Golden Globes 2010

sub lumina lanternei magice

Golden Globes 2010

Mesajde Daimon » Lun Ian 18, 2010 11:30 am

ieri seara, sau mai bine zis azi noapte am aflat castigatorii de anul asta. cel mai galonat a fost james cameron cu 2 globuri pentru avatar.

lista completa arata asa:

Cel mai bun film-dramă: "Avatar" de James Cameron

Cel mai bun film-comedie/ musical: "The Hangover" de Todd Phillips

Cel mai bun actor - dramă: Jeff Bridges ("Crazy Heart")

Cea mai bună actriţă - dramă: Sandra Bullock ("The Blind Side")

Cel mai bun actor - comedie/ musical: Robert Downey Jr. ("Sherlock Holmes")

Cea mai bună actriţă - comedie/ musical: Meryl Streep ("Julie & Julia").

Cel mai bun actor în rol secundar: Christoph Waltz ("Inglourious Basterds")

Cea mai bună actriţă în rol secundar: Mo'Nique ("Precious: Based on the Novel Push by Sapphire")

Cel mai bun regizor: James Cameron ("Avatar")

Cel mai bun lungmetraj animat: "Deasupra tuturor/ Up".

Cel mai bun scenariu: Jason Reitman şi Sheldon Turner ("Sus, în aer/ Up in the Air")

Cel mai bun film într-o limbă străină: "Das Weisse Band" de Michael Haneke

Cea mai bună coloană sonoră: Michael Giacchino ("Up")

Cea mai bună temă muzicală: "The Weary Kind" ("Crazy Heart") - muzica şi versurile Ryan Bingham şi T Bone Burnett

Cel mai bun serial de televiziune - dramă: "Mad Men" (AMC)

Cea mai bună actriţă în rol principal într-un serial - dramă: Juliana Margulies ("The Good Wife")

Cel mai bun actor în rol principal într-un serial - dramă: Michael C. Hall ("Dexter")

Cel mai bun serial - comedie/ musical: "Glee" (20th Century Fox Television)

Cea mai bună actriţă în rol principal într-un serial - comedie/ musical: Toni Collette ("United States of Tara")

Cel mai bun actor în rol principal într-un serial - comedie/ musical: Alec Baldwin ("30 Rock")

Cea mai bună miniserie TV: "Grey Gardens" (HBO)

Cea mai bună actriţă într-o miniserie de televiziune: Drew Barrymore ("Grey Gardens")

Cel mai bun actor într-o miniserie de televiziune: Kevin Bacon ("Taking Chance")

Cea mai bună actriţă într-un rol secundar într-o miniserie TV: Chloe Sevigny ("Big Love").

Cel mai bun actor într-un rol secundar într-o miniserie TV: John Lithgow ("Dexter")

Premiul Cecil B. DeMille pentru întreaga carieră a fost primit de regizorul Martin Scorsese.


Din ce se poate vedea, Up in the Air care avea 6 nominalizari s-a ales doar cu un premiu. tot la categoria "surprize" ar mai fi de mentionat faptul ca inglorious bastards n-a luat decat un premiu.

eu cred ca am vazut toate cele trei filme amintite (de up nu-s sigur) si pot zice ca dupa mine reyultatele confirma cumva si valoarea filmelor. (acu e mai putin important ca avatar are cele mai mari incasari din istorie bla, bla etc, cand ma gandesc ca devanseaza titanic, nici nu ma mai impresioneaza chestia asta :P )
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori