the scariest?

sub lumina lanternei magice

the scarriest?

Mesajde vali » Lun Aug 26, 2002 11:06 pm

cel mai de groaza film vazut ever?

pentru mine cred ca a fost dentistul, cu corbin bernsen
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Lord Barty » Mar Aug 27, 2002 10:46 am

Nu sunt amatorul genului insa singurul film dupa care nu am putut sa dorm linisit a fost Blair Witch Project.

Respekt!
Avatar utilizator
Lord Barty
Junior Member
 
Mesaje: 148
Membru din: Lun Iul 22, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Aug 27, 2002 6:50 pm

Pentru mine ..cele mai de groaza filme..in nici un caz nu sunt cele cu monstrii ,vampiri si alte chestii....ci cele care arata realitatea cruda.
Asadar nu ma sfiesc sa afirm ca unul dintre cele mai "scarry " filme..a fost Requiem for a dream .
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

...

Mesajde Seth2 » Mar Aug 27, 2002 9:09 pm

Apropo Lord Barty - nu rata Blair Witch Project 2 : book of shadows . Nu e de aceasi regizor (de fapt regizori - pentru ca primul a avut doi) si nici aceeasi actori.. (era si culmea... :p ) si cred ca nici stilul nu prea mai semana cu prima parte... dar l-ai putea incerca.. Apare saptamana viitoare pe HBO.

So.. sa trecem la subiect... Ce e foarte curios la mine ca nu am nimik daca ma uit la filme gen Balir Witch etc... Pot sa ma uit la filme de genul asta relativ linistit... :p

Dar sunt si un tip de filme care ma dau gata , si anume cele SF de genul "Sfera" , "Odiseea Spatiala 2010" etc... La filmele astea de-abea rezist . (sa nu confundati insa cu toate filmele SF - la Alien de exemplu nu am nimik ) . Cele doua exemple insa mi se pare ca definesc destul de bine tipul filmului care ma inspaimanta.
Seth2
Junior Member
 
Mesaje: 243
Membru din: Sâm Aug 03, 2002 12:35 am

Re: ...

Mesajde gila » Dum Dec 01, 2002 12:50 pm

Dar sunt si un tip de filme care ma dau gata , si anume cele SF de genul "Sfera" , "Odiseea Spatiala 2010" etc... La filmele astea de-abea rezist . (sa nu confundati insa cu toate filmele SF - la Alien de exemplu nu am nimik ) . Cele doua exemple insa mi se pare ca definesc destul de bine tipul filmului care ma inspaimanta. [/B][/QUOTE]


Incearca "Event Horizon" cu Laurence Fishburne si Sam Neill,regizat de Paul W.S. Anderson este cu adevarat inspaimantator.
"Thirteen Ghosts" este mai pamantean dar merita vazut.
gila
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Noi 30, 2002 10:27 am
Localitate: Timisoara

Mesajde gila » Dum Dec 01, 2002 1:03 pm

cel mai de speriat?...hmm?...nu ma pre sperie filmele de groaza dar imi plac la nebunie.Nu am un top dar aici sun citeva din cele pe care le-as vedea si a doua oara cu placere.

- The Ring.
- Thirteen Ghosts.
- Jeepers Creepers.
- Event Horizon.
gila
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Noi 30, 2002 10:27 am
Localitate: Timisoara

Mesajde vali » Dum Dec 01, 2002 1:13 pm

gila, ultimele 2 is vai de mama lor de filme, parerea mea

m-am saturat de sam neil in roluri de profesor-doctor...

si jeepeers creepers e un film de mana a 3a



intrebare: cum se numea filmul ala cu papusa in acre se incarnase un criminal? a fost pe protv acum cativa ani si a avut si o continuare. imi scapa numele.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde vali » Dum Dec 01, 2002 1:22 pm

l-am gasit, se numeste child's play si e intr-adevar un film de groaza. tin minte ca n-am dormit juma de noapte, de frica papusii ucigase.

http://us.imdb.com/Title?0094862
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Mie Dec 04, 2002 11:32 pm

Eu stiam ca ii zice Chucky . L-am vazut cand eram mai mica si n-am mai dormit in noaptea aia...

Altu' care m-a speriat rau de tot a fost "Pasarile " lui Hitchcock , eram destul de mica cand l-am vazut si vreo doua saptamani dupa aia mi-a fost frica sa nu ma manance pasarile cand ies pe strada :D

Ar mai fi "What Lies Beneath " , probabil l-am vazut si in atmosfera potrivita , dar cert e ca filmul ala a avut un super efect asupra mea .

ps: Mi-ar place de asemenea sa vad Psycho . Se merita ???
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Dec 04, 2002 11:52 pm

Eu am vazut Psycho ,dar din pacate in varianta moderna. Nu in varianta Alfred Hitchcock . Povestea este plina de suspans si este si destul de scary. Mi-a placut.
Oricum...filmul pe care l-am vazut eu nu are nici un merit. E doar o copie a originalului. Povestea lui Alfred Hitchcock este incredibila !

Merita sa-l urmaresti !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mr Hyde » Joi Dec 05, 2002 12:25 am

Mda, varianta noua e infecta, in schim orginialul e absolut remarcabil, iar Anthony Perkins face un rol de exceptie.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde Mirela » Joi Dec 05, 2002 12:28 am

Intrebare : ce intelegeti voi de fapt prin film scary ?
Un film care pur si simplu te sperie...pentru scenele de groaza...sau si un film care te sperie ( te deranjeaza , te trage de maneca )n prin ceea ce iti prezinta el ? ( de ex. un film ca Sleepers mi s-a parut scary...prin intrebarile pe care le declanseaza : Cum e posibil asa ceva ? Oare asa ceva se intampla si in realitate sau e numai un film ?-for those who haven't read the book )
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Dec 05, 2002 12:48 am

Fiecare intelege ce vrea. Eu unul..am precizat pe la inceputul acestui thread...ca mai mult ma sperie un film gen Requiem for a dream decat Dracula sau mai stiu eu ce.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Joi Dec 05, 2002 1:04 am

Requiem for a Dream nu l-am vazut . Asa ca n-am termen de comparatie .
Pune mana si vezi caseta aia de rugineste pa la tine prin dulap , sa vezi acolo scary stuff....

ps: Filmele gen Piranha si Jaws m-au speriat prima data cand le-em vazut , acum Jaws si ala cu rechinu' uriash de putea sa rupa in doua o barca cu motor ( ala de l-a dat pe Antena 1 asta vara ) parca nu mi se mai par asa de rele...Aseara o fo ' Deep Blue Sea la irlandezi , n-am vazut decat sfarsitul , da' nici ala nu m-a impresionat cine stie ce .
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Dec 05, 2002 1:06 am

Pai eu stiu filmul . L-am vazut pe Pro Tv acum vreo 4 ani. Ce-i drept am cam uitat din actiune. O sa incerc sa il vad maine.
Stiu ca are faze de groaza...sau mai bine zis groaznice.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

post aniversar 1700 :))

Mesajde Mirela » Joi Dec 05, 2002 1:12 am

Mult mai bine zis groaznice...:shock:

Mi-am adus aminte de Gremlins ( parca asa ii spune )...cu animalutzele alea de pe alta planeta care se inmultesc daca le uzi si se fac rele daca le hranesti dupa miezul noptii...
Ala e m-a amuzat intr-un hal fara de hal , la unele faze care s evroaiu "scary" am ras cu dureri de burta...Are insa niste scene un pic dezgustatoare ( faza cu cuptorul cu microunde , sau aia cu blenderu' pentru suc...í£í£í£h)
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Mr Hyde » Joi Dec 05, 2002 3:12 am

Prin copilarie m-au ingrozit 2 filme:
- Incubus - nu cred ca ati auzit de el, nu prea imi mai amintesc despre ce era vorba
- Alien 1 - unul dintre filmele bune ale lui Ridley Scott ( alaturi de extraordinarul "Blade Runner")

In prezent nu prea a mai reusit nimic sa ma sperie. M-a "deranjat" ( ca s-o citez pe Mirela) de ex. "Eraserhead", primul film al lui Lynch ( si filmul preferat al lui Kubrick).
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Joi Dec 05, 2002 4:27 am

"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde vali » Joi Dec 05, 2002 5:54 am

Initial trimis de Oribilul Mosh
Pai eu stiu filmul . L-am vazut pe Pro Tv acum vreo 4 ani. Ce-i drept am cam uitat din actiune. O sa incerc sa il vad maine.
Stiu ca are faze de groaza...sau mai bine zis groaznice.


moshule, esti varza, ca fuse luna trecuta la protv. filmul e din 99, deci 2002 minus 4 ani = tu l-ai vazut cu un an inainte de a fi realizat. esti tare nenica.

http://us.imdb.com/Title?0149261
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Dec 05, 2002 9:41 am

Zoso,varza esti tu ! Eu & Mirela ne referim la Sleepers . Este din 1996. Mirela mi-a adus caseta ...care acum zace uitata in sifonierul meu. :)
Zilele astea o sa il vad. Chiar mi s-a facut dor de Father Bobby. :yD

Mr Hyde,am vazut eu Incubus.Prin clasa a VII a ,nu aveam chef de scoala si impreuna cu un coleg am plecat la film,la Gloria. Nu mai imi amintesc mare lucru din el,decat ca era unu care viola femei..si avea sperma rosie. :bleah:
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mr Hyde » Joi Dec 05, 2002 2:55 pm

Exact Moshule, ala e.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Dec 09, 2002 12:48 am

Initial trimis de Mirela
Ar mai fi "What Lies Beneath " , probabil l-am vazut si in atmosfera potrivita , dar cert e ca filmul ala a avut un super efect asupra mea .


Tocmai ce l-am vazut si eu in aceasta seara. Ma asteptam la o comedie romantica avand in vedere distributia...dar a fost cu totul altceva.In unele momente este destul de scary,datorita suspansului. Mi-a placut. Interesanta scena cu mana lui Michelle care apare din cada...scena ce se regaseste si in afisul filmului.
Sa mai spunem ca este regizat de celebrul Robert Zemeckis,care a produs si Forrest Gump , seria Back to The Futere sau Contact.

Cotatia mea pentru "What Lies Beneath" este : 7 stele
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde the radical » Joi Dec 12, 2002 11:37 pm

din toate scary films ca le-am vazut in ultimul timp, cred ca cel mai scary mi s-a parut the Others, apoi the ring si apoi the hole; pe urma nici eu nu mai stiu care...jeepers creepers e o gluma de film, bad bad acting, bad very bad script, not a bad story but...."They" la fel, o porcarie, "28 days later" tot pe acolo si ieri am vazut "Ghost ship", nimic special.
Damn nothing scares me these days! hihi

btw scary mi s-a parut si "the edge"; am eu o teama asa de urshi, nu stiu de ce....
The direction of the eye, so misleading
The defection of the soul, nauseously quick
I don't question, our existence
I just question, our modern needs......
Avatar utilizator
the radical
Junior Member
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Dec 13, 2002 1:18 am

Nu sunt un fan al genului asa k pot sa afirm k singur film care mi-a dat ceva senzatzii tari a fost Exorcistul pe care nu am putut sa il vad pana la capat(asta era acum vreo 5 -6 ani) shi mai recent Stygmata care numai film de groaza nu e da e putzin scarry.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde vali » Vin Dec 13, 2002 6:44 am

Initial trimis de Oribilul Mosh
Zoso,varza esti tu ! Eu & Mirela ne referim la Sleepers . Este din 1996. Mirela mi-a adus caseta ...care acum zace uitata in sifonierul meu. :)


scuzele mele atunci.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde SatyR » Dum Dec 29, 2002 2:51 pm

"Varcolacul amercan" mi-a placut,a fost destul de scarry,bine eram si mic cand l-am vazut ,dar a fost totusi un film cu mai putine efecte speciale si cadre peste cadre...

......nu stiu cum mi s-ar parea daca l-as revedea.oricum cert e ca inainte se faceau filme d egroaza mai bune ,acum sunt mai mult amuzante decat de groaza.....
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde Shaki » Vin Apr 18, 2003 12:56 pm

The Ring...l-am vazut acum doua zile si nu mai pot sa dorm...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

...

Mesajde jane doe » Mie Apr 30, 2003 1:22 pm

Initial trimis de Shaki
The Ring...l-am vazut acum doua zile si nu mai pot sa dorm...

Hihihihi :D Nici eu n-am putut sa dorm 7 zile dupa ce am vazut "the Ring".... Don't worry, s just a good story, nothing more!

Ati vazut "The Others"? Nu stiu din ce an e dar e destul de scarry!! (cu Nicole Kidman)..
I woke up this morning, the sunshine was shining / I put on my happy face / I'm living, I'm able, I'm breathing, I'm grateful / Woke up and realized this world's not so bad after all / looked at it through a child's eyes, and I saw these beautiful / Things that you never think about/
Avatar utilizator
jane doe
Junior Member
 
Mesaje: 97
Membru din: Joi Feb 13, 2003 12:00 am

Mesajde dj_jaxxx » Mie Mai 14, 2003 4:18 pm

Toata lumea vorbeste the The Ring. Filmul asta m-a speriat numa din cauza ca a sunat telefonu in timpu filmului. Din cauza asta am injurat filmu ala in continu timp de 2 luni.

Sa revin la subiect. Pentru mine filmul care m-a nenorocit a fost "It" cu clovnu ala dobitoc....numa cand ma gandesc ma apuca dracii :) Dar cartea lui Stephen King cu acelasi nume mi-a placut.

Alte filme de groaza care m-au facut sa ma treaca toti fiorii posibili:

The Exorcist (ma mir ca nu l-a zis nimeni)
Evil Dead
The Night of the Living Dead (din 1968!)
Friday the 13th (toata seria)
Hellraiser

13 Ghosts m-a facut sa tresar un pic si merita o mentiune pt efecte speciale si machiaj.
Avatar utilizator
dj_jaxxx
 
Mesaje: 1131
Membru din: Mar Oct 22, 2002 11:00 pm

Mesajde vali » Vin Mai 16, 2003 4:16 am

sa va zic cu The Ring

ma uitam la film, jaluzele trase, alea alea
dupa ce se termina caseta, se inchide computerul. dupa ce m-am kkt pe mine de frica 5 minute, asteptand sa sune telefonul, deschid iar compu, dau din nou la caseta si, exact la sfarsitul casetei iar se inchide computerul. iar astept sa sune telefonul, cu patul ud :(

ca sa ies pe geam sa vad ca lucrau unii la liniile electrice. da oricum am tras o sperietura
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori