Tocanita...cinematografica

sub lumina lanternei magice

Mesajde aspyrin » Joi Oct 23, 2003 3:52 pm

nu are legatura.. dar am vrut sa-ti arat ca se faceau filme weird si pe vremea aceea... si in plus, nu inteleg ce ti se pare "weird" in "Pulp fiction". Tarantino a folosit un mod mai interesant de a spune o poveste, dar pune-le cap la cap si ai sa vezi ca nu e nimic neobisnuit in film...
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Joi Oct 23, 2003 4:06 pm

A, n-ai inteles, now we're getting somewhere :D.

Prin weirdness intelegeam un oarecare anti-conformism, intr-adevar "Pulp Fiction" nu este weird in sensul strict, e "cool" dar fara prea multa substanta. Reordonarea fragmentelor cred ca face parte din strategia de obtinere a "coolness"-ului aplicata de Tarantino. De asta ma plang si eu, e un film obisnuit cu o poveste obisnuita, de ce-ar fi cel mai bun sau perfect?

La "Fight Club" exista weirdness, este un weirdness menit sa "socheze burghezul care vrea sa fie socat". Mult mai atractive la el este ideea de "fight club", o ciudatenie "cool", decat bruma de mesaj (?) ce poate fi extrasa din cele trei ore de film.

La Hitchcock weirdness-ul e un ingredient, la "Fight Club" e un scop in sine, dupa parerea mea.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde aspyrin » Joi Oct 23, 2003 4:19 pm

- OK cu "Pulp fiction". E un film foarte bun, dar nu cel mai bun. e totusi de apreciat Tarantino ca a reusit sa creeze un film cult in anii asti in care nimic nu dureaza mai mult de 15 min.

- "Fight club" e reusit in ideea in care te socheaza. Mi-e mi-a placut foarte mult, dar nu am putut tottusi sa n uremarc fragilitatea scenariului. Jumatate de film observi ca el se bate cu un tip, dupa aia te prinzi ca nu e asa. Si iti dai seama ca unele scene pe care tocmai ce le-ai vazut sunt fortate si putin credibile. Scopul filmului totusi cred ca e altul. Pana la urma te face sa realizezi ca lucrurile pentru care ne luptam noi o viata intreaga (casa, masina, pozitie sociala) sunt cam neesentiale...

- cred totusi ca ar trebui sa renunti la cuvantul weirdness pentru filme de genul asta. Cu adevarat wierd sunt filme precum "Brasil", "Videodrome" sau "Mulholland Dr.".
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Joi Oct 23, 2003 4:35 pm

E, uite, cu eticheta de "film cult" nu-s de acord, si as putea foarte bine sa folosesc abordarea ta si sa zic "vezi intai 'Hotii de biciclete' si vorbim" :D.

"Fight club" mizeaza cam totul pe socant dupa parerea mea, si pe rasturnarea ciudata cu ala care de fapt nu era ala etc. Nu cred ca poti confunda totusi "socantul" din "Fight Club" cu cel din filmele lui Hitchcock, primul tine mai degraba de un teribilism cinematografic. FC e genul de film de la care iesi, in cazul in care il receptezi cu asteptari foarte ridicate, destul de socat si nedumerit, si asta e si efectul cautat.

Nu-s fan Hitchcock si ma indoiesc ca filmele lui erau considerate "culte" la vremea lor, dar tot cred ca nu e inrudit cu filmele care se fac azi. In scenariile la filmele lui Hitchcock, chiar daca ai nspe rasturnari de situatii de nu mai intelegi nimic, la sfarsit in general intelegi ce s-a intamplat (cel putin acum nu gasesc nici un contraexemplu), nu mizeaza pe ambiguitate, iar rasturnarile de situatie fac "povestea" mai interesanta. In FC exista "poveste"? Nu prea.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde aspyrin » Sâm Oct 25, 2003 2:27 pm

stefane, cum definesti tu un "film cult"?

citez dintr-o cronica de film:
"Pulp Fiction (SUA, 1994), este al doilea film al celui mai adulat ºi rí£sfí£í¾at cineast al anilor ‘90, Quentin Tarantino, iar prima sa recunoaºtere a venit o datí£ cu indrí£zneala juriului condus de Clint Eastwood de a-i da premiul Palme d’Or al Festivalului de la Cannes, ulterior mania creatí£ in jurul peliculei ºi transformarea sa intr-un film cult dovedind cí£ veteranul actor-regizor a avut miní£ buní£."
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Mar Oct 28, 2003 2:52 pm

In contextul din citatul tau, cred ca prin "cult" se refera la pretuirea acordata filmului, nu la incadrarea sa artistica. Nu eu am folosit aceasta incadrare, nu vad de ce ar trebui s-o explic.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde aspyrin » Mar Oct 28, 2003 5:04 pm

merci ca stii mai bine decat mine ce am vrut sa spun. "film cult" este o sintagma des utilizata in lumea cinematografului, deci, dacas as fi vrut sa spun altceva, as fi folosit o alta exprimare...
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Joi Oct 30, 2003 12:21 pm

Pai din cate am inteles, tu ai interpretat sintagma ca denotand ca filmul apartine de o anumita "elita", asa am inteles eu initial exprimarea... Dupa ce mi-ai aratat contextul cred ca am explicat cum inteleg eu sintagma (in contextul respectiv).

Nu stiu daca era "ce ai spus tu", din cate am vazut era un citat...

Ideea mea e ca daca e sa consideram ca prin eticheta de mai sus "Pulp Fiction" era pus alaturi de, sa zic, chiar si "The Player", n-as fi fost de acord.

Cred ca mi-am explicat punctul de vedere, atat "Pulp Fiction" cat si "Fight Club" mi se par filme facute pentru a gadila o forma de snobism modern, primul probabil o sa imbatraneasca mai bine pentru ca e totusi haios, de al doilea deja nu mai aud vorbindu-se asa de mult. Paralela cu Hitchcock nu-si avea rostul, una este weirdness-ul care face povestea mai interesanta, si alta e weirdness-ul de dragul weirdness-ului din "Fight Club".
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Dec 27, 2003 1:41 am

In aceasta seara am incercat sa urmaresc Harry Potter si camera secretelor. Nu am rezistat decat 25 minute. Foarte plictisitor. Deloc amuzant....nu arata nimic interesant. Nu inteleg de ce este atat de laudat si ridicat in slavi. Nici macar ca film pentru copii nu mi se pare bun. Tot azi am revazut Finding Nemo...si iar m-am amuzat teribil.

Nici nu mai incerc sa urmaresc Harry Potter si prizonierii din Abranham...sau cum ii zice.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Pei...

Mesajde Aurolacul » Mie Ian 07, 2004 3:23 pm

Am vazut shi eu Videodrome, shi destul de ciudat sincer. Adica nu mi s-a parut scary, dar nah, era cam socant la unele faze.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Aug 10, 2004 12:13 am

Aliosha scrie:Se pare ca anu asta va scoate capul din pamant si Tarantino.
Se vorbeste de 2 proiecte de-ale lui.

Unul dintre ele se numeste "Kill Bill" in care este vorbe despre o prostituata ( Uma Thurman) care intra in coma dupa ce este impuscata de pestele ei. In filmul ( acum in filmare) se pare ca va mai Juca Warren Beaty. .


Iata ce ne spunea Aliosha prin anul 2002. ~p

-----------

Altceva doream sa anunt. Pentru fanii legendarului general cartaginez Hannibal Barca ....am o veste buna.In 2005 va aparea filmul intitulat Hannibal si se pare ca va fi dedicat vietii ilustrului comandant care a trecut Alpii cu elefantii....si a atacat Imperiul Roman...intr-o perioada de plina glorie a acestuia.
Generalul va fi interpretat de Vin Diesel, cunoscut publicului de pe la noi din filme precum Triple X sau Fast and furious.
Eu abia il astept pe Hannibal.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde 7vies » Mar Aug 10, 2004 3:51 am

se pare ca dupa valul de superproductii inspirate din povesti (harry potter, LOTR), a vanit valul celor insp. din istoria antica (troy, alexander the great, si se pare ca acum si hannibal)...
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde vali » Mar Aug 10, 2004 5:58 am

bre, ala cu alexander, in regia lui oliver stone are sanse sa fie ceva de capul lui
king arthur sucked major ass
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Cristy » Mar Aug 10, 2004 9:37 pm

Freddy Got Fingered
Johnny English
A Night At The Roxbury
Nu am putut sa ma uit mai mult de 30de min la fiecare .. sunt niste porcarii de filme !! :smash:
Moved away.
Cristy
 
Mesaje: 888
Membru din: Joi Iul 08, 2004 11:00 pm

Mesajde catharsis » Joi Feb 03, 2005 9:52 pm

eyewitness scrie: in life and death of peter sellers , rush este insa MAGISTRAL si nu cred c-o sa mire pe nimeni daca oscarul de anul acesta ii va fi oferit. sincer, il merita pe deplin.

pe mine o sa ma mire foarte mult pentru ca nu vad sa fie nominalizat la vreo categorie. poate te refereai la globuri...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Feb 04, 2005 8:13 am

din cate imi amintesc nici lista lu schindler n-a fost nominalizata decat in ultima clipa. oricum ideea era ca rush merita sa fie acolo. in plus nu m-am uitat cine ie nominalizat si cine nu . irelevant :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

FANCLUB script

Mesajde sol » Vin Apr 29, 2005 7:49 am

Hi, guys! It's nice being with you, feels like home, you're easy to be liked.
V-ati gandit vreodata sa faceti, impreuna, un film? I mean intai scenariul, paragraf cu paragraf, unul de caciula, first come first served. Pe mine m-as vedea in echipa de la coloana sonora. Just think about it.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde jiji » Dum Iul 24, 2005 12:15 pm

zoso scrie:bre, ala cu alexander, in regia lui oliver stone are sanse sa fie ceva de capul lui


Ei, ai nimerit-o au ba cu pronosticu tău? Io zic că nu, da asta e numai ceea ce vezi la mine-n semnătură :D
..., părerea mea, ...
Avatar utilizator
jiji
Junior Member
 
Mesaje: 208
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde vali » Dum Iul 24, 2005 12:30 pm

ehe, era cu juma de an inainte şi aveam (de fapt incă am) o părere bună despre oliver stone. se mai intamplă :(
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde catharsis » Vin Dec 30, 2005 1:20 am

valiente, imi spui si mie de ce ti s-a parut dezamagitor the constant gardener?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Anterior

Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori