What makes a good movie?

sub lumina lanternei magice

Ce respectati la un film???

Povestea si firul actiunii(intriga)
11
52%
Dramatismul
0
Niciun vot
Efectele speciale
1
5%
Monstrii
0
Niciun vot
Tipele cu sanii cat mingile de basket si barbatii de tip steroid
1
5%
Mult sex
0
Niciun vot
Actorii
1
5%
Umorul subtil
2
10%
Umorul galagios si scarbos(gen Scary Movie)
0
Niciun vot
Scenele desprinse din viata
1
5%
Regizorul si scenaristii
2
10%
Trailerul si publicitatea
0
Niciun vot
Actiunea nesfarsita si tonele de munitie
0
Niciun vot
Cafteala pe rupte
0
Niciun vot
Animalutzele simpatice
0
Niciun vot
O coloana sonora cool
2
10%
 
Voturi totale : 21

What makes a good movie?

Mesajde krossfire » Sâm Aug 23, 2003 8:42 pm

Acum vine intrebarea cea mai grea,ce ati face voi daca ati fi regizori?Ce fel de film,dar mai ales ce respectazti si ashteptatzi sa fie respectat intr-un film???Atzi face un S.F...De care?Cu efecte faine,monstrii...sau cu o poveste facinanta?O drama poate,o parodie....

Alegetzi din sondaj sau scrietzi-mi..orikum este bineh...


P.S:Apropo de parodii,am vazut de trei ori Mafia-o consider cea mai buna parodie grotesqa din cate exsita,parodie pana in ultima clipa...
Avatar utilizator
krossfire
Junior Member
 
Mesaje: 273
Membru din: Lun Iun 23, 2003 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Dum Aug 24, 2003 10:50 am

Pai discutia e mult mai ampla de atat si sondajul tau, cu tot cu cele 20 de optiuni ale lui, mi se pare irelevant si necuprinzator.

Daca vrei sa faci un film de atmosfera, atunci bineinteles ca cel mai tare conteaza punerea in scena, cadrul, butaforia, costumele, efectele speciale etc. In general astea sunt filme istorice sau un anumit tip de SF-uri/fantasy. "Lords of The Rings" mi se pare un film tipic de atmosfera. Fara o idee profunda, fara un fir epic iesit din comun, fara personaje puternic reliefate, doar descrierea unei lumi.

Ar mai fi filmele de personaj, si cam asta ar fi categoria pe care o simt cea mai aproape de gustul meu. Pentru astea iti trebuie ori un actor bun, ori o metoda care sa-l puna in valoare. "Heat" sau autohtonul "Mihai Viteazul" mi se par niste filme de personaj foarte reusite.

Filmele de idee au nevoie in primul rand de un scenariu exceptional si, la o adica se pot rezuma la atat. Se ia o idee, se construieste o poveste in jurul ei si se adauga actori, actiune si efecte speciale dupa gust. "Matrix" este un excelent film de idee, dar am vazut filme de idee bune facute cu un buget suparator de mic si cu distributia de 4 randuri.

Filmele de actiune, si ele se pot folosi de un scenariu bun, da' nu e necesar decat daca vrei un film bun. La categoria asta intra si filmele comerciale, asa-zisele "filme cu Arnol". Poti sa faci faci un film de actiune bun si abuzand de efecte speciale. "Matrix Reloaded" e un exemplu, dar nu cel mai fericit, pentru ca personal mi s-a parut un film prost.

Asadar sondajul tau zic eu ca trebuie interpretat pentru fiecare film in parte, sau macar pentru categorii. Imi place "LOTR" fara sa apreciez vreo prestatie actoriceasca in mod deosebit, la fel cum nu-mi place "Devil's Advocate" dar mi se pare extraordinara prestatia lui Pacino.

HOWGH
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde krossfire » Dum Aug 24, 2003 1:23 pm

.excelenta completare la sondaj,ash mai zice...


Keep it up!


P.S:Am vazut Heatde vreo sapte ori...
Avatar utilizator
krossfire
Junior Member
 
Mesaje: 273
Membru din: Lun Iun 23, 2003 11:00 pm

Mesajde lamina » Dum Aug 31, 2003 12:04 pm

in special mie imi atrag atentia efectele speciale si actorii, dar consider ca un film bun trebuie sa aiba si coloana sonora, umorul(de orice fel), cafteala si nu in ultimul rand animalutzele...
don`t push me far,
i`m a crazy girl
lamina
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Mie Iul 02, 2003 11:22 am
Localitate: iasi

Mesajde ketyy » Lun Oct 13, 2003 1:10 pm

Ce face un film bun?! Totul!!! Povestea , actorii, sunetul, montajul, efectele... tot!Atunci cand iesi din sala de cinematograf sa spui wow sau pur si simplu sa ramai mut.
ketyy
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Lun Oct 13, 2003 12:36 pm
Localitate: Brazilia

Cred...

Mesajde sweet-Laura » Sâm Sep 25, 2004 4:58 pm

...ca in primul rand scenariul conteaza. Asta e baza! Scenariul trebuie sa fie facut in asa fel incat atunci cand regizorul si actorii il citesc sa nu-l poata lasa jos. Apoi, regizorul. El trebuie sa-si insuseasca cel mai bine acele randuri si ceea ce scenaristul a trait in timp ce a scris. E importanta selectia actorilor. Ca jocul lor sa iasa cat mai real, tre selectati in asa maniera incat sa se regasesca in personajul lor. Apoi vine scenografia... atentia scenografilor si puterea lor de imaginatie conteaza in realizarea imaginilor descrise de randurile scenariului. Si nici sunetul nu e de ignorat. Muzica tre sa fie omogena si sa se muleze perfect pe actiune, pe trairi. Astfel incat daca inchizi ochii sa stii ce se intampla (ura, dragoste, adio, bun venit, etc.) doar din ceea ce auzi. Si e la fel de important montajul... E nevoie de sincronizare, intelegere a scenariului, a cerintelor, transpunere in modul in care e facuta povestea (dinamica, lenta, etc.)... Sunt multe!... Un film e o complexitate de oameni, idei, emotii... :b
"Inexistentul este doar ceea ce nu ne-am dorit indeajuns de mult!..."
sweet-Laura
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Aug 31, 2003 2:34 pm
Localitate: In propria utopie

Mesajde Asassinu » Sâm Sep 25, 2004 9:51 pm

pentru mine cele mai importante is dialogurile. pt ca mie imi place f mult sa vorbesc...la scoala mereu eram snctionat ca vorbeam in timpul orelor. deci asta apreciez f tare la un film:dialogurile.
Ajutor, ajutor, a luat foc ceva?/Nu, mami, mi-am aprins tigara!
Asassinu
Junior Member
 
Mesaje: 373
Membru din: Vin Sep 06, 2002 11:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Anna|s » Dum Sep 26, 2004 12:26 am

eu am ales "scenele desprinse din viata". confera mult realism si un oarecare farmec fimului respectiv
aucun art ne peut egaler la vie!
Avatar utilizator
Anna|s
Junior Member
 
Mesaje: 253
Membru din: Mie Iul 25, 2001 11:00 pm

Mesajde old lord » Lun Sep 27, 2004 12:11 pm

=actori-efecte-coloana sonora=
lord of the rings a avut succesul urias datorita scenarului ,efecte ,coloana sonora dar in primul rand datorita actorilor.Daca actorii nu ar fi jucat atat de bine filmul nu ar fi avut succesul pe care la avut
kill bill a avut sucesul mare datorita efectelor ,apoi actorilor.scenariul na avut nici un cuvant de spus insa a avut modul cronologic al naratiunii
matrix a avut sucesul datorita subiectului ,ideii de film si efectele foarte bune
:hi:
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde catharsis » Mie Noi 24, 2004 1:18 am

o tipa buna cu sanii mari, sau mai multe tipe bune cu sanii mare, care eventual sa alerge, sa scape chestii pe jos etc. a, conteaza si povestea.
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde sol » Vin Apr 29, 2005 8:23 am

Am votat simtul umorului, fara el esti pierdut la toate nivelele si-n toate registrele, fara el nu stii unde ti se incheie tragedia (daca tragedie ai vrut) si unde incepe umorul involuntar, ori cat zambet printre lacrimi you'd better have, to light the scene.
Ce film as face eu si cum as proceda? To start with, unul pe Fanclub, already said it on tocanita.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm


Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori