Twin Peaks

sub lumina lanternei magice

Twin Peaks

Mesajde Love2Fly » Lun Sep 15, 2003 12:59 am

Filmul asta a fost difuzat acum multi, multi ani...aveam vreo 13-14 ani insa tin minte ca m-am uitat la absolut 33 de episoade (parca) desi a fost intrerupt in mai multe randuri pentru ca TVR-ul nu avea bani sa cumpere toate partile. La vremea aia am fost sokat si nu prea am inteles cine stie ce....cert e ca tipul care ii aparea detectivului si care spunea "se intampla iar" ,piticul din finalul serialului cat si coloana sonora m-au fascinat si mi-au ramas in memorie....actiunea nu mai stiu sigur care era, cred ca era ceva legat de niste crime...din pacate de acum 6-7 ani nu a mai fost redifuzat nici macar o data si nu mai pot sa analizez filmul asha cum ar fi trebuit....sper ca printre voi mai exista useri care au vazut acest serial.....
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Re: Twin Peaks

Mesajde Weet-weet » Lun Sep 15, 2003 5:00 am

Eu eram prea mica sa inteleg ceva din serialul ala , dar ideea e ca mi-a placut .. Abia stiam sa citesc , asa ca mare lucru nu imi amintesc , dar stiu ca melodia era grozava si piticul ala mi-era nesuferit , cat despre Cooper , imi placea de el , ca si de Laura si acolo am vazut pentru prima data medalion cu doua jumatati si mi-a placut mult ideea .. deh , eram pustoaica . O sa incerc mai incolo sa caut ceva pe net sa am filmul , daca nu serialul , o sa vad ce pot face , dar pana atunci o sa citesc scenariul si daca aveti timp , iata-l :
http://www.chez.com/anniecordier/film/film.html
o sa mai revin , dupa ce o sa mai gasesc ceva poze interesante , sau date interesante despre film
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Lun Sep 15, 2003 6:43 am

Ma scuz , link-ul de mai sus e legat de fimul Twin Peaks , "Fire walk with me " , scuze !
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde dinu » Mar Sep 16, 2003 12:06 am

Il am eu tot, pe cd-uri... odata o sa am timpul si rabdarea sa il revad. :)
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Wow

Mesajde Love2Fly » Mar Sep 16, 2003 12:17 am

Dinule? ai toate serialele pe CD-uri? hmmm......you lucky bastard! dupa ce le vezi poate ne faci si noua o cronica subiectiva aici caci mi-e dor sa-mi amintesc cu ce era (ma refer la partile mai psihologice)
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde dinu » Mar Sep 16, 2003 12:19 am

Pai ti-l dau sa-ti faci singur cronica, daca tii neaparat :)
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Kreathor » Lun Dec 29, 2003 11:37 pm

Initial trimis de dinu
Il am eu tot, pe cd-uri...


Vreau si eu!!! :)

Se poate?
Kreathor
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Joi Dec 12, 2002 10:42 pm
Localitate: This planet

filmul twin peaks a fost foarte fain si inca este

Mesajde Mr Teo » Joi Ian 01, 2004 9:01 pm

Avea un mesaj interesant prin episoadele lui.
In ziua de astazi multi insa isi bat joc de el . De exemplu Iliescu:)>
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde roksy » Lun Ian 26, 2004 6:38 pm

Eram destul de mica cand s-a difizat filmul. Sincera sa fiu nu imi aduc aminte despre ce era vorba in serial dar tin minte ca m-a saocat iar melodia m-a ingrozit si acum cand imi aduc aminte melodia ma trec fiorii
roksy
Junior Member
 
Mesaje: 39
Membru din: Joi Noi 27, 2003 5:43 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Marfa...

Mesajde Aurolacul » Mar Ian 27, 2004 1:31 am

Am vazut fiecare episod de cand a aparut pana la finalul ala ciudat cu piticul shi cu caracterul ala BOB il chema. Imi amintesc ca de fiecare data cand Bob isi facea aparitia, ma ingrozea la culme, shi noapte chiar visam urat din cauza asta, dar tot imi placea sa ma uit.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde danutzza » Vin Aug 18, 2006 1:19 am

Hello ppl :) ... :D
Vreau sa spun si eu cate ceva ... hm ... filmul nu mi-l mai amintesc prea tare ... dar incerc sa fac rost de el ...
in schimb.... am citit cartea Twin Peaks - Jurnalul secret al Laurei Palmer ....
si .... am o maaaaaareee dilema ....voi ce credeti ? e dupa fapte reale .. ? :-? filmul nu stiu cata legatura are cu cartea ....pt ca presupun ca mai sunt carti din seria Twin Peaks :( dar eu nu am reusit sa mai gasesc alta inafara de Jurnalul Laurei Palmer ... care mi-a placut ;))
Well ... take care all ! Buh bye }{
danutzza
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Aug 18, 2006 1:10 am
Localitate: Romania

Mesajde Djinn » Vin Aug 18, 2006 11:10 am

"Twin Peaks" e serial, mama. "Fire Walk With Me" este film - a aparut dupa serial si reda ultimele zile din viata Laurei Palmer.

In afara de Jurnalul Laurei Palmer, s-a mai publicat pe la inceputuri (cand abia aparuse Twin Peaks la noi) "Dale Cooper, viata mea, casetele mele" (parca) - link amazon

Dar nu e cine stie ce. Ma rog, pentru un fan, da. Si explica multe ciudatenii ale agentului Cooper. Cauta la anticariate.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Vin Aug 18, 2006 11:14 am

twin peaks trebuia sa fie facut film, dar s-a transformat intr-un serial (spre deosebire de mulholland drive, care fusese conceput initzial k serial shi ulterior a fost facut film...)

tre sa caut shi eu twin peaksu. fire walk with me mi s-a parut mai slabutz

danutza, uite-te shi la alte filme de lynch daca ti-a placut twin peaks (mulholland drive, lost highway, blue velvet ...)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde danutzza » Dum Aug 27, 2006 12:08 pm

Merci pt. recomandari ... am sa caut filmele sa le vad ;)) :*
danutzza
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Aug 18, 2006 1:10 am
Localitate: Romania

Mesajde pacha » Lun Aug 28, 2006 9:16 am

Melodia de inceput si imaginile de la procesul de ascutire a fierastraielor e cea mai mare realizare.Beton.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm


Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori