ce parere aveti despre telenovele?

sub lumina lanternei magice

Mesajde nocturna » Joi Aug 07, 2003 9:13 am

monk, dilema ta nu-i deloc relevanta. si io ma intreb cum tu poti rezista cu un singur neuron. :D

telenovelele --> brain-washing la greu, mai ceva ca la talk-show-urile politice.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Joi Aug 07, 2003 12:26 pm

nu cred ca e chiar brain washing...
sunt doar filme simple pentru oameni care au chef sa se uite la TV si nu au la ce sa se uite....nu au violenta si din aceasta cauza sunt privite in special de femei care s-au saturat de pac pac-uri.
problema intervine atunci cand pleci mai devreme de la servici sa-ti vezi telenovela, cand mergi la un magazin si vanzatoarea te serveste in 20 de ani ca tre sa se uite la telenovela. In rest: fiecare poa sa se uite la ce vrea. nu trebuie comparate telenovelele cu manelele: pt ca atunci cand vecinul se uita la telenovele io nu le vad/aud in schimb cand da drumul la manele este plin de altruism si zice sa ascultam si noi care nu avem poate caseta.


si acu parerea mea subiectiva despre telenovele::bleah:
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Aug 07, 2003 1:00 pm

Initial trimis de monk
imi vine sa ma dau cu capu de pereti

nu cred ca mai e cazu...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Aug 07, 2003 1:01 pm

ba e brain-washing si d'ala periculos chiar (cu bataie lunga si efect indelungat) telenovelele arunca femei simple, casnice, bunicutze si chiar si unele (se pare ca destul de multe) domnisoare intr-o visare tampa/cretina, si de cele mai multe ori chiar intr-o depresie (dovedit stiintific) cand observa ca lumea lor nu e asa 'pink & fluffy', ca jose-armando de vis-a-vis nu e ca ala din telenovea si nici nu o iubeste cu asa pasiune, al draq care e doar un interesat. :D

si telenovelele devin chiar o problema foarte grava, motiv de discutii aprinse si factor perturbator pentru multe familii (ca parca nu aveau destule motive de cearta)

picture this: un el si o ea...si un singur tveu. o seara (oarecare/obisnuita) in familie: ea vesnic indurerata de soarta nust'u carei mioritze din telenovela preferata tine musai sa se uite la serial (ca altfel si moare daca nu se uita), el, capul familiei (sau ma rog, ce a mai ramas din el) doreste in schimb sa se uite la...Anderlecht-Rapid, spre exemplu (nu, nu e vb de baixu aici :D cum faci de impaci si capra si varza? si animaloo, daca esti chiar tu nefericitu' cap? :D

peseu: ca sa nu uit, exista si categoria aparte a barbatilor privitori de telenovele.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Joi Aug 07, 2003 1:41 pm

pai dupa cate ziceam....dar sa stii ca de data asta nu ma cert cu tine pentru ca daca stau bine sa ma gandesc ai mare dreptate la chestia cu certurile...
sper sa nu fiu eu acel cap. pana una alta nici macar nu am TV, asa ca nu am de ce sa ma cert si oricum nu mai am, cel putin o perioada, timp de TV. Dar si ai mei se uitau de pe la 4 pana pe la 7 la magarii d-astea. in perioada aia am invatat eu ce benefic e somnul de dupa-masa. oricum io cand imi iau TV o sa iau si tuner, ca de eu ma uit la meciuri, prietena nu. deci pana la urma si sportul este la fel ca o telenoveala, numai ca la asta nu stii mereu finalul...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Wild Rose » Joi Aug 07, 2003 10:12 pm

eu nici nu stiu ce telenovele se mai difuzeaza... in general, telenovelele ma lasa rece... nu inteleg cum ajung unii oameni sa isi faca o pasiune pentru ele... sa se duca acasa la ora 18:00, doar pentru a vedea telenovela X... care le este placerea??
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde ina_cicky » Vin Iun 30, 2006 2:04 pm

mie nu-mi plac telenovelele k numai d ele dai la tv.deabia mai gasesti un film frumos.sincera sa fiu eu cand ma uit la un film nu ma uit la tv bag filme p dvd.
Avatar utilizator
ina_cicky
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Lun Iun 26, 2006 11:00 pm

Mesajde Necko » Vin Iun 30, 2006 2:11 pm

cum naiba sta asa subiect pe un forum serios? nu pot zice nik !

deci ontopic. n-am o parere.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde Djinn » Vin Iun 30, 2006 2:22 pm

pai finca si alea-s la teve, ce sa-i faci :D

ontopic: ma plictisesc. ma uitam la un moment dat ca sa vad coafuri, tzoale, machiaje, etc.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Vin Iun 30, 2006 2:33 pm

Io am vazut 80% din Lacrimi de iubire: interioare frumos amenajate, haine super faine pe personaje, coloana sonora dragutzica, cate-un actor mai avea prestatii bune (in special Cotimanis). Nu-mi pare rau ca m-am uitat.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Necko » Vin Iun 30, 2006 2:50 pm

io am urmarit citeva episoade din serialul ala rusesc - Anastasia - nush daca e telenovela sau ce e. dar mi-a placut. actorii foarte buni si potriviti rolurilor respective, subiect interesant si decoruri si mai si. fainutz. numa nu cred ca se poate incadra la telenovele.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde Route*666 » Mie Iul 05, 2006 4:39 pm

Ca e telenovela, sitcom sau cum s-or mai numi in alte tari si in alte limbi, din cauza lor, a stirilor de rahat care sunt prezentate si sub forme destul de jenibile si din cauza lui gigi becali nu ma mai uit la TV...credeti-ma ca e mai bine asa...decat la CM 06:D..la ala va puteti uita..:p
A vast radiant beach in a cool jeweled moon
Couples naked race down by it's quiet side
And we laugh like soft, mad children
Smug in the wooly cotton brains of infancy
The music and voices are all around us.
Route*666
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Lun Iun 26, 2006 1:48 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Djinn » Mie Iul 05, 2006 8:38 pm

bre, io inteleg ofu matale, la urma-urmei telenovele nici io nu servesc, dupa cum marturisii mai jos, da' din cand in cand mai apare si cate ceva interesant la teve, un film , un docomentar :D ca n-o fi totu numa fotbal...

auzi, da' de curiozitate: matale prinsashi "esclava isaura" in vremurile de glorie? :D cand tot romanu se uita la telenovela ca era ceva absolut nou...

Si, apropo, sa nu confundam telenovelele (soap operas, gen "Tanar si nelinistit", "Sarmana Maria", etc) cu sitcomurile (care, dupa cum spune si numele, is seriale de comedie, nu siropuri sau peltele :P ).
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Route*666 » Joi Iul 06, 2006 9:14 am

Pai bineinteles ca prinsei Sclava Isaura...am urmarit cu sufletul la gura...dar mi-a trecut..ca orice om am urmarit si Dallas..iar despre sitcomuri ce sa zic...numai doua sunt cu adevarat sitcomuri dupa parerea mea...sau au fost..Friends si Seinfeld..iar Tanar si Nelinistit pentru mine intra tot in categoria Telenovela...

In ceea ce priveste documentarele ai dreptate si trebuie sa recunosc ca ma mai uit la ele..apreciez pe oricine sta cu ochii pe discovery si posturile afiliate lui..
A vast radiant beach in a cool jeweled moon
Couples naked race down by it's quiet side
And we laugh like soft, mad children
Smug in the wooly cotton brains of infancy
The music and voices are all around us.
Route*666
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Lun Iun 26, 2006 1:48 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Djinn » Joi Iul 06, 2006 10:25 am

Route*666 scrie:Tanar si Nelinistit pentru mine intra tot in categoria Telenovela...

pai aia ziceam si io. Ma exaspereaza de-a dreptul, nu se mai termina odata....
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde miryam » Dum Iul 23, 2006 7:45 pm

SI eu cred ca telenovelele sunt o porcarie..dar am descoperit o telenovela care nu e TIPICA..e cu niste elevi care stau la colegiu si..dar dc m-apuc sa va povestesc?:-? ..Se numeste REBELDE..e chiar tare..ca e mai multe serial decat telenovela!hai acu nu sariti toti pe mine cu insultele,mi-am zis parerea!
miryam
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Iul 23, 2006 4:37 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde shiona » Dum Iul 23, 2006 8:33 pm

miryam..nu o sa sar pe tine...am prins si io cateva episoade din telenovela de care amintesti tu si este copiata[ori a fost cumparat scenariu si re-regizat] dupa o alta telenovela - rebelii - care era pe tvr1-tvr2 acu 1-2 ani cred[si care mi se parea mai marfa d.p.d.v al actorilor]...
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde Tatiana » Mar Iul 25, 2006 9:55 pm

Einstein scrie:Mie personal nu-mi plac telenovelele, desi maica-mea si soru-mea se tot uita la o gramada. Mi se par cele mai tampite seriale, care nu au nici un sens.

Voi ce credeti?


yo zic k telenovelele au mare sens in cresterea si educarea copiilor...desigur ma refer la telenovelele pt. copii, iar restu sunt destul d impotante pt. restu lumii caci telenovelele k si filmele si povestile au acelasi scop: Triumful binelui asupra raului...yo urm. in special telenovelele Gabrielei Spanic fiindca e preferata mea si in plus ce mi s pare mai interesant si d calitate si anume Rebelde (suuuuuper interesant) si La tormenta (d calitate) :zambet: ;)
Avatar utilizator
Tatiana
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Lun Iul 24, 2006 11:00 pm

Mesajde cerise » Sâm Aug 05, 2006 7:34 pm

stiti de ce se uita lumea la telenovele?ca nu-ti trebuie mult creier ca sa intelegi actiunea si sunt usor de urmarit...mai ales dupa o zi grea de munca cine are chef sa se uite la nu stiu ce film de oscar?...sa fim seriosi...altii se mai uita si pt actori,deci parerile sunt impartite.si in alta ordine de idei,cele mai stupide si ridicole telenovele sunt cele mexicane(modul de interpretare al actorilor este asa fals si tras de par ca nu pot sa ma uit niciun minut)...si in extrema cealalta pun telenovelele braziliene care sunt un pic mai de calitate,in sensul ca actorii sunt mai naturali si nu asa crispati si falsi ca mexicanii...ar mai fi multe de spus...
Avatar utilizator
cerise
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Iun 21, 2006 11:00 pm

Mesajde Salma » Sâm Aug 05, 2006 7:56 pm

Necko scrie:io am urmarit citeva episoade din serialul ala rusesc - Anastasia - nush daca e telenovela sau ce e. dar mi-a placut. actorii foarte buni si potriviti rolurilor respective, subiect interesant si decoruri si mai si. fainutz. numa nu cred ca se poate incadra la telenovele.


Si eu ma uitam din cand in cand la acel serial rusesc, pentru ca, desi multe situatii erau intinse pe mai multe episoade, ca la telenovele, regizorii aia chiar regizau iar actorii aia chiar JUCAU, adica puteau sa-i bata la cur oricand pe multzi actorashi cu pretentzii de la Hollywood. Dar e o jignire sa numesti acea productie telenovela.
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Anterior

Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori