Despre "Borat" - dezbateri pro si contra

sub lumina lanternei magice

Mesajde Arthemis » Lun Noi 20, 2006 3:48 pm

Nu merita banii dati pe bilet, borat, vb serios, este de cacat, este facut la mintea americanilor, mai precis, generatia jackass, nu mi se pare nimic amuzant in a te caca intr-o punga si in a o pune pe masa, pana mea, este bascalie facuta pe seama saraciei unei tari din lumea a treia, dar cum americanii aia handicapati au senzatia ca sunt miezu si ca nimeni nu mai e ca ei, mi se pare perfect normal sa razi la glumele unui expirat care n-are habar pe ce lume traieste.

Pana mea, prefer varianta Ali G. (in caz ca nu stiati Ali G=Borat)
I've got PMS and a gun, don't push it!
Avatar utilizator
Arthemis
 
Mesaje: 689
Membru din: Mar Feb 01, 2005 12:00 am

Mesajde Djinn » Lun Noi 20, 2006 3:53 pm

Arthemis scrie:Pana mea, prefer varianta Ali G. (in caz ca nu stiati Ali G=Borat)

huh?! :blink:

adicacum? n-am inteles. adica Alig = omu care-l interpreteaza pe Borat? si daca da, cum ar fi varianta lui, din moment ce el e Borat?*

*(iarta-ne incultura si lumineaza-ne pre noi)
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Arthemis » Lun Noi 20, 2006 3:59 pm

Si ali g si borat sunt interpretati de Sacha Noam Baron Cohen, un comediant britanic:
http://en.wikipedia.org/wiki/Sacha_Baron_Cohen
I've got PMS and a gun, don't push it!
Avatar utilizator
Arthemis
 
Mesaje: 689
Membru din: Mar Feb 01, 2005 12:00 am

Mesajde Djinn » Lun Noi 20, 2006 4:15 pm

aaaaa, deci Mr Bean = the Black Adder, m-am prins acu :D
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Arthemis » Lun Noi 20, 2006 4:17 pm

Ideea era ca prefer varianta ali g, dhfvdsfvhlkasj';OASDJOF AUJDHV
I've got PMS and a gun, don't push it!
Avatar utilizator
Arthemis
 
Mesaje: 689
Membru din: Mar Feb 01, 2005 12:00 am

Mesajde h0va » Lun Noi 20, 2006 7:34 pm

zeitzo, nu credeam c'o sa zic f'odata asha ceva da' nu's de acord cu tine..deloc..

unu la mana, daca ai urmarit "Ali-G Show" inseamna ca ai mai vazut Borat (de ex Borat in UK) si trebuia sa shtii la ce sa te ashteptzi..

doi la mana, din comentariul pus pentru filmul aista, se vede treaba ca n'ai intzeles nimic :D in primu shi in primu rand pentru ca "Borat" ironizeaza natzia americana si nicidecum pe amaratzii aia din Kaza..whatever. America, tzara care se vrea cea mai deschisa si fara de prejudecatzi se dovedeshte a fi patria unor indivizi care nu au nimic in comun cu acest deziderat. Mai mult, iese la iveala frustrarea unor homfobi, xenofobi, rasishti, bigotzi, antisemtzi si sexishti, frustare datorata regimului extrem de restrictiv in US de a'tzi exprima parerile despre diverse subiecte. Pe langa asta, americanu' de rand da dovada de mult cretinism, incultura, violentza si duplicitate (absolut toti cei intalniti de Borat se arata dornici sa'l ajute care cum poate numai din dorintza de a fi "politically correct").

Asadar consider ca alegerea Kaza..whatever ca tzara de obarshie pentru domnu' Borat a fost o idee stralucita: o tzara din estu' Europei invecinata cu Rusia, cvasi-necunoscuta si europenilor d'apai americanilor. Sasha Cohen face un rol magistral, intra incredibil de bine in pielea personajului. Singura dezamagire o reprezinta pentru mine faptul ca unele scene din Borat sunt copii la indigo ale altor scene prezentate de'a lungul timpului in sketchurile cu Borat din cadrul emisiunilor cu Ali-G.

As fi curios sa shtiu daca faza cu Pamela Anderson a fost pe bune..deshi am dubii serioase in aceasta privintza.

Una peste alta, un film nerecomandat doamnelor (mai ales celor cu pretentzii) deoarece se pare ca o femeie odata ajunsa la un anumit nivel intelectual devine incapabila sa se mai amuze (cel putzin fatzish) atunci cand asista la o reprezentatie de umor sa'i zicem grobian, chiar shi atunci cand chestia cu pricina e amuzanta. Din punctul meu de vedere Bundy e cel putin la fel de amuzant ca Friends sau Seinfeld iar cei care il desconsidera pe primul datorita vulgaritatzii sunt dupa parerea mea ori cretini ori ipocritzi. E tot umor insa e alt registru.

Ah era sa uit, Artemitzo, da Jackass e un film cretin shi nu, nu este nici o legatura intre cele doua pelicule.

dar cum americanii aia handicapati au senzatia ca sunt miezu si ca nimeni nu mai e ca ei, mi se pare perfect normal sa razi la glumele unui expirat care n-are habar pe ce lume traieste.


Nu vreau sa fac din nou apologia natziei americane ca iar mi'o da tante de'mi sar ochii din cap da' de cretinii din satul ala cretin in care Cohen a filmat la inceputul peliculei ce zici? Da' de handicapatzii de conatzionali ai cretinilor din satul ala cretin ce zici? Aia care au votat 80% cu Ilici, apoi cu Vadim si urmeaza sa'l voteze pe Becali si care au inghitzit fara sa cracneasca 16 ani tone de muie din partea celor ce detzin puterea. De cretinii aia care muncesc pe 100 de parai pe luna, care sunt fututzi in cur de catre totzi functionarii publici, care traiesc la orash ca la sat fara apa si curent electric, de aia ce zici bre? Sau numai paiul din ochii celorlaltzi il vedem? Ia zi bre artemitzo ca te shtiu fata cu capu pe umeri, cu ce's mai buni cretinii nosh decat ai lor, ia zi se bre cu ce'i mai buna elita noastra ca a lor? Zici ca omul ala e un expirat care habar n'are pe ce lume traieshte, poi eo tzin sa te contrazic. "Expiratul" ala a absolvit Cambridge, iar pentru munca lui a fost recompensat cu un Bafta shi o nominalizare la Emmy. Eo zic ca acest individ chiar shtie pe ce lume traieshte, drept dovada ca emisiunea lui dezbate exact chestiuni de actualitate si de larg interes.

Of, atat m'au enervat in ultimile zile divershi pe tema acestui film, din pacate am rabufnit tocma cu tine draga mea prietena :D

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde Arthemis » Lun Noi 20, 2006 11:56 pm

hovo, mi-e lene sa citesc tot, pe cuvant, asa ca te iert c-ai rabufnit taman la comentariul meu, mie nu mi-a placut, poate ca l-am vazut intr-un moment mai naspa si eram lipsita de spiritualitate. dar nah, las ca-l mai vad inc'o dat' si poate il vad cu alti ochi, poate il vad intr-o zi in care n-am boala pe americani.
I've got PMS and a gun, don't push it!
Avatar utilizator
Arthemis
 
Mesaje: 689
Membru din: Mar Feb 01, 2005 12:00 am

Mesajde pacha » Mie Noi 22, 2006 12:27 pm

Arthemis_"glumele unui expirat care n-are habar pe ce lume traieste."

Ai dreptate.

Geaba mah hovo.Nu trebuie sa te superi daca mai sunt oameni care nu pot rade cand vad un cacat pe masa.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde wednesday » Mie Noi 22, 2006 11:19 pm

h0va scrie:
Asadar consider ca alegerea Kaza..whatever ca tzara de obarshie pentru domnu' Borat a fost o idee stralucita: o tzara din estu' Europei invecinata cu Rusia, cvasi-necunoscuta si europenilor d'apai americanilor.

fara sa par carcotasa, tin numa sa zic ca tara kazakstan n-a fost veci parte din europa, este vecina cu rusia la nord, dar dincolo de muntii urali. toate tarile cu stan in coada is din orientul mijlociu, fara excpetie...
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde pacha » Joi Noi 23, 2006 12:21 pm

Cine-i Borat pe aici ? ~p
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde h0va » Joi Noi 23, 2006 1:45 pm

wednesday, fara sa fi carcotasha spui traznai:

wiki scrie:Kazakhstan, also spelled Kazakstan or Khazakhstan, (Kazakh: Қ]; Russian: Казахстан, Kazakhstán, IPA [kəzʌxˈstan]), officially the Republic of Kazakhstan, is a country that stretches over a vast expanse of northern and central Eurasia. A small portion of its territory west of the Ural River is located in eastern-most Europe. It has borders with Russia, the People's Republic of China, and the Central Asian countries Kyrgyzstan, Uzbekistan and Turkmenistan, and has a coastline on the Caspian Sea. Kazakhstan was a republic of the former Soviet Union and is now a member of the Commonwealth of Independent States.


Situatia e similara cu cea a Turciei..doar 3% din Turcia este teritoriu "european" si totusi multi geografi o considera ca fiind o tzara europeana. Ca sa nu mai zic de Rusia care are 75% din teritoriu in Asia.

Ca sa te lamuresti, cauta o lista cu tzarile transcontinentale (eurasia). O sa vezi ca din punct de vedere al suprafetzei Kaza..whatever ocupa o suprafata de 3 ori mai mare (!!!) in Europa decat Grecia :)

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde wednesday » Joi Noi 23, 2006 2:01 pm

http://www.dailymail.co.uk/pages/live/articles/news/news.html?in_article_id=415871&in_page_id=1770
:blink:

@hova
kazakstan nu e considerata tara europeana, e aberant sa pretinzi asta...
uite:
http://www.eurominority.org/version/eng/minority-state.asp

rusia spre deosebire de kazakstan are capitala la vest de ural.
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde h0va » Joi Noi 23, 2006 2:24 pm

asha shi?:D

don't give a rat's ass..

They claim film-makers lied to them about the true nature of the project, which they believed would be a documentary about their hardship, rather than a comedy mocking their poverty and isolation.


cu accentu pe "they believed".

So when a Hollywood film crew descended on a nearby run-down motel last September, with their flashy cars and expensive equipment, locals thought their lowly community might finally be getting some of the investment it so desperately needs.


cu accentu pe "locals thought".

'Someone from the council said these Americans need a man with no arm for some scenes. I said yes but I never imagined the whole country, or even the whole world, will see me in the cinemas ridiculed in this way.


cu accentu' pe "I never imagined"

He remembered wondering why the crew took an old, broken Dacia car and turned it into a horse cart. He said: 'We all thought they were a bit crazy, but now its seems they wanted to show that it is us who drive around in carts like that.'


cu accentu' pe "We all thought"

I was happy they came and I thought it would be useful for our country, but they never bothered to ask for a permit, let alone pay the official fees


cu accentu' pe "I thought"

Si in final:

It's a feeling Glod is used to. The village, like others in the Dambovita region of Romania, is populated mainly by gipsies who say they are discriminated against by the rest of the country.

Indeed, when local vice-mayor Petre Buzea was asked whether the people felt offended by Baron Cohen's film, he replied: 'They got paid so I am sure they are happy. These gipsies will even kill their own father for money.'


Si tu draga mea Meropi, vrei sa'mi para rau de ashtea?! ~p

Later edit:


Puiule eu nu pretind nimic. Eu itzi spun doar atat:

Turcia are 3% din teritoriu in Europa. Capitala Turciei, Ankara, e in Asia.
Kazakhstan are 13% din teritoriu in Europa.

Acum, Turcia este considerata de multzi geografi ca fiind o tzara europeana. Atunci Kazakhstan cum e?! A-)

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde Djinn » Joi Noi 23, 2006 3:01 pm

Am ajuns la concluzia ca meritati un thread separat.

Continuati, va rog :D

ps - hova, Kazahstan nu-i in Europa. Daca matale vrei sa tragi de granitele continentelor in halul asta, treaba ta, dar K. nu e in Europa. "A small portion in eastern-most Europe"? Deci daca maru din gradina ta are 3% din crengi (si radacini) in gradina mea, se numeste ca e al meu? :D

Si lasa Turcia = tara europeana, blablabla. Asta imi pare mai degraba ca aparut cand si-au pus problema ca vor si ei in Europa (UE, whatever). Pana atunci, au fost orientali si le-a convenit bine-mersi.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Joi Noi 23, 2006 3:03 pm

bre, n-am urmarit io prea bine de ce va spurcati voi p-acolosha insa ca sa mai eliminam un cui, kazastanu ie considerata tara iuropeana. in rest, porceala placuta in continuare :D

Kazahstan nu-i in Europa


hop si flufa, bine bre, daca nu ie-n ieuropa atunci ie-n asia, nu?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Djinn » Joi Noi 23, 2006 3:27 pm

Io zic ca pentru certareti ca noi s-o "nascut" termenu "Eurasia" :D care de fapt si de drept e un singur continent, dar impartit in doo pe considerente mai putin geografice si mai mult culturale, rasiale, whatever.

Acu, cat era in URSS, nici in vis nu visa Kazahstanu la Europa. Poate ne trezim in curand ca si China e tara europeana :D
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Joi Noi 23, 2006 3:39 pm

da bre, geografic ie ciudat insa onu asa a hotarat, armenia, georgia, kasastanu si turcia sa fie incluse in europa. bre, china ca china, da ce faci flufanelo daca-ti baga somalia sau tanzania pe gat? numa vise negre o sa ai ~p
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde h0va » Joi Noi 23, 2006 3:46 pm

ps - hova, Kazahstan nu-i in Europa. Daca matale vrei sa tragi de granitele continentelor in halul asta, treaba ta, dar K. nu e in Europa. "A small portion in eastern-most Europe"? Deci daca maru din gradina ta are 3% din crengi (si radacini) in gradina mea, se numeste ca e al meu?


Bre, shtii reclama aia cucovoarele, copiii si batutu'? Tzie ce tzi'au facut campii aia? :D

Na sa te racoresht :)

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_European_countries_in_order_of_geographical_area

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde Djinn » Joi Noi 23, 2006 4:03 pm

ma scuzati, io ma duc sa ma transfer pe alt continent, nu se mai poate :D in Europa e cam aglomerat
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde wednesday » Joi Noi 23, 2006 4:11 pm



ce ciudat si ce bizar, uf you win, bine bine :D
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde whatever » Joi Noi 23, 2006 7:29 pm

vad ca am fost mentionat destul de mult in threadul asta, asa ca am zis sa intervin si eu cu ceva comentarii.

pe scurt : am vazut cam jumate de ora din Borat, si nu mi`a placut absolut deloc. Nici macar nu am putut sa zambesc la "poantele" subtile sau pe fata, si sincer nu am retinut absolut nimic interesant din vizionare. En fin ..... am vazut si chestii mai proaste. Rar ce-i drept.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde voodoo1mada » Mie Dec 20, 2006 8:32 am

Il citez pe h0va: "din comentariul pus pentru filmul aista, se vede treaba ca n'ai intzeles nimic in primu shi in primu rand pentru ca "Borat" ironizeaza natzia americana si nicidecum pe amaratzii aia din Kaza..whatever. America, tzara care se vrea cea mai deschisa si fara de prejudecatzi se dovedeshte a fi patria unor indivizi care nu au nimic in comun cu acest deziderat. Mai mult, iese la iveala frustrarea unor homfobi, xenofobi, rasishti, bigotzi, antisemtzi si sexishti, frustare datorata regimului extrem de restrictiv in US de a'tzi exprima parerile despre diverse subiecte. Pe langa asta, americanu' de rand da dovada de mult cretinism, incultura, violentza si duplicitate (absolut toti cei intalniti de Borat se arata dornici sa'l ajute care cum poate numai din dorintza de a fi "politically correct")."

E ca si cum cineva iti da un pumn in cap si dupa ce te trezesti din lesin incearca sa-ti explice ca el prin pumnul ala a incercat sa-si exprime sentimentele placute pe care le are fata de tine si parerea proasta pe care o are fata de el insusi......si tu sa-l crezi. Filmul asta nu a fost facut pt cei 2% care au reusit sa-l interpreteze cum ai facut-o tu ci pentru cei 98% de americani redusi care l-au luat ca atare si au savurat glumele alea tampite pe seama unor oameni fara prea mare acces la informatie.Urat din partea lor.
[size=167][PHP]
[size=134]Mada
[/PHP][/SIZE][/SIZE]
Avatar utilizator
voodoo1mada
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Dec 19, 2006 12:00 am

Mesajde Pampalau » Lun Apr 23, 2007 3:49 am

h0va scrie:Pe langa asta, americanu' de rand da dovada de mult cretinism, incultura, violentza si duplicitate (absolut toti cei intalniti de Borat se arata dornici sa'l ajute care cum poate numai din dorintza de a fi "politically correct").


Una e sa fii politically correct si alta e sa crezi ca undeva pe lumea asta exista o tara in care oamenii nu au auzit (barem) de latrine si ascensoare, in care parul pubian se colecteaza & exporta & foloseste drept burete de vase, etc. Nota bene ca era vb de un reporter al televiziunii nationale (sau ce dracu pretindea Borat ca e), nu de ultimul amarastean sau de vreun membru al unui trib uitat de lume.

h0va scrie:Una peste alta, un film nerecomandat doamnelor (mai ales celor cu pretentzii) deoarece se pare ca o femeie odata ajunsa la un anumit nivel intelectual devine incapabila sa se mai amuze (cel putzin fatzish) atunci cand asista la o reprezentatie de umor sa'i zicem grobian, chiar shi atunci cand chestia cu pricina e amuzanta. Din punctul meu de vedere Bundy e cel putin la fel de amuzant ca Friends sau Seinfeld iar cei care il desconsidera pe primul datorita vulgaritatzii sunt dupa parerea mea ori cretini ori ipocritzi. E tot umor insa e alt registru.


Vulgaritatea nu e singura problema la Borat. A pune un cacat pe masa (vb cuiva) sau a rade de niste oameni amarati e original sau de prost gust?!


h0va scrie:Nu vreau sa fac din nou apologia natziei americane ca iar mi'o da tante de'mi sar ochii din cap da' de cretinii din satul ala cretin in care Cohen a filmat la inceputul peliculei ce zici? Da' de handicapatzii de conatzionali ai cretinilor din satul ala cretin ce zici?


Nici eu nu tin musai sa fac apologia alor nostri, da nu cred ca judeci lucrurile corect. Intai de toata "taranoii" aia din america vorbeau limba engleza, taranii din Glod nu aveau nici o sansa sa comunice cu Cohen... cu totul alt nivel de manipulare!
Mai apoi, tranzitia de la epoca de aur la capitalismul salbatic nu pare sa le fi adus prea multe amaratilor alora vizavi de nivel de trai si acces la informatie. Probabil ca televizoarele lor (daca au) receptioneaza in continuare 1 sau 2 canale al caror continut -desi mai diversificat - are poate prea putine elemente in comun cu viata lor de zi cu zi. Ti se pare o comparatie fair intre astia si taranoii care au totul la bot in materie de informatie si comunicare (de la CNN si Discovery pana la internet si celulare) si care prefera sa molfaie popcorn uitandu-se la wrestling, socotind ca tot ce nu tine de "lumea noua" e un fel de provincie?!
Au si taranii din Glod o vina totusi: nu vad cum poti crede ca daca cineva iti cere sa bagi vaca in casa si sa legi Dacia de caruta chiar e interesat de problemele tale... deci ceva e putred la mijloc. Cred ca pentru cativa lei au fost de acord sa faca circ]http://youtube.com/watch?v=qJWekfak_1c[/url]). Cu siguranta nu l-as numi cel mai funny film din ultimii nu stiu cati ani, "Monty Python al zilelor noastre" sau cum l-o mai fi blagoslovit mass-media doar pentru ca ridiculizeaza americanii. Daca ar fi facut misto de rusi sau chinezi probabil ca nu si-ar fi scos nici costurile de productie... ca deh, nu e trendy sa fii anti-sovietic :D

Fiind vorba de un produs controversat e cel mai nimerit probabil ca fiecare sa vizioneze filmul cu mintea limpede de prejudecati si sa-si formeze propria parere...
Pampalau
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mai 03, 2006 1:29 am
Localitate: Pampas


Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori