Tocanita...cinematografica

sub lumina lanternei magice

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Noi 04, 2002 6:46 am

O fotografie surprinsa in New Orleans ,la un meci NBA dintre New Orleans Hornets si Miami Heat.
Sper ca v-atzi dat seama cine sunt cei doi spectatori ! :yD
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Sâm Dec 07, 2002 4:33 am

Winona Rider a fost condamnata astazi la 3 ani de serviciu in folosul comunitatii pentru furtul din magazinul SAKS din urma cu ...(nu mai stiu exact cand)

In acelasi timp trebuie sa isi regleze problemele cu drogurile si sa isi angajeze psihiatru.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde vali » Sâm Dec 07, 2002 6:17 am

am auzit si eu. da cica plateste cateva zeci d emii de $ si scapa.

celebritatea are pretul ei.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Lun Dec 09, 2002 11:13 pm

Reclama la filmul Justitiarul4, pe Prima Tv: "...in jurul lui oamenii mor pe capete...".

Acuma, eu sunt un sustinator al limbii vulgare, da' nu cred ca trebuie mediatizata in felul asta.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Feb 10, 2003 12:40 am

La sectiunea comedii usoare..intra si filmul pe care l-am vazut in aceasta seara pe HBO. The Nutty Profesor II . Cu Eddie Murphy care joaca vreo 8 roluri si Janet Jackson.
A avut cateva faze comice , foarte bune si machiajele lui Eddie ....dar slabutza actiunea.
Ii dau 5 stele.

Martzi..astept cu nerabdare sa revad ..The Talented Mr.Ripley
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

American Pie 3?

Mesajde AdevaRapper » Joi Feb 20, 2003 12:24 am

Eu am un film pe care scrie American Pie 3 e cu niste fete dar sigur nu e AP3? Aveti idee ce e de fapt?
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde vali » Joi Feb 20, 2003 1:02 am

nu cuva e cu o tipa care se indragosteste de un muzician?

ala avea subtitlul "american pie" dar nu face parte din seria respectiva.

asta e american pie 3
http://us.imdb.com/Title?0328828
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde vali » Vin Mar 07, 2003 5:15 am

mi se pare mie sau toula din my big fat greek wedding se uita crucis?
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Kung Pow! Enter the Fist

Mesajde darkshines » Lun Mar 10, 2003 9:16 pm

Am vazut acum cateva zile aceasta mica parodie de 1h20 a filmelor kung fu,opera lui Steve Oedekerk.toate scenele, miscarile si expresiile ridiculizau clicheele filmelor de acest gen. au fost folosite scene din filmul Savage Killers(1976), intentionat dublate prost in engleza pentru a adauga la efectul ala de ridicol.

Faze incredibile includ o lupta cu o vaca experta in kung fu, protectoarea personajului negativ si aparitia unei regine a artelor martiale cu un singur san.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde catharsis » Mar Mar 11, 2003 12:07 am

ai uitat de limbutza...
cam plictisitor filmul totusi... dublatul prost mi se pare genial, la inceput am incercat sa setez codecul si sa schimb playerul...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Ajutorrrrrrrrrr!

Mesajde SmokyHydra1 » Sâm Mar 29, 2003 5:13 pm

Am nevoie de o informatie:cunoaste cineva adresa vreunui regizor roman cunoscut?????Un regizor care face filme!
Daca da,va rog,trimite-ti un mail la anda3ro@yahoo.com sau raspundeti pe aceasta pagina!
Thanks!
Bye
SmokyHydra1
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 1:13 pm
Localitate: Bacau

Mesajde SOD » Dum Mar 30, 2003 2:41 am

bre darky,in afara de una,maxim doo faze la care te spargi de ras,filmul e o porcarie ingrozitoare!mai misto e Pokemon!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

telesport

Mesajde raca » Vin Apr 04, 2003 6:00 pm

Stie cineva ce norma de codare o sa fie ptr. telesport?
raca
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Apr 04, 2003 4:53 pm

MadMax 4 / Indiana Jones 4

Mesajde TriaxMan » Mar Sep 02, 2003 2:30 pm

am auzit ca vor aparea aceste 2 filme. are idee careva cind?

thx!
TriaxMan
www.satlex.de - Receptia digitala prin satelit
TriaxMan
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Sep 02, 2003 2:25 pm

Carnavalul Groazei

Mesajde gutza36 » Dum Sep 14, 2003 8:05 pm

Cine a vazut filmul 'Carnavalul Groazei'?! :p

este cu siguranta cel mai de kkt film pe care l-am putut vedea in viata mea. vreau insa sa aflu titlul acestuia pe engleza, sau pe ce limba e in original..
era de gasit in urma cu ca.4 ani la oficiile Box Office, dar l-au scos dupa 2saptamani ca fiecare client se considera batjocorit, dat fiind faptul ca si-a pierdut 30min din viata lui (pana cand a scos nervos caseta din haparat) si a mai dat si 12.000 Lei (pe vremea aceea) pe prostia respectiva.

pe scurt: care-i titlul original al filmului?!
\\Plus ca change, plus c`est la même chose ...
\\a.karr
Avatar utilizator
gutza36
Junior Member
 
Mesaje: 199
Membru din: Joi Iun 06, 2002 11:00 pm

Mesajde gutza36 » Lun Sep 22, 2003 9:18 am

..l-am gasit :: Dark Carnival (1993)
http://www.imdb.com/title/tt0289911/



NU da click aici: [URL=http://www.ufanz.com/teams/tracking.asp?ti=
290&mi=21737]*FREEDOM*BAND*[/URL]
! :p
\\Plus ca change, plus c`est la même chose ...
\\a.karr
Avatar utilizator
gutza36
Junior Member
 
Mesaje: 199
Membru din: Joi Iun 06, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Oct 07, 2003 7:08 pm

fane, am vazut ca iei in deradere filme ca Fight Club sau Pulp Fiction....filme de geniu, facute in epoca moderna a cinematografiei. cred ca daca erau filme europene din anii 60...si aveau acelasi subiect....stateai in genunchi si le urmareai.
o fi marfa cinemateca , s'or fi facut filme geniale in trecut...dar sa nu mai vorbesti aiurea.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde stefan » Mie Oct 08, 2003 9:01 am

Moshule, cate filme ai vazut tu facute inainte de '90? Prin comparatie cu blockbuster-ele de azi cele doua poate-s deosebite, dar in sine sunt mult sub hype-ul pe care l-au declansat. Poor man's art movie, zic eu :D. Din filmele recente mi-a placut "American Beauty" mult mai mult decat cele doua, n-as zice film de geniu dar oricum dashtept.

Eu zic ca am vazut destul de multe filme facute inainte de epoca blockbuster-elor incat sa am un termen de comparatie. Si nu, filme ca astea doua n-aveau cum sa apara prin anii '60, pentru ca atunci se punea accent pe mesaj si nu pe weirdness.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Oct 08, 2003 9:07 am

Pai am vazut o grama' de filme aparute inainte de '90...dar nu d'alea de arta cum urmaresti tu. In sfarsit..nu e cazul sa ne laudam acum ce si cum. Mai bine ai posta pe cinemateca cand pot vedea si eu celebrele filme Calauza si Solaris (parca asa i zicea) ....ca am auzit de la niste oameni ca merita vazute.

Dar de Shawshank Redemption ce parere ai ? Daca nici ala nu are mesaj....atunci care are ? Sau un Forrest Gump.

Nu ma astept sa iti placa LOTR sau Gladiator....dar recunoaste si tu ca cele 4 filme despre care ti-am spus....sunt perfecte .
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde stefan » Mie Oct 08, 2003 9:37 am

Sincer ma amuza la nebunie toata discutia cu "Shawshank Redemption", eu l-am vazut la televizor acu ceva vreme dar n-am avut sincer senzatia ca vad un film asa misto. Era ok dar nu mi-a atras atentia.

Depinde din ce punct de vedere zici tu ca sunt perfecte. "Pulp Fiction" e un film amuzant, poti sa zici ca din punct de vedere al umorului sau al nonconformismului e reusit, dar perfect...
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Aliosha » Mie Oct 08, 2003 3:20 pm

Fane, nu vad de ce esti amuzat (in nota ironica imbratisata) ca unii considera filme pe care tu insuti le cataloghezi bune, perfecte, si invers.
Din moment ce este evident ca cele in discutie(Pulp, SR, Fight Club, etc) sunt filme cel putin bune, "perfecte" le face doar subiectivismul nostru.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde stefan » Mie Oct 08, 2003 4:48 pm

Pai una e sa zici "imi place la nebunie filmul x" si alta "filmul x e perfect", prima propozitie e mai usor de argumentat, nu de alta :).

Amuzamentul meu era cauzat de folosirea calificativului "perfect" cu prea mare usurinta, zic eu.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Mr Hyde » Joi Oct 09, 2003 3:22 am

Mai bine ai posta pe cinemateca cand pot vedea si eu celebrele filme Calauza si Solaris


Moshulica, te sfatuiesc sincer sa renunti la planuri d'astea temerare, nu de alta da' "Calauza" are peste 3 ore, iti moare maimutza de plictiseala :D
A, si cred ca v-am mai spus ca ma fut in Fight Club.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Oct 09, 2003 6:36 am

Uitati-va voi la musicaluri si la filme mute...si lasati-ma pe mine & Aliosha sa vedem Fight Club , SR si LOTR. Cu Hyde si stefan este de prisos sa te certi . Nu stiu de ce nu mi-am invatat lectia de data trecuta.

Aliosha , ma gandesc ca totusi exista o posibilitate : Hyde n-o fi inteles Fight Clubul.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Joi Oct 09, 2003 6:56 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh

Aliosha , ma gandesc ca totusi exista o posibilitate : Hyde n-o fi inteles Fight Clubul.


:D
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Mr Hyde » Dum Oct 19, 2003 3:18 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh Aliosha , ma gandesc ca totusi exista o posibilitate : Hyde n-o fi inteles Fight Clubul.
Moshulica, daca te simti tare-n oo ia spune-ne tu ce ai inteles din FC... si sa nu te prind cu beuranisme :D
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Fight Club spoiler alert

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Oct 19, 2003 3:26 pm

Am inteles ca este povestea unui om obisnuit care era cam sictirit si nu prea avea multe bucurii de la viatza. Si in el s-a dezvoltat un alter ego.....care era violent ...si dorea sa puna stapanire pe intreaga lume. Dar noi abia la sfarsit ne dam seama ca ala avea dubla personalitate. Si prin prisma acestui fapt filmul devine foarte interesant. Dar mie mi s-a parut interesant si inainte sa aflu acest secret. Filmul are o multime de replici care te pun pe ganduri si consider ca am avut numai si numai de invatat din acest film, pe care tu Domnule Hyde m-ash mira sa-l intelegi vreodata.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mr Hyde » Dum Oct 19, 2003 3:43 pm

Mda, eram sigur ca l-ai inteles la un nivel superficial... ziceati ceva de mesaj, care e dupa tine mesajul din Fight Club???

si consider ca am avut numai si numai de invatat din acest film


:D Ce-ai invatat Oribile, sa cauti cadrele cu pule la cinematograf? Hai citeste ce zice Kicku' aici si mai vorbim cand iti mai vine mintea la cap:

http://www.fanclub.ro/showthread.php?s=&threadid=1947&highlight=agonia+AND+nebunilor
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde aspyrin » Joi Oct 23, 2003 3:33 pm

Initial trimis de stefan
Si nu, filme ca astea doua n-aveau cum sa apara prin anii '60, pentru ca atunci se punea accent pe mesaj si nu pe weirdness.


Da' mata n-ai auzit de Hitchcock? Uita-te putin la Psycho sau Vertigo si mai vorbim.
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Joi Oct 23, 2003 3:38 pm

Mihaitza, ce treaba are Hitchcock cu "Pulp Fiction"? Sau iti place sa te bagi si tu in seama?

Filmele lui Hitchcock au alt gen de weirdness, dar nuanta asta nu cred ca o percepi tu. Io zic sa-ti vezi de teneteurile tale si mai usor cu "mai vorbim noi", ok?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori