Godfather Trilogy

sub lumina lanternei magice

Godfather Trilogy

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Aug 19, 2002 9:58 pm

In sfarsit am reusit sa urmaresc si eu toate cele trei partzi ale trilogiei Godfather.
Briliant ! Este cu sigurantza cel mai bun film despre Mafie pe care l-am vazut. Regizat impecabil. Jocul actorilor impecabil. Imaginea,muzica..totul..impecabil. Mi-a placut foarte mult..tocmai pentru ca filmul a aratat si o tenta romantica..s-a implicat in viatza personala a mafiotzilor. Pana la urma..sunt si ei oameni,nu ?

Actiunea incepe prin 1946,parca. La nunta ficei lui Don Vito Corleone..Connie. Usor ,usor ne familiarizam cu familia Corleone : Don Vito ..nashul(jucat absolut extraordinar de Marlon Brando) , Michael..fiul cel mic (Al pacino) , Sonny ..fiul cel mare (James Caan) , Tom Hagen ..fiul adoptiv (Robert Duval)...si totzi ceilaltzi mafiotzi ....cu nume impresionante : Peter Clemenza,Don Emilio Barzini,Carlo Rizzi sau Bruno Tattaglia .
Mi-a placut foarte mult de personajul Tom Hagen. Omul de mare incredere al familiei.
Probabil cea mai frumoasa parte a primei partzi a fost cand Michael pleaca in Sicilia. Mi-a placut mult..cum a ceruta Mike de nevasta pe Apolonia de la Signor Vitelli. Chiar daca stia italiana..a preferat sa vorbeasca in engleza..punand bodygardul sa ii traduca lui Signor Vitelli. Si dupa ce s-a prezentat el..si a zis ca vine cu intentzii bune i-a zis lui bodyguardului cam asa : "Spune-i cui Signor Vitelli ca or se alege cu un ginere..or fata sa se alege cu un tata mort! ". Apolonia este o fata superba...iar scenele din Sicilia sunt la randu'le superbe. Pacat ca Apolonia moare,in masina capcana ce era destinata lui Michael.
Michael se intoarce la New York....si intra serios in afaceri. Uitasem sa va zis..ca inanite de Sicilia mi-a placut faza cand il lichideaza Michael pe seful politziei dar si pe celalt mafiot..cu pistolul ...din spatele WC-ului. :D
Tasu batran moare in timp ce se juca in gradina cu nepotusu' ! Aici mi-a scapat ceva....cine era nepotu'su ? Baiatu lui Michael sau baiatu lu Sonny (nashu din partea a III a).
Faza tare in timpul botezului copilului lui Connie....cand sunt lichidatzi totzi sefii de Mafie dusmani. In timp ce preotul tine slujba in latina..ne sunt prezentate rafuielile. Unice acele imagini !
Frumos si finanlul...cand Michael devine nash si nevasta'sa Kay (Diane Keaton) il priveste aparte.

Partea a II a a trilogiei parca mi-a placut mai mult decat prima. Si asta pentru ca mai apare un mare actor. Robert De Niro ,in rolul lui Vito Corleone tanar. Filmul prezinta in paralel ispravile lui Michael ca nash ...si viatza lui Vito ,tatal lui Michael. Filmul incepe in Sicilia anului 1901,la inmormantarea tatalui lui Vito. Ne sunt prezentate greutatzile lui Vito...pana sa ajunga nash al Mafiei. Foarte frumoase imaginile din mahalale americane din anii 20-30. Poate doar in Once Upon A Time in America le mai regasim.
In timp ce actiunea din vechimi (adica din perioada lui Vito tanar) se deruleaza in Sicilia si NY , actiunea din prezent se petrece la NY si char in Cuba.
Mi-a placut mult faza cand Vito se reintoarce acasa...si il lichideaza pe cel ce ii omorase parintzii.
Ca prestatzie actoriceasca mi-a placut mai mult de Robert De Niro decat de Al Pacino. Nu-i vorba,ca si Al Pacino e monumental....dar Robert De Niro are ceva unic...ce mie imi place foarte mult.
Pe final..Michael il lichideaza pana si pe fratele sau..Fredo,care il tradase.
Finalul de lapartea a II a este mai frumos decat cel al primei partzi. Inapoi in timp..ne sunt aratatzi familia Corleone cum parasesc Sicilia. Iar Vito sta la geamul trenului cu Michael.
Iar apoi acasa...in preajma sarbatorilor..totzi stau la masa,in asteptarea lui Don Vito. Si la um noment dat..Don Vito vine acasa. Absolut toata lumea iese in intampinarea lui..doar Michael ramane neclinitit la masa...cu fatza ingandurata. Iar apoi..peste timp....Michael din prezent...la fel de ingandurat.

In partea a III a a trilogiei..Michael este deja batran. Are parul alb. Suntem in anul 1979. (anul nasterii mele :p )
Ni se arata ca Mafia a intrat pana si in randul marilor preotzi de la Vatican. De fapt..cama sa a fost tot timpul..cu biserica catolica. Nu ?
Intre Vincent (Andy Garcia) ,baiatul lui Sonny si Mary Corleone fata lui Michael..se naste o poveste de dragoste....desi sunt veri primari. Mi-a placut faza cand Mary vine in ascunzatoarea lui Vincent si incep ei sa "gateasca" impreuna.
Michael are probleme cu diabetul..si sufera diferite atacuri..fiind chiar si internat in spital.
Actiunea se muta in Sicilia. Michael preda functia de Nash al familiei lui Vincent. Asadar Vincent Corleone este noul nash.
Avem parte si de opera in Nashul partea a III a. Toata familia merge la un concert sustinut de baiatul lui Michael...iar la iesire un ucigash platit incearca sa il lichideze pe Michael..dar din pacate..moare fata sa.
Finalul partzii a III a si al trilogiei...il gaseste pe Michael batran intr-o gradina din Sicilia. Si...ne este aratat de la departare..cum acesta moare.
Asa se termina trilogia.

Ma scuzatzi ca am scris atat de mult. Probabil ca nu o sa aiba nimeni rabdarea sa citeasca...dar am adus si eu un tribut infim acestui film care mi-a placut foarte mult.
Dupa cum am spus ,mi-a placut in primul rand...pentru ca arata o fatza umana a Mafiei. Ajungem sa ii indragim pe Michael si ai lui.
Intreaga poveste este tesuta foarte frumos. Sa mai spun ca are la baza romanul lui Mario Puzo. Dar a lucrat si Coppola pe la scenariu.
Iar coloana sonora...este minunata. Ca si toate tarantelele de pe parcursul filmului.

Cotatzii imdb : Godfather ....9.0 (locul 1 all-time) ; Godfather part II ........8.9 (locul 3 all-time) ; Godfather part III ......7.2

Cotatziile mele : Godfather... 10
Godfather part II ...10
Godfather part III....8

Va spun cu alta ocazie ce premii au luat cele 3 filme !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde vali » Mar Aug 20, 2002 8:32 am

asta da subiect de discutat

la nunta lui connie mi-a placut cum vorbea singur tipul ala infricosator, luca brazzi,

un om de nadejde al familiei, care insa moare strangulat de salazzo.


duvall face un rol sperb, mi-a plcut in special diplomatia lui si modul cum a rezolvat

conflictul cu managerul lui johnny favorite la hollywood si cu capul calului.

coloana sonora e superba, am ascultat piesele separat (le luasem cu audiogalaxy). o lista cu piesele de pe prima parte gasiti aici http://us.imdb.com/Soundtracks?0068646

lichiradea mafiotului "imoral" care facea trafic cu droguri este o scena

nemaipomenita, michael, cel mai "pur" dintre ei, va face totul pentru a-is salva tatal

si familia, gratie dictonului "sangele apa nu se face". [daca urmariti cu atentie,

michael are in timpul discutiei o fatza dispretuitoare de fata de mafiot.

"and your daughter will lose a father...insetad of gaining a husband"

da, scenele din sicillia sunt fumoase, numai ca sunt fimalte in america, mie asa mi se

pare. dar s-ar putea sa ma insel. apollonia e o fata foarte frumoasa.

carlo , sotul lui connie, e o jigodie aparte, din cauza lui moare sonny, ca razbunare

pentru bataile incasate de connie de la el. carlo e genul impotentului (pe toate

planurile) care nu se poate razbuna decat prin violenta fizica. eu cred ca el era suparat ca era tinut deoparte din afacerile familiei.

diane keaton mi se pare extrem de stearsa in prima parte, desi am vazut in alte filme facand roluri de exceptie.

episodul din vegas ii minunat, arata cat de luzer era fredo care, desi era cel mai

mare si era primul la succesiune, fusese dat la o parte pentru ca era molau.

"fredo, you're my older brother and i love you, but don't ever take sides with anybody

against the family again. ever!"


vito moare, inghitindu-si limba, eu am impresia ca si de la solutia de gandaci a lui nepota-su, fiul lui sonny (vincent din partea a 3a). daca va uitati atent, il invata pe ala micu ce sa faca cu stropitoarea de gandaci

stiti abnuiesc ca, la botezul copiilor, apa este un element purificator (cel putin la

catolici, la noi nu stiu cume este), de aceea puzo face analogia intre apa

purificatoare si glontul purificator.
mi-a placut in special lichiarea lui carlo, unde michael ii explica ce ii spusese lui

fredo in vegas: tradarea familiei inseamna moarte

scena de final, unde vin adjunctii si ii saruta mana noului nas este superba.
--------------------------------------------------------------

Partea a IIa

senatorul corupt si lacom, care este prins cu o prostituata si este compromis. imi place zambetul lui tom cand il gaseste.

la episodul cuba mi-a placut ce impresionat a fost michael cand a vazut ca unii oameni sunt dispusi sa isi dea viata pentru cauza lor. e vorba de sinuciderea acelui kamikaze.

mi-a placut modul cum este rezolvat conflictul intre vaduva si proprietar de tanarul vito.

tipul ala care vrusese sa tradede familia comisiei senatoriale, este redus la tacere

cand i se arata ca familia este totul, si nu banii. singurul lucru demn pe care il mai

putea face era sa se sinucida.

un sfarsit e un nou inceput.
--------------------------------------------------------------


Partea a IIIa

nu mi-a placut prea mult, pentru ca este scrisa tarziu (am impresia ca in 1990) si are

multe elemente de spectacol. si, ca si cum n-ar fi fost de ajuns, pacino ne incanta cu

stilul sau de ajuca, stil care si l-a dezvoltat si perfectionat pe parcursul celor 2

parti anterioare. nu este un lucru rau, dar, la un moment dat ma dispera aroganta personajului lui.

vincent face un rol mare, probabil cel mai bun rol la lui garcia

moartea lui vito este o premonitie a mortii lui joe bonanno (alt nas mafiot) care va

muri in 1996 (sau 98) exact in modul in care este descris in film, fiind singurul nas mafiot mort de moarte buna.





Cotatziile mele :
Godfather part I ...10
Godfather part II ...9
Godfather part III....7
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

premiile Oscar

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Aug 20, 2002 11:20 am

Am zis ca revin cu premile castigate de Trilogie.

Godfather part I

A castigat 3 premii Oscar in anul 1973. Cel mai bun actor in rol principal,Marlon Brando. Brando nu a acceptat premiul si nici nu a fost prezent la ceremonie ,pe motiv ca USA discrimineaza indinenii. Ma intreb..ce treaba o fi avut el cu indienii.
Al doilea Oscar a fost pentru cel mai bun film al anului ,iar al treilea ..pentru scenariu,bazat pe cartea lui Mario Puzo,dar scris si de Francis Ford Coppola.

A avut 8 nominalizari la Oscar : 3 dintre ele ,pentru actor in rol secundar : Al Pacino,Jamees Caan si Robert Duvall...deci Michael,Sonny si Tom Hagen.
A mai avut nominalizari pentru : costume,regizor,muzica,sunet,film editing (asta ce o fi ? )

Godfather part II

A castigat 6 Oscaruri ,in 1975! Deci..dublu fatza de prima parte a trilogiei.

Pentru actor in rol secundar : Robert DeNiro (pe deplin meritat) .Pentru cel mai bun film al anului,pentru cel mai bun regizor,pentru cea mai buna muzica,pentru cel mai bun scenariu si pentru decoruri.

A avut 5 nominalizari la Oscar . Pentru cel mai bun actor in rol principal : Al Pacino. 2 nominalizari pentru actori in rol secundar : Michael Gazzo si Lee Strasberg. Michael Gazzo l-a jucat pe Frankie Pentangeli ,iar Lee Strasberg pe Hyman Roth.
Nominalizare pentru actritza in rol secundar : Talia Shire ....nimeni alta decat Connie Corleone.
Si inca o nominalizare pentru cea mai buna designera pentru costume.



Godfather part III

Nu a castigat nici un Oscar..dar a avut 7 nominalizari,in 1991.
Nominalizarile au fost urmatoarele :

Cel mai bun actor in rol secundar....Andy Garcia,care l-a interpretat pe Vincent. De asemenea nominalizari pentru : art-director,best cinematografy,cel mai bun regizor (Francis Ford Coppola) , cel mai bun film al anului, film editing si muzica.

.........


Deci....in total trilogia a castigat : 9 premii Oscar si a avut 20 de nominalizari la premiul Oscar !
Dupa parerea mea..este ceva incredibil !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde 2PAC » Vin Oct 25, 2002 10:39 am

Nici nu mai avem nimic de spus,
mare film
Grab your glocks when you see 2pac
Call the cops when you see 2pac...
Avatar utilizator
2PAC
Junior Member
 
Mesaje: 244
Membru din: Sâm Mar 16, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Ian 16, 2004 11:04 pm

care a vazut Godfather in seara asta la TV...sa ne mai povesteasca p'aci...ca doar eu cu vali am vorbit pana acum.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde catharsis » Vin Ian 16, 2004 11:19 pm

nu am vazut in seara asta filmul la tv dar am vazut trilogia inaintea anului nou. toate 3 filmele sunt superbe, dar mare pacat ca nu l-au convins pe duvall sa joace si in al treilea film...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde vali » Vin Ian 16, 2004 11:36 pm

sofia copolla, care a jucat in partea a 3a, s-a pus si ea pe treaba
http://www.imdb.com/title/tt0335266/

eu sunt hotarat sa imi iau si dvd-urile
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde vali » Joi Apr 15, 2004 10:34 am

some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Cristy » Dum Mar 20, 2005 8:07 pm

In acest weekend m-am delectat si eu cu aceasta trilogie excelenta. Nu imi gasesc cuvintele, nu stiu pe cine sa laud mai intai. Sunt cu totul de acord cu O'Mosh, totul este impecabil, de la prestatiile actorilor pana la muzica, scenariu, decoruri si, nu il ultimul rand, atmosfera.
Prima parte mi-a placut cel mai mult si primeste 10.
A doua parte este si ea excelenta, dar primeste 9, iar partea a III a 8.
Tin sa mentionez ca am fost uimit de prestatia lui Andy Garcia, care m-a impresionat, nestiind ca poate fii capabil de asa o performanta.
Moved away.
Cristy
 
Mesaje: 888
Membru din: Joi Iul 08, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuma » Joi Mai 12, 2005 3:43 pm

Am vazut trilogia Godfather de vreo 3 ori pina acum..pentru mine are un loc fruntas in topul preferintelor cinematografice alaturi de Scarface ,o alta capodopera a genului ,parerea mea. Ma bucur sa vad ca mai sunt si alti oameni care apreciaza valoarea celor 3 mai filme care constituie istorie deja..Dupa mine , si partea a 3-a este una de mare efect mai ales felul in care este prezentata moartea lui Michael , care moare singur , aceasta fiind una din efectele actelor sale.Eu cred ca gresiti cand afirmati ca filmul ne prezinta latura sentimentalista a Mafiei..nu este asa..nu observati cum s-a transformat Michael din gentleman-ul si cuceritorul intr-o canalie de om ? Nu vedeti efectul negativ si faptul ca tatal sau Vito care il iubea mai mult decat orice nu voia ca el sa faca parte din mafie ? Dupa parerea mea toate filmele merita nota 10; asta pentru felul in care actorii si-au facut meseria , pentru felul in care a iesit filmul , pentru poveste pentru tot...este un lucru remarcabil sa surprinzi tot ceea ce-a reusit sa surprind Coppola in ecranizarea sa dupa romanul lui Puzzo...superba trilogia :D
All i've got is insane
Avatar utilizator
Ciuma
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Mar Mar 30, 2004 11:00 pm

Mesajde jiji » Dum Iul 17, 2005 4:37 pm

In 3 din păcate un rol foarte important e dat pe mana unei nepricepute: Sofia Coppola. După părerea mea reduce imens din valoarea filmului.
Sofia reuşeşte in schimb in regie, The Virgin Suicides şi Lost in Translation arată că l-a moştenit pe tată-său (aşa cred, că e chiar fiica lui Francis Ford). Lost in Translation e unu' din filmele mele preferate, trebe să ai răbdare cu el, a doua sau a treia vizionare e deja o adevărată plăcere.
..., părerea mea, ...
Avatar utilizator
jiji
Junior Member
 
Mesaje: 208
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

salut

Mesajde clubbin » Mie Apr 12, 2006 10:13 pm

Filmu e preferatu meu l`am vazut de vreo 5 ori ..super tare...si jocu il joc din cauza filmului...dar as vrea sa citesc si cartea ...stie cineva daca o pot gasi pe net sau ceva???? va rog privat pe clubbin_86@yahoo.com
clubbin
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Apr 12, 2006 10:10 pm
Localitate: constanta


Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron