Film romanesc

sub lumina lanternei magice

Mesajde wwritza » Dum Feb 26, 2006 8:40 pm

De ce avea vulpea coada???

un film cu Rodica Mandache. Pustiul era un blond cretz in cap ca un biliboi?!!?

deh, s-ar putea sa ma insel...
I know who I am and what I am about but I enjoy the journey more than the arival and feel that life for me is about increasing my understanding of the world...
Avatar utilizator
wwritza
 
Mesaje: 981
Membru din: Vin Noi 28, 2003 12:00 am

Mesajde marian jan » Dum Feb 26, 2006 9:05 pm

cre' ca asta e.dar nu-l gasesc pe net.de,suntem in epoca matrix.il ai cumva?il are cineva?
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde wwritza » Lun Feb 27, 2006 12:47 am

Nu-l am din pacate.
cum ramane cu berea aia?! :n:
I know who I am and what I am about but I enjoy the journey more than the arival and feel that life for me is about increasing my understanding of the world...
Avatar utilizator
wwritza
 
Mesaje: 981
Membru din: Vin Noi 28, 2003 12:00 am

Mesajde marian jan » Lun Feb 27, 2006 11:03 am

l- am facut rost.berea o dau oricum.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde river » Sâm Mar 18, 2006 12:52 pm

Filmul vad ca e de prin 2001 si probabil ca multi dintre voi l-ati vazut deja, dar io abia anul asta l-am descoperit. E vorba despre "Dupa amiaza unui tortionar" in regia lui Lucian Pintilie, avandu-l in rol principal pe inegalabilul :D Gh. Dinica- Franz Tzandara, fost tortionar.
Mi s-a parut un film bun, bine realizat din punct de vedere tehnic si artistic, un film insa pentru care trebuie sa ai o anumita dispozitie pentru a-l putea urmari. Un film crud si comic totodata (comicul specific romanilor), mie una mi s-a facut parul maciuca urmarindu-l. Merita (re)vazut!

si un link ajutator: http://www.adevarulonline.ro/arhiva/2002/Mai/151/13580.html
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Sâm Mar 18, 2006 10:22 pm

mah riverflow, io am sa ma abtin de la un comentariu mai amplu (nu pentru ca ar fi negativ - ca ar fi! - ci pentru ca l-am vizionat cam cu plictis, nu pot sa comentez punctual; da' daca trebe, imi fac timp si il mai vad odata!), dar un lucru tot am sa spun: vulgar si supraincarcat (nu ca "asa ie viatza si iel ie realist foc", ci pentru ca asa e tendinta cinematografiei romanesti postdechemvriste: sa pue de tuate, cat mai multe si mai adaaaaaaanci, numa simbol dupa simbol langa simbol peste simbol - nica finalizat, numa trebi asvarlite, brutalitate/vulgaritate de limbaj/imagine si alte alea, tuate rele)
decinu!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde bhuttu » Dum Mar 19, 2006 6:07 am

nea emirule, generalizarea lu' mata e periculoasa. Balanta(1992), Oglinda(1992), Filantropica(1999), Furia(2000) si chiar abia aparutul Legaturi Bolnavicioase sunt doar cateva exemple care contrazic asta generalizare a ta. Avem, e drept, in partea ailalta, si-un Marfa si Banii sau Crucea de Piatra, da' era inevitabil, s-a dat liber la bagat pula...

Plus ca daca e bagata unde si cand trebuie, si pula poate fi productiva.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Mar 19, 2006 6:28 am

io zic asa: Balanta - bunutz, cu umpic de efort ajunge sa fie chiar credibil; Filantropica - bun (desi inca se putea mai renuntza la niste trebi - vezi "adolescentzii" cei golani, relatzia lor cu profu' - pretenaru' adica, limbajul si toate celelalte aspecte fortzate inutil)
fara pretentia de critica avizata (nu am generalizat, ci am semnalat o tendinta), cred ca ar fi foarte util un "cap limpede" care sa supervizeze finalizarea filmului (pentru ca, e drept, multe scene pot sa para - sau chiar sa fie - convingatoare; grotescul si vulgarul sa fie naturale si credibile, chiar necesare in zidirea fictiunii; dar nu toate, fratioare, nu toate! daca nu din ratiuni de echilibru si normalitate, macar pentru ca-s multe si sufoca mesajul!)
daca e bagata unde si cand trebuie - sutalamaresuta de acord cu tine; n-am nimic impotriva niciunei categorii estetice, numai ca nu suport abuzul; si, de fapt, il pot suporta si pe asta (pe abuzu cu pricina), dar nu mereu-mereu-mereu, ca AIci e problema: n-au masura!
si inca un film care m-a scarbit binisor: Sobolanii rosii (nush can l-or turnatara, da' tot pe la inceputul anilor noozeci)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde bhuttu » Dum Mar 19, 2006 6:53 am

Cand am zis titluri de filme nu m-am gandit neaparat la valoarea lor, cat mai mult la uzul cu masura si bun-simt (sau deloc) a licentiozitatilor. C-am crezut c-asta se discuta. Si chiar daca in Balanta vezi pula lu' Dan Condurache sau in Filantropica il vezi pe Mircea Diaconu pe cacat, sa zicem ca n-am nimerit-o cu 2 din 5 (desi ar insemna sa fii prea chitibusar). Dar oricum, exemple de filme decente mai sunt.

Cat despre capul limpede pe care-l pomenesti, as zice un mare si hotarat NU, macar pentru ca se apropie periculos de tare de ceea ce mie-mi spune notiunea de "cenzura". Si-mi displace teribil ideea. Numai asta, nu mai vorbesc de problemele tehnice (cine hotaraste unde se termina arta si incepe vulgarul?).

Lasa oamenii sa faca filmu' cum ii taie capu', si daca nu-ti place, nu te uita. Ce drept am eu sa-i iau Cayenne-ul lu' Adi Minune doar pentru ca nu-mi plac manelele? Sau ce drept are oricine sa ia manelele poporului?
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Mar 19, 2006 7:10 am

bine mah, da' noi nu vorbim despre aceeasi treaba: tu zici numa de porcaciuni, io zic de abuzul de orice: grosolanie, simboluri prea multe si prea amestecate - talmeshbalmeshul fara cap si fara coada, da parca ar fi doi-trei regizori (fiecare tzinad-o tarla pe a lui), actori rebeli si independentz, scenografi din alte filme etcetc

si de acord si cu restul: cenzura - duca-se pe pustii (chiar in cele mai "blande" manifestari); artistii - da, sa-sh produca arta cum ii taie capul (da sa fiu si io liber sa aleg: consum sau nu, imi dau cu parerea sau nu), manelistii s-o lalaie pe-a lor; faca borsh fiecare - numa sa nu ne invadeze/agreseze, sa mai avem si noi loc de ale noastre, sa nu ne trezim sufocati de aceasta "atat de libera" cultura
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Dum Mar 19, 2006 7:16 am

balanta ie un film bun si nu abuzeaza de trivialitati si acolo unde ele apar sunt firesti, oferind credibilitate personajelor din film. in plus filmu nu e un amalgam de "de toate" ci are un fir epic pe care pintilie il espluateaza cu dibacie
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Mar 19, 2006 7:30 am

n-am zis ca e rau tare, dar abuzeaza destul (si io nu vorbesc doar de injuratura si vorbele "murdare", ci de orice fel de abuz)
uite una: minierii care au prins-o si violat-o pe eroina (ca parca daca erau niste muncitori oarecare, tartani si chiulangii era musai sa fie ata de decazuti si de puscariabili, incat sa se apuce de violat - in plina zi, in grup, si fara sa fie betzi! ce naiba, nu era nici unu mai breaz, sa-i domoleasca pe restu?) de ce cuada canelui mai erau si murdari pe fetze? poi cat ar fi omu de mizerabil, fatza tot sh-o sterge - chiar si numai de sudoare, dapoi de funingine!
marog, a fost un exemplu oarecare, ca l-am vazut de multisoara vreme (asa: mizeria din locuinte, fazele cu tatal tipei, apa de la robinet - fiecare in parte, credibile poate; dar nu toate impreuna mah!)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde river » Dum Mar 19, 2006 10:21 am

mah kant emire, stii tu vorba ceea, ca cica gusturile nu se discuta... adevarul este ca da, filmu' cu tortionaru' poate genera o stare generala de plictis (trei din cinci care urmaream filmu' o tras un pui de somn pe cinste :D) numa' ca pe mine o reusit sa ma prinda. nu degeaba am zis io ca tre sa ai o anumita stare ca sa-l poti vedea... si daca am zis crud nu am zis si realistic. si nici in limbaj vulgar nu abunda. mi-a placut rolul lui beligan, probabil ca abia despre acesta pot zice ca a fost realistic :D
Sincer, cand am vazut ca e in regia lu' pintilie eram sigura ca nu o sa-mi placa pentru ca, astea-s gusturile mele, nu-mi prea place despre filmele lu' pintilie... balantza n-am avut nici pana in zilele de azi cheful necesar sa-l vad, preferand cartea. filantropica mi-a placut dar nu atat de tare incat sa ma determine sa-l mai vad o data... desi nu e in regia lu' pintilie...
La faza cu "simbol dupa simbol langa simbol peste simbol - nica finalizat" sunt de acord cu tine. avem noi, romanii aceasta tendinta... :)
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Dum Mar 19, 2006 4:05 pm

sunt de acord cu tine - huh, in sfarsit! ma temeam ca te-ai apucat si tu sa speli pe jos cu mua (ca asa de greu mere netu, ca nutz pot ezplica!)
si e drept si cu gusturile, da' numa partial (ca aveam io un amic - din cel mic - carele se uda numa ce-auzea de filmul romanesc - "vaaaaaaai tuh, da' ce-l mai eubesc!")
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde alex@ » Joi Noi 16, 2006 3:55 pm

bre ce sa intamplat cu filmele romanesti pt ca aseara am avut un esec total:doua filme naspa intr-o singura seara si anume:"Legaturi bolnavicioase"(2006) si "Visul lui Liviu"(2004).As vrea sa stiu voi ce parere aveti de filmele romanesti din anii 200X?Eu am una foarte proasta daca cineva nu este de acor cu mine atunci il rog sa imi recomande un film romanesc bun din acesti ani ca sa-l vad si apoi sa-l cred.
Eu nu sufar de nebunie.......ma bucur de ea in fiecare minut.
Avatar utilizator
alex@
Junior Member
 
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 24, 2006 11:00 pm

Filmele anilor 2000

Mesajde liviu2002j » Mie Mar 28, 2007 11:07 pm

Ai dreptate ... Filmele romanesti de dupa 1989 (si in special cele din anii '90) nu se ridica la valoarea celor dinainte de 1990. Am remarcat totusi cateva filme bune. Recomand "Marfa si banii" a lui Cristi Puiu (2001), "O vara de neuitat", "Niki Ardelean, colonel in rezerva" si "Terminus Paradis" ale lui Lucian Pintilie (ca de altfel toate filmele lui Pintilie atat dupa 1989 cat si de dinainte !) si "A fost sau n-a fost ?" a lui Corneliu Porumboiu (2006).
liviu2002j
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Feb 19, 2007 1:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Anca1984ro » Lun Mai 28, 2007 11:25 pm

Anca1984ro
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mai 28, 2007 11:00 pm
Localitate: constanta

Mesajde kant emir » Joi Sep 10, 2009 11:59 pm

am vazut, de curand (cu mare chin) Patul lui Procust


revoltator modul in care a fost macelarita cartea si personajele! daca Fred Vasilescu ar fi trebuit (asa mi-am imaginat eu - sa fie oare numai vina mea?) sa fie un barbat sensibil si moral intr-un corp de macho irezistibil iar Doamna T o muierusca delicata (in fapte si ganduri) si cu un fizic care inspira fragilitate, in film ii gasim exact pe dos: o Doamna T care pare mai inalta cu un cap decat Fred, si un Fredulet care parca s-ar fi oprit din crestere inainte de a termina liceul; amandoi vorbesc asa, cumva nazal, cu glas scazut si cu vorbele lungite (sa transmita, ma-ntelegi; sa transmita pe indeeleeeete)

jocul este de o teatralitate nu doar neconvingatoare, ci si suparatoare prin aparenta de maimutareala (eu ziceam ca-s mare macio, iar tu ziceai ca esti femeia fatala care se vrea o finuta, da? si ne jucam asa vreo doua ceasuri, ca haine si decoruri avem din belsug) de trupa scolareasca de teatru

personajul Emilia este cu mult mai credibil (face asa de bine pe proasta si pe toapa, ca mai iti vine sa crezi ca nu se preface deloc; si o avantajeaza si osatura fetei, pieptanatura, machiajul destul de grotesc; bine, pana la urma e cam respingatoare pentru un estet ca Fred - cel din carte, nu ainchipuirea din film), iar Ladima a fost singurul care mi-a placut cu-adevarat - chiar e un personaj pe care iti vine s-al urmaresti si sa-l intelegi si sa-i impartasesti trairile

(Dinica e Dinica - "Nae Ghoerghidiu" - despre el n-are rost sa mai vorbim degeaba; a avut un rol prea mititel in film)


nu stiu pe cine sa dau vina: pe echipa de regizori neexperimentati? cred ca ei si numai ei (Viorica Mesina si Sergiu Prodan) sunt responsabili, ca actorii ar fi putut mai mult



daca inca n-ati citit romanul lui Camil Petrescu, sa nu faceti greseala sa va uitati la catastrofa asta de film, ca s-ar putea sa va piara orice pofta/curiozitate

si daca n-ati vazut filmul, bucurati-va intens: o sa traiti mai mult cu doua ore
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Sâm Sep 12, 2009 9:11 am

dap, si otilia si felix - ecranizarea dupa enigma otiliei - e facuta in aceasi mod dezastruos :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Re: Film romanesc

Mesajde larisalove » Vin Iun 03, 2011 11:06 am

Am vazut si eu filmul Filantropica e super tare.
larisalove
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iun 03, 2011 10:41 am

Anterior

Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron