Film romanesc

sub lumina lanternei magice

Satra

Mesajde svengali » Vin Dec 12, 2003 10:17 pm

Vreau sa vorbesc despre un film care a reprezentat un punct de referinta in istoria genului si care nu a fost mentionat aici pe cat ar merita.
Este vorba de melodrama "Tabor uhodit v nebo", adica "O satra urca la cer" ... film cunoscut la noi simplu sub numele "Satra".
Personal apreciez mai mult acest film decat cele semnate Kusturica-Bregovic, atat ca originalitate (vizavi de muzica si obiceiurile tiganilor), cat si dpdv calitativ.
Summary: ( ma citez de pe imdb.com; tot zicea cineva ca-mi place sa-mi citesc posturile :p):
This movie is a very fine melodrama about the life and customs of gypsies in the past century. I have no gypsy blood or conceptions, so I have an unbiased opinion about it. One of the main aspect that one may consider before watching this movie is the soundtrack, which contains several gypsy songs (original, with romani words) but also some masterpieces of the great moldavian composer Eugen Doga. Essentially the script bring out an uncommon and passionately love story between a horse thief, Zobar, and a young gypsy witch, Rada. Everything is covered with a haze of magic and archaic. Perhaps the script is a little bit rough making the impression of a "pink novel", but the music, the images, the beauty and the talent of the actress Svetlana Toma should be more than convincing.

Intrebarea care s-ar putea ridica instantaneu este: de ce acest film pe un thread dedicat filmului romanesc ?!
Ei bine, e un film care poate fi considerat romanesc in masura in care Basarabia/Moldova e pamant romanesc !
Cateva "repere" legate de film vorbesc de la sine:
Scenariu&Regia: Emil Loteanu
Muzica: Eugen Doga
Protagonisti:
Svetlana Toma, Grigore Grigoriu, Pavel Andreicenko, Sergiu Finiti.
Productie: Mosfilm, URSS, 1975
Dupa cum puteti observa doar un singur actor rus a avut un rol pricipal, restul fiindu-i bagati pe gat lui Loteanu pentru a nu avea o distributie "suspecta" si a obtine semnaturile necesare. Tinand cont de conjunctura politica de atunci, nu se punea problema ca dialogurile sa fie in romana.
In fine, singurul merit real al "marelui urs" (ca sa nu fim chiar rai :D) e legat de intocmirea repertoriului de cantece tiganesti care alcatuiesc coloana sonora. Intinderea de atunci a URSS-ului i-a permis lui Eugen Doga sa asculte/selecteze lautari dintr-o multitudine de familii tiganesti de pe intreg continentul. Exista chiar si o poveste nostima legata de asta:
Cand diferite clanuri tiganesti s-au strans in studiourile de inregistrari si pe platourile de filmare, putin a lipsit sa nu se incaiere. Pentru a-i impaca, Loteanu a avut ideea sa le arate tiganilor scene din primele filmari. Fascinati de faptul ca s-au vazut la televizor, tiganii au uitat de toate si-au dat ce-au avut mai bun in ei :o
Premii:
"Big Golden Shell" IFF San Sebastian, 1976
"Preumiul pentru cea mai buna actrita" (S. Toma), IFF, Panama, 1977
"Prize for visual images" la al-XI-lea Congres UNITEC, Paris, 1978
"Preumiul pentru cea mai buna actrita" (S. Toma), IFF, Praga, 1977

later edit:
Am atasat un cadru din film
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Într-o baltă neagră,
Patru ochi luceste.
Ce să fie oare?!
Cred că ie doi peste.
svengali
 
Mesaje: 221
Membru din: Dum Oct 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Unde ši-a întãrcat dracu' copchiii

Mesajde Sydney » Lun Dec 15, 2003 1:22 am

In afara de filmele mai vehci romanesti de Nicolaescu...alea cu Moldovan,seria istorica(Mircea,Mihai Viteazul,Capcana mercenarilor,Noi,cei din linia intai,etc) si alte filme mai vechi,singura aparitie recenta care mi-a placut a fost Furia
Good shit this is....mmmmm....

Chester chooses chestnuts,cheddar cheese with chewy chives.He chews them and he chooses them.He chooses them and he chews them...those chestnuts, cheddar cheese and chives in cheery, charming chunks
Avatar utilizator
Sydney
Junior Member
 
Mesaje: 481
Membru din: Vin Noi 01, 2002 12:00 am

cel mai iubit dintre pamanteni

Mesajde nae cinefil » Lun Dec 15, 2003 9:13 am

revazut cu placere (nu neaparat sadica!) pe tvr international!
nu shtiu ce sa spun despre el! in afara de faptul ca in afara de florin piersic joaca in el cam tot ce-avea cinematografia romaneasca mai bun la momentul turnarii filmului (mitica popescu apare vreo 2 minute, de exemplu)!
chiar daca legatura cu cartea e cam dipol-dipol:), cosorul lui Moceanu e de mare angajament!

svengali, felicitari pt postul de mai sus!
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

program teve

Mesajde angus » Mar Ian 20, 2004 10:49 am

vaaai, ce m-am speriat cand am vazut ca nu mai vad subiectul cu filme romanesti! pai sa-l lasatzi voi sa decada in pagina doua?! urat, foarte urat!
aseara, asta-n paranteza va zic, fu pe programu intai making of "Adio, Europa", un serial foarte interesant despre comunisti, o satira de peste 10 episoade din care cred ca am reusit sa vad cel putin jumatate.
- miercuri 21, pe TVR Cultural la orele 21:45 fix figureaza in program (pentru respectarea caruia nu bag mana-n foc, nocturno) oglinda de Dumitru Solomon, cu reluare a doua zi, aka joi, la orele 23:55, pe acelasi program
- sambata 24, ora 14:45 pe TVT International este piesa de teatru Aici nu plange nimeni de Tenessee Williams, cu Mariana Mihut si Victor Rebengiuc. e foarte scurta (vreo juma de ora doar)
- seara la ora 22:10, pe acelasi program este Burebista , regia Gheorghe Vitanidis 1980, cu George Constantin, Ion Dichiseanu, Emanoil Petrut
- duminica 14:15 pe TVRI: Insomnia , teatru teve, iar seara la 22:10 avem Casatorie cu repetitie 1985, cu Mircea Diaconu
- tot duminica la 15:50 pe Cultural este Capul de ratoi , cu George Mihaita si Ancuta Sigartau (baicse)
- miercuri 28, Pro TV la ora 13:30 si in reluare noaptea la 2:15, Nemuritorii 1974, cu Amza Pellea, Ilarion Ciobanu, Ion Besoiu
- miercuri 28, ora 21:45 TVR Cultural: Masina de scris cu Irina Petrescu, reluare joi la 00:30 pe acelasi program
Comentarii sau intrebari retorice:
- ce e cu serialul asta de-i zice Hacker , marti, miercuri si joi la ora 23:30 pe TVR I, stie cineva? ca am vazut accidental ceva secvente si m-a luat groaza.
- de ce mi-oi fi editat acest mesaj si l-am umplut de liniute dusmanoase?! e mai frumos asa?! :con:
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

damen tango

Mesajde angus » Mie Mai 26, 2004 9:26 am

deci nici nu s-a bagat de seama p-aicea ca lipsesc de multishor. pai sa va recomand despre filmul pe care l-am vazut in minunata dimineatza insorita de sambata trecuta la cinema studio, si care se intituleaza precum in antet. distributzia insashi este shi ea exceptzionala: Maia Morgenstern, Andreea Bibiri, Horatiu Malaiele si Mihai Calin. subiectul este interesant, captivant, iar finalul cu totul neashteptat. un film pe care shi cei mai cranceni carcotashi l-ar putea viziona cu placere.
iata un linc pentru cei care vor sa shtie mai mult pentru a face pasul: http://cinema.acasa.ro/film_Damen_Tango_zi.html
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Filme românesti

Mesajde lupisor » Joi Mai 27, 2004 3:01 am

Salut

Am o dorinta. Caut anumite filme romanesti bune si nu triste. Motivul este ca traiesc in Canada unde nu prea sunt multe filme romanesti. In sfarsit, saptamana trecuta am fost la cinema cu o prietena ca sa vedem "Binecuvantata fii inchisoare". Un film bun, insa foarte dur. Prietena mea era foarte socata si ca s-o fac sa se simte mai bine i-am promis ca o sa fac rost de un film romanesc care sa nu fie trist si ca o sa i-l trimit. Ceea ce caut este un film bun si nu trist sau dur, ceva care sa inspire optimism si bucurie daca este posibil.


Multumesc :)


Lupi
"Strength and honor"
Maximus Decimus Meridius
Avatar utilizator
lupisor
Junior Member
 
Mesaje: 85
Membru din: Dum Sep 30, 2001 11:00 pm

Mesajde stefan » Mie Iul 07, 2004 10:42 am

Vad ca din mai nu s-a mai postat aicisha, asa ca o sa pun umaru' la revitalizarea threadului si-o sa va povestesc despre Niki Ardelean, colonel in rezerva, ultimul film al lui Pintilie, dupa un scenariu scris de Cristi Puiu (ala cu "Marfa si banii") si inca un tip, Razvan Radulescu pe nume. In primul rand, n-as putea scrie un post despre acest film fara sa includ undeva si propozitia "Cristi Puiu ar trebui impuscat". Stiu, e crud, merge impotriva respectarii dreptului la exprimare, dar asta e situatia.

Mi se pare ciudat ca Pintilie a acceptat sa regizeze scenariul co-realizat de Cristishoru realistu', si asta in ciuda sustinerii pe care a acordat-o primului film realizat de tanarul "regizor". Asta pentru ca pentru primul realismul frust nu este un scop in sine; dialogurile din "Balanta" sau "Terminus paradis" erau triviale, erau rupte din viata de zi cu zi, dar exista o poveste, niste idei, acolo. Cristi Puiu urmareste sa captureze bucati de realitate de o trivialitate ce nu serveste povestea sau mesajul (ambele lipsesc cu desavarsire), si e ciudat ca Pintilie a acceptat acest mod de lucru in filmul sau: cuplul format din fiica lui Niki si baiatul lui Flo discuta despre parul pubian si despre cum ar trebui ras, spre sfarsitul filmului un personaj isi taie unghiile de la picioare in fata camerei, Flo intra peste Niki la WC... Ok, sunt genul de scene care nu apar in filme de obicei, dar numai insolitul acestor scene nu poate salva un film fara cap, fara coada, si plictisitor pe deasupra. Foarte asemanator (dpdv al povestii, cel putin) cu "Marfa si banii", cu personaje conturate foarte vag, un sfarsit trantit parca din plictiseala, cu scenele "realiste" de care am vorbit...

Nu am nimic impotriva experimentelor, atata timp cat nu sfideaza bunul simt. Cristi Puiu tot incearca de doua filme-ncoace sa ne demonstreze ca poti face un film cu o poveste de doi lei si care sa fie si interesant, si asta numai prin discutiile despre floci, aruncatul cu cuvinte triviale (ce-i drept nu retin sa fi auzit prea multe trivialitati in "Niki Ardelean") si alura de "home movie". Din punctul meu de vedere n-a reusit. Am inteles ca l-a si atacat pe Pintilie in ultima vreme (ce mai, e si "mare caracter" pe langa "mare regizor"), asa ca si-a pierdut unul din principalii sustinatori. Poate avem noroc si se reprofileaza.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde MonsterSnatch » Mie Iul 07, 2004 10:55 am

..stie cineva de unde pot face rost de filmul de scurt metraj "Poveste la scara C" ?!?!
\\Plus ca change, plus c`est la même chose ...
\\a.karr
Avatar utilizator
MonsterSnatch
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Apr 04, 2004 11:00 pm

As dori foarte mult sa cumpar filmul Satra cine ma poate ajuta?

Mesajde Habarnam007 » Dum Iul 11, 2004 10:29 pm

As dori foarte mult sa cumpart filmul Satra (fie pe caseta, fie pe CD). Pretul nu este o problema, va rog ajutati-ma!!!! Mesaj pentru Svengali (am vazut ca a-ti pus un cadru din film. Stiti cumva de unde pot cumpara filmul? CD?
Any help is greatly appreciated!!!

svengali scrie:Vreau sa vorbesc despre un film care a reprezentat un punct de referinta in istoria genului si care nu a fost mentionat aici pe cat ar merita.
Este vorba de melodrama "Tabor uhodit v nebo", adica "O satra urca la cer" ... film cunoscut la noi simplu sub numele "Satra".
Personal apreciez mai mult acest film decat cele semnate Kusturica-Bregovic, atat ca originalitate (vizavi de muzica si obiceiurile tiganilor), cat si dpdv calitativ.
Summary: ( ma citez de pe imdb.com]This movie is a very fine melodrama about the life and customs of gypsies in the past century. I have no gypsy blood or conceptions, so I have an unbiased opinion about it. One of the main aspect that one may consider before watching this movie is the soundtrack, which contains several gypsy songs (original, with romani words) but also some masterpieces of the great moldavian composer Eugen Doga. Essentially the script bring out an uncommon and passionately love story between a horse thief, Zobar, and a young gypsy witch, Rada. Everything is covered with a haze of magic and archaic. Perhaps the script is a little bit rough making the impression of a "pink novel", but the music, the images, the beauty and the talent of the actress Svetlana Toma should be more than convincing.[/SIZE]

Intrebarea care s-ar putea ridica instantaneu este: de ce acest film pe un thread dedicat filmului romanesc ?!
Ei bine, e un film care poate fi considerat romanesc in masura in care Basarabia/Moldova e pamant romanesc !
Cateva "repere" legate de film vorbesc de la sine:
Scenariu&Regia: Emil Loteanu
Muzica: Eugen Doga
Protagonisti:
Svetlana Toma, Grigore Grigoriu, Pavel Andreicenko, Sergiu Finiti.
Productie: Mosfilm, URSS, 1975
Dupa cum puteti observa doar un singur actor rus a avut un rol pricipal, restul fiindu-i bagati pe gat lui Loteanu pentru a nu avea o distributie "suspecta" si a obtine semnaturile necesare. Tinand cont de conjunctura politica de atunci, nu se punea problema ca dialogurile sa fie in romana.
In fine, singurul merit real al "marelui urs" (ca sa nu fim chiar rai :D) e legat de intocmirea repertoriului de cantece tiganesti care alcatuiesc coloana sonora. Intinderea de atunci a URSS-ului i-a permis lui Eugen Doga sa asculte/selecteze lautari dintr-o multitudine de familii tiganesti de pe intreg continentul. Exista chiar si o poveste nostima legata de asta:
Cand diferite clanuri tiganesti s-au strans in studiourile de inregistrari si pe platourile de filmare, putin a lipsit sa nu se incaiere. Pentru a-i impaca, Loteanu a avut ideea sa le arate tiganilor scene din primele filmari. Fascinati de faptul ca s-au vazut la televizor, tiganii au uitat de toate si-au dat ce-au avut mai bun in ei :o
Premii:
"Big Golden Shell" IFF San Sebastian, 1976
"Preumiul pentru cea mai buna actrita" (S. Toma), IFF, Panama, 1977
"Prize for visual images" la al-XI-lea Congres UNITEC, Paris, 1978
"Preumiul pentru cea mai buna actrita" (S. Toma), IFF, Praga, 1977

later edit:
Am atasat un cadru din film
Avatar utilizator
Habarnam007
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Iul 10, 2004 11:00 pm

Mesajde valbog » Mie Iul 21, 2004 5:05 pm

ma deranjeaza enorm ca filmele romanesti sunt atat de porcoase in limbaj...pacat ca avem actori super buni si filmele postdecembriste in care au jucat erau pline de injuraturi si in plus calitatea imaginii este de tot kktul la filmele romanesti! pacat de actorii nostri de valoare.....exemplu Maya Morgenstein care a dovedit lumii intregi cat de bine poate juca un actor roman, fiind si vaforita la nominalizarile pt oscar! Daca ar vedea Toma Caragiu sau Amza pelea un film romanesc de dupa revolutie cred ca s-ar cruci...my god....singurii regizori care au ramas foarte buni sunt Sergiu Nicolaescu si Nae Caramfil.....
Orice optimist nu e decat un prost fericit. Desigur, pesimistul e doar prost.
Avatar utilizator
valbog
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Mie Iun 30, 2004 11:00 pm

...

Mesajde sweet-Laura » Sâm Sep 25, 2004 4:47 pm

Mie mi-a placut mult "Examen". Cred ca e singurul film romanesc de dupa revolutie care a evocat atat de real comunismul. Abia astept sa vad acum "Orient Express". Il asteptam de ceva vreme. :love:
"Inexistentul este doar ceea ce nu ne-am dorit indeajuns de mult!..."
sweet-Laura
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Aug 31, 2003 2:34 pm
Localitate: In propria utopie

Mesajde stefan » Mar Noi 30, 2004 12:22 am

Am vazut azi (ma rog, ieri) Asta e, un asa zis documentar despre neste oameni din Delta. Fiind facut de Thomas Ciulei, fiul lui Liviu Ciulei, si plecand de la prejudecata ca aschia nu sare departe de copac, ma asteptam sa fie ceva de capul lui. Mai ales ca i se facea reclama citandu-se criticile cele mai grave care i-au fost aduse (tin minte ca Emil Hurezeanu, de exemplu, a zis ceva de genul: "e grav ca si regizorii au inceput sa minta ca politicienii").

Ei bine, asteptarile mi-au cam fost inselate. Se pare ca la noi a prins un tip de realism dus la limita (dovada succesul avut de "Marfa si banii", film ce nu mi-a placut deloc), si filmul lui Ciulei Jr. intra si el in acest trend. Totusi, la fel ca in filmul lui Cristi Puiu, razbate o oarecare neglijenta, o credinta ca "filmul se face singur", si ca regizorul nu prea trebuie sa-si bata capul prea mult.

Fiind un documentar si bazandu-se pe spontaneitatea unor oameni amarati din Delta (sotii batrani sunt chiar simpatici), "Asta e" avea sanse sa nu iasa chiar naspa in ciuda acestei conceptii despre regie. Totusi, cand vezi cat de evident stanjeniti sunt mai toate personajele in fata camerei, cat de dezorientati sunt de faptul ca-s filmati, incat pretentia de realism si naturalete cade din start.

In plus, oamenii par a fi prezentati numai in latura lor "salbatica", sugerandu-mi un oarecare complex de superioritate "orasenesc" din partea regizorului. In unele scene, personajele lasa impresia ca sunt puse in fata spectatorilor pentru ca acestia sa rada de ele, nu pentru a le compatimi si pentru a atrage atentia asupra starii lor de mizerie.

E uimitor cum un film cu un subiect foarte ofertant, cu Delta Dunarii ca fundal, a putut iesi asa prost. Cred ca oamenii aia amarati meritau mai mult. Mai ales ca nea regizorul nu i-a platit, considerand ca nu au facut "munca de actori", ci au fost ei insisi. Nice thinking, dude.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde MiG29 » Joi Dec 09, 2004 10:48 pm

Tocmai ce am revazut Furia dupa ce aseara am revazut Balanta.Concluzia...filmu lu Radu Muntean mi-se pare mult mai slab acum.Cred ca Pintilie e de vina:p

Si o alta concluzie:dupa ce am vazut Furia, Occident si Marfa si Banii...Marfa si Banii ie pe primu loc in preferintzele mele cu Occident pe pozitia a dooua.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde ValiEnte » Vin Dec 17, 2004 8:55 pm

ultimul film romanesc vazut...'Examen' ....destul de dus filmul,"cui ii mai plac vechiturile astea" :o
Istoria incepe sa se razbune...
Avatar utilizator
ValiEnte
 
Mesaje: 796
Membru din: Joi Sep 16, 2004 11:00 pm

Mesajde thunder84 » Sâm Dec 25, 2004 9:12 pm

Am vazut pe ecrane Filantropica si mi-a placut...interesant filmul...Mi s-a parut o super comedie filmul "Gaitele"...nu mai stiu cine la regizat dar cred ca e cea mai buna comedie romaneasca...Si "cel mai iubit dintre pamanteni" mi-a placut...m-a facut sa citesc romanul,si astfel mi-am dat seama ca filmul nu e cine stie ce!:)...anyway,pacat ca nu se prea fac filme in romania...cel putin filme bune...
"Am vazut ingerul in piatra si am sculptat pana l-am eliberat." Michelangelo
Avatar utilizator
thunder84
Junior Member
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Dec 19, 2004 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Dec 30, 2004 6:03 pm

Am vazut Garcea si oltenii (l-am luat de pe net...ca-l pierdusem pe Pro Tv) ...si mi s-a parut o prostie. N-am ras la nici un moment.
Ce frumoase erau filmele cu Brigada Diverse...si comediile de alta data. ~(
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde ballooba » Mie Ian 05, 2005 12:31 am

Milionari de weekend un super film,
Cel mai tare film romanesc ramane Filantropica urmat de Furia
butzi butzi!!
Avatar utilizator
ballooba
Junior Member
 
Mesaje: 194
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde shakti » Dum Ian 09, 2005 1:12 pm

In milionari de weekend tudor chirila este varza, daca ar fi ales alt actor lucrurile ar fi fost cu totul altele.
si inca un lucru enervant :reclama "mascata" era evidenta
Mi a placut de Bendeac"alex" care a fost foarte natural si firesc
don t hate me....
Avatar utilizator
shakti
 
Mesaje: 560
Membru din: Dum Dec 14, 2003 12:00 am

Mesajde zaraza » Vin Ian 21, 2005 7:26 pm

da mai " filantropica" e de departe unu din cele mai bune filme romanesti din ultimi ani...
l-am revazut zilele trecute dupa 2 ani si mi-a ramas din nou la suflet
cine nu l-a vazut nici pana azi: facetzi rost de el fratilor ca merita...:)
Avatar utilizator
zaraza
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Dum Noi 14, 2004 12:00 am

Mesajde john_john » Vin Ian 21, 2005 9:26 pm

am vazut azi o stire la tvr cu niste elevi din constanta care il mistocareau pe profesor. curat filantropica, pacat ca n-au aparut si racketii. ieri am vazut ceva dintr-un film cu bd- sinistru- nu rezista decat prin cateva gaguri
john_john
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Dum Dec 05, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Sâm Ian 22, 2005 9:59 am

ieri am vazut ceva dintr-un film cu bd- sinistru- nu rezista decat prin cateva gaguri


de ce? n-a avut scene cu elevi mishtocarind profesrii sau ejti mafalda ca din "ceva" vazut sa faci o analiza completa a filmului?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nodingat » Sâm Ian 22, 2005 8:59 pm

ionel ionelule, unii au crescut cu filmele astea de ţi se par ţie sinistre.
şi ce era aşa sinistru pană la urmă ca să mă dumiresc şi eu, n-avea efecte speciale? d-aia sau pentru că n-apare maestru domn senator sergiu?
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde john_john » Sâm Ian 22, 2005 10:11 pm

pai vine asa: scenariul incoerent, jocul catastrofal al catorva actori(si mai ales al actritelor), propaganda comunista, replicile fortate. cat despre maestrul sergiu, filmele lui imi plac la fel de putin.
e doar o parere, nu ma omorati
john_john
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Dum Dec 05, 2004 12:00 am

Mesajde ValiEnte » Joi Feb 03, 2005 5:00 pm

milionari de weekend

filmul a fost tare,scenele de impuscaturi slabe,dar...
tudor chirila super :S
Istoria incepe sa se razbune...
Avatar utilizator
ValiEnte
 
Mesaje: 796
Membru din: Joi Sep 16, 2004 11:00 pm

Mesajde h0va » Joi Feb 03, 2005 5:11 pm

milionari de weekend..

patetic..mai bine nu ma uitam..

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

filmul veronica

Mesajde ursuletii » Vin Apr 08, 2005 11:24 am

angus scrie:Veronica ati vazut? E din '73, si imi doresc foarte tare si degeaba sa-l revad, ca nu-l are nimeni, si Tele 7 tot baga reluari in loc sa vina cu noutati. Aseara am vazut niste selectiuni din el, nu-s pe ce program, la emisiunea aia de trebuie sa ghicim in ce an s-a nascut invitatul. Lulu Mihaescu (Veronica) e super. Ma intreb ce-o fi facand acum. "Veronica, Veronica, fata buna si cuminte"..., parca o aud cantand pe Margareta Paslaru. "Asta-i traista fermecata..." Vreau la Veronica!


Draga 'angus'. Nu stiu daca mai frecventezi acest forum si de asemenea nu stiu daca ai reusit intre timp sa faci rost de filmul 'Veronica', insa eu il am inregistrat pe caseta video. Daca te intereseaza da-mi 'reply' si am sa te ajut. Pa!
Ursuletii!
ursuletii
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Apr 08, 2005 10:50 am
Localitate: un spatiu in univers

Mesajde bebanito » Lun Apr 25, 2005 4:52 am

Milionari de weekend...slabooootz!
...sunet la efecte speciale(impushcaturi) luat parca de pe vremea lui tata Sergiu Nicolaescu(ba, parca , ale lui erau mai bune!...),actori romani de duzina, umor canci, subiectu' ce sa mai vorbim, nu are cap si nici coada, rusnacii(mercenari, cica!)nici pe post de moldoveni nu sint buni, ca in final tot questul ( a se citi: cautarea) sa fie organizat(a) de niste nebuni dintr-un azil?!?...give me a break, please! Bleah!
data viitoare voi citi regulile cu privire la semnatura
Avatar utilizator
bebanito
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Apr 24, 2005 11:00 pm

echilibrul Balantei

Mesajde sol » Mie Apr 27, 2005 4:43 am

Balanta sta pe picioarele ei si ramane credibila si pentru cei ce nu au trait pe lumea cealalta. Cei care sunt prea tineri sa stie cum a fost, si ce nu mai trebuie sa fie iar, au dreptul la relatari care sa nu ignore , dincolo de mizeria momentului, si splendoarea marunta, omeneasca, a eforturilor spre decenta, chiar fericire... incredintarea ca vor fi fost temeiuri pentru care momentul martirizeaza. Cheia si ultimul refugiu: iubirea, de toate culorile, trebuia sa tina de cald in veac de iarna, cun spunea cineva, cand trebuie pastrate vii radacinile, fara ea erai pierdut. Am auzit tineri invidiind vremea aceea cand dusmanul era pe dinafara. Era exact la fel ca acum, doar ca pe dos, reversul.
Balanta e si o lectie despre dinamica epicului, a si profitat ca remake.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde habsurd » Dum Feb 26, 2006 8:14 pm

este o replica:'futu-tzi pastele matii ai manacat coltu la paine si ...' pe care o spune marius florea vizante intr-un film.poate cineva sa-mi spuna despre ce film e vorba?sau macar un indiciu despre..
habsurd
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Feb 26, 2006 8:06 pm
Localitate: iasi

Mesajde marian jan » Dum Feb 26, 2006 8:30 pm

deci e vorba de un copil crescut la orash si care face o vizita la bunici la tzara.e f inteligent,in acelasi timp naiv.tin minte o secventa:el era la peste,vin doi pustani si ii spun sa nu mai pescuiasca pt ca o sa i confishte undita si el intreaba foarte linistit ce inseamna a confisca.cum se numeste filmu'? premiu:o naveta de bere.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori