Regula: Spoiler alert !

sub lumina lanternei magice

Regula: Spoiler alert !

Mesajde Aliosha » Joi Dec 05, 2002 7:34 am

Probabil ca trebuia sa pun mai de demult aceasta regula pe forumul de Cinema. Nu a fost nevoie pentru ca in general lumea a postat cu atentie si doar foarte rar s-a intamplat ca cineva sa dezvaluie amanunte (esentiale) din filme in detrimentul altora.

Ce inseamna Spoiler Alert mai exact :

A remark which reveals important plot elements
from books or movies, thus denying the reader (of the article)
the proper suspense when reading the book or watching the
movie.


Asadar de cate ori postati ceva despre un film (mai ales despre cele noi si relativ noi ) si sunteti pe cale de a dezvalui detalii semnificative atentionati cititorii.

Cum se va face atentionarea:

Titlul mesajului va fi "Contine spoiler alert"

Inaintea spoiler-ului propriu zis scrieti cu litere mai mari Spoiler. Lasati cateva spatii (cateva neinsemnand 50) pana la spoiler.

Mai exact, pentru cine nu stie cum sa mareasca textul pentru a scoate in evidenta Spoiler:

(size= 6) Spoiler (/size). Folositi paranteze patrate pentru a obtine efectul dorit.


---------------------------------------------------------------------------------

Evident aceasta regula nu se rasfrange si asupra tanarului bhuttu care ne poate povesti in continuare ce doreste de la filmarile pentru Cold Mountain :)

Comitetul director al forumului de Cinema va multumeste pentru atentie. Vizonare placuta.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Lun Dec 09, 2002 10:37 pm

Tanarul bhuttu nu pierde ocazia de a i-o da lu' Aliosha din picioare si zice asa:

Spoiler alertul este o regula inventata de tampiti pentru tampiti. De multe ori, cand vad un film, m-as simti mai bine daca as sti actiunea(chiar si finalul). In acest fel, atentia mea nu se mai focalizeaza asupra firului actiunii(pe care oricum nu poti sa-l pierzi din vedere) si am posibilitatea sa fiu mai atent la alte detalii: subtilitati are replicilor, gesturi pline de semnificatii, decoruri, costume, ideea din spatele scenariului etc.

Este ca de multe ori simtim nevoia sa revedem filmele care ne-au placut? Ghici de ce? Si ce facem atunci cu spoilerul? Deci ce-ai cu Miki?
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Lun Dec 09, 2002 11:56 pm

Da bhuttule , si eu iti recomand sa vezi: Memento, Fight Club, Mulholland Dr., Sixth Sense, (chiar si) Filantropica, etc...
De fiecare data, inainte sa te pregatesti de vizionare, treci pe la mine sa iti povestesc chestii semnificative din ele, eventual sfarsitul. Sunt curios daca o sa mai stai cu "mintea intinsa" si daca o sa le "gusti" cum trebuie. Asadar, noi astia mai tampiti, preferam sa vedem filmele si sa stam (acolo unde e cazul) cu sufletul la gura pana la sfarsitul lor.

M-ai intrebat de ce simtim nevoia sa revedem filmele care ne-au placut asa de mult. Pai ti-ai dat chiar singur raspunsul tinere admirator de cantarete cu fund mare:

posibilitatea sa fiu mai atent la alte detalii: subtilitati are replicilor, gesturi pline de semnificatii, decoruri, costume, ideea din spatele scenariului etc.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Mar Dec 10, 2002 12:06 am

Si adica toavrasu' Alexei, tu te duci la filme sa vezi sfarsiturile?

Parerea mea e ca interpretarea unui film e intotdeauna subiectiva, iar daca cineva iti expune parerea lui asupra unui film, chiar cu povestirea actiunii, chiar detaliata, nu face decat sa-ti dea parerea lui. Si n-o sa renunt niciodata la o vizionare de film din cauza unui spoiler. Poate vreau si parerea mea, ce zici de asta?
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Mar Dec 10, 2002 12:13 am

Deci uite cum stau lucrurile:
Mistourile dintre noi se fac intre noi. Data viitoare cand mai faci vreun apropos (sau injuratura mistocareasca) , fie el si in gluma, la maica-mea iti desurubez capul ala care impreuna cu corpul cantareste 40 de kile. Asadar , alege-ti vorbele mai bine inainte de a le pune pe forum pentru ca altfel ne suparam.

Din acest moment am incetat caterincile cu tine pentru ca te-ai dovedit a fi marlan.

----------------------------------------------
Prin asta ti-am raspuns la titlul mesajului tau pe care l-am sters.

La postul in sine nu iti mai raspund. Daca vor altii sa o faca ...
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Mar Dec 10, 2002 12:51 am

Ihim...Deci asa te-am facut sa te opresti. Be', modul e un pic regretabil, da' ma bucur pentru rezultate.

Ti-am luat numarul, Alexei! (emoticon care se bate de doua ori cu aratatorul peste nas, dupa aia arata spre inainte)

Hai gata ca-s off-topic.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm


Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori