Ce filme ati mai vazut ?

sub lumina lanternei magice

Mesajde Daimon » Mar Oct 06, 2009 10:12 am

Inglorius Basterds

un film cu multa actiune, destul de pretentios ca si realizare, dar cu o poveste simpluta gen gradinita.

ma rog, dincolo de orice considerente cinefilice eu nu am putut sa nu ma gandesc ca americanii stiu ei ce fac.. si incet incet rescriu istoria. maine poimaine copii de azi ne vor spune ca razboiul s-a terminat dupa ce evreii americani l-au atras in cursa pe hitler si l-au omorat intr-un cinema din paris.:bolnav:

la gradul de indobitocire a melteanului american si mai nou european si roman, mi se par periculoase astfel de filme.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Invincible » Mar Oct 06, 2009 10:53 am

UP -10
Red Cliff -11

ma rog, dincolo de orice considerente cinefilice eu nu am putut sa nu ma gandesc ca americanii stiu ei ce fac.. si incet incet rescriu istoria. maine poimaine copii de azi ne vor spune ca razboiul s-a terminat dupa ce evreii americani l-au atras in cursa pe hitler si l-au omorat intr-un cinema din paris.

mi-e si frica sa intreb daca Men in Black o fi fost vreo minciuna gogonata si ca de fapt nu exista extraterestri printre noi.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde Daimon » Mar Oct 06, 2009 12:25 pm

hehe... nu degeaba nuantele sunt nuante..
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Filme

Mesajde maximilian » Mie Noi 04, 2009 9:27 pm

ati vazut whiteout? cum vi s-a parut? astept un raspuns rapid.
Avatar utilizator
maximilian
Junior Member
 
Mesaje: 134
Membru din: Vin Oct 23, 2009 11:00 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde sanzianapetre » Lun Noi 16, 2009 9:50 am

Filmele italiene sunt cele mai frumoase: La vita e bella, Nuovo Cinema Paradiso, Il Postino, Mediterraneo...
Pedala cu pedala, reciclam planeta
Avatar utilizator
sanzianapetre
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Noi 13, 2009 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Noi 16, 2009 11:17 am

foarte bine punctat; ajunge ca un film sa fie italian - e pe jumatate beton numai pentru asta
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Noi 16, 2009 11:20 am

sanzianapetre scrie:Filmele italiene sunt cele mai frumoase: La vita e bella, Nuovo Cinema Paradiso, Il Postino, Mediterraneo...


Toate sunt frumoase, dar ultimele doua sunt de-a dreptul superbe.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde dutchess » Lun Noi 23, 2009 12:59 pm

2012 - destul de SF, chiar daca intriga e destul de posibila, hollywood-ian 100%; dar te pune pe ganduri, cred ca nu vom fi departe de ce e acolo la momentul "t zero"
l-ati vazut? pareri?
[color=Indigo]"Somnul ratiunii naste monstri"[Francisco Goya][/color]
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde cr3tz » Lun Noi 23, 2009 10:41 pm

cand o sa vad live un om care o sa prinda avionul in halul ala, sau cand o sa conduca unul limuzina printre cladiri care se prabusesc in acel stil, voi afirma si eu

te pune pe ganduri


iar intriga reala are district 9 :P

http://www.imdb.com/title/tt1136608/
ma scot cu: pe forumu de caterinca nu exista offtopice.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde dutchess » Mar Noi 24, 2009 12:48 pm

hai ca m-ai facut curioasa, o sa ma uit cu atentie la District 9, dar din trailer nu pare sa fie genul meu de film
[color=Indigo]"Somnul ratiunii naste monstri"[Francisco Goya][/color]
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Shaki » Mar Noi 24, 2009 10:04 pm

am vazut 9 (nine), e o animatie frumoasa

http://www.imdb.com/title/tt0472033/

asta in asteptarea lui alice :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Invincible » Mie Noi 25, 2009 8:43 am

Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde Daimon » Mie Noi 25, 2009 4:39 pm

dutchess scrie:2012 - destul de SF, chiar daca intriga e destul de posibila, hollywood-ian 100%; dar te pune pe ganduri, cred ca nu vom fi departe de ce e acolo la momentul "t zero"
l-ati vazut? pareri?


m-ati facut curios. există o intreagă literatură pe tema asta. de altfel e o tema care prinde bine la public. deh, de millenium am trecut.. (care oricum era in 2001 nu in 2000) trebuia sa apara ceva nou.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde eliana » Mie Noi 25, 2009 4:54 pm

devine plictisitoare treaba asta.


eu nu am rabdare sa rasfoiesc un pps cu animalutze pufi, pe tema 2012 circula un document word de 52 de pagini?!? scris prost, cu greseli, in chingleza tradusa cu google translator.

sa citeasca plictisitii.

altfel ca poveste, l-as vedea.

momentan astept sa vad filmul lui shaki. :) si mai era unul, vazusem reclama la cinema...dar am uitat despre ce era vorba :D
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Invincible » Sâm Noi 28, 2009 8:20 pm

Trick 'r Treat-8

avea numele "2012"
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde Invincible » Sâm Dec 05, 2009 8:32 pm

[color="Magenta"]Cloudy with a chance of meatballs[/color] - 10/10

Un film pe care i-l dedic pretenului meu, Livu.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde Shaki » Vin Dec 11, 2009 10:26 pm

am vazut doua filme interesante, culmea la teve

me and you and everyone we know, genul de film ciudatzel dar profund.

gone baby gone - debutul regizoral al lui ben affleck, dupa un roman de acelasi nene care a scris mystic river, sensibil, interesant deznoadamant si rasturnare de situatie, poate cam supracotat pe imdb
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Invincible » Dum Ian 03, 2010 3:40 pm

De pe Filebox am dat jos numeroase filme.
Trimiterea catre Filebox se face de aici. Viteza de transfer e buna (daca ai cont) iar calitatea filmelor, la fel.

Zilele astea am urmarit asa:
Gamer- o amestecatura de CS in care jucatorul tau e unul real iar tu il manevrezi + Secod Life (idem).
Saw VI- cred ca e singurul film care nu si-a pierdut "culoarea" de-alungul timpului. ba chiar si-a accentuat-o.
9
17 again
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde Moromete » Joi Ian 14, 2010 9:11 am

The Box (2009) -10 http://www.youtube.com/watch?v=LVK-hVGqCpo
Mi-a amintit de Dosarele X -Adevarul este dincolo de noi
Nu incerca furia ursului!
Avatar utilizator
Moromete
Junior Member
 
Mesaje: 124
Membru din: Mie Ian 06, 2010 12:00 am

Re: Ce filme ati mai vazut ?

Mesajde dutchess » Joi Ian 28, 2010 11:51 am

Avatar
ne place :aplauze2:
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Ce filme ati mai vazut ?

Mesajde eliana » Joi Ian 28, 2010 2:21 pm

am vazut si eu 9 (nine) - mi s-a parut simpatic, desi finalul este putin penibil.


am mai vazut G-force - un film cu niste animalutze simpatice.


Avatar, e dragutz, dar plaeste prin comparatie cu o carte SF bine-scrisa. Si daca au facut efecte speciale foarte complexe ce? Povestea e banala. Ar fi putut sa lucreze mai mult la scenariu J.Cameron, nu sa-l lasa prafuit 12 (?!) ani.

Dar deh...daca iese banu'.

Si am mai vazut "The Spiderwick Chronicles" - 2008, foarte simpatic.
Imi place mult baietelul care ii joaca pe cei doi fratiori gemeni. :)
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Ce filme ati mai vazut ?

Mesajde dutchess » Joi Ian 28, 2010 3:01 pm

Avatar, e dragutz, dar plaeste prin comparatie cu o carte SF bine-scrisa.

ok, pot fi de acord ca de obicei "cartea bate filmul" :) dar vorbim de filme pe care le-am vazut lately
personal, am stat cele apx 3 ore foarte conectata (cu ochelarii aceia ingrozitori la ochi) si nu m-am plictisit
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Ce filme ati mai vazut ?

Mesajde eliana » Vin Ian 29, 2010 12:42 pm

nu vorbeam cu tine dutchess.

ci in general, ma adresam celor care zic: cel mai grozav, cel mai tralala. pana si industria filmului a fost de acord ca povestea e slab cusuta laolalta.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Ce filme ati mai vazut ?

Mesajde dutchess » Vin Ian 29, 2010 12:47 pm

mi scusi ... :blush:
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Ce filme ati mai vazut ?

Mesajde kant emir » Joi Feb 11, 2010 3:35 am

Everybody's Fine
luat la plezneala, vizionat fara prea mari asteptari (sa nu uitam de socrii cei de cosmar, de nasul de la psihiatru si de alte asemenea prostioare usurele), cel mult o alta comedie care sa nu-l solicite pe ilustrul pensionar (inca mi-am mai amintit si de About Schmidt-ul lui Nicholson - care nu ca n-ar fi un film bun, dar asemenea productii ne obisnuiesc cu pretentii mici de la actori mari. ceea ce e grav - si m-am temut)

am descoperit o drama (ca subiect nu e nimic imprevizibil: omul care a cerut multe de la copiii lui, copii care s-au obisnuit sa-l minta, ca sa nu-l dezamageasca pe marele TATA; batran si indepartat de cei care ar fi trebuit sa-i fie apropiati. singur) pe care n-o strica decat drewoaica (am eu o repulsie severa pentru fiinta asta, o sa mi-o iertati); finalul este impaciuit si destul de optimist

plus ca, asemenea oricarei drame autentice, poate sa dea de gandit

si o gramada de imagini placute ochiului (si de natura, si urban, si interioare frumoase)

nu regret ca l-am vazut
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Ce filme ati mai vazut ?

Mesajde aleena » Sâm Feb 20, 2010 8:32 pm

Katalin Varga
Sherlock Holmes 2009
Quo vadis
aleena
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Re: Ce filme ati mai vazut ?

Mesajde kant emir » Sâm Feb 20, 2010 8:41 pm

Katalin Varga
Sherlock Holmes 2009
Quo vadis

ce-i cu ele? le-ai vazut, le cauti, ai jucat in ele, le-ai regizat, le-ai produs?


zi si tu o vorba-doua, ca nici despre tine nu stie nimeni nimic (ca atunci poate s-ar screme careva sa inteleaga epocala realizare de a vedea, scris de mana ta un titlu - sau doua, sau trei - de film), si poate nici despre aceste filme

ce-i cu ele, ce ti-a placut, ce nu sau ce vrei tu

dar nu pune trei titluri si basta
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Ce filme ati mai vazut ?

Mesajde eliana » Dum Feb 21, 2010 1:53 pm

aleena scrie:Quo vadis




care Quo vadis?

varianta clasica sau cea noua, facuta de polonezi? personal mi se pare ca cea de a doua este mult mai delicat tesuta si cu mai mult respect fata de intentiile originale ale lui sienkiewicz.


iaodi

am vazut asa:

Coraline - care pe alocuri e sinistru. nu inteleg cum se pot uita copii la asa ceva, oare nu viseaza urat?

Sherlock Holmes - vazut si eu, a fost amuzant dar povestea m-a dezamagit. prea simplista. nu stiu de ce in ultima vreme mi se pare ca scenariile scad ca importanta in fata efectelor speciale. :square
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Ce filme ati mai vazut ?

Mesajde eliana » Mie Mar 10, 2010 10:30 am

Am vazut asa:

Did you hear about the Morgans - e amuzant, si imi place ca a reusit Hugh Grant sa faca dintr-un siropel dulceag un siropel baut cu mare drag. Si nici Sarah Jessica Parker nu a dat rau. Cu asa un partener, cred si eu.

The Book Of Eli - foarte fain. am sa dau un citat, pentru ca e spusa mai bine decat am eu acum vreme:
Să nu fim prea exigenţi cu substratul credinţei care suscită interesul privitorului. Nu ne aflăm în Rusia pravoslavnică şi nici la Vatican, ca să ne aşteptăm la vreo liturghie corală sau la vreo mesă festivă. Ne mulţumim cu locaţia deşertică, locul dezastrelor şi al disperării, un loc unde supravieţuirea putea fi un act de înaltă demnitate sau de gravă trădare a chipului lui Dumnezeu – de încălcare a identităţii şi a demnităţii celuilalt.



spune Lucian Grigore.


enjoy!
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Ce filme ati mai vazut ?

Mesajde Daimon » Mie Mar 10, 2010 11:01 am

da, mi-a placut si mie book of eli, interesant ce spune lucian, filmul e mult mai profund decat poate parea la prima vedere. din pacate nu am timp acum sa insist asupra aspectelor atinse. o sa revin daca nu uit.

apropo de the morgans.. ceea ce nu stiam pana azi, si nici in film nu ni se spune, e ca in oraselul Ryan... s-a nascut chuck norrrriiis.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron