Classic Corner: filme clasice, actori...

sub lumina lanternei magice

Mesajde miana_75 » Mie Apr 06, 2005 1:01 pm

Gone with the wind
Somewhere in time
Casablanca
Singing in the rain
Sound of music
si ar mai fi cateva...
miana_75
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Lun Ian 17, 2005 3:42 pm
Localitate: Bucuresti

Peter O'Toole

Mesajde sol » Vin Apr 29, 2005 5:57 am

Remember? Mereu altul si orice, de la Noaptea generalilor la Omul din La Mancha si Cum sa furi un milion... the perfect entertainer, centru scenei fara emfaza, servind mingi la fileu partenerilor de scena cat nu puteau prinde, talentat si generos, unic, inimitabil.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Apr 29, 2005 4:10 pm

Pentru ca tot suntem in Saptamana Mare si se apropie Invierea...va recomand o alternativa la "Patimile lui Iisus", sau obisnuitele filme cu Iisus.

Si anume Ben-Hur !
Cine nu l-a vazut inca...are acum un motiv bun sa o faca ! Merita !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Sâm Mai 07, 2005 8:27 am

saptamana asta facui o "cura" hitchcock. printre filmele vazute :

-rope
-topaz
-frenzy
-the man who knew too much

constat cu acelasi regret ca filmele vechi sunt peste multe creatii ale anilor 2000 si nu numai, bazandu-se fuarte mult pe jocul actorilor si mai putin pe efectele speciale

rope este mai mult o piesa de teatru cu un singur act si o singura scena si poate fi comparat cu cu o nuvela tip agatha christie . firul povestirii este construit cu grija iar dialogurile puncteaza gradat suspansul. fiecare amanunt, detaliu este sustinut de dialoguri si imagini sugestive creand acel "thrill" specific lui hitchcock

topaz este un film de actiune care surprinde un moment crucial al istoriei postbelice , amplasarea rachetelor sovietice in cuba anului 1962 . este un film cu spioni, agenti dubli , "cartite" , revolutionari cubanezi, dizidenti . de la prima scena pare o ecranizare a unui roman semnat john le carre . nu stiu de ce dar banui ca acest film a stat , ca idee mai mult, la baza viitoarelor james bond-uri :)

frenzy este ultimul film regizat de hitchcock pe la inceputul anilor 70 . londra, fete tinere strangulate cu cravate , un criminal in serie si un rebel neinteles acuzat pe nedrept de crime . singurul film al lui hitchcock in care a apelat si la nuditate , pacat insa de celulita si shuncile protagonistei :D . actiune bine construita si conturata , final tip hitchcock , numai doo motive suficiente pentru a viziona acest film

the man who knew too much . maroc , o familie tipic americana , el medic , ea fosta cantareata de renume si fiul de 10-12 ani care ulterior este rapit datorita unei informatii pe care tatal a obtinut-o de la un muribund , agent francez si care divulgata ar fi periclitat viata fiului rapit . informatia se referea la un complot impotriva unui inalt demnitar marocan ce urma sa fie asasinat la londra . tatal si mama trebuie sa-si gaseasca fiul fara ajutorul politiei.
din punctul meu de vedere, filmul nu se ridica la nivelul altor creatii de top ale lui hitchcock in ceea ce priveste actiunea , lipsindu-i continutul iar jocul actorilor destul de neglijat , hitchcock punand accentul mai mult pe efectele de imagine si muzica (cca 15 minute concertul filarmonicii londoneze si de fro 2-3 ori piesa que sara, sara cantata cap coada de doris day)

revin in curand cu alte creatii semnate hitchcock :)
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Sâm Mai 14, 2005 11:02 pm

high noon 1952 - western

un actor pe care nu l-am apreciat niciodata , gary cooper , este protagonistul acestui western regizat de fred zinnemann. will kane (gary cooper) este sheriful unui orasel uitat de lume dar unde trece o linie ferata. chiar dupa cununia civila, in momentul cand trebuia sa plece in voiaju de nunta , will afla ca unul din cei mai periculosi criminali pe care i-a prins in trecut, este eliberat dupa 5 ani de detentie si urmeaza sa se reintoarca in micul orasel cu trenul de dupa amiaza. locuitorii micului orasel sunt inspaimantati, will cere ajutorul lor pentru a-l infrunta pe criminalul eliberat impreuna cu cei 3 acoliti ai sai dar fostii prieteni si ceilalti locuitori ai oraselului refuza sa-l sustina in ciuda tuturor binefacerilor pe care will le-a facut pt comunitate. refuzul lor este bine conturat de regizor. toti erau multumiti de serif pt ce facuse pentru comunitate, insa pusi in fata faptului de a-si apara singuri linistea dobandita , refuza sa se alature lui will. will ramane singur in fata celor 4 dusmani.

un joc palid al lui gary cooper, contrafacut si tipic actorului lipsit de talent dar distribuit in roluri duar pentru faptu ca miliuane de femei americane nesatisfacute l-au asemuit barbatului perfect, tintuindu-l pe pedestalu sex simbolului unui popor de ignoranti.

pentru cine cunoaste recomand : nu va pierdeti timpu, pentru cei care incearca sa descopere si sa-nteleaga westernu , vizionare placuta!
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde el MaLeFiCo » Joi Mai 26, 2005 3:56 am

ZORBA, ai iesit nu de foarte mult timp pe DVD cu bonusuri de calitate si scene inedite care au fost taiate din film. Este splendid acest film l-am vazut de nu stiu cate ori am ascultat muzica, citit cartea si continui sa descopar de fiecare data amanunte pe care le-am omis.Cred ca este una dintre putinele ecranizari care nu sunt mai slabe decat cartea, dimpotriva alchimia intre muzica, text si imagine este perfecta.
el MaLeFiCo
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Mie Noi 19, 2003 9:39 pm
Localitate: am sa ma-ntorc....

Mesajde jiji » Dum Iul 17, 2005 4:45 pm

Dom'le filmu ăsta e extraordinar, vorbesc de Zorba, Anthony Quinn face rolul vieţii sale. Alternanţa de scene distractive şi tensionate e foarte bine realizată. Un film tonifiant. íŽţi arată toate aspectele vieţii.
..., părerea mea, ...
Avatar utilizator
jiji
Junior Member
 
Mesaje: 208
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde frica ucide » Mie Dec 20, 2006 11:51 pm

O să ajung personaj de bancuri cu forumişti dacă mai revigorez multe subiecte invechite, dar am ceva de postat şi nu deschid alt thread, ci bag aici la cel existent... Mare fan de filme clasice mi-s. Şi iubesc replicile tari. Ete ce am găsit..

1. Frankly, my dear, I don't give a damn. --- GONE WITH THE WIND --- 1939
2. I'm going to make him an offer he can't refuse. --- THE GODFATHER --- 1972
3. You don't understand! I coulda had class. I coulda been a contender. I could've been somebody, instead of a bum, which is what I am. --- ON THE WATERFRONT --- 1954
4. Toto, I've got a feeling we're not in Kansas anymore. --- THE WIZARD OF OZ --- 1939
5. Here's looking at you, kid. --- CASABLANCA --- 1942
6. Go ahead, make my day. --- SUDDEN IMPACT --- 1983
7. All right, Mr. DeMille, I'm ready for my close-up. --- SUNSET BLVD. --- 1950
8. May the Force be with you. --- STAR WARS --- 1977
9. Fasten your seatbelts. It's going to be a bumpy night. --- ALL ABOUT EVE --- 1950
10. You talking to me? --- TAXI DRIVER --- 1976

Cum ce este cu inşiruirea de mai sus? Sunt primele zece replici dintr-un top intocmit de Institutul American de Film. Cele mai bune 10 replici din toate timpurile... Evident, topul are 100 de poziţii, ca să "prindă" absolut tot ce-i mai bun, dar eu m-am mărginit să arăt primele 10 poziţii. Pentru restul, căutaţi pe site. Spicuind favoritele mele, pe 13 este "Love means never having to say you're sorry" din Love Story, pe 17 e "Rosebud" a cetăţeanului Kane, pe 29 este "You can't handle the truth!" a lui Nicholson din A few Good Men, undeva pe la 41 este "We rob banks" din Bonnie & Clyde, peste fix 20 de poziţii stă lejer Scarface şi "Say Hello to my little friend!" şi mai sunt o mulţime.
Interesant este că in top 100 este o singură replică dintr-un film de după 1999, şi aceea este incredibila şi magnifica "My precious.." din Stăpinul Inelelor. Asta să insemne oare că se fac filme din ce in ce mai proaste la Hollywood? Mda.
Am lăsat ce-i mai bun la urmă. "Casablanca" este de departe cel mai citat film, cu 6 replici in top. Şi dacă alăturăm şi "The Treasure of Sierra Madre" şi "The Maltese Falcon", inseamnă că Humphrey Bogart este şi va rămine memorabil veci pururea. Dacă adaug şi replicile din "Naşul", "White Heat" şi "Sudden Impact" (Dirty Harry, cum ar veni), sunt un om fericit :D . Filmele bune lasă urme. A, şi să nu uit. Păcăliciul de Leonardo DiCaprio e pe 100, cu "I'm king of the world".

link la oamenii ăştia: http://www.afi.com/tvevents/100years/quotes.aspx#list
Avatar utilizator
frica ucide
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Dec 16, 2006 12:00 am

Mesajde FleurDuLys » Joi Dec 21, 2006 4:09 pm

hehe unul dintre filmele mele preferate figureaza acolo cu doua citate dintre care unul e 'I have always depended on the kindness of strangers' ( A Streetcar Named Desire). Mai e si 'Dead Poets Society' aproape de 100, Forrest Gump cu celebra replica pe care nu mai e nevoie sa o spun aici.
Si-n rest, din pacate nu figureaza celelalte filme 'clasice' care imi plac mie, adica Splendor In The Grass, Cat On A Hot Tin Roof, Guess Who's Coming To Dinner samd
FleurDuLys
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Dec 21, 2006 4:16 pm

fleor scrie: samd


sincer mi-as dori sa dezvolti samd :)
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Arthemis » Dum Ian 07, 2007 12:14 pm

Intrebare intrebatoare!

Caut in disperare filmul bonnie and clyde produs in 1967, cel cu warren beatty, este cineva care sa-l aibe pe dvd si cu subtitrare (sau nu) pt ca pe torentii din ro nu l-am gasit, l-am gasit pe piratebay, dar il ia intr-o saptamana, ceea ce nu ma ajuta, daca il are cineva sa-mi dea un pm si cu instalarea unui programel numit Hamachi il pot trace ca si cum e cu mine in lan.

multumec
I've got PMS and a gun, don't push it!
Avatar utilizator
Arthemis
 
Mesaje: 689
Membru din: Mar Feb 01, 2005 12:00 am

Mesajde doricles » Mie Apr 18, 2007 10:39 am

salut,

mai comercializezi dvd-uri cu the great dictator? am nevoie de film azi. daca citesti, si poti sa ma ajuti, suna ma la 0722 406 149
doricles
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Apr 18, 2007 10:37 am
Localitate: Buc

Anterior

Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori