17.00 pana la 22.00 nu am lasat o din mana.Atunci am si terminat o de citit..Intre timp am recitit o de vreo 10 ori..pot spune ca ma obsedeaza si acum..Am citit despre marie du plessis pe internet,am aflat unele completari ale cartii este intradevar o opera!Aici se vede adevarata valoare a scriitorului,nu numai prin subiectul pentru care nu si asuma merit,dar pentru forma in care ni l prezinta...e deosebit..e cartea mea preferata!
ralumon
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Apr 06, 2011 11:19 am

Re: Filmul "Dama cu camelii"

Mesajde ralumon » Mie Apr 06, 2011 11:27 am

iar film,intradevar,este unul in care joaca greta garbo..dar e destul de vechi asa cum stiti,insa nu cred ca afisaza toate intamplarile cartii asa cum mi as dorii eu..
ralumon
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Apr 06, 2011 11:19 am

Re: Filmul "Dama cu camelii"

Mesajde nehaali » Sâm Aug 30, 2014 8:03 am

este si vplay, tot un site de genul asta.
nehaali
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Aug 30, 2014 7:57 am


Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron