filme despre wwII

sub lumina lanternei magice

filme despre wwII

Mesajde ceapaev » Mar Sep 22, 2009 11:55 pm

filme despre wwII
Daca stie cineva daca sau facut filme artistice inspirate de batalia de la Kursk,batalia pt. Monte Cassino sau din alte mari batalii din al doilea razboi mondial.Multumesc.
ceapaev
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Sep 22, 2009 8:37 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde viXen » Mie Sep 23, 2009 10:56 am

Despre batalia de la Kursk stiu ca este unul vechi rusesc,
Despre Monte Cassino nu stiu.
Pe urma mai este Stalingrad facut prin 1970 de nemti, evident despre batalia de la Stalingrad.
In filmul Patton sunt foarte multe scene de la bataliile mari purtate in Africa de Nord.
Mai este filmul Batalia Angliei facut prin 1960, despre rezistenta R.A.F. pimpotriva germanilor.
Interesant este si filmul "Operatiunea Market Garden" despre bataliile purtate in belgia si olanda in iarna lui 1944.

Tot cu Africa de Nord mai si asta: http://www.imdb.com/title/tt0052415/

si asta:

http://www.imdb.com/title/tt0059274/
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm

Mesajde eliana » Mie Sep 23, 2009 12:45 pm

viXen scrie:Despre Monte Cassino nu stiu.



hello viXen. :)


despre Monte Cassino cica exista un documentar, aici.



edit:


si poti incerca si aici pentru filme din WWII si aici pentru filmele preferate ale lui Trantino, legate de WWII..
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde viXen » Mie Sep 23, 2009 9:36 pm

sunt multe despre despre razboi in general, dar omul a intrebat despre filme artistice despre batalii sim-am chinuit sa-mi aduc aminte din alea cu tematica batalia de la....X

Asa mai este si Letters from Iwo Jima si Un pod prea indepartat, Podul de pe raul Kwai sunt multe, trebuie sa spuna mai precis ce-l intereseaza!
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm

Mesajde eliana » Mie Sep 23, 2009 9:51 pm

dada, tu ai zis bine!


ideea era ca am dat un google rapid intre doua comenzi :D si aia a iesit la lumina.
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde AlexN » Dum Sep 27, 2009 10:28 am

Nu mai stiu precis despre ce lupta este (sau daca este despre vreo lupta in particular), insa Cross of Iron se desfasoara pe frontul sovietic in 1943. Este in orice caz un film atipic si curajos pentru ce faceau americanii pe vremea aia, cu un regizor mare (Sam Peckinpah), si in care macar nu vedem cliseele tipice cu care ne-am obisnuit cand vine vorba de WW2. Merita aruncat un ochi.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ceapaev » Mie Noi 25, 2009 1:17 pm

Multumesc Foarte Mult
ceapaev
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Sep 22, 2009 8:37 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde eliana » Mie Noi 25, 2009 1:35 pm

cu placere:)
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde adonys » Mie Noi 25, 2009 4:13 pm

flags of our fathers (+ letters from iwo jima), thin red line, das boot, der untergang, saving private ryan, band of brothers, pearl harbour, tora tora tora, midway, windtalkers

asta din ce'mi aduc aminte acum, repede, la prima strigare, si nu s'a mai mentionat pe'aici.
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am


Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori