Memento

sub lumina lanternei magice

memento

Mesajde Vizitator » Lun Apr 08, 2002 3:41 am

am vazut de curand "memento" un film productie 2001, nominalizat la oscar, cu guy pierce, un film de la care nu am asteptat la atat de multe

e ceva gen pulp fiction, care incepe cu sfarsitul... ma rog, e superb, nu stiu ce rating are, dar m-a impresionat
Vizitator
 

Mesajde Aliosha » Lun Apr 08, 2002 4:10 am

Este un film formidabil. Mi-a placut foarte mult.
Ratingul e foarte bun. Pe imdb spre exemplu are 8.8 /10

E facut in 2000 nu in 2001 si uitandu-ma sa vad cine e regizorul, James Nolan, am dat fuga sa inchiriez si primul lui film (asta find al doilea) "Following" .
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

este excelent

Mesajde Joao » Lun Apr 08, 2002 9:57 pm

eu l-am vazut de 3 ori pana sa ma prind cum ajunge la tipa!
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde Wild Rose » Mar Dec 30, 2003 12:20 am

I have to believe in a world outside my own mind. I have to believe that my actions still have meaning, even if I can't remember them. I have to believe that when my eyes are closed, the world's still there. Do I believe the world's still there? Is it still out there? ... Yeah. We all need mirrors to remind ourselves who we are. I'm no different.

Un film superb, regizat (din cate stiu eu) de Christopher Nolan (nu James Nolan). L-am vazut mai demult, la recomandarea verisoarei mele si nu am regretat.. "Following" nu am vazut insa observ ca are un rating destul de bun (7.6/10)..

You know what one of the reasons for short term memory loss is? Venereal disease! Maybe your cunt of fucking a wife sucked one too many diseased cocks and turned you into a fucking retard! :D
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde shakti » Mie Ian 14, 2004 10:07 am

am auzit de filmul asta .... si am auzit numai cuvinte de lauda despre el:) vreau si eu sa l vad ...
si acum intrebarea: ruleaza pe undeva sau exista la inchirieri casete ( la hollywood music and film)?
don t hate me....
Avatar utilizator
shakti
 
Mesaje: 560
Membru din: Dum Dec 14, 2003 12:00 am

Mesajde vali » Mie Ian 14, 2004 10:28 am

mama, topicul asta e facut in 2002
mi se pare ca o sa fie filmul pe HBO in curand.
oricum, merita vazut si revazut

bai, nu l-am gasit pe nicaieri de inchiriat, nici pe vhs nici pe dvd
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Ian 14, 2004 10:35 am

Filmul a fost pe HBO asta toamna. Si o sa mai fie.
Il am eu de inchiriat in format div-x. :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde shakti » Mie Ian 14, 2004 11:13 am

pe vhs nu l ai?
don t hate me....
Avatar utilizator
shakti
 
Mesaje: 560
Membru din: Dum Dec 14, 2003 12:00 am

Mesajde vali » Mie Ian 14, 2004 11:18 am

in era asta supercomputerizata? ce e aia vhs?

ps: vezi ca moshu te poate invita la el acasa, la un cinema la pret redus.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde shakti » Mie Ian 14, 2004 11:26 am

pe langa faptul ca se blocheaza foarte des, ii mai lipseste si cd rom ul ... asa ca nu am cum sa vad filmul pe calculator... dvd nu am ... singura speranta ramane video...asta e



la mosh acasa? lasa ma ca reusesc eu sa fac rost de film sa l vad acasa la mine :P
don t hate me....
Avatar utilizator
shakti
 
Mesaje: 560
Membru din: Dum Dec 14, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Ian 14, 2004 11:32 am

la mine se vede foarte bine. nu se blocheaza niciodata. si am si ecran plat. :D
daca vrei sa vii...vino. :p

eu si asa nu am inteles filmu cand l-am vazut. mi l-a povestit Wild Rose si mi-am dat seama ca am urmarit degeaba filmu. o sa-l mai vad 1data.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde vali » Mie Ian 14, 2004 11:53 am

bine mah, poti sa vii s la mine, daca la moshu nu vrei :D

si ca sa nu fiu off-topic, filmul este pe locul 17 in topul imdb, dupa ce a fost pe locul 10
http://www.imdb.com/title/tt0209144/
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Wild Rose » Joi Ian 29, 2004 12:51 am

shakti scrie:si acum intrebarea: ruleaza pe undeva sau exista la inchirieri casete ( la hollywood music and film)?


Nu, cel putin eu nu l-am vazut. Nici Requiem nu au.. Daca stau sa ma gandesc, au foarte multe filme proaste si foarte putine care merita vazute.
In schimb ultima oara cand am trecut pe acolo am observat ca aveau Trainspotting.. :D Daca nu l-ai vazu', da o fuga pana la Hollywood music & film neaparat
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Ian 29, 2004 1:17 am

Rose...vii la mine si iti iei si Memento si Requiem si Trainspotting si ce mai vrea muschiu tau.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde shakti » Joi Ian 29, 2004 2:39 pm

Wild Rose scrie:Nu, cel putin eu nu l-am vazut. Nici Requiem nu au.. Daca stau sa ma gandesc, au foarte multe filme proaste si foarte putine care merita vazute.
In schimb ultima oara cand am trecut pe acolo am observat ca aveau Trainspotting.. :D Daca nu l-ai vazu', da o fuga pana la Hollywood music & film neaparat


multumesc pentru sfat .. dar am vazut trainspotting
don t hate me....
Avatar utilizator
shakti
 
Mesaje: 560
Membru din: Dum Dec 14, 2003 12:00 am

Mesajde Cristy » Dum Aug 15, 2004 9:02 pm

excelent film .. interesanta poveste .. prestatie superba Guy Pierce ..
ramasesem masca dupa prima vizionare .. dupa a 3 a vizionare il inteselesesem perfect .. :)
Moved away.
Cristy
 
Mesaje: 888
Membru din: Joi Iul 08, 2004 11:00 pm

Mesajde Kreathor » Mar Aug 31, 2004 5:19 pm

Superb film, vazut de ceva timp si de cateva ori. Nu stiam la ce sa ma astept cand l-am vazut prima oara si am ramas placut surprins. Idee deosebita, realizare excelenta, prestatia actorilor buna, sfarsit .... sau inceput ... :) stiti la ce ma refer ...
"I don't think we've seen any cinema yet. I think we've seen 100 years of illustrated text." (Peter Greenway)
Kreathor
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Joi Dec 12, 2002 10:42 pm
Localitate: This planet

Mesajde Zarathustra » Dum Sep 19, 2004 8:17 pm

Curios cum cifra 3 este esentiala pt o intelegere superioara a filmului... Filmul superb , mai ales afirmatia de la sfarsitul filmului : "I have to believe in the world outside my own mind. I have to believe that my actions still have meaning, even if I can't remember them. I have to believe that when my eyes are closed, the world's still there...But do I? Do I believe the world's still there? ...Is it still out there?! ... Yes"
La ce te poti astepta de la o lume in care aproape toti traiesc numai pentru ca-s prea lasi pentru a se sinucide?
Zarathustra
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Mar 20, 2004 5:26 am
Localitate: Pe scaun

Mesajde jiji » Dum Iul 24, 2005 12:39 pm

Despre film nu are rost să vorbesc, sunt de acord cu părerea de pe thread. In schimb trebe să vă zic şocul principal pe care l-am avut: zambetul lui Carrie-Ann Moss cand era la masă cu eroul principal. Atunci mi-am dat seama brusc că pe tipa asta nu am mai văzut-o zambind :) in Matrix era tot timpu solemnă săraca.
..., părerea mea, ...
Avatar utilizator
jiji
Junior Member
 
Mesaje: 208
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm


Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron