Filme psihologice

sub lumina lanternei magice

Filme psihologice

Mesajde voodoo1mada » Mie Dec 20, 2006 12:28 am

Ce filme psihologice ati vazut? +pareri despre ele
[size=167][PHP]
[size=134]Mada
[/PHP][/SIZE][/SIZE]
Avatar utilizator
voodoo1mada
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Dec 19, 2006 12:00 am

Mesajde frica ucide » Mie Dec 20, 2006 12:32 am

Spanac.. filme psihologice, nu? In categoria asta intră cam absolut orice film care nu se termină cu toată lumea fericită şi in bunăstare. Absolut orice! Orice are un final cit de cit neaşteptat e "film psihologic". Nu-mi place formularea şi alta mai bună nu am. Uite ici. Filmele britanice. Alea's bune.
Avatar utilizator
frica ucide
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Dec 16, 2006 12:00 am

Mesajde voodoo1mada » Mie Dec 20, 2006 12:48 am

Pt. inceput voi enumera eu cateva care mi-au placut sau mai bine zis care imi vin acum in minte...: Seven, Instinct, Salvage, Tacerea Mieilor, The Butterfly Effect, Fight Club. Ati vazut vreunul dintre ele? V-au placut? Stiti si altele bune? Hai sa vedem!
[size=167][PHP]
[size=134]Mada
[/PHP][/SIZE][/SIZE]
Avatar utilizator
voodoo1mada
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Dec 19, 2006 12:00 am

Mesajde frica ucide » Mie Dec 20, 2006 12:52 am

Seven e mai mult un film poliţist decit psihologic. Adică ce-l face psihologic? Sfărşitul sau faptul că mor mulţi in chinuri groaznice? Film psihologic ar putea fi "The Usual Suspects" sau "Memento".. şi Fight Club, da.
Avatar utilizator
frica ucide
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Dec 16, 2006 12:00 am

Mesajde voodoo1mada » Mie Dec 20, 2006 12:54 am

[quote="frica ucide"]Spanac.. filme psihologice, nu? In categoria asta intră]

Intr-un fel ai dreptate...dar daca stam sa ne gandim asa orice film sau moment din viata noastra chiar, poate fi analizat si din punct de vedere psihologic....sau la fel de bine din punct de vedere comic insa eu ma refeream la filmele cu o incarcatura psihologica mai mare cum sunt dintre cele amintite mai sus.
[size=167][PHP]
[size=134]Mada
[/PHP][/SIZE][/SIZE]
Avatar utilizator
voodoo1mada
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Dec 19, 2006 12:00 am

Mesajde voodoo1mada » Mie Dec 20, 2006 1:02 am

[quote="frica ucide"]Seven e mai mult un film poliţ]

Seven e un film politist dar si psihologic in acelas timp si il face psihologic atat sfarsitul cat si faptul ca mor multi in chinuri groaznice cum ziceai tu dar cel mai mult il face psihologic incercarea de a gasi profilul psihologic al criminalului si motivul crimelor.
[size=167][PHP]
[size=134]Mada
[/PHP][/SIZE][/SIZE]
Avatar utilizator
voodoo1mada
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Dec 19, 2006 12:00 am

Mesajde frica ucide » Mie Dec 20, 2006 1:07 am

A, bun, atunci inseamnă că am găsit o cale de a stabili care filme sunt psihologice, anume cele in care la un moment dat se incearcă stabilirea unui profil psihologic al asasinului, dacă e asasin, dar şi identificarea motivului crimelor, unul de natură psihologică, nu pecuniar sau din răzbunare. E de bine.
Avatar utilizator
frica ucide
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Dec 16, 2006 12:00 am

Mesajde voodoo1mada » Mie Dec 20, 2006 1:17 am

Da...cam asa ceva, cred ca majoritatea filmelor cu politisti care incearca sa stabileasca profilul psihologic al unui psihopat sau sociopat sau mai stiu eu ce poate usor fi incadrat la psihologice...cam asa ceva e si in Tacerea Mieilor etc.

Sau ce zici de Hannibal? E tot in genul asta.

edit by mod: va rog frumos, fara posturi consecutive la mai putin de 3 ore "distanta". Daca mai aveti ceva de adaugat, folositi cu incredere butonul EDIT din partea dreapta jos a postului. Multumesc, continuati.
[size=167][PHP]
[size=134]Mada
[/PHP][/SIZE][/SIZE]
Avatar utilizator
voodoo1mada
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Dec 19, 2006 12:00 am

Mesajde voodoo1mada » Mie Dec 20, 2006 1:43 am

Sau ce zici de Hannibal? E tot in genul asta.
[size=167][PHP]
[size=134]Mada
[/PHP][/SIZE][/SIZE]
Avatar utilizator
voodoo1mada
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Dec 19, 2006 12:00 am

Mesajde FleurDuLys » Mie Dec 20, 2006 2:19 am

bre dupa parerea mea orice film care trateaza oamenii si problemele lor intr-un mod cat de cat serios poate fi privit si drept pisihologic. si daca la ora asta n-am exemple, o sa revin mai tarziu :)

peseu:voodoo, din cate stiam eu nu prea ai voie cu posturi consecutive, sper sa nu gresesc :) (just a little piece of advice)
FleurDuLys
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 11:00 pm

Mesajde voodoo1mada » Mie Dec 20, 2006 7:38 am

FleurDuLys scrie:bre dupa parerea mea orice film care trateaza oamenii si problemele lor intr-un mod cat de cat serios poate fi privit si drept pisihologic. si daca la ora asta n-am exemple, o sa revin mai tarziu :)

peseu:voodoo, din cate stiam eu nu prea ai voie cu posturi consecutive, sper sa nu gresesc :) (just a little piece of advice)


Uite...un bun exemplu ar fi Salvage...nu stiu daca l-ati vazut dar vine cu o ideie super tare despre cum ar putea sa arate iadul sau mai bine zis cum ar trebui sa fie iadul pentru un criminal salbatic. Imagineaza-ti cum ar fi sa traiesti la nesfarsit crima pe care ai comis-o, dar din perspectiva victimei tale.Nu stiam de treaba cu posturile consecutive...merci ca mi-ai spus...nu am s-o mai comit ]
edit by mod: si nici sa citezi integral postul anterior n-ai voie :p
spor la postat. [/color]
[size=167][PHP]
[size=134]Mada
[/PHP][/SIZE][/SIZE]
Avatar utilizator
voodoo1mada
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Dec 19, 2006 12:00 am

Mesajde old lord » Vin Ian 05, 2007 10:24 am

Dupa parerea mea cele mai bune filme psihologice sunt Hanibal, Tacerea Mieilor si Red Dragon.
Al saselea simt
Omul Molie - recent difuzat de TVR1

PS: am completat, multumesc eyewitness.
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Ian 05, 2007 11:14 am

Cele mai bune filme psihologice sunt


old lord, din respect pentru gusturile altora ar fi trebuit sa formulezi ceva de genu "dupa parerea mea" sau "consider ca printre cele mai bune filme bla bla se numara si" ca duar nu esti tu unicu judecator care sa decretezi ierarhiile, ce plm
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde old lord » Lun Ian 08, 2007 10:16 am

Sa nu uitam de filmul artistic Al saselea simt
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde Inuyasha » Sâm Sep 29, 2007 7:42 pm

Eu va recomand "Hard Candy". Merita vazut! Psihologic 100%.
Un alt film care mi-a placut este "The cube" (are 3 parti, dar preferata mea ramane prima). E horror-psihologic, dar e destul de interesant. Daca-l gasiti sa nu-l ocoliti.
Grow me a garden of roses, paint me the colors of sky and rain, teach me to speak with their voices, show me the way and i'll try again.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am


Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori