Comentarii la recomandari TV (documentare, filme etc)

sub lumina lanternei magice

Comentarii la recomandari TV (documentare, filme etc)

Mesajde Djinn » Sâm Iul 15, 2006 1:00 pm

Pe acest tred ne vom putea exprima opiniile referitoare la diversele recomandari/emisiuni/filme de la TV, inclusiv eventuale cronicutze.

Ca sa incepem:
eyewitness scrie:flufa, cam aberanta apartenenta lui dan spataru la pop rock story. acu no sami ascund antipatia mea fata de dan spataru insa e cam aiurea

si pe mine m-a amuzat :D n-am antipatie fatza de el, dar nici simpatie, mi-e indiferent. Insa reprezinta o etapa in muzica romaneasca, a avut multe slagare gustate de public si probabil d-aia s-o fi gandit realizatorul sa-l includa in emisiune?
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Sâm Iul 15, 2006 1:20 pm

pai muzica usuara romaneasca din periuada 60-89 n-ar putea fi asimilata de nici un curent muzical existent atunci. nu era nici rock, nici pop, nici disco, nici folk, nici punk, nimic, a fost pur si sinplu, muzica usuara romaneasca.

referitor la dan spataru, antipatia mea este legata de faptu ca omu asta n-a avut voce nici cat un papagal castrat si totusi a fost propulsat la rangu de vedeta nationala, iar altii, reale talente, frecau banca de rezerve. culmea ie ca emisiunea cu spataru ie in 2 episuade. blasfemie bre

astept cu nerabdare in cadru emisiunii "masters of rock" sa-i vaz si pe savoy :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Djinn » Sâm Iul 15, 2006 1:28 pm

poate la remix rock forum :P da' ma indoi ca face realizatoru acesteia asa ceva :D

btw, alte episoaie din emisiunea asta (pop rock story) au "tratat" subiecte precum Angela Similea sau Mihaela Runceanu....

nu cunosc istoria lui Dan Spataru, dar sunt de acord - vocea nu cine stie ce, nici macar lookul nu pot sa zic ca l-ar fi propulsat, desi zicea nushcine in documentar ca gagicile mureau vai cand el canta pe scena casei de cultura a studentilor din Bucuresti :P
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Necko » Sâm Iul 15, 2006 2:38 pm

la gini ie necunoajtere totala. asta-i clar. drept pentru care pica repede de acord cu ce zice maimarele.

cit despre aiu nu poci pentru ca sa spui decit ca urla invidia n iel de ofticaca n-a avut suptcesu lu Danutz Spataru, acest Giani Morani al romanilor, si la fomei si la muzici. huo!

dar ca sa-l bagi pe Dan Spataru la sectiunea pop rock asta deja e mare mare aberatie. si da. asa ie. muzica usoara romaneasca a fost doar muzica usoara romaneasca.

copacul dreeeept se naltza in gradina meaaaaaaaaaaaaaaaa
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Sâm Iul 15, 2006 2:40 pm

gagicile mureau vai cand el canta pe scena casei de cultura a studentilor din Bucuresti


probabil ca de oftica ca si-au pierdut vremea p-acolo :D

Angela Similea sau Mihaela Runceanu....


chiar daca aveau ceva voce nu au ce cauta la o sectiune pop rock
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Djinn » Sâm Iul 15, 2006 8:28 pm

eyewitness scrie:chiar daca aveau ceva voce nu au ce cauta la o sectiune pop rock

voce aveau, nimic de zis. dar da, nu au ce cauta acolo. Poate s-a considerat ca ala era "pop"-ul nostru de pe vremea aia :D

cat despre succesul unuia sau al alteia, asta depindea si cu ce compozitori lucrau. zic io.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Djinn » Dum Iul 16, 2006 12:16 pm

Asa, si am vazut ieri filmul-documentar "In pasi de dans" - recomandat aici.

Foarte frumos. A prezentat o scurta istorie a dansului in cinematografie, de la filmele mute cu charleston pana la "Saturday Night Fever" si fenomenul videoclipurilor muzicale din anii '80. Ni s-au aratat minunate secvente de dans din musicaluri, inclusiv niste scene de arhiva neincluse in filme, cum ar fi o frumoasa secventa de dans a Sperietorii din "Vrajitorul din Oz", care, nu se stie de ce, a fost taiata la montaj.

Au fost aratati (macar pe scurt) cei mai buni dansatori ai epocii de aur a musicalului. Pe cativa ii stiam pentru ca sunt celebri (de ex: Fred Astaire, Gene Kelly). Pe altii insa, acum i-am "descoperit". Da, stiu, sunt inculta :D

Remarcabili:
- Ray Bolger (printre altele, interpretul Sperietorii din "Vrajitorul din Oz" - 1939), un dansator si actor foarte versatil, amuzant si inventiv.
- Eleanor Powell - pur si simplu superba. Incredibil cat de multe piruete putea sa faca, rapid si fara sa se dezechilibreze. Au prezentat doua momente de dans cu ea, amandoua m-au lasat cu gura cascata. Forta si gratie, all in one.
- Fayard si Harold Nicholas (fratii Nicholas), doi dansatori de culoare, exceptionali in executarea unor numere de step de-a dreptul acrobatice.
- Cyd Charisse - elegantza si gratie. Acum am vazut si eu celebrele picioare ale acestei dansatoare, fine si frumos folosite.
- multi alti dansatori de marca din epoca de aur a MGM-ului (anii '40-'50), ale caror nume, din pacate, nu le-am retinut, pentru ca au fost prezentati intr-o succesiune rapida.

Oricum, m-am hotarat sa colectionez musicaluri :)
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde nbm » Dum Iul 16, 2006 12:46 pm

fluf, am prins si io - printre puseuri de febra si clipe de motzaiala - fragmente din acest documentar, altminteri destul de lung.
cred ca l-ai uitat - din enumerarea ta - pe negrul ala meseriash, care a avut un moment excelent cu Shirley Temple.
in rest, sunt de acord cu comentariile tale, doar ca io nu am de gind sa ma apuc sa colectionez musical-uri :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Djinn » Dum Iul 16, 2006 1:29 pm

pai da, a durat 2 ore.

Negrul ala era Mr. Bojangles :) Broadway legend. Simpatica scena cu piticu Shirley Temple, dar n-a fost printre cele care m-au dat pe spate de n-aveam aer.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde nbm » Dum Iul 16, 2006 8:33 pm

nici pe mine in mod senzational, mi-a placut mai mult ce a urmat. adica bucata doar cu el
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Shaki » Lun Iul 17, 2006 3:00 pm

a inceput maitre et margot :D
primul episod mi-a placut, cu exceptzia faptului k mi se parea, la inceput, k replicile sunt prea preluate mot-a-mot dupa carte... shi a durat cam putzin. abia intrasem shi eu in atmosfera :)

djini, cred ca o sa ma uit shi la sharpele. tzin minte k am vazut piesa de teatru "domnishoara christina" in pre-adolescentza, care a fost inceputul unei prietenii frumoase intre mine shi eliade :D
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Iul 17, 2006 3:10 pm

The Postman Always Rings Twice, ora 23:54, la TCM (fara subtitrare)


pana acum fro 2 ani urmaream tcm pe satelit si nu pe cablu. pe teletext undeva era o pagina de subtitrari pe care o accesam si aveam subtitrarile, bineinteles in engleza. la tcm, varianta prin cablu, n-am incercat-o inca dar cei care urmaresc ar trubui sa verifice

de exemplu, sistemul asta de subtitrare pe teletext funcioneaza inca la raiuno, la unele filme/emisiuni, la pag 777 este subtitrarea in italiana si la 778 este cea engleza
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Djinn » Lun Iul 17, 2006 4:30 pm

stii ca ai dreptate?! De alea de la italieni imi amintesc si eu.
o sa vedem, incerc diseara la TCM.

Shaki, la mine placut M&M :D inclusiv cand a trecut de la alb-negru la color, atat de subtil ca la inceput nu mi-am dat seama. Desigur, eu n-am citit cartea :n: deci nu sunt pretentioasa. Cam macabra treaba de final de episoi, dar foarte bine facuta taietura (sic!). Zic io.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde wednesday » Mar Iul 18, 2006 3:13 pm

ah mii de draci ca nu prind tcm!!!
:(
sweet bird of youth e dupa o piesa de tennessee williams :inimioara
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Djinn » Mar Iul 18, 2006 3:41 pm

pai ce cablist ai? la rcs si astral este, incepe la 10 seara dupa cartoon network.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde wednesday » Mar Iul 18, 2006 4:17 pm

la astral sunt.
stiu ca in mod normal ar trebui sa fie, dar mie cartoonu imi apare si dispare periodic, la fel si vh1, si acuma e intr-una din perioadele in care e disparut... :/
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Djinn » Mar Iul 18, 2006 4:20 pm

poate fac modificari de grila si muta posturile de pe un canal pe altul... pune functia de cautare si poate-l gasesti in alt coltz al grilei :) bafta.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Djinn » Vin Iul 21, 2006 9:26 pm

dej multamue la protv, care schimba programu-n ultimu moment ca sa baje mectiu ala plictisitor de maimutze si nici macar nu se poate tine de reperele orare de dansii (re)stabilite... da' multa, sa fie clar.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Cristy » Sâm Iul 22, 2006 2:59 pm

ai bre, Pericol Absolut si Arunc-o pe mama din tren sunt filme bune?
Moved away.
Cristy
 
Mesaje: 888
Membru din: Joi Iul 08, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Sâm Iul 22, 2006 3:16 pm

ete nah, oribilu mosh nu trebe si iel sa fie informat de ce filme bune pentru iel ruleaza la teveu? egoistule! :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Djinn » Sâm Iul 22, 2006 4:00 pm

bre, deci merluc am vrut penca sa pun precizarea: "azi, pentru toate gusturile", tocmai finca (exact cum zice aiu la misto :n: ) io m-am gandit ca nah, pentru fanii filmelor de actiune si comedioarelor usoare, astea sunt filme bune. Si, la urma-urmei, nici Razbunarea Panterei Roz n-are un rating prea bun, dar nu v-am auzit protestand... :P

ps - daca va roade problema ian puneti mana p-un program teve si munciti sa dati recomandari :doh:
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Sâm Iul 22, 2006 4:05 pm

Razbunarea Panterei Roz n-are un rating prea bun


usurel da? te iei de selers te iei de mine, te iei de mine, te iei de fabrici si uzine si vine secu si te-nhatza si banuiesc ca nu vrei, nu? :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Cristy » Sâm Iul 22, 2006 8:30 pm

Nu-mi vine sa cred. Chiar nu pot sa cred. Intre doua restarturi la dvd, m-am plimbat printre canale si am ramas cu gura cascata. Am constatat ca ai recomandat Pericol Absolut (The Sum Of All Fears) si Arunc-o pe mama din tren (Throw Momma from the Train), dar ai lasat deoparte o bijuterie ca Plimbare in noapte (Before Sunrise). Cum ?! Cum ?! Si te mai numesti romantica!
ps : de acum inainte o sa incerc sa te ajut si o sa fac si eu recomandari. Teamwork!
Moved away.
Cristy
 
Mesaje: 888
Membru din: Joi Iul 08, 2004 11:00 pm

Mesajde Shaki » Sâm Iul 22, 2006 8:35 pm

nu pot sa sufar filmu before sunrise...
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Djinn » Dum Iul 23, 2006 11:10 am

Cristy scrie:ai lasat deoparte o bijuterie ca Plimbare in noapte (Before Sunrise). Cum ?! Cum ?! Si te mai numesti romantica!

qui?! moi?! calumnie :D
stii de ce am sarit peste el? finca era pe Acasa TV, or eu nici nu ma mai uit la programul postului respectiv, cu exceptia duminicii seara cand stiam eu ca au filme romantice bune... nu stiam ca le-au pus si sambata.

In any case, nici eu nu ma omor dupa filmul respectiv, dar ar fi meritat recomandat, totusi.
Hey, I never said I was perfect :P
de acum inainte o sa incerc sa te ajut si o sa fac si eu recomandari. Teamwork!

finally :D de cand ma chinui sa determin si pe altii sa participe...
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Djinn » Mar Iul 25, 2006 4:35 pm

asa, bravo, ca io n-am avut timp si oricum nu am programu la Cinemax :D

btw, cum (unde) se prinde asta?
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Cristy » Joi Aug 03, 2006 12:55 pm

Eu nu prind ProCinema asa ca nu ma uit pe programul postului. Noroc ca suntem o echipa si facem amandoi recomandari :D
Moved away.
Cristy
 
Mesaje: 888
Membru din: Joi Iul 08, 2004 11:00 pm

Mesajde Djinn » Sâm Aug 05, 2006 1:41 pm

bre, Eyes Wide Shut e jalnic. Imho. De doua ori l-am vazut, ambele dati m-am chinuit sa rezist pana la sfarsit... iar Nicole Kidman nu ca ma lasa rece, e undeva sub 0 grade... Tom Cruise asemenea.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Cristy » Dum Aug 06, 2006 2:32 pm

Esti rea, bre, rea. Macar filmul cu Newman de l-ai fi lasat sa-l recomand, stii doar ca-mi place :(
Eyes Wide Shut inca nu l-am vazut, e pe lista de to do, dar am citit critici foarte bune la adresa lui.
Moved away.
Cristy
 
Mesaje: 888
Membru din: Joi Iul 08, 2004 11:00 pm

Mesajde Djinn » Dum Aug 06, 2006 5:14 pm

Nah, n-aveam de un' sa stiu ca apari azi... :doh:
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Următorul

Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron