Film romanesc

sub lumina lanternei magice

Filantropica = American Beauty?

Mesajde Kryszti » Sâm Mar 16, 2002 8:24 pm

Eu am vazut azi Filantropica si mi-a plcaut mult> A fost fain. Dar mi se pare ca subiectul si chiar unele faze de filmare sunt copiate din American Beauty. Voi ce ziceti?
"Si nu stiu sa tac..."
cand e vorba de
"Un popor detergent incuiat in televizor"
Kryszti
Junior Member
 
Mesaje: 785
Membru din: Sâm Ian 19, 2002 12:00 pm
Localitate: Buftea

Mesajde Aliosha » Sâm Mar 16, 2002 11:54 pm

Nu am auzit de filmul asta. Care e titlul lui in engleza si cand a aparut? Baga ceva detalii.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Kryszti » Dum Mar 17, 2002 6:58 pm

E romanesc, mai! Ultima creatie a lui Nae Caranfil
"Si nu stiu sa tac..."
cand e vorba de
"Un popor detergent incuiat in televizor"
Kryszti
Junior Member
 
Mesaje: 785
Membru din: Sâm Ian 19, 2002 12:00 pm
Localitate: Buftea

Film romanesc

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Mar 28, 2002 10:10 pm

In ultima vreme....mai toate posturile romanesti de televiziune...programeaza filme autohtone. Pana si HBO-ul a inceput sa dea filme romanesti.
De aceea...m-am gandit ca ar fi frumos..sa intemeiez subiectul de fatza.....unde ne vom da cu parerea...despre filmele si actorii din tara noastra.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Mar 28, 2002 10:18 pm

Chair astazi..am vazut o comedie trasnet..Operatiunea Monstru ! Cu Toma Caragiu,Marin Moraru,Octavian Cotescu !
Un film..facut acum mai bine de vreo 25 de ani ! Pur si simplu savuros ! Am ras cu lacrimi...mai ales la faza in care Marin Moraru ii povesteste lui Toma Caragiu despre bicicleta galbena ! :D

De asemenea...printre comediile mele preferate se numara cele cu BD......si bineinteles alea cu Nea Marin !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Sfantu` » Joi Mar 28, 2002 10:45 pm

Ati fost la ultima productie romaneasca lansata pe marile ecrane - "Filantropica"? Din cate am inteles e un film de exceptie, la mine in oras apare de maine si se prevad cozi la bilete... Daca l-ati vazut, va rog sa imi ziceti si mie cum e!
Shi dupa cum spunea marele maestru Porky Pig...."That's all folks!"
Sfantu`
Junior Member
 
Mesaje: 157
Membru din: Mar Mar 05, 2002 5:10 pm
Localitate: Looney World

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Mar 28, 2002 10:57 pm

Personal..nu l-am vazut ! Dar toata lumea vorbeste cu admiratzie despre el ! Cica seamana cu American Beauty !
Sfantu' ..din ce orash esti ???
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Vin Mar 29, 2002 12:22 am

Da. "Operatiunea Monstru" e genial. De asemenea seria cu "Brigada diverse."
"Morometzii" mi-au placut foarte mult si toate piesele de teatru care se faceau pentru televiziune:

"Titanic Vals", "...escu", piesele lui Caragiale samd...

Filme de dupa '89: "Il periculoso sporgersi", "Asfalt tango"....

Ma mai gandesc ce mi-a placut si revin.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Vin Mar 29, 2002 12:56 pm

Oarecum la obiect: deseara, la 8, la Antena1, 'Asta seara dansam in famelie', cu Dem Radulescu si Papaiani, escroci sentimentali.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Sfantu` » Vin Mar 29, 2002 1:35 pm

Sunt din Bacau, dar am inteles ca in Bucuresti a rulat timp de doua saptamani :)
Shi dupa cum spunea marele maestru Porky Pig...."That's all folks!"
Sfantu`
Junior Member
 
Mesaje: 157
Membru din: Mar Mar 05, 2002 5:10 pm
Localitate: Looney World

Mesajde angus » Joi Mai 30, 2002 4:57 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Personal..nu l-am vazut ! Dar toata lumea vorbeste cu admiratzie despre el ! Cica seamana cu American Beauty !
Sfantu' ..din ce orash esti ???


Am vazut ambele filme, la un interval de cateva luni bune intre ele, dar nici prin cap nu mi-a trecut ca ar fi vreo asemanare.
Personal, mult mai mult mi-a placut "Filantropica". De gustibus.
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde angus » Joi Mai 30, 2002 5:01 pm

Alt film care mi-a placut mult este "Cel mai iubit dintre pamanteni" cu Stefan Iordache, Mircea Albulescu, Tora Vasilescu, Maia Morgenstern.
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Mai 30, 2002 5:52 pm

Rolf..mi-a zis un coleg la facultate ca exista un anume film ,intitulat Harap Alb,sau ceva in genul asta......in care apare marele Faramitza Lambru !
Stii ceva in acest sens ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde num-num » Joi Mai 30, 2002 9:38 pm

vorbind de productiile romanesti recente pe langa Filantropica as vrea sa mentionez Marfa si Banii al lui Cristi Puiu care mie mi-a placut foarte mult
"toa'su ,toa'su ,pasiunea mea este natura!"
Avatar utilizator
num-num
Junior Member
 
Mesaje: 66
Membru din: Mie Mai 15, 2002 11:00 pm

Mesajde Rolf » Vin Mai 31, 2002 9:22 am

Initial trimis de Oribilul Mosh
Rolf..mi-a zis un coleg la facultate ca exista un anume film ,intitulat Harap Alb,sau ceva in genul asta......in care apare marele Faramitza Lambru !
Stii ceva in acest sens ?


Parca mi-a umblat si mie pe la ureche zvonul asta.... ceva adevar tre sa fie la mijloc.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde angus » Joi Iun 13, 2002 10:46 am

Cu placere si emotie am constat zilele trecute ca, dupa ani lungi de pauza, a aparut iar revista "Cinema". In nr.1 (mai-iunie) apare si un articol cu Nae Caranfil, in care este abordat si acest aspect al disputei de fata.
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde angus » Vin Iun 28, 2002 12:04 pm

Nu vreau sa las sa moara subiectul asta, ca mie imi place foarte tare despre filmu' romanesc. Si despre teatru. Chiar saptamana asta a fost pe programul 1 "D'ale carnavalului", in regia lui Dominik Dembinschi, cu Horatiu Malaele, Emilia Popescu, George Ivascu, cu niste interpretari geniale, super. Si tot de curand am vazut, pe Tele 7, "Figurantii", cu Mariana Buruiana, o actrita pe care n-am mai vazut-o demult, alaturi de Gheorghe Dinica, Stela Popescu si etc. Plus "Paradisul in direct", cu Loredana Groza, Alexandru Arsinel si fi-su, Tania Popa, George Mihaita (tocmai eram in Costinesti cand s-au filmat acolo cateva scene, aia cu masa). Daca vreti, va anunt eu cand sunt filme romanesti la TV si a doua zi ne spunem parerile.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Rolf » Vin Iun 28, 2002 12:10 pm

angus, ajutor! cum il cheama pe actorul care in paradisul in direct era organizatorul evenimentului aluia? ala cu moaca de caterincos!

la filmari am auzit ca niste punkisti au devalizat calul ala de pe plaja...
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Iun 30, 2002 3:42 am

Incredibil. Paradisul in direct are pagina la imdb.com ! Ha,ha ! Aia au chiar toate filmele din lume.

Din pacate nu dau decat numele actorilor..nu si numele personajelor interpretate de ei.
Vezi aici,Rolf !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde angus » Mie Iul 10, 2002 8:51 am

Rolf> Petrica Nicolae.
Moshu> Mai zi-mi site-uri cu filme romanesti, te rog mult, ca n-am timp sa caut. Saru'mana (vorba Mirelei).

Restul lumii> Sa nu-mi ziceti ca nu va uitati la "Toate panzele sus", un super serial pentru copii si nu numai, din anii '70. Aventurile corabiei Speranta, care strabate marile pana la capatul lumii, in cautarea lui Pierre Vaillant, se intalnesc cu piratii, pierd corabia, o regasesc, un film super. Capitanul de vas e Ion Besoiu, Jean Constantin este, desigur, bucatarul turc, cu un harem de vreo 4 neveste, ale carui replici dau sarea si piperul filmului, Cristian Sofron e pustiul care-l ajuta pe Sebastian Papaiani (Ieremie, in film); Gherasim- ce nume potrivite!- este Ilarion Ciobanu, mai este si o fata, Adnana, si Colea Rautu este seful piratilor, care a si fost mancat de rechinii cei rai. Imagini frumoase si multe din Istambul, unde au avut o prima escala, si muzica potrivita, desigur. Deci, toate panzele sus!
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Rolf » Mie Iul 10, 2002 10:54 am

Mersi angus, actorul ala m-a distrat de mic copil, si niciodata n-am stiut cum il cheama.
Oribile, primu lucru am intrat la imdb, dar in distributie sunt trecuti numai actorii, nu si personajele, deci nu m-am prins care era omu.

http://www.imdb.com e destul de complet si in ce priveste filme romanesti, mai slab cu comentariile ca cine sa comenteze?

Io, din cadrul restului lumii, am vazut Toate pinzele sus, de 3 ori, adica de cite ori s-a difuzat. Prima oara eram mic copil, cred ca aveam 4-5 ani, prin 82-83 l-am vazut. Pe urma l-au mai dat, inclusiv dupa revolutie, deci l-am vizionat si la virste de liceu. Plus ca am citit si cartea, de unde am capatat cunostinte de marina (ce e aia bompres, cambuza etc....) ;) Speranta cauta goeleta L'Esperance. Finalul filmului e sefeu, n-are legatura cu romanul. 'sictir pezevenghi papagal' - asta am tinut-o minte de mic.
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde angus » Mie Iul 10, 2002 12:58 pm

Veronica ati vazut? E din '73, si imi doresc foarte tare si degeaba sa-l revad, ca nu-l are nimeni, si Tele 7 tot baga reluari in loc sa vina cu noutati. Aseara am vazut niste selectiuni din el, nu-s pe ce program, la emisiunea aia de trebuie sa ghicim in ce an s-a nascut invitatul. Lulu Mihaescu (Veronica) e super. Ma intreb ce-o fi facand acum. "Veronica, Veronica, fata buna si cuminte"..., parca o aud cantand pe Margareta Paslaru. "Asta-i traista fermecata..." Vreau la Veronica!
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Iul 10, 2002 2:15 pm

Incredibil film toate panzele sus. L-am vazut de vreo 5-6 ori. Nu era vacantza sa nu fie televizat. Imediat dupa revolutzie..in fiecare zi lucratoare era emisiunea "Ecran de vacantza" . Pacat ca nu mai este.
Am citit si catea "Toate panzele sus" ...de 2 sau 3ori.

Angus..nu mai stiu alt site cu filme romanesti.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Joi Iul 11, 2002 9:45 pm

abia acum am citit de la cap la coada threadul....

Faramitza Lambru in Harap-Alb??in Harap Alb ala cu Florin Piersic si Puiu Calinescu nu se poate,ca e prea vechi...

Angus,angus...rasuceste bine rana....Veronica e unul din filmele preferate ale copilariei mele...
alaturi de Toate Panzele sus,Liceenii...de ce oare n-a amintit nimeni de seria Liceenii??
si,bineinteles...de...lapsus,lapsus,ah!ce lapsus,am....Mihai Constantinescu e vocea unui broscoi verde pe care 2 surori frumoase(parca) il duc intr-un pahar prin lumea desenelor animate...si le canta "Maria Mirabela" peste tot...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde angus » Vin Iul 12, 2002 8:32 am

Aseara a fost pe HBO Noro, un film de Radu Gabrea, 2001, cu Dorel Visan si Victoria Cocis. Am citit multe cronici la el, dar nu am reusit sa-l vad, am ajuns acasa exact cand s-a terminat. L-a vazut cineva? Astept comentarii pro si contra.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Iul 12, 2002 11:12 am

EU am ajuns acasa mult dupa terminarea filmului si imi pare foarte rau. Noro..a fost pe ecrane in iarna lui 2002. Deci e un film f. recent.
Il vad martzi dimineatza la orele 9:25 ! Daca nu pe 22 iulie..tot dimineatza.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde angus » Vin Iul 12, 2002 11:27 am

Asa scria in programul TV, ca e din 2001. Ca asa e cu filmele astea recente, intre productie si difuzare stau degeaba, sa se mai fezandeze.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Rolf » Lun Iul 15, 2002 11:43 am

Mirela, filmul ala se numea chiar Maria Mirabela.

Despre Noro am auzit numai cuvinte aspre. Daca si voi o sa il criticati nici n-o sa ma chinui sa-l vad, sunt satul de filme romanesti post '89 in care actorii exagereaza rolul si-l dramatizeaza la maxim, de fapt prost jucate pina la urma. Generatia de actori noi nu-mi spune nimic, iar ai batrinii cad deseori in penibil. (adevarul ca e important si regizorul: cum vede el filmu si cum isi tine actorii in mina - vezi droaia de actrite din Asfalt Tango: nimic de reprosat, Nae C. e chiar profi. Spre deosebire de Radu Gabrea sau aia care reusesc sa puna mina la ora actuala pe putinii bani de la buget, care au un singur merit: relatii politice)

Ba, ar fi misto un thread cu filmele copilariei, cum e al pe literatura, sa vorbim si de straini, ca de'alde Rumburak ;) :D
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iul 15, 2002 12:04 pm

Pai..si n-ai mouse ca sa-l creezi ? :D

............
Unul dintre putinele filme romanesti de dupa '89 care mi-a placut a fost Balanta. In rest..nu cred ca mi-a atras atentzia ceva. De fapt cred ca este singurul film romanesc post '89...pe care l-am vazut. Cel putin altul nu mai imi amintesc.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Noro

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Iul 16, 2002 9:53 am

Tocmai am vazut Noro. Sa stitzi ca nu este un film rau. Dar nu prea e lucrat. Adica e cam din topor facut. Nu imi place stilul asta romanesc de filme. Daca filmul era facut de americani..pai ar fi fost succes mondial.
Oricum...bunicel filmul. Destul de trist..dar bunicel.
Va recomand sa il urmaritzi. Adica..nu este un film de cinema...sau sa ti-l iei pe video...dar sa-l vezi la tv intr-o dimineatza caniculara de vara....e OK.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron