Ce parere avetzi despre TVR Cultural?

sub lumina lanternei magice

Ce parere avetzi despre TVR Cultural?

excelent, din toate punctele de vedere
1
17%
slab din toate punctele de vedere
1
17%
bun, dar ii lipseshte dinamismul
4
67%
slab, dar se poate imbunatatzi
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 6

Ce parere avetzi despre TVR Cultural?

Mesajde get_high » Vin Apr 04, 2003 12:34 pm

Intre toate posturile TV, comerciale sau publice, a aparut acum un an, unul nou: TVR Cultural. Probabil ca multa lume se ashtepta sa fie un fel de ARTE romanesc. Ce ash vrea eu sa shtiu: este acest post important numai pentru faptul ca este singurul de acest gen, sau chiar are ceva de spus?
get_high
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Feb 25, 2003 1:14 pm
Localitate: brasov

Re: Ce parere avetzi despre TVR Cultural?

Mesajde neatza » Lun Apr 07, 2003 10:09 am

Initial trimis de get_high
Intre toate posturile TV, comerciale sau publice, a aparut acum un an, unul nou: TVR Cultural. Probabil ca multa lume se ashtepta sa fie un fel de ARTE romanesc. Ce ash vrea eu sa shtiu: este acest post important numai pentru faptul ca este singurul de acest gen, sau chiar are ceva de spus?



initziativa este, intr-adevar, laudabila. din pacate insa, postul a fost facut cu aceiashi oameni care se perindau prin tvr de o gramada de ani. poate ca nishte fetze noi, ceva mai tinere, ar fi facut o impresie mai buna la inceput.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde get_high » Mie Apr 09, 2003 8:46 am

bai neatza, cred ca am ramas numa noi doi sa ne uitam la cultural. shi daca suntem amandoi de acord asupra subiectului, din pacate, nu prea avem ce vorbi. inca o data, pacat! ma ashteptam sa fie mai multa lume care sa urmareasca postul asta.
get_high
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Feb 25, 2003 1:14 pm
Localitate: brasov

Mesajde neatza » Lun Apr 14, 2003 1:24 pm

Initial trimis de get_high
bai neatza, cred ca am ramas numa noi doi sa ne uitam la cultural. shi daca suntem amandoi de acord asupra subiectului, din pacate, nu prea avem ce vorbi. inca o data, pacat! ma ashteptam sa fie mai multa lume care sa urmareasca postul asta.


am auzit ca TVRC o sa faca ceva cu radio delta. cica o sa fie un concert organizat de delta pe care o sa-l transmita culturalu'. ete ca se poate! la mai mare! poate o sa transmita shi festivalu' de la sziget.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde get_high » Mar Apr 15, 2003 9:17 am

Initial trimis de neatza


am auzit ca TVRC o sa faca ceva cu radio delta. cica o sa fie un concert organizat de delta pe care o sa-l transmita culturalu'. ete ca se poate! la mai mare! poate o sa transmita shi festivalu' de la sziget.


am auzit la radio care e treaba: delta organizeaza un concert/concurs "Premiile RFI Electro" vineri seara in Club Space. TVRC o sa-l inregistreze si o sa-l transmita. mishto faza ca s-au gandit la asha ceva. poate ca o sa inceapa sa bage ceva emisiuni cu muzica adevarata.
get_high
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Feb 25, 2003 1:14 pm
Localitate: brasov

Mesajde leon » Mie Apr 16, 2003 11:10 am

ideea unui post cultural este nemaipomenita. urmaresc de multa vreme TVR Cultural si am observat ca se schimba in bine din ce in ca mai mult. totusi, sunt cam putini oameni tineri in aceasta echipa, si lucrul asta se vede, din pacate.
in schimb, filmele sunt de toata lauda. am vazut acum vreo luna un ciclu dedicat lui Klaus Kinski. Extraordinar!!!! Bravo!
leon
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Ian 14, 2003 12:56 pm

Mesajde neatza » Mie Apr 16, 2003 11:14 am

Initial trimis de leon

in schimb, filmele sunt de toata lauda. am vazut acum vreo luna un ciclu dedicat lui Klaus Kinski. Extraordinar!!!! Bravo!


mare dreptate! am vazut "Nosferatu' cu domnu' Kinski acu' vreo catziva ani buni de tot shi, de atunci, n-am mai avut ocazia. mi-a parut rau ca n-am putut sa-l inregistrez pe video din lipsa de scule. oricum, beton filme!
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde leon » Sâm Apr 19, 2003 12:35 pm

chiar asha o fi? adica, in afara de noi nu se mai uita nimeni la postul asta? cam nasol, pentrui ca, oricat ar fi el de "lipsit de dinamism" este, fara indoiala, cu mult peste media intelectuala a celorlalte posturi tv din romania.
leon
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Ian 14, 2003 12:56 pm

Mesajde neatza » Sâm Apr 19, 2003 12:44 pm

era adevarata faza cu concertu organizat de radio delta shi transmis de cultural. am fost aseara in space shi a fost mare show. erau cateva camere de la cultural care filmau totul pe acolo. sunt curios ce o sa iasa din treaba asta. oricum, se vede treaba ca a inceput sa se schimbe ceva. in bine.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde Salma » Sâm Apr 19, 2003 1:22 pm

Si eu, si eu:hi: Si eu ma mai uit, fiind oarecum implicata in fenomenul cultural. Cred ca este o idee foarte buna, chiar daca este un program mai "greu digerabil". Este dificil sa gasesti oameni tineri, suficient de competenti incat sa sustina o emisiune "grea" si cu calitati de jurnalist, asa ca se explica lipsa tinerilor. Oricum, daca cineva butoneaza telecomanda, ajunge la acest post si prinde o piesa, o emisiune, un film sau un spectacol care il face sa ramana in fata televizorului, e o mare realizare, in contextul mediatic de azi. BTW, voi stiti ca exista si postul Radio Romania Cultural al Radiodifuziunii Romane? L-ti ascultat macar o data?
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde neatza » Sâm Apr 19, 2003 1:32 pm

Initial trimis de Salma
BTW, voi stiti ca exista si postul Radio Romania Cultural al Radiodifuziunii Romane? L-ti ascultat macar o data?


maica-mea numa asta asculta. din pacate, io nu prea am timp de radio, dar cand mai ajung pe acasa (destul de rar) chiar il ascult cu placere. beton muzica! maiales ca au transmisiunile in direct de la sala radio.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde Salma » Sâm Apr 19, 2003 1:42 pm

Pe langa muzica mai sunt si emisiuni. Intreab-o pe maica-ta daca a auzit de emisiunea "Starea culturii" :)
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde neatza » Sâm Apr 19, 2003 1:54 pm

Initial trimis de Salma
Pe langa muzica mai sunt si emisiuni. Intreab-o pe maica-ta daca a auzit de emisiunea "Starea culturii" :)



uite, am sunat-o chiar acu' shi mi-a zis ca ie mishto de tot emisiunea. io, spre rushinea mea, n-am apucat...
da' asha, vin shi io cu un exemplu: Zodia Kitsch de pe TVRC. foarte mishto!
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde Salma » Dum Apr 20, 2003 4:06 pm

M-a surprins faptul ca pe TVR Cultural sunt si emisiuni de muzica rock, ceea ce demonstreaza ca cei de acolo nu sunt doar niste intelectuali scortosi:rulz:
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde get_high » Lun Apr 21, 2003 8:19 am

Initial trimis de Salma
M-a surprins faptul ca pe TVR Cultural sunt si emisiuni de muzica rock, ceea ce demonstreaza ca cei de acolo nu sunt doar niste intelectuali scortosi:rulz:


vezi ca la "idei in libertate" a lu' dom' pata o sa fie invitat Radu Ionescu (critic de arta). poate te intereseaza. (joi, 24)
get_high
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Feb 25, 2003 1:14 pm
Localitate: brasov

Mesajde neatza » Lun Apr 21, 2003 9:11 am

Initial trimis de Salma
Este dificil sa gasesti oameni tineri, suficient de competenti incat sa sustina o emisiune "grea" si cu calitati de jurnalist, ....


... dar nu imposibil.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde monk » Lun Apr 21, 2003 9:40 am

Io sunt un om sincer ... nu sunt culturalizat ... traiesc la gheto si nici nu intentionez sa ma culturalizez in viitorul prea apropiat uitandu-ma la o televiziune de babalaci .
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

Mesajde get_high » Lun Apr 21, 2003 11:25 am

Initial trimis de monk
Io sunt un om sincer ... nu sunt culturalizat ... traiesc la gheto si nici nu intentionez sa ma culturalizez in viitorul prea apropiat uitandu-ma la o televiziune de babalaci .


cu aceeashi sinceritate itzi spun ca gresheshti. uite, de exemplu, la TVRC am vazut un concert cu AC/DC care a fost lansat in SUA, pe DVD, la o luna dupa difuzarea pe acest post. ie ceva, nu?
get_high
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Feb 25, 2003 1:14 pm
Localitate: brasov

Mesajde neatza » Lun Apr 21, 2003 12:56 pm

Initial trimis de get_high


cu aceeashi sinceritate itzi spun ca gresheshti. uite, de exemplu, la TVRC am vazut un concert cu AC/DC care a fost lansat in SUA, pe DVD, la o luna dupa difuzarea pe acest post. ie ceva, nu?


bravo lor!
da' acuma ce ash vrea io sa shtiu (da' sa nu mi-o luatzi in nume de rau) care ar fi cele mai "tari" emisiuni ale culturalului? exceptand filmele.
shi, in aceeashi ordine de idei, care ar fi cele mai slabe?
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde get_high » Lun Apr 21, 2003 12:59 pm

printre cele mai "tari" - universul dansului. am vazut odata un promo la emisiunea asta, iar fundalul sonor era din NIN. deci, se poate!
get_high
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Feb 25, 2003 1:14 pm
Localitate: brasov

Mesajde SOD » Dum Mai 04, 2003 12:13 am

PARERE EXCELENTA!pacat ca ,asa cum se zicea mai sus,echipa tehnica este usor imbatranita.dar poate ca nu asa era formatul daca nu erau acesti batrani.

oricum,incet incet,cred ca o sa devina un soi de hibrid intre discovery si tnt,cu singura diferenta ca o sa fie romanesc.hehehe,ce ma bucur!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde get_high » Mie Mai 07, 2003 12:11 pm

Initial trimis de SOD
PARERE EXCELENTA!pacat ca ,asa cum se zicea mai sus,echipa tehnica este usor imbatranita.dar poate ca nu asa era formatul daca nu erau acesti batrani.

oricum,incet incet,cred ca o sa devina un soi de hibrid intre discovery si tnt,cu singura diferenta ca o sa fie romanesc.hehehe,ce ma bucur!


mishto! shi uite, pentru ca te vad om serios, spune-mi shi mie, din aceeashi curiozitate ca la neatza, daca ai putea schimba ceva, ce anume ai schimba shi ce ai pastra intact?
get_high
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Feb 25, 2003 1:14 pm
Localitate: brasov

Mesajde neatza » Vin Mai 09, 2003 10:40 am

duminica 11 mai, de la ora 22.15, o sa fie pe cultural "Silent Movie" a lu' Mel Brooks. beton de tot comedia!
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Sâm Mai 17, 2003 10:39 am

dupa parerea mea,in primul rand ar trebui schimbate echipamentele tehnice.si asta urgent!transmisiunile arata rau,imaginea e cam "arsa",dand impresia de imbatranit!poate ar trebui sa se umble nitel si la prezentatori si moderatori,precum si la formatul emisiunilor.si ar trebui facut 24 din 24.oricum,este o televiziune de viitor!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde get_high » Mie Mai 28, 2003 2:07 pm

mi-a spus cineva ca duminica 1 iunie, de la ora 0.05 se va transmite concertul ala de muzica electronica "Premiile RFI Electro". Io am fost la concertul respectiv shi a fost beton. mishto pentru TVR Cultural ca au inceput sa dea shi asha ceva.
No Drugs! (on monday morning)
get_high
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Feb 25, 2003 1:14 pm
Localitate: brasov

retorica,eu...

Mesajde curioasa » Joi Iul 31, 2003 1:19 am

Nu cred ca sunt prea multi PRIVITORI de TVR Cultural...
Cine mai are timp si chef de filme care te obliga sa-ti folosesti neuronii, de talk-show-uri culturale, de stiri culturale si alte povesti de genul asta???... :)
curioasa
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iul 31, 2003 1:12 am
Localitate: bucuresti

Mesajde eyewitness » Joi Iul 31, 2003 8:08 am

chiar, nu-i asa ? suntem o natie de imbecili si retarzi ...io zic sa facem o petitie la cna sa-l inchida ca noua romanilor nu ne foloseste la nimic si sa bage un canal numa de manele si filme indiene....
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Salma » Joi Iul 31, 2003 10:21 pm

Aiule, poate ca pentru romanul majoritar care nu vrea sa-si traumatizeze cerebelul, pentru ca atunci cand gandesti doare, si care se uita doar la ce-i spune Nicu, ar fi indicata, pentru incalzire, o emisiune la Cultural moderata de Andrei Plesu si Mihaela Radulescu. Nu de alta, dar e obositor sa privesti o ora un barbos care vorbeste din cartzi, fara sa ai alaturi macar o tzatza siliconata. Atata timp cat Vacantza Mare si filmele indiene conduc in topul audientzelor, cei care se ocupa de cultura sunt niste induiosatori idealisti. Orice ne-ar placea noua sa credem, deviza dupa care se conduce magnatul de presa roman este "Si banii se impushca, nu-i asa?". Iar batalia pe care o duce TVR Cultural este una cu sabii de lemn in fatza tancurilor prostului gust. Faptul ca aici s-au intalnit o mana de oameni care gandesc mai mult decat masele indobitocite nu inseamna ca amara ironie a curioasei nu este, din pacate, extrem de adevarata.:mad:
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde curioasa » Vin Aug 01, 2003 12:54 am

Aiule...(mi-a placut interpelarea...)!
Chiar nu cred ca trebuie sa pui semnul de egal intre manele si filmele indiene...
In alta ordine de idei:
Intreaba-i pe prietenii tai, pe cunoscutii tai sau si mai elocvent - intreaba-l pe vecinul de scara la ce film s-a uitat aseara sau acum o saptamana?
Intreaba-l apoi care este emisiunea la care se uita cel mai des...?
Care sunt stirile pe care le urmareste cu drag...?
Intreaba-i apoi pe domnii de la CNA (ca tot ai amintit) care este canalul cel mai monitorizat si de ce...?
Cati oameni stiu ca exista un Tvr Cultural?
Cati din "finii" nostri intelectuali ii urmaresc programele?
Raspunsul ipocrit va fi : toti!
Realist vorbind insa...cine are nevoie de TVRC?
curioasa
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iul 31, 2003 1:12 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Grumpy » Vin Aug 01, 2003 8:27 am

Curioasa cam are dreptate. Desi TVR Cultural si oamenii care il urmaresc se bucura de toata admiratia mea, dupa o zi de munca si stress, parca mai usor se digera un film pe HBO, sa zicem. Am mai urmarit cate un film si pe TVR Cultural, dar cam atat.
Grumpy
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Iun 16, 2003 9:20 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 2 vizitatori