Tocanita...cinematografica

sub lumina lanternei magice

parodie la parodie

Mesajde Zgubilici » Joi Mai 30, 2002 9:22 am

Vizionez in aceasta mohorita penultima zi de primavara filmul "Not another teen movie" :hehe:
lucru extrem de haios considerand ca maine am si io acel faimos "Senior Prom"
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde vali » Mie Iun 19, 2002 9:47 pm

mda, am vaut azi un film mai prost ca spiderman...

"the shipping news" - vesti de acasa in romana...o porcarie de film cu kevin spacey...pe care il stiam om serios, si cu julliane moore (tipa asta nu mi-a placut nicodata, mai ales dupa episodul cu hannibal, cand incearca sa se dea drept o actrita mia buna si mai talentata)

noroc ca eram cu pretena...da asta e subiect de sex, nu de cinema
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

The Classic Western Gets A Kick In The Pants

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Iun 30, 2002 8:58 pm

....suna taglineul filmului Shanghai Noon....cu celebrul Jackie Chn in rolul principal.
Scriu aici despre el...ca asa am inteles..ca despre filmele care nu sunt nici bune ,nici proaste sa scriem aici.

Asadar filmul se constituie intr-un amalgam de satira la adresa westernurilor clasice,actiune,bataie chineza cu Cichi Chan in mare forma si comedie.
Un film mediocru. Cei de la imdb il notasera cu 6.9 stele. Mult prea mult !
Cichi Chan la fel de simpatic ca intodeauna. El mai ridica cota filmului.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde vali » Mar Iul 02, 2002 10:03 pm

blade 2


un film super nazol, cu faze din alien si cea coregrafie faina. in rest, un subiect de kkt, actiunea ii slaba, nu se leaga multe, am vazut de 2 ori sina aparatului de filmat...
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Vin Iul 05, 2002 2:47 am

stie careva cat de bun a Arlington Road??(Tim Robbins si Jeff Bridges).nu de alta,dar multa lume imi spune ca e nemaipomenit,un film ce nu rebuie ratat...and i was just wondering.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Iul 05, 2002 9:08 am

Eu l-am vazut. Este destul de bun..dar nu foarte bun.
Eu l-am cotat cu 7 stele. Pe imdb este cotat cu 7.1 stele.
Oricum..este un film din categoria filmelor "must see" .

Tim Robbins face di'nou un rol exceptional.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde vali » Lun Iul 08, 2002 11:10 pm

event horizon

un kkt de film
subect vechi, scenariu najpa, m-am saturat de sam neil in roluri de savant atotstiutor...


daca avti vazut alien si red planet sau mission to mars nu are rost sa va pierdeti 2 ore aiurea
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Joi Iul 11, 2002 8:46 pm

intrebare....daca a vazut cineva Arlington Road(Tim Robbins,Jeff Bridges).....mi-l recomandati??eu am auzoit numai cuvinte de lauda,dar mai vreau o parere...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Iul 12, 2002 12:09 am

Iar intrebi ? Eu pentru cine am raspuns mai sus ??? Te-ai tacanit la cap ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

offtopic nesimtit,ne cerem scuze domnului moderator

Mesajde Mirela » Lun Iul 15, 2002 8:34 pm

taica,o fi fost una din multiplele mele personalitati care a intrebat prima data,ca io nu mi-am adus aminte de prima data si de aia am mai intrebat o data,adica a doua data.
ai inteles ceva??:D

mersi,acu'm-am lamurit.am sa cerc sa-l vad.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iul 22, 2002 1:19 pm

Si pentru ca suntem pe tocanitzi cinematografica.....am si eu o intrebare pentru Vali :
Unde pot manca un Royal with Cheese ? (in Romania)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde vali » Mie Iul 24, 2002 10:43 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Unde pot manca un Royal with Cheese ? (in Romania)


"royale with cheese" my man, royale. nu exista royal decat in limbile tale, probabil. eu am mancat asha ceva in brasov.

"autumn in new york" - o laba de film, cu un richard gere batran si cu o winona ryder purissima
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Iul 26, 2002 7:28 pm

Astazi am vazut si eu in sfarsit..Natural Born Killers. Nu mi s-a parut nici bun,nici prost. Un film obisnuit. Nu m-a sensibilizat,nu m-a ingrozit,nu mi-a produs nici un sentiment.
Nu inteleg de ce useri precum vali,Dana sau onk l-au laudat atat de mult.
Vali il situeaza chiar pe locul 2 in topul preferintelor sale all-time si asta ma ingrijoreaza. Ma ingrijoreaza pentru ca locul 1 all-time este acelasi la amandoi,in spetza Pulp Fiction.
Ce ti-a placut mai Vali atat de mult la acest film ?

Pe imdb are o cotatzie de 6.5 stele ,adica mediocru spre bun. Din partea mea primeste 6 stele.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

amelie

Mesajde qeru » Vin Iul 26, 2002 9:53 pm

vad ca nu zice nimeni nimic de el... am dat jos valsurile de pe saitu' lor, shi de cite ori le aud, vreu sa mai vad o data filmul:( tare baiatu' asta jeunet...
vorbea cineva de arlington road mai devreme... nu prea pot sa-l sufar pe jeff bridges, da' aici shi in marele lebowski e de exceptzie... ce-mi mai place la arlington, e unul din putzinele filme in care "binele nu invinge" (bleah)
sint mai batrin decit voi
Avatar utilizator
qeru
Junior Member
 
Mesaje: 162
Membru din: Mar Mai 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Iul 27, 2002 10:44 am

Chiar daca in Arlington Road nu invinge binele....mie mi-a fost mai simpatic Tim Robbins....si cu el tineam in aceasta pelicula ! :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde qeru » Dum Iul 28, 2002 4:40 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Chiar daca in Arlington Road nu invinge binele....mie mi-a fost mai simpatic Tim Robbins....si cu el tineam in aceasta pelicula ! :p

cam asta spuneam shi io... mai rar vezi sa piarda baietzii buni. respectul meu scenaristului shi regizorului pt curajul lor
sint mai batrin decit voi
Avatar utilizator
qeru
Junior Member
 
Mesaje: 162
Membru din: Mar Mai 21, 2002 11:00 pm

Mesajde vali » Dum Iul 28, 2002 8:56 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Astazi am vazut si eu in sfarsit..Natural Born Killers. Nu mi s-a parut nici bun,nici prost. Un film obisnuit. Nu m-a sensibilizat,nu m-a ingrozit,nu mi-a produs nici un sentiment.
Nu inteleg de ce useri precum vali,Dana sau onk l-au laudat atat de mult.
Vali il situeaza chiar pe locul 2 in topul preferintelor sale all-time si asta ma ingrijoreaza. Ma ingrijoreaza pentru ca locul 1 all-time este acelasi la amandoi,in spetza Pulp Fiction.


tinere, se pare ca ai nevoie de explicati pentru orice film.
natural born killers, explicatie pentru oribilul mosh -
filmul incearca sa raspunda la intrebarile:
violenta de la tv incita la violenta reala?
serialele siropoase au un mesaj ascuns?
pana unde esti dispus sa mergi
cand ai ajuns la capat, oare mai conteaza?
unele lucruri sunt facute sa reziste?
exista oameni nevinovati?
exista americani inteligenti?
ce ii face pe oameni sa ia viata altor oameni?
mass-media face bine cand descrie cum se ucide un om?
e bine sa vedem crime la tv?

bla bla bla. acum mai uita-te inca o data la film si vezi unde gasesti raspunsul la intrebarile astea. pe imdb are un punctaj asha scazut pentru ca multi, asemeni tie, nu l-au inteles.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Iul 28, 2002 9:16 pm

Nu ma mai uit inca o data la el..ca ii stiu actiunea. Numai ca nu mi s-a parut un film interesant. Eu nu-mi pun intrebarile alea ce le-ai scris tu mai sus...asa ca nu doresc sa le aflu raspunsul.
Fiecare cu preferintzele lui.

Si degeaba zici tu..ca imi trebuie explicatzie pentru fiecare film. Ca nu e asa...doar pentru cateva ! :p
De exemplu..Pulp Fiction l-am inteles. Fight Club l-am inteles ! Si inteleg cam 97 % din filmele pe care le vad !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde vali » Lun Iul 29, 2002 2:51 pm

nu toate,doar cateva, ALEA care au un subiect mai complicat decat die hard 2 :P

glumeam. e parerea ta si asta e tot
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iul 29, 2002 2:57 pm

Am vazut cam 70 de minute din Godfather part I ...si am zis sa fac o pauza.
Foarte frumos pana acum. Atmosfera mafioata ..inegalabila. Mai bna parca,decat in oricare alt film.
Mi- a placut faza cu capul de cal.

O sa revin cu detalii...dupa ce il termin de vizionat ! :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Sep 19, 2002 10:14 am

Dupa vreo 15 zile..am mai vazut si eu un film la HBO.
Am vazut un film care a fost si pe ecrane acum vreo 2 ani. Boys and girls .
Cu Freddie Prinze Jr. si Claire Forlani.

Filmul este o comedie romantica pentru tineri ....dar destul de slabutz. Cei de la imdb il coteaza cu 4.9 stele...iar eu il cotez cu 5.

Voi il stitzi pe Freddie Prinze Jr. ? Eu am vazut vreo 5 filme cu el..si toate parca sunt trase la indigo in ceea ce il priveste. Joaca numai roluri de adolescent prostutz..care la inceput nu este bagat in seama de fete...dar la sfarsitul filmului sfarseste prin a fi impreuna cu fata cea frumoasa. :p

De ce oare...nu o juca si el in filme de actiune ? Sa se bata..sa sara din elicopter..sa fie politist sau traficant de droguri.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Mar Oct 01, 2002 4:27 pm

Va anuntz cu mare tristetze ca la mine in apartament nu exista indispensabilul obiect numit televizor.
Ce ma fac eu un an de zile fara TV?????fara posibilitatea de a urmari cand am eu chef meciurile din Champions league,de snooker9incepe campionatu' acum),si desenele animate de la 8 dimineata?;P ;P ;P

Apropo de Freddie Prinze jr....cica are aceleasi roluri pe ecrane ca si in viata de toate zilele....sau cel putin asa spune pretena' sa,Sarah Michelle Gellar.
nu stiu ce fel de rol a avut in I Know What You Did Last Summer,dar Wing Commander e in mod sigur diferit de celelalte filme ale sale.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Oct 15, 2002 12:54 am

Aici cica tre' sa scriem despre filmele care nu sunt foarte bune ,dar nici foarte proaste.

Asa ca zic si eu : X-Men . Un film foarte laudat , cand era pe ecrane. Pe imdb are 7.3 stele !!! Exagerat de mult ! Eu ii dau 5 stele cu indulgentza.

Nu prea am inteles eu rostul filmului ,dar m-a captat intr-o oarecare masura povestea. Si mi-a placut pe la final cand se bateau mutatntzii .
Eram sigur ca o sa apara o continuare a filmului , si intrand astazi la imdb vad ca in 2003 ne asteapta X-Men 2 ! Nu cred ca o sa mai am rabdarea sa il urmaresc.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Mar Oct 15, 2002 10:45 am

Moshule...dar daca filmul e mediocru....acord tot creditul desenelor animate,care sunt meseriashe rau...si mi-au incantat copilaria,lol.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Aliosha » Vin Oct 18, 2002 7:37 am

Am postat acum ceva vreme, chiar pe acest thread daca nu ma insel, cate ceva despre noul film al lui Tarantino, "Kill Bill".

Mi-am adus aminte de el "rasfoind" metalhammerul si afland ca pe coloana sonora este inclusa si o piesa inedita - (Lars Ulrich)Metallica & RZA (Wu - Tang).

Cam despre ce este vorba in film :

A female assassin attacked on her wedding day by her husband and group leader, Bill, wakes up from a coma and seeks revenge


Printre altii, joaca in film:

Uma Thurman: nu mai are nevoie de prezentare (a jucat si in Pulp Fiction)

Michael Madsen: Mr Blonde, din "Reservoir Dogs"

David Carradine: Kwai Chang Caine sau the Grasshopper din serialul "Kung Fu" pentru cine isi mai aduce aminte.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Oct 26, 2002 10:00 pm

A murit Richard Harris ! R.I.P.

Ultimul mare rol al sau a fost cu sigurantza cel din Gladiator ...si anume Marcus Aurelius !
A aparut chiar si in Harry Potter si era programat sa apara si in urmatorele doua serii ale filmului .
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

R.I.P.

Mesajde Mirela » Lun Oct 28, 2002 3:31 pm

Nu stiu de ce il confundam eu pe Richard Harris cu Oliver Reed(care a murit de atac de cord in timpul filmarilor la Gladiatorul)

Moshule,dar de rolul din Contele de Monte Cristo ce zici??de asemenea un rol de exceptie dupa parerea mea....
si daca vreti sa-l vedeti pe Richerd harris in ultima sa aparitie cinematografica...Harry Potter and the Chamber of Secrets(a doua serie a filmat-o,a treia nu a mai apucat),filmul se deschide pe 25 nov.parca...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Aliosha » Mar Oct 29, 2002 12:37 am

Isi mai aduce aminte cineva de faza asta din Indiana Jones ???
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Mar Oct 29, 2002 11:43 pm

din Indiana Jones?? :con: da si tu un indiciu....
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Aliosha » Mar Oct 29, 2002 11:51 pm

Ha ha ha ... hai ma Mirela :p
Ce indiciu mai vrei cand e toata scena acolo ....?
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron