Requiem For A Dream

sub lumina lanternei magice

Requiem For A Dream

Mesajde MerlinTheWizard » Vin Feb 22, 2002 6:59 pm

If you seen the movie, you'll appreciate the site: http://www.requiemforadream.com/

If you don't, see it, if you can stand it!!!
MerlinTheWizard
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Vin Feb 22, 2002 6:16 pm
Localitate: Bucuresti

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mesajde Aliosha » Sâm Mar 30, 2002 9:30 am

Da. Nu cred ca am vazut in ultimul timp un film care sa ma fi impresionat mai mult. Este miscator.
Nu atat subiectul cat modul in care este exploatat el. Felul in care este filmat, drama personajelor, totul...
Masterpiece.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iun 06, 2002 8:18 am

Am vazut si eu filmul as'noapte. Mult,mult...mult prea dur. Foarte dur.
In unele locuri nici nu prea am inteles ce se intampla. Nu mi-a venit sa cred modul in care s-a filmat. Nu am mai intalnit asa ceva.
Iar muzica...impresionat de sumbra.
Filmul din cate am inteles eu..arata unde duce dependentza de heroina. Aliosha..mai povesteste si tu ceva din el.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde darkshines » Joi Iun 06, 2002 7:56 pm

a fost superb!mersi moshule ca mi-ai adus aminte ca era aseara la 12!desi nu am apucat sfarsitul...mi-l poate povesti cineva?please?

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iun 06, 2002 9:43 pm

Pai eu l-am prins dar nu prea l-am inteles. A fost prea subtil pentru mine.
Masa lu ala..a ajuns la balamuc. Era vai de capul ei. O regasim imbatranita si nebuna..intr-un azil.
Iar pe fisu..il gasim indreptandu-se spre malul marii..unde il astepta iubita. Dar iubita dispare..si el cade intr-o gaura neagra.
Pormo..am uitat ce s-a intamplat. Eu parca asa tin minte..ca s-a trminat. A fost prea greu pt. mine !

Aliosha ? Explica-ne !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

finalul

Mesajde Aliosha » Joi Iun 06, 2002 9:59 pm

El: sfarseste in spital cu mana stanga amputata

Ea: dependenta de droguri , droguri pentru care se prostitueaza zilnic

Maica-sa in spitalul de nebuni

Prietenul: in puscarie:

Sunt prezentati toti pe rand intinsi in pat , luand o pozitie defensiva (genunchii la piept si capul aplecat) ca atunci cand tie-frig sau te doare ceva...

Repet: este cel mai miscator film pe care l-am vazut vreodata si nu pentru povestile in sine ci mai ales pentru felul in care sunt prezentate. Soundrackul este superb (l-am pus pe CD oribile).

Pe imdb este locul 37 all time cu 8.6 stele.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iun 06, 2002 10:02 pm

Eu am sa-l mai urmaresc o data..ca sa il inteleg mai bine. Sunt unele chestii de finetze...pe care nu le-am observat.

Si ii recomand filmul si domnului Bagheera ..dar si domnilor ce doresc sa incerce droage..sa vada cum sunt !
Vedetzi filmul....ca sa va convingetzi care e treaba cu droagele !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Iun 07, 2002 12:07 am

bah ce-i cu filmu asta?nu de alta da numele imi suna tare cunoscut...cu ce e?am inteles k drogatzii...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Iun 07, 2002 12:21 am

Suntem pushi in pielea a 4 oameni..dependentzi de droguri.
Filmul este de o mare finetze. Urmareste-l neaparat.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Iun 07, 2002 12:50 am

Cand shi unde a fost filmu?Unde dau de el?Adik il are de inchiriat?
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Vin Iun 07, 2002 1:02 am

E pe HBO din cate am inteles. Evita postul meu de mai sus unde este dezvaluit finalul. (daca nu l-ai citit deja)
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Iun 07, 2002 8:37 am

10 iunie ,21:45
15 iunie ,2:25
25 iunie , 1:30

Acestea sunt zilele si orele cand mai potzi urmari Requiem for a dream ,pe HBO. Daca nu..du-te la Hollywood Multiplex si inchiriaza-l.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Vin Iun 07, 2002 11:18 am

De-acuma trebe sa bagam la dezvaluiri de finaluri un anunt, spoiler alert! sau asa ceva...

Sigur merita filmu si nu e fo propaganda ieftina anti-droguri?
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Iun 07, 2002 12:12 pm

Aaa...nu Rolf. Eu scriu de tampit aici. De fapt e un film comercial. O comedie. Sa nu te uitzi la el..ca e prost rau !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Vin Iun 07, 2002 12:55 pm

Vroiam sa ma dublu-asigur, pentru ca am asa, un fel de repulsie pentru filmele 'sociale'.... cit de emotionante ar fi....
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Aliosha » Vin Iun 07, 2002 2:19 pm

Initial trimis de Rolf
De-acuma trebe sa bagam la dezvaluiri de finaluri un anunt, spoiler alert! sau asa ceva...

Sigur merita filmu si nu e fo propaganda ieftina anti-droguri?


Nu Rolf, numai propaganda ieftina nu e. Uita-te la el si daca iti displace iti raman dator o ora jumate ;)
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Vin Iun 07, 2002 2:22 pm

Ok, raminem toti datori unii la altii si p-orma clearing!

Sper sa-l aiba la inchirieri, da nu cred...
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Aliosha » Vin Iun 07, 2002 2:32 pm

Il are sigur dar nu ai zis ca prinzi HBO ? O sa mai fie de n ori zilele astea.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Vin Iun 07, 2002 2:34 pm

Nu mai prind! Imi trebe alt decodor pirat, ca d'ala cu bani nu vrea nimeni sa-mi dea, cica n-au!
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde MiG29 » Lun Iun 10, 2002 11:41 pm

Am vazut shi io filmu in seara asta.Filmu e reusit da cam moralist...mie nu imi plac filmele cu mesaj de genu "Don`t do that `cause it` wrong!And if u don`t belive us look at what happend to others!"Shi io asta am cam priceput.Acuma daca scoatem mesaju din film pot sa zic k e un film bun....chiar f bun.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Mar Iun 11, 2002 5:56 pm

Daca ar fi sa judecam dintr-un anumit punct de vedere orice film cu drogati are un mesaj moralist implicit.

Cu siguranta nu a fost asta in mintea regizorului cand a facut filmul. Daca in Trainspotting situatia este privita cu umor sau inconstienta comica aici este urmarit doar punctul sumbru (care de multe ori este acelasi cu cel real) al situatiei.
Filmul se straduie din rasputeri sa iti lase un profund gust amar, si reuseste. Este un film deosebit mai ales prin felul in care este facut per ansambu si , cred eu, doza de mesaj moralist este involuntara.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mar Iun 11, 2002 10:06 pm

De ce nu se face shi un film in care drogurile sunt ok?Adica un film facut de ceilaltzi,de cei care se drogheaza shi le place...nu k as fii de acord cu ideea de a te droga dar ar fii interesant de vazut argumentele lor.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde marian jan » Dum Ian 18, 2004 7:25 pm

B E S T I A L ! ! !
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde catharsis » Dum Ian 18, 2004 10:52 pm

nu cred ca mesajul este cel mai important la acest film, ci maniera in care a fost facut.
cum spune si marian jan: B E S T I A L ! ! !
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde ketyy » Mie Feb 18, 2004 12:22 pm

E ok filmul...muzica e foarte buna dar prea multa. Se putea si mai bine;)
ketyy
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Lun Oct 13, 2003 12:36 pm
Localitate: Brazilia

Mesajde aspyrin » Mie Feb 18, 2004 1:07 pm

Dar de actori nu ziceti nimic? Jennifer Connelly e super, si cred ca face unul dintre cele mai bune roluri ale ei aici. Ca sa nu mai zic ca tipa ar putea intra cu usurinta pe primele locuri intr-un top al celor mai frumoase actrite (nu neaparat pt rolul asta... vorbesc in general).
Iar Ellen Burstyn (mama) joaca intr-un mare fel. De altfel cred ca a si fost nominalizata la Oscar pentru rolul asta. Cred ca pot intelege de ce...
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde jiji » Dum Iul 17, 2005 5:02 pm

N-ai cum să scoţi mesaju'. Da' nici nu e important. Requiem for A Dream are cel mai dur final din toate filmele pe care l-am văzut. Ultima jumătate de oră te face să stai pe marginea scaunului. Filmu nu se referă neapărat la droguri ci la orice tip de dependenţă. De exemplu mama era dependentă şi de TV, sau de părerea celorlalte cucoane, pe langă pastilele alea de dietă. Actriţa respectivă, Ellen Burstyn, ar fi meritat Oscaru clar in anu' ăla. E unu' din puţinele filme pe care aş vrea să le revăd, da parcă nu reuşesc să-mi adun forţele ca să mă uit din nou la el (altu ar fi Irreversible - musai să mă mai uit odată, da e greu, foarte greu).
..., părerea mea, ...
Avatar utilizator
jiji
Junior Member
 
Mesaje: 208
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde tzutzush » Lun Aug 01, 2005 6:48 pm

face parte din filmele mele preferate. este extraordinar, real, brutal
Avatar utilizator
tzutzush
Junior Member
 
Mesaje: 94
Membru din: Dum Mar 27, 2005 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Joi Ian 26, 2006 12:10 pm

Cateodata sunt de o ignoranta uimitoare cand vine vorba de filme, si asta e si cazul lui Requiem For A Dream, pe care la-m vazut abia aseara.

Dar impresia despre filmul asta nu prea e in ton cu ce s-a mai scris pe-aici si prin alte parti despre el. Adica... locul 50 pe imdb? :/ Mult, mult prea dubios.

Mie unul nu mi-a placut, asa ca o sa incep cu partile bune ale filmului, ca de obicei.

Prima scena care mi-a atras atentia e discutia dintre Harry si ma-sa, atunci cand asta ii cumpara televizorul. Pentru ca e prima scena care iti atrage atentia asupra unor teme latente si insuficient exploatate in film, dar mult mai profunda decat dependenta (fie ea de droguri sau de televizor): alienarea si insingurarea (in cazul babei, alienarea deriva din insingurarea, in cazul lui Harry din dependenta).

A doua secventa e aia in care gagica (Marion) se hotaraste sa se roage de negroteiul ala cu droguri si ajunge in cele mai de jos ipostaze ale prostitutiei dupa ce sandilaul de gagica-su o lasa fara nici un ban si-o abandoneaza. Scena nu-i foarte profunda in esenta, dar e foarte puternica vizual, jucandu-se cu limitele explicitului si folosind foarte bine gros-planul sau planul larg, cum e cazul.

Si ultima chestie interesanta e montajul din final, in care ni-i arata pe toti eroii principali in ultimele ipostaze. Ala e intr-adevar un moment puternic, si un moment care iti lasa un gust amar la modul cat se poate de propriu.

Dar dincolo de momentele astea 3, in film mai sunt vreo 100 de minute care nu sunt nici pe departe asa de puternice pe cat cred ele ca sunt.

Dependenta de droguri e tratata din punctul de vedere al observatorului si apare ca banala si ultra-exploatata, stilul cinematografic se vrea - si chiar este - original si inovator, dar asta nu inseamna ca e si placut. Gros-plan de pupila dilatata e stors la maxim, iar dupa primele 2-3 cadre de genul asta devine aproape hilar, focalele scurte sunt obositoare si taiatul imaginii in doua e de multe ori folosit aiurea.

Prestatia actorilor e jenanta. Jared Leto nu ofera pic de gradatie sau de adancime personajului. El e la fel si cand e intreg la minte si cand are corpul si mintea harcea-parcea. Si cu negrii din Two White Chicks nu se fac filme bune...
Ceva-ceva incearca Sarah, babuta aia, dar pe ea o ajuta foarte tare si machiajul, cam singurul lucru care merge cum trebuie in film. Si cam asta se aplica si lu' Jennifer Connely, numai ca ea e o actrita mai slaba.

Cam asa am vazut io filmul asta, asa ca fuga pe imdb si dati-i note mici sa-l scoatem din top 250, ca nu-si merita de nici o culoare locul.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Sydney » Joi Ian 26, 2006 1:22 pm

Oribilul Mosh scrie:Aaa...nu Rolf. Eu scriu de tampit aici. De fapt e un film comercial. O comedie. Sa nu te uitzi la el..ca e prost rau !


Desi nu-mi place sa zic,Oribilu are dreptate aici.Dupa parerea mea a fost un film jenant....nu m-a impresionat absolut de loc si nu mi-a atras cu nimic atentia...Dupa primele 15 minute deja ma plictisisem,dupa alte 10 minute ma rugam sa adorm!Inca unul pe lista mea neagra....
Good shit this is....mmmmm....

Chester chooses chestnuts,cheddar cheese with chewy chives.He chews them and he chooses them.He chooses them and he chews them...those chestnuts, cheddar cheese and chives in cheery, charming chunks
Avatar utilizator
Sydney
Junior Member
 
Mesaje: 481
Membru din: Vin Noi 01, 2002 12:00 am

Următorul

Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori